Partnerstwo dla budowania i rozwoju spoleczenstwa informacyjnego.
Cywilizacja, która zbudujemy,
zblizajac sie do XXI wieku,
nie bedzie cywilizacja materialna,
symbolizowana przez ogromne konstrukcje,
ale bedzie cywilizacja niewidoczna.
Precyzyjniej powinno sie ja nazwac
„cywilizacja informacyjna”.
Yoneji Masuda
Wybieramy zegarek
WORLD TIME
STREFA CZASOWA – wydzielony obszar powierzchni Ziemi, o szerokosci srednio 15° (360°/24) dlugosci geograficznej, rozciagajacy sie poludnikowo miedzy biegunami, w którym urzedowo obowiazuje jednakowy czas (czas strefowy). Najczesciej jest on srednim czasem slonecznym srodkowego poludnika tej strefy, który rózni sie o calkowita liczbe godzin od czasu uniwersalnego. Od tej zasady istnieja wyjatki tj. wprowadzono urzedowo strefy, w których czas rózni sie od czasu uniwersalnego o niecalkowita liczbe godzin.
Smartwatch, czyli w wolnym tlumaczeniu sprytny, madry zegarek jest urzadzeniem elektronicznym z tak zwanej kategorii wearables. Oznacza to, ze mozna go nosic, ubierac. Z pozoru moze wygladac jak klasyczny zegarek, jednak laczy on jego funkcje z szerokimi mozliwosciami znanymi ze smartfonów. Obecnie rozróznia sie jeszcze smartband, czyli opaske bedaca rodzajem smartwatcha o mocno ograniczonych funkcjonalnosciach, czesto do funkcji zwiazanych z fitness. Czym dokladnie jest smartwatch? W jaki sposób moze dzialac? Poznaj wspólczesne inteligentne zegarki oraz ich mozliwosci. Czytaj dalej ...
Page
Page
Zegary atomowe
Zegary atomowe. Najdokladniejsze jak dotad zegary. Bo czymze jest sekunda spóznienia w skali 300 lat? I to w tych "malo dokladnych" zegarach atomowych?
Zegar atomowy
Zegar atomowy to rodzaj zegara, który uzywa atomowego wzorca czestotliwosci jako licznika. Wczesne zegary atomowe byly maserami z dolaczonym oprzyrzadowaniem. Wspólczesnie najdokladniejsze zegary atomowe bazuja na bardziej zaawansowanej fizyce, np. na zwiazkach cezu. Dokladnosc takich zegarów dochodzi do 10-15, co oznacza 10-10 sekundy (1/10 nanosekundy) na dzien. Zegary te utrzymuja ciagly i stabilny czas TAI (z fr. Temps Atomique International). W zastosowaniach cywilnych, uzywa sie innej skali czasu - UTC (z ang. Coordinated Universal Time). Czas ten jest obliczany na podstawie czasu TAI z uwzglednieniem obserwacji astronomicznych.
Pierwszy zegar atomowy zostal zbudowany w 1949 roku w amerykanskim National Bureau of Standards. Pierwszy zegar atomowy bazujacy na drganiu atomów cezu-133, zbudowal Louis Essen w roku 1955 w National Physical Laboratory w Anglii. To doprowadzilo do przyjetej na calym swiecie definicji sekundy opartej na czasie atomowym. Zegar atomowy wielkosci ukladu scalonego.
W sierpniu 2004 roku, uczeni z amerykanskiego National Institute of Standards and Technology (NIST) zademonstrowali miniaturowy zegar atomowy: wlasciwa czesc zegara - komora z cezem - ma wielkosc ziarna ryzu: srednice 1,5 mm i dlugosc 4 mm. Caly uklad (komora wraz z oprzy-rzadowaniem: dioda laserowa, polaryzatorami, fotodioda) zajmuje objetosc okolo 1 cm3, a wiec porównywalna z ukladami zegarów kwarcowych. Jego dokladnosc jest jednak tysiackrotnie wyzsza niz zegarów kwarcowych: wynosi jedna dziesieciomiliardowa (10-10), co oznacza dopuszczalna odchylke 1 sekundy w ciagu 300 lat. Wedlug konstruktorów, zegar ten jest sto razy mniejszy od innych zegarów atomowych. Potrzebuje takze jedynie 75 mW mocy do dzialania, co czyni go zdatnym do zasilania bateryjnego.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA
Rodzaj zegara, w którym do odmierzania czasu wykorzystuje sie drgajacy krysztal kwarcu. Zegar kwarcowy zostal wynaleziony w 1929 przez Anglika Warrena Marrisona. Produkcja pierwszych elektronicznych zegarków kwarcowych z wyswietlaczem (wówczas jeszcze - z diodami LED) miala miejsce w latach 60. XX wieku.
Do obliczania czasu przenosny zegarek kwarcowy wykorzystuje krysztal kwarcu, który zasilany z baterii drga z czestotliwoscia 215 = 32768 Hz. Drgania wytwarzaja impulsy elektryczne, które przechodza przez zespól dzielników czestotliwosci. Kazdy dzielnik zmniejsza czestotliwosc o polowe, by w rezultacie - po pietnastu podzialach - otrzymac jeden impuls na sekunde. Po kazdym z tych jednosekundowych impulsów czytnik cyfrowy zmienia wskazanie na wyswietlaczu. Impulsy sa równiez wykorzystywane do obliczania setnych czesci sekundy (w stoperze) oraz do obliczania godziny i daty. We wspólczesnych zegarkach na reke do wyswietlania danych wykorzystuje sie prosty, monochromatyczny wyswietlacz cieklokrystaliczny LCD. Sa to wyswietlacze o bardzo uproszczonej architeturze, przeznaczone zazwyczaj wylacznie do wyswietlania cyfr. Kazda cyfra powstaje z 7 segmentów.
Technologie kwarcowa wykorzystuje sie równiez w innych urzadzeniach elektronicznych, jak np. telefony komórkowe, palmtopy, komputery.
Opis
Wykorzystuje sie je do wyznaczania czasu uniwersalnego. W cezowym zegarze atomowym ogrzewa sie w specjalnym elektrycznym piecu próbke cezu 133. W wyniku wrzenia jego atomy wyparowuja. W zaleznosci od swojego spinu, czyli kierunku obrotu, atomy rozdzielaja sie w polu magnetycznym na dwie wiazki. Nastepnie przechodza przez rezonator mikrofalowy, w którym wiekszosc zmienia spin na przeciwny. Drugi zestaw magnesów odchyla je tak, by do detektora dotarly tylko te, które zmienily spin. Komputer wykorzystuje sygnaly z detektora do ustalenia sygnalu mikrofalowego na okreslonej czestotliwosci. Caly zegar jest umieszczony w komorze prózniowej. Takiego zegara nie da sie, niestety, nosic na rece. Czasowi perfekcjonisci jednak naciskali i historia zegara musiala toczyc sie dalej. Potrzeba niedrogiego i bardzo precyzyjnego zegara zaowocowala wynalazkiem zegarka kwarcowego.
Rozwazania o zegarkach mechanicznych i elektronicznych
Przy zakupie nowego zegarka kazdy z nas moze kierowac sie innymi wzgledami. Czerpiac z doswiadczenia zawodowego zegarmistrza oraz sprzedawcy twierdze, ze najwazniejsze, bysmy jeszcze przed wyborem wzoru czy firmy – producenta zegarka, udzielili sobie odpowiedzi, czy chcemy nabyc zegarek mechaniczny czy elektroniczny.
Okazuje sie, ze jest wiele wzgledów przemawiajacych za kazdym tych z rodzajów zegarków, a ponizszy tekst jest próba ich wyliczenia i usystematyzowania.
Aby dokonac pelnego porównania pomiedzy zegarkami mechanicznymi i elektronicznymi nalezy, obok walorów uzytkowych wyszczególnionych w dalszej czesci wywodu, zauwazyc nastepujace zaleznosci:
Mezczyzni, kobiety a zegarek
Zdecydowana wiekszosc zegarków mechanicznych, to zegarki meskie. Firmy szczycace sie najwyzsza jakoscia, prestizem i wieloma nowatorskimi osiagnieciami w dziedzinie mechaniki zegarkowej, i to osiagnieciami zarówno dla zegarków meskich jak i damskich nawet w „kompletach zegarków” (zegarek damski i meski jednego wzoru) czesto oferuja zegarek meski mechaniczny, i damski elektroniczny.
Tego typu podzial jest wynikiem zauwazalnych, róznych preferencji zwiazanych z plcia uzytkownika. Kobiety zwykle wieksza uwage przywiazuja do elementów estetycznych zewnetrznych czasomierza (koperta, bransoleta, tarcza) zarówno pod katem wzorniczym jak i kolorystycznym. Równoczesnie bardzo wazne, dla tej grupy uzytkowników sa walory funkcjonalne, a w tych zegarki elektroniczne zdecydowanie góruja.
Mezczyzni, obok walorów estetycznych, uwzgledniajac mozliwosci funkcjonalne duza wage przywiazuja takze do strony technicznej. Mechanizm zegarka mechanicznego w stosunku do zegarka elektronicznego jest arcydzielem mechaniki. Do tego mozliwe jest podziwianie jego dzialania, poprzez sluchanie „chodu zegarka”, czy ogladanie szczególów technicznych oraz sposobu funkcjonowania przez, czesto stosowany, transparentny dekiel koperty. Tego typu wlasnosci i mozliwosci zdecydowanie bardziej dzialaja na mezczyzn niz kobiety.
„Dusza” zegarka
Przyjelo sie twierdzenie, ze zegarek mechaniczny, w odróznieniu od elektronicznego posiada „dusze”.
Jesli dowodem na istnienie duszy zegarka sa:
- rózny, w zaleznosci od rodzaju i stanu technicznego „glos” zegarka.
- latwy i bezposredni wplyw uzytkownika na mozliwosc dzialania zegarka (np. zatrzymanie przy braku nakrecenia czasomierza)
- duzy wplyw zaklócen zewnetrznych na dzialanie zegarka, co z jednej strony wymaga troski uzytkownika o zegarek, a z drugiej czesto powoduje awarie zegarka w przypadku nieszczesliwych zdarzen zwiazanych z uzytkownikiem.
- okres czasu jaki poswiecily konkretne osoby na zaprojektowanie, wyprodukowanie, zlozenie i doregulowanie konkretnego mechanizmu i gotowego zegarka.
- mozliwe i zrozumiale okreslenie powodu kazdej niesprawnosci zegarka mechanicznego, w odróznieniu od enigmatycznego stwierdzenia „uszkodzona elektronika zegarka” , to tylko zegarek mechaniczny posiada „dusze” i w tym aspekcie jest niedoscigniony. Sam jestem zegarmistrzem i naprawiajac zegarki, wielokrotnie rozbieralem mechanizm zegarka mechanicznego do najmniejszych elementów skladowych. Abstrahujac od sensownosci rozwazan o obecnosci, czy miejscu obecnosci „duszy” zegarka, moment w którym mechanizm po naprawie rozpoczyna swoje samodzielne „zycie” jest chwila szczególna, tym znaczniejsza, im wieksze bylo zniszczenie mechanizmu i trudnosc naprawy.
Prestiz czasomierza
Przez wiele dziesiatek lat opinia uzytkowników uksztaltowala rózna pozycje zegarka w zaleznosci, miedzy innymi, od producenta czasomierza. Tak wiec, dowolny (nawet ten najtanszy) zegarek firmy wysoko notowanej jest bardziej prestizowy niz najlepszy zegarek „popularnego” producenta. Oczywiscie, ten najtanszy jest zdecydowanie drozszy od najlepszego z oferty popularnych producentów. Waznym elementem jest takze material z którego wykonana jest koperta (obudowa zegarka). W grupie zegarków drogich i bardzo drogich króluja metale szlachetne (róznokolorowe rodzaje zlota, platyna), ale cenionym materialem jest takze stal. Czesto dla zegarków damskich i waskiej grupy meskich, dodatkowym elementem prestizowym i kosztowym jest dekorowanie koperty zegarka kamieniami szlachetnymi. W takim przypadku wartosc wyrobu wzrasta co najmniej proporcjonalnie do wartosci dekoracji.
Rozwazajac gamme zegarków dowolnego producenta o wysokim prestizu zauwazymy, ze przy porównywalnym sposobie wykonania elementów zewnetrznych, drozsze a nawet zdecydowanie drozsze (i bardziej prestizowe) sa zegarki mechaniczne. Szpic w tej klasyfikacji zajmuja zegarki mechaniczne o nietypowej konstrukcji oraz zegarki posiadajace dodatkowe funkcje – tak zwane komplikacje.
W nawiazaniu do wyzej przedstawionych rozwazan nalezy zauwazyc takze, ze praktycznie tylko meskie zegarki wyposazone sa w dodatkowe komplikacje.
Nieprzypadkowo wiec, sa firmy, które w swoich sloganach reklamowych podkreslaja, ze w ofercie firmy byly, sa i beda tylko zegarki mechaniczne. Osobiscie uwazam, ze takie podejscie jest ignorowaniem postepu technicznego oraz tych uzytkowników, którzy ze wzgledu na funkcjonalna strone zegarka decyduja sie na wybór zegarka elektronicznego.
Wracajac do okreslenia prestizu konkretnego czasomierze musimy choc odrobine ograniczyc zakres zainteresowania eliminujac te zegarki, których wartosc lezy w innej niz sam model przyczynie.
Sa to: zegarki o znaczeniu historycznym (stare), powiazane silnymi wiezami uczuciowymi (zegarki konkretnych osób czy zwiazane z konkretnymi zdarzeniami) oraz zegarki o limitowanych, malych ilosciach wyprodukowanych sztuk (kolekcjonerskie). Wartosc takich zegarków moze byc mierzona tylko w drodze aukcji czy licytacji i moze sie ona znacznie zmieniac w przeciagu krótkiego okresu czasu.
Podsumowujac powyzsze wywody i skupiajac sie na produktach nowych, mozne powiedziec, ze o prestizu i wartosci zegarka w najwiekszym stopniu decyduja: producent, rozwiazania konstrukcyjne mechanizmu zegarka, rodzaj materialu z którego wykonana jest koperta zegarka oraz uzyte dekoracyjne kamienie szlachetne.
Jedynym praktycznym sprawdzianem oraz weryfikacja pozycji producenta i ceny zegarków sa konsumenci, którzy na biezaco decyduja o mozliwosci sprzedazy wiekszej ilosci produktów w okreslonej cenie poprzez decyzje o zakupie konkretnych wyrobów. Taka weryfikacja odbywa sie dla kazdego wyrobu i kazdego producenta, niezaleznie od grupy cenowej jego produktów.
Ponadczasowa wartosc zegarka
Kupujac zegarek nie musimy i zwykle nie myslimy o ewentualnej mozliwosci jego sprzedazy w przyszlosci. Rozwazanie takie nalezy jednak przeprowadzic w naszym przypadku, gdy próbujemy przyblizac pojecie wartosci zegarka w dluzszym okresie czasu.
Prawda jest, ze w liczacym sie drugim obiegu (powazne aukcje i licytacje) miejsce znajduja praktycznie tylko i wylacznie zegarki mechaniczne. Mozna oczywiscie spekulowac iz tego typu zaleznosc wynika przede wszystkim z krótkiego czasu obecnosci na rynku zegarków elektronicznych w stosunku do mechanicznych. Teze taka obala jednak fakt, ze takze posród wyrobów wyprodukowanych w ostatnich dekadach ubieglego i poczatkach obecnego wieku, w obiegu wtórnym mozemy mówic tylko o zegarkach mechanicznych. Dowodem dla takiego stwierdzenia sa katalogi i wyniki kazdej z aukcji zegarków.
Klasyka, tradycja i kunszt tworzenia a rodzaj czasomierza
Nie tylko w dziedzinie zegarków zauwazamy nostalgiczny powrót do klasyki i przeszlosci. Poczatkiem dla zegarka narecznego jest zegarek mechaniczny, do takiego wiec zegarka wracamy. Wobec wszechobecnych, bardzo dokladnych elektronicznych mierników czasu, uzytkowanie zegarka mechanicznego jest swego rodzaju protestem przeciwko pogoni za nowoczesnoscia i zewszad otaczajaca nas elektronika. Dzis nie dziwia nas mozliwosci informatyki i urzadzen elektronicznych, ale kunszt tworzenia, sposób dzialania i róznorodnosc funkcji zrealizowanych na drodze mechanicznej napawa nas zachwytem. Mozna z duzym przyblizeniem powiedziec ze, uzytkowanie zegarka mechanicznego podobne jest do poslugiwania sie stara, mechaniczna pompa wodna czy lampa naftowa w ciszy domowego ogrodu. Wybór taki, w okreslonych warunkach (podobnie jak pompy czy lampy naftowej) jest uzasadniony, a nawet konieczny dla utrzymania nastroju i dobrego samopoczucia uzytkownika.
Kraj pochodzenia i ceny zegarków
Szwajcaria – kraj uznany za kolebke calego przemyslu zegarkowego jest liderem (pod katem wartosci) produkcji zegarków mechanicznych jak i elektronicznych.
Do tego praktycznie brak jest konkurencji dla zegarków Helwetów w srednim i niskim przedziale cenowym, gdyz ceny zegarków mechanicznych innych producentów sa zdecydowanie nizsze nawet od najtanszych szwajcarskich. Wsród zegarków elektronicznych Szwajcarzy sa bezkonkurencyjni w najwyzszej klasie cenowej. Kilku producentów japonskich i niemieckich ma ceny porównywalne do cen srednich i tanszych produktów szwajcarskich. Pozostale firmy, podobnie jak dla zegarków mechanicznych produkuja wyroby w duzo nizszej klasie cenowej. Nalezy takze zauwazyc, ze srednie ceny szwajcarskich zegarków mechanicznych sa dziesieciokrotnie wyzsze od cen zegarków elektronicznych, a w roku 2001 (po raz pierwszy od czasy kryzysu szwajcarskiego przemyslu zegarkowego) wartosc wyprodukowanych zegarków mechanicznych choc nieznacznie, ale przewyzszyla wartosc produkcji zegarków elektronicznych. Takie proporcje oznaczaja równoczesnie, ze ilosc wyprodukowanych w Szwajcarii zegarków elektronicznych jest dziesieciokrotnie wieksza od ilosci wyprodukowanych zegarków mechanicznych.
Zegarek jako wytwór techniki i przyrzad uzytkowy
Jezeli wyobrazimy sobie dwa identycznie wygladajace zegarki o jednakowych parametrach jakosciowych obudowy, do tego jeden z nich jest mechaniczny a drugi elektroniczny analogowy to okazuje sie ze:
mechaniczny jest drozszy
--- ilosc czesci jest nieporównywalnie wieksza.
--- dokladnosc wykonania bardzo wielu czesci skladowych wplywa bezposrednio na mozliwosc i dokladnosc dzialania zegarka – wymagania dokladnosciowe powoduja kosztowniejsze technologie wykonania calego pakietu czesci.
--- wyzsze sa koszty montazu i kontroli jakosci, co wynika z ilosci i dokladnosci wspólpracy poszczególnych czesci.
elektroniczny jest zdecydowanie dokladniejszy
--- w standardowym zegarku elektronicznym tolerancja dokladnosci chodu wynosi +/- 15 sek. na miesiac (+/- 0,5 sek. na dobe).
O dokladnosci zegarka elektronicznego decyduje tylko i wylacznie rezonator kwarcowy, a najwiekszy wplyw na jego prawidlowa prace maja temperatura pracy oraz proces „starzenia sie”. Dzieki odpowiedniemu ksztaltowi rezonatora, wplyw zmiany dokladnosci ze wzgledu na zmiane temperatury mozna zminimalizowac. Zmiany wlasnosci rezonatora, pod katem dokladnosci dzialania, w wyniku „starzenia sie”, dzieki nowoczesnym technologiom wytwarzania, zostaly praktycznie wyeliminowane. Dzis mozemy, z duza doza prawdopodobienstwa zalozyc, ze identyczne tolerancje maja zegarki „z pod igly” jak i te przez wiele lat uzytkowane egzemplarze.
- do tego – granice tolerancji mozna osiagnac tylko przy ekstremalnych warunkach temperaturowych (w lodówce, w tropiku)
- do tego – zegarek elektroniczny z kompensacja temperaturowa (2 rezonatory kwarcowe) osiaga niedokladnosc wyzsza (rzedu pojedynczych sekund na rok)
- do tego – zegarek elektroniczny sterowany sygnalem radiowym (z zegara wzorcowego) osiaga niedokladnosc rzedu +/- 1 sek. na 1 milion lat.
- dokladnosc dzialania zegarka mechanicznego zalezy od klasy wykonania. Te z najwyzszej pólki jakosciowej i cenowej (np. posiadajace klase chronometru) maja srednia dopuszczalna odchylke dobowa w granicach pojedynczych sekund na dobe
- do tego – rzeczywista dokladnosc dzialania zalezy od wielu praktycznie niemierzalnych czynników (zaleznych od wlasciciela zegarka), a mala niedokladnosc (w dalszym ciagu rzedu sekund na dobe) mozliwa jest do osiagniecia przy regulacji przeprowadzanej indywidualnie dla kazdego uzytkownika zegarka (zakladajac, ze wlasciciel zachowuje sie w sposób „powtarzalny”).
- do tego – katalogowa tolerancja dokladnosci dotyczy zegarków nowych. W trakcie uzytkowania nastepuje zuzycie elementów wplywajacych na dokladnosc zegarka oraz zmiana wlasnosci substancji smarujacych. Konserwacja zapewnia wymiane substancji smarujacej i tylko czesci zuzytych elementów. W trakcie dluzszego uzytkowania zegarka dokladnosc zdecydowanie zmniejsza sie w stosunku do katalogowej.
mechaniczny jest grubszy
--- Mozna w przyblizeniu powiedziec, ze w zegarku mechanicznym elementem dodatkowym w stosunku do zegarka elektronicznego jest zespól naciagu, a elementami zdecydowanie róznymi sa naped zegarka (sprezyna a bateria) oraz wzorzec czestotliwosci (balans a kwarc). Biorac pod uwage wielkosc naprezen i nacisków powstajacych w zespolach naciagu i napedu mechanizmu, konstrukcja tych elementów mechanizmu wymaga zastosowania grubszych, masywniejszych plyt lozyskowych. Rezonator kwarcowy, to malenka, hermetycznie zamknieta „puszka” przylutowana dwoma wyprowadzeniami do plytki ukladu elektronicznego, a zespól oscylatora balansowego jako niezbedne wymaga: precyzyjnie pozycjonowanego „duzego” zespolu balansu, lozyskowania wstrzasoodpornego i bardzo delikatnych elementów regulacyjnych.
--- Jesli do tego zegarek mechaniczny wyposazony jest w automatyczny naciag, zawsze zbudowanyna bazie poruszajacej sie (pod wplywem zmiany pozycji zegarka) masy bezwladnosciowej, tak zwanego wahnika, to sam wahnik oraz jego sposób mocowania wymusza wiecej przestrzeni i grubsze elementy konstrukcyjne mechanizmu.
Oczywiscie w rozwiazaniach specjalnych mozna uzyskac mala grubosc zegarków mechanicznych, ale to samo, bez wiekszego wysilku konstrukcyjnego mozna zrealizowac w zegarkach elektronicznych.
elektroniczny sie nie zuzywa
--- w zegarku elektronicznym zapas energii zgromadzony jest w baterii.
--- Energia jest dostarczana w sposób ciagly (stale napiecie zasilania) do czesci elektronicznej, a dalej impulsowo „w malych paczkach energii” poprzez silnik skokowy do czesci mechanicznej. Elektronika zegarka konsumuje prad potrzebny do podtrzymania drgan rezonatora kwarcowego i pracy ukladu scalonego. W czesci mechanicznej „jedna paczka energii” potrzebna jest tylko do wymuszenia wykonania pojedynczego skoku przekladni zliczajacej i przekladni wskazan. Ciagle zasilanie czesci elektronicznej wymaga bardzo, bardzo malej ilosci energii, a impulsowe czesci mechanicznej zmniejsza zapotrzebowanie w tej czesci do minimum. Bateria jest elementem wymiennym. Zuzycie czesci elektronicznej praktycznie nie zalezy od czasu eksploatacji zegarka, a zuzycie czesci mechanicznej, dzieki „porcjowaniu energii” jest ograniczone do minimum i finalnie niezauwazalne.
w zegarku mechanicznym zapas energii zmagazynowany jest w postaci energii potencjalnej zwinietej sprezyny napedowej. Jej wartosc w chwili pelnego nakrecenia musi zapewnic prawidlowy chód zegarka (podtrzymywanie drgan oscylatora balansowego, ruch przekladni chodu i przekladni wskazan) minimum przez kolejnych 36 godzin. Naciagnieta sprezyna powoduje duze naciski w elementach wspólpracujacych. Do tego energia i spowodowane nia naciski, przy w pelni naciagnietej sprezenie sa znacznie wieksze niz na chwile przed zatrzymaniem sie zegarka, mimo róznych zabiegów konstrukcyjnych minimalizujacych wartosc maksymalna i wspomniana róznice. Tak duzy konieczny zapas energii i powstale naciski mechaniczne, w dalszym etapie, przy ruchu obrotowym przekladni, powoduja duze sily tarcia i zuzycie elementów. Zuzycie to nastepuje mimo zastosowania lozysk mineralnych (kamienie) a zwieksza sie diametralnie przy braku lub utracie wlasnosci smarnych substancji smarujacej.
obydwa sa nieekologiczne
--- Taka uwaga jest poklosiem próby kreowania zegarka mechanicznego jako ekologicznego, bo nie posiadajacego baterii.
--- Tak to prawda – zegarek mechaniczny nie posiada szkodliwej baterii, jednak ze wzgledu na znaczaco wieksza ilosc czesci skladowych, wyzsze wymagania dokladnosciowe oraz zdecydowanie wieksze ich zróznicowanie rodzajowe mozna zalozyc, ze w trakcie produkcji zegarka mechanicznego zanieczyszczenie srodowiska moze byc porównywalne z zanieczyszczeniem powstalym z wielu niezutylizowanych baterii.
elektroniczny jest odporniejszy na zaklócenia zewnetrzne
--- W zegarku elektronicznym na prace czasomierza wplywaja czynniki zaklócajace prace ukladu elektronicznego i prace czesci mechanicznej. Zaklócenia takie moga spowodowac chwilowy (w trakcie oddzialywania zaklócenia) zanik pracy zegarka, lub trwale uszkodzenie. W zegarku mechanicznym czynniki zewnetrzne moga spowodowac tylko zaklócenia w czesci mechanicznej, ale zaklócenia takie moga spowodowac chwilowy (w trakcie trwania zaklócenia) zanik pracy, trwala (choc latwo mozliwa do usuniecia przez zegarmistrza) niedokladnosc dzialania i trwale uszkodzenie.
--- W praktyce okazuje sie, ze oddzialywania takie jak: pola magnetyczne czy elektryczne, regularne drgania czy uderzenia maja zdecydowanie wiekszy wplyw (mniejsza odpornosc) na zegarki mechaniczne niz elektroniczne. Rozwazajac tylko drgania mechaniczne (w tym drgania impulsowe – uderzenia) nalezy zauwazyc nastepujace aspekty takiego wplywu:
--- W zegarku elektronicznym praktycznie jedynym elementem narazonym, i to tylko przy duzych drganiach impulsowych, jest drgajacy krysztal kwarcu. Sposób ciecia krysztalu kwarcu (kamerton) oraz sposób mocowania zapewniaja duza odpornosc na drgania mechaniczne, przy utrzymaniu nie zmienionych parametrów dokladnosciowych mechanizmu. Konstrukcja czesci mechanicznej nie wplywa na dokladnosc dzialania zegarka, co umozliwia dobranie „bardzo grubych” i dzieki temu odpornych elementów skladowych.
--- W zegarku mechanicznym najbardziej narazonym elementem jest oscylator balansowy, jednak zaklócenia moga miec takze wplyw na inne elementy, np. kola przekladni chodu. Zabezpieczeniem przed trwalymi uszkodzeniami spowodowanymi drganiami mechanicznymi impulsowymi jest konstrukcja lozyskowania (lozyskowanie wstrzasoodporne) i dobór optymalnych grubosci osi elementów. Grubosc osi ruchomych elementów pod katem odpornosci na drgania powinna byc wieksza, a ze wzgledu na wielkosc sil tarcia (bezposredni wplyw na dokladnosc dzialania zegarka) jak najmniejsza. „Zloty srodek” jest tylko polowicznym rozwiazaniem dla obydwu wymagan (odpornosc, dokladnosc).
--- Dodatkowo zegarek mechaniczny praktycznie nie jest zabezpieczony, pod katem dokladnosci dzialania, przed wplywem nawet malych zaklócen w trakcie ich trwania.
--- Niezaleznie od powyzszego, zaklócenia mechaniczne dla zegarków mechanicznych, w szczególnych przypadkach, moga spowodowac koniecznosc interwencji serwisanta, choc nie nastapilo trwale uszkodzenie któregokolwiek z elementów.
--- Podobna zaleznosc, jak przy drganiach mechanicznych, mozemy zauwazyc przy rozwazaniu wplywu pól elektro-magnetycznych.
mechaniczny jest zdrowszy
--- Istnieja osoby, które twierdza, ze nie moga nosic zegarka elektronicznego ze wzgledu na swoje zdrowie i samopoczucie. Próba porównywania wielkosci pola magnetycznego generowanego przez uklad elektroniczny zegarka w porównaniu do pól elektromagnetycznych emitowanych przez najrózniejsze przetworniki pradu w urzadzeniach domowego uzytku, nawet dla laika, wydaje sie bezsensowna. To prawda, ze zegarek znajduje sie w bezposrednim kontakcie z uzytkownikiem, ale z drugiej strony znajduje sie zwykle w metalowym zamknieciu (kopercie zegarka) pelniacym takze funkcje ekranu.
--- Jesli jednak sa osoby, które na skutek rzeczywistego odczuwania oddzialywania czy fobii nie akceptuje zegarka elektronicznego, to takie przekonanie nalezy uszanowac i wybrac zegarek mechaniczny.
elektroniczny jest mniej zawodny
--- Analizujac szczególowo punkty powyzej, obserwujac rozwój i coraz wieksza niezawodnosc elementów elektronicznych z latwoscia stwierdzimy, ze zegarek mechaniczny jest zdecydowanie bardziej awaryjny i mniej niezawodny niz zegarek elektroniczny. Mniejsza niezawodnosc zegarka mechanicznego wynika takze ze zdecydowanie wyzszych wymagan dokladnosciowych dotyczacych pojedynczych czesci i ich wspólpracy w kazdym z zespolów funkcjonalnych, co w efekcie decyduje o niezawodnosci zegarka.
W tym miejscu nalezaloby podac optymalna recepte – wybór pomiedzy zegarkiem mechanicznym a elektronicznym.
Z duza doza pewnosci moge powiedziec, ze nie ma zegarków zlych, sa tylko zle dopasowane do konkretnego uzytkownika. Rozszerzajac taka teze kazdy z nas indywidualnie musi zdecydowac o rodzaju zegarka dla siebie, a powyzsze rozwazania moga tylko w podjeciu takiej decyzji pomóc.