Grupa Media Informacyjne zaprasza do wspólnego budowania nowej jakości    
Nowe Media - Modern News Life    
                                                   
                                                   
   
  TV Radio Foto Time News Maps Sport Moto Econ Tech Kult Home Fash VIP Infor Uroda Hobby Inne Akad Ogło Pobie Rozry Aukc Kata  
     
  Clean jPlayer skin: Example
 
 
     
img1
GMI
Nowe Media

More
img2
BMW DEALER
Kraków ul. Basztowa 17

More
img3
MERCEDES
Wybierz profesjonalne rozwiązania stworzone przez grupę Mercedes

More
img4
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
img2
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
 
         
         
  GRUPA MEDIA INFORMACYJNE - DOMOWE PRZETWORY
   
COUNTRY:
         
 
 
Home news
   
Multimedia
   
Podcast
Wideo
Foto
 
Ogłoszenia
   
Promowane
   
   
 
   
   
Kontakt
 
   
 

Adam Nawara - Napisz do Nas: Grupa Media Informacyjne

 
   
 
   
   
 
   
 
 

Warzywa i owoce z polskich ogrodów i sadów to produkty sezonowe, które już teraz powoli zapełniają stragany. Dostępność świeżych to okres od czerwca do października i należy ten czas maksymalnie wykorzystać i jeść je w każdym posiłku. Aby przedłużyć sobie okres ich spożywania na cały rok i nie być zdanym na sklepowe specjały, należy przygotować na nieco odległą w czasie zimę odpowiednią ilość przetworów – sosów, dżemów, kompotów, sałatek… Zimą te skarby lata cieszą najbardziej, bo nie są dostępne w każdym punkcie handlowym.

  Strona producenta :
www.ppp.com
     
Dokonując zakupu, dokonujesz właściwego wyboru
Grupa Media Informacyjne - Sklep GMI
Nasi partnerzy
 
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
     
 
 

Porady - różnice pomiędzy poszczególnymi produktami

Dla swojego bezpieczeństwa warto używać rękawiczek do prac z przetworami. Warto również zaplanować robienie przetworów. Odpowiednio wcześniej przygotować narzędzia, słoje, ściereczki, ręczniki, itp.

Przetwory owocowe

Lato i jesień to czas przetworów. Bogactwo warzyw i owoców, którymi cieszymy się w letnich miesiącach za chwilę się skończy, a w długie zimowe wieczory nic tak nie poprawia humoru, jak domowe dżemy, własnoręcznie robione soki na odporność i pyszne konfitury nie tylko do naleśników. Podpowiadamy, jak przygotować przetwory na zimę.

Dżemy, konfitury, powidła, marmolady – czym się różnią i jak samemu je przygotować? Oto krótki przewodnik po domowych przetworach owocowych.

Domowe przetwory, w przeciwieństwie do tych najczęściej spotykanych na sklepowych półkach, to nie tylko dżemy. Czym się różnią? Najprostsza odpowiedź: konsystencją i zawartością cukru oraz owoców.

Marmolada

Najbardziej zwartą konsystencję ma marmolada. Przygotowuje się ją z przecierów owocowych lub pulp. By łatwo się kroiła i rozsmarowywała, warto dodać do niej substancję żelującą. Marmoladę można przygotować z jednego rodzaju owoców lub wieloowocową.

Marmolada z mirabelek

Składniki: 2 kg mirabelek, 4 dojrzałe jabłka, 1,5 kg cukru.

Umyte i pozbawione pestek mirabelki zalać niewielką ilością wody, rozgotować na małym ogniu i przetrzeć przez sito. Przecier zagotować, pamiętając o mieszaniu – taka konsystencja może łatwo ulec przypaleniu – dodać cukier i ponownie zagotować. Następnie dołożyć starte na tarce jabłka i ponownie gotować, aż wiórki jabłek się rozpadną. Napełnić przecierem słoiki i zapasteryzować.

Dżem

Dżem to najpopularniejszy rodzaj przetworów owocowych. Przygotowuje się go poprzez odparowanie z owoców nadmiaru wody, z dodatkiem cukru lub substancji żelującej. Dżem od marmolady różni luźniejsza konsystencja oraz wyczuwalne kawałki owoców. Dżem można przygotować z jednego lub kilku rodzajów owoców – najpopularniejszy jest ten z truskawek.

Przygotowanie domowego dżemu nie wymaga wielkich umiejętności – wykorzystując poniższy przepis na dżem truskawkowy z łatwością przygotuje go każdy miłośnik owocowych przetworów.

Dżem truskawkowy

Składniki: 1 kg truskawek, 250 g cukru, sok z cytryny.

Umyte i oczyszczone z szypułek truskawki zasypać cukrem i gotować na wolnym ogniu aż sok, który puszczą owoce zgęstnieje, a truskawki nabiorą konsystencji dżemu. Gotowanie trwa ok. trzy godziny. W tym czasie dżem należy często mieszać, aby się nie przypalił. Pod koniec gotowania dodać sok z cytryny. Gorący dżem włożyć do słoików i zawekować.

Konfitura

Czym różni się konfitura od dżemu? Chociaż podobnie jak dżem jest gęsta, to konsystencja konfitury nie jest żelowata, a owoce zawarte w niej nie zamieniają się w pulpę – bez problemu w konfiturze można wyodrębnić całe sztuki truskawek, moreli, czereśni czy innych owoców, które pozostają w całości dzięki innemu sposobowi przygotowania. W przeciwieństwie do marmolady i dżemu, konfitury nie gotuje się, a smaży unikając mieszania, by nie uszkodzić owoców.

Konfitura z moreli

Składniki: 1 kg moreli, 250 ml wody, 350 g cukru.

Umyte, przedzielone na pól i pozbawione pestek morele wrzucić do zagotowanego syropu z cukru i wody. Gotować na dużym ogniu, aż pojawi się piana – należy ją zdjąć, a morele w syropie pozostawić do przestygnięcia. Następnie znowu zagotować na dużym ogniu, zdjąć pianę i pozostawić do przestygnięcia. Czynność powtórzyć. Żeby konfitura się nie przypaliła, w czasie smażenia należy ją rzadko i bardzo delikatnie zamieszać, by nie uszkodzić owoców. Gotową konfiturę przekładać do gorących, wyparzonych słoików.

Powidła

Na przetwory na zimę nadają się wszystkie owoce, ale niektóre smakują lepiej w formie dżemu, inne z kolei w formie marmolady. Śliwki węgierki najlepiej smakują przygotowane jako powidła. Od innych przetworów różni je przede wszystkim mniejsza ilość cukru i sposób przygotowania, czyli smażenie, aż odparuje woda. Do przygotowania powideł nadają się nie tylko najpopularniejsze śliwki – zamknięte w słoikach powidła gruszkowe, morelowe czy czereśniowe będą cieszyły niezwykłym smakiem podczas zimowych miesięcy.

Powidła śliwkowe

Składniki: 2 kg bardzo dojrzałych śliwek węgierek, 200 g cukru.

Umyte, przekrojone na połówki i pozbawione pestek śliwki zasypać cukrem i smażyć często mieszając prze ok. 2 godziny, aż owoce rozpadną się na jednolitą masę, a sok odparuje. Gorące powidła przekładać do wyparzonych słoików i zawekować.
Zaletą domowych przetworów na zimę jest możliwość regulowania ich słodkości oraz dowolnego mieszania składników. Do owoców można dodać odrobinę pikantnych przypraw, cynamonu lub ziół – zmieni się wówczas nieco ich tradycyjny i znany smak.

GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA

 
 
19 - 11.01.2013  

 

     
 

News

Sposobów na utrwalenie smaku warzyw i owoców jest dużo. Najważniejsze, uwzględniające aspekty ekonomiczne i zdrowotne, to:

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
18          
  News

Sposobów na utrwalenie smaku warzyw i owoców jest dużo. Najważniejsze, uwzględniające aspekty ekonomiczne i zdrowotne, to:

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
17          
  News

Sposobów na utrwalenie smaku warzyw i owoców jest dużo. Najważniejsze, uwzględniające aspekty ekonomiczne i zdrowotne, to:

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
 
 
 
 
 
FACEBOOK YOUTUBE TWITTER GOOGLE + DRUKUJ  
 
       
       
 
 
Oferty promowane              
 
   
 
                   
         
 

Najlepsza rozrywka z TV Media Informacyjne

           
Filmy różne   Filmy reklamowe   Filmy informacyjne   Filmy sportowe   Filmy przyrodnicze
       
                 
Filmy muzyczne   Filmy dla dzieci   Filmy kulturalne   Filmy motoryzacyjne   Filmy edukacyjne
       
             
© 2010 Adam Nawara 2010            
   
 
   
   
   
     
    Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu Copyright: Grupa Media Informacyjne 2010-2012 Wszystkie prawa zastrzeżone.