Grupa Media Informacyjne zaprasza do wspólnego budowania nowej jakości    
Nowe Media - Modern News Life    
                                                   
                                                   
   
  TV Radio Foto Time News Maps Sport Moto Econ Tech Kult Home Fash VIP Infor Uroda Hobby Inne Akad Ogło Pobie Rozry Aukc Kata  
     
  Clean jPlayer skin: Example
 
 
     
img1
GMI
Nowe Media

More
img2
BMW DEALER
Kraków ul. Basztowa 17

More
img3
MERCEDES
Wybierz profesjonalne rozwiązania stworzone przez grupę Mercedes

More
img4
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
img2
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
 
         
         
  GRUPA MEDIA INFORMACYJNE - WIEDZA
   
COUNTRY:
         
 

Magazine
   
Home news
   
Info
   
Multimedia
   
Galerie
Podcast
Wideo
   
Ogłoszenia
   
Promowane
   
Inne
   
   
 
   
   
Kontakt
   

Adam Nawara - Napisz do Nas: Grupa Media Informacyjne

 
   
   
   
   

 

 
     

Wiedza Zapraszamy do działu wiedza, w którym łączymy więdzę z przyjemnościa podróżowania, zwiedzania, poznawania ciekawych faktów, miejsc. Poznawaj świat dzięki Grupa Media Informacyjne & Adam Nawara.

 
 
  Strona producenta :
www.ppp.com
     
Dokonując zakupu, dokonujesz właściwego wyboru
Grupa Media Informacyjne - Sklep GMI
 
 
 
 
Nasi partnerzy  
   
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
     
 
 
 

Świat zwierząt

Świat zwierząt
Amazonia charakteryzuje się olbrzymim bogactwem gatunków. Wiele z nich to endemity (np. pancerniki, leniwce, mrówkojady). Przyczyną ich powstania było trzeciorzędowe oderwanie się kontynentu Ameryki Płd od wielkiej Gondwany.
Największe bogactwo fauny kryje się w koronach drzew. Żyją tu wszystkie małpy, od największych – wyjców, aullador (osiągają 7-10 kg) do najmniejszych mniejszych od wiewiórki. Wyjce znane są porannych i wieczornych koncertów wycia, które słychać 3km w głąb puszczy.
Kapucynki (capuchino, Cebus) – skł. się z wielu gatunków – kapucynki właściwe (Cebus capucinus) są najbardziej rozwinięt. Na ziemię schodzi, by żerować na plantacjach oraz do wodopoju. Potrafi pływać. Używa prostych narzędzi, by sięgnąć po owoc lub rozbić orzech. W niewoli można kapucynkę nauczyć opieki nad chorym, na przykład podawania pokarmu łyżeczką. Potrafi również malować. Pokarm stanowią liście, owoce, orzechy, małe ptaki, larwy owadów oraz pająki. Ciąża trwa 150-160 dni, Dojrzałość płciową uzyskuje w siódmym roku życia. Samice dojrzewają wcześniej.)
Wełniak szary (lagotricha, mono barrigudo) – małpa z rodziny czepiakowatych (familia Atelidae). Jedna z największych małp Noweo Świata.
Marmozeta zwyczajna, (uistiti) rozmiary – 12 cm, 300g. Przywódczynią stada jest rozmnażająca się samica, wydziela związki chemiczne zwane feromonami, które powstrzymują rozmnażanie pozostałych samic. Zaloty rozpoczyna zwykle samica, wpatrując się w wybranego samca i wykonując pokaz oblizywania i cmokania, który on następnie odwzajemnia.
Lwiatka zwyczajna (tamarinos león o tití león) o rudo pomarańczowej grzywie przypominającej lwa, waży ok. pół kilo.
Małpy szatanki – lubią machać ogonem. Rzadko spotykane.
Leniwce (perezoso) – roślinożercy spędzający swe życie na drzewach, zwisają tułowiem w dół, uczepione do gałęzi dzięki silnym stopom i łapom z trzema pazurami. W przeciwieństwie do większości ssaków, leniwce nie regulują swojej temperatury przez zmianę tempa metabolizmu, tylko poprzez przechodzenie ze słońca do cienia. W efekcie ciało leniwca potrzebuje prawie o połowę mniej kalorii niż ciała innych ssaków o podobnych rozmiarach. Dzięki temu pożywienie roślinne w pełni mu wystarcza. Młode natychmiast po urodzeniu obraca się do pozycji „do góry nogami”, w której spędzi resztę życia
Pancerniki (armadillos) – przystosowane do grzebiącego trybu życia, żyją na otwartych przestrzeniach. Ciało i ogon mają pokryty płytkami kostnymi układającymi się w pierścienie.. Żywią się głównie termitami, swoje obszerne nory budują pod ziemią.
Mrówkojad – mirmecofágido, oso hormiguero – mrówkojad wielki dorasta do 2,5m długości i 40 kg wagi, posiada bardzo długi ryj i ostre pazury.
W Amazonii można spotkać wielu drapieżników: jaguara, pumę, ocelot, kuna.
Jaguar jest największym z nich dorasta do 1,5-2 m długości. Waży od 60-95 kg, zdażają się osobniki które dochodzą do 160 kg. Dzięki krótkim, masywnym kończynom jaguar sprawnie się wspina, czołga i pływa. Jest silnie związany z obecnością wody i, podobnie jak tygrys, uwielbia pływać. Ma tak mocne szczęki że gryzie zdobycz bezpośrednio w czaszkę pomiędzy oczami i przebija się bezpośrednio do mózgu. Kocięta rodzą się ślepe. Zaczynają widzieć po dwóch tygodniach.
W cywilizacji Majów uważano, że jaguary ułatwiają komunikację pomiędzy żywymi a umarłymi, a także chronią dom władcy. Majowie uznawali te energiczne koty za swych towarzyszy w świecie duchowym. Liczni władcy Majów nosili imiona zawierające człon określający jaguara w ich języku (w wielu językach Majów jaguara określano b’alam). W mitologii azteckiej jaguar stanowił totem silnego bóstwa o imieniu Tezcatlipoca.
Kapibara (chigüiro, carpincho)
Kapibara (el carpincho) –Największy gryzoń na świecie. Żyje nad jeziorami, bagnami, rzekami. Dorasta do 1m długości i 50 kg wagi. Kapibary komunikują się używając systemu gwizdów i chrząkań.
Tapiry (tapires, anta,danta, macho de monte) – Roślinożerca, żyję na bagnach, ma krótką trąbe, kopyta. Przypomina świnie ale należy do tej samej rodziny do ktróej należą nosorożce i konie. 
W Amazonce pływa ssak wodny manat (manati, peixeboi) – syrena dorastająca do 2,8 m długości, waga do 0,5 tony. Osobliwością Amazonki i Orinoko są słodkowodne delfiny.
Fauna ptasia:
urubu (aura galipavo, buitre, urubu) – sęp o czerwonej głowie, żywi się padliną, orzeł (aguila destructor),
haocyny – kośnik czubaty (hoacin, guacharaca de agua). Przypomina bażanta. W razie zagrożenia młode zeskakują z drzewa do wody i pływają. Pazury pomagają im w powrocie do gniazda. Dorosłe tego nie potrafią.
Jacany (jacana, gallareta). Spaceruje po pływających liściach roślin wodnych. Wydaje różne ostre, terkoczące dźwięki.
Ary – przedstawiciele największych papug, mają b.długie ogony i wielkie dzioby którymi mogą rozgryźć najtwardsze orzechy. Kolibry – jest ich ponad 300 gat. Mają niezwykle małe rozmiary, najmniejszy nie przekracza 6cm dł (w tym 4 cm to ogon), najlżejszy waży 2g.
Boa dusiciel (boa constrictor) (3-4m) dł, anakonda (osiąga do 9m) Połykają swe ofiary w całości, wcześniej je dusząc. Ok. 30 jadowitych węży. Najniebezpieczniejszy jest żarakaka – jad powoduje natychmiastowe zaczernienie miejsca.
Wydra olbrzymia – najchętniej żywi się piraniami. Świadczy o bogactwie i czystości danego ekosystemu.
Ryby. Podczas gdy w rzekach europejskich występuje ok. 150 gatunków ryb, w Amazonii znajdziemy ok. 2000tyś. np. Piracuru, elektryczne węgorze i piranie.
Źródło:
1) Zarychta Apoloniusz , 1972 r „Brazylia”, Państwowe Wydawnictwo Naukowe.
2) Umiński Tomasz, 1998 r „Życie naszej Ziemi” Wydawnictwo Szkolne i Pedagogiczne
3) Pałkiewicz Jacek , Andrzej Kapłanek, 2005 r „El Dorado. Polowanie na legendę”, Wyd. Zysk i S-ka

GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA

 

 
20 - 11.01.2013          
  Wiedza

Zapraszamy do działu wiedza, w którym łączymy więdzę z przyjemnościa podróżowania, zwiedzania, poznawania ciekawych faktów, miejsc. Poznawaj świat dzięki Grupa Media Informacyjne & Adam Nawara.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
20 - 11.01.2013          
  Wiedza

Zapraszamy do działu wiedza, w którym łączymy więdzę z przyjemnościa podróżowania, zwiedzania, poznawania ciekawych faktów, miejsc. Poznawaj świat dzięki Grupa Media Informacyjne & Adam Nawara.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
19 - 11.01.2013          
  Wiedza

Zapraszamy do działu wiedza, w którym łączymy więdzę z przyjemnościa podróżowania, zwiedzania, poznawania ciekawych faktów, miejsc. Poznawaj świat dzięki Grupa Media Informacyjne & Adam Nawara.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
 
FACEBOOK YOUTUBE TWITTER GOOGLE + DRUKUJ  
 
       
       
 
 
Oferty promowane              
 
   
 
                   
         
 

Najlepsza rozrywka z TV Media Informacyjne

           
Filmy różne   Filmy reklamowe   Filmy informacyjne   Filmy sportowe   Filmy przyrodnicze
       
                 
Filmy muzyczne   Filmy dla dzieci   Filmy kulturalne   Filmy motoryzacyjne   Filmy edukacyjne
       
             
© 2010 Adam Nawara 2010            
   
 
   
   
   
     
    Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu Copyright: Grupa Media Informacyjne 2010-2012 Wszystkie prawa zastrzeżone.