Kalendarz przetwarzania
Czas wykonywania domowych przetworów ściśle wiąże się z okresem dojrzewania i zbioru poszczególnych owoców. Zaczyna się pod koniec maja i trwa aż do końca października. W poszczególnych miesiącach, w zależności od pogody, wykonujemy przetwory z dojrzewających owoców.
Maj. Z końcem można zbierać płatki róży cukrowej na konfiturę lub sorbet. Zaczyna kwitnąć bez czarny.
Czerwiec. Pod koniec miesiąca można robić przetwory z zielonego agrestu już dość dużego, ale jeszcze z niezbyt wyrośniętymi nasionami. Pora na przetwory z truskawek, poziomek leśnych i ogrodowych.
Lipiec. W lipcu uwagę możemy skupić na porzeczkach, agreście, malinach, czereśniach, wiśniach, morelach odmian najwcześniejszych. Powoli zaczynają sie pojawiać borówki i czarne jagody. Lipiec obfituje w owoce najbogatsze w witaminy, dlatego warto poświęcić więcej czasu na przygotowanie przetworów.
Sierpień. Następuje wysyp czerwonych borówek, dojrzewa czarny bez, jeżyny leśne i ogrodowe również rodzą. W sadach dojrzewają pierwsze śliwki, jabłka i gruszki.
Wrzesień. Czas przetwarzania borówek z drugiego wysypu, dojrzewają jabłka i śliwki węgierki. Rozpoczyna się sezon na dziką różę. Doskonała pora na robienie marynat owocowych.
Październik. Kwasimy jabłka, robimy przeciery z jesiennych plonów. Przerabiać można miedzy innymi pigwę.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA
|