Jak napisać baśń
Chcesz spróbować swoich sił w pisaniu baśni? Masz dużo ciekawych pomysłów, które zamierzasz przelać na papier, ale nie wiesz, jak właściwie napisać wymyśloną baśń krok po kroku, żeby efekt końcowy rzeczywiście był zadowalający? Dowiedz się, jakie są cechy baśni i o czym warto pamiętać, przed rozpoczęciem literackiej przygody!
Co powinna zawierać baśń?
Potrzebne są Ci przykłady tego, jak napisać baśń? Doskonałym wzorem będą popularne baśnie, które większość osób pamięta z dzieciństwa. Zagłęb się w twórczość Andersena lub braci Grimm – bardzo szybko przekonasz się, co łączy baśnie tych autorów. Jeżeli zastanawiasz się, jak piszę się baśń, musisz pamiętać o kilku charakterystycznych cechach baśni. Jakich?
• Dobro zwycięża zło. Bajki, z uwagi na swój moralizatorski charakter, zawsze pozwalają zwyciężać pozytywnym bohaterom. Zło próbuje, ale z dobrem nie ma żadnych szans, nawet jeśli walka jest trudna i szala zwycięstwa często się przechyla na jedną stronę. To dobrzy bohaterowie mogą liczyć na szczęśliwe zakończenie oraz długie i szczęśliwe życie.
• W treści nie brakuje fantastycznych postaci oraz magii. Czarownice, elfy, krasnoludy – bajki to świat zamieszkiwany przez magiczne istoty, często pomagające ludziom lub żyjące z nimi w symbiozie. W baśniach nikogo nie dziwi sześciu braci zaklętych w sześć łabędzi („Sześć Łabędzi” bracia Grimm).
• Czas i miejsce akcji najczęściej nie są możliwe do zidentyfikowania. Akcja baśni rozgrywa się poza konkretnymi ramami czasowymi, co daje dużą swobodę w konstruowaniu kompozycji opisywanych zdarzeń.
• Przyroda zyskuje człowiecze własności. Charakterystycznym elementem bajek jest nadawanie elementom przyrody właściwości charakterystycznych dla człowieka. Przykład? Mówiące zwierzęta. Oczywiście, nie jest to element konieczny, ale często występujący w różnego rodzaju baśniach.
• Baśnie są krótkie. Jak napisać krótką baśń? Dokładnie przemyśl jej treść. Bajka nie może być za długa – przesadnie rozwleczona fabuła będzie niestety ryzykiem znudzenia czytelnika, dlatego staraj się możliwie jak najlepiej rozplanować przedstawiają historię i skondensować ją do krótkiej formy.
Jak zacząć baśń?
Szukasz odpowiedzi na pytanie: jak pisać baśnie? Wiesz już, jakie wydarzenia chcesz opisać i jakie są najważniejsze cechy baśni, ale nie masz pojęcia, jak zacząć opowiadanie Twojej historii? Postaraj się, żeby wstęp był możliwie jak najbardziej interesujący i zawierał elementy, które przykują uwagę czytającego. To właśnie zgrabnie napisany wstęp może zadecydować o tym, że odbiorca zdecyduje się na dalszą lekturę. Pisanie baśni możesz zacząć od określenia punktu czasowego (…dawno temu) lub przestrzennego (…w odległym królestwie). Bardzo ciekawym rozwiązaniem będzie również przedstawienie głównej postaci Twojej bajki (…Michał miał blond włosy i był ciekawy świata). To, jaki początek wybierzesz zależy od Ciebie i sposobu, w jaki chcesz poprowadzić historię. Nie zapominaj jednak o tym, jak ważne są pierwsze zdania baśni – ich rola implikuje konieczność dokładnego przemyślenia początku utworu.
Jak napisać baśń z morałem?
Nie masz pojęcia, jak napisać baśń dla dzieci z morałem? Zacznij od zastanowienia się, na jakim przekazie rzeczywiście Ci zależy. Znasz już morał? Dopiero teraz spróbuj wymyśleć historię, która będzie do niego dopasowana. Postaraj się bardzo dokładnie przemyśleć wprowadzenie konkretnych postaci, a jeśli to możliwe, jeszcze przed rozpoczęciem pracy nad baśnią, stwórz schemat historii, którą chcesz opowiedzieć i chronologicznie uporządkuj poszczególne wydarzenia, dzięki czemu łatwiej będzie Ci zachować logiczną całość. Schemat tego, jak napisać baśń, będzie dla Ciebie swoistym drogowskazem podczas pracy. Morał umieść na końcu – to będzie doskonałe podsumowanie utworu. Możesz go przedstawić w jednym zdaniu, konkretnie, nie pozostawiając pola dla własnej interpretacji lub odwrotnie, pozwolić, żeby to czytelnik sam zinterpretował naukę płynącą z baśni, tylko na bazie przedstawionych wydarzeń.
PODSUMUJMY! Pisząc baśń, warto wcześniej przeczytać kilka sztandarowych baśniowych historii – to będzie świetny wstęp do późniejszej pracy. Jednocześnie należy znać najważniejsze cechy charakterystyczne baśni i umiejętnie wpleść je do własnej historii. Morał, który ma płynąć z Twojej opowieści, dobrze jest natomiast wymyślić jeszcze przed rozpoczęciem pracy.
©® GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |