Wszechświat i człowiek
Wszechświat, astronomia i człowiek. Czym jest wszechświat, dlaczego tak intryguje, stawia pytania, odpowiada na nie i jednocześnie rodzi kolejne.
Człowiek od początku swego istnienia spoglądał w niebo, wyposażony przez naturę w ciekawość zadawał pytania, co jest tam daleko, wysoko. Widział życiodajne światło pochodzące ze słońca w ciągu dnia, oraz urokliwe pochodzące z księżyca i niezliczonej ilości gwiazd w ciągu nocy. Traktował je, jako obiekty niebiańskie, odległe, spoza naszego świata. Upływający czas, nauki, postęp, dały możliwość eksploracji zarówno z ziemi jak i z przestrzeni. Pozwoliły dokonać odkryć, które zmieniły gruntownie postrzeganie tego, co dziś nazywamy wszechświatem. Rozwój astronomii pozwolił również poznać nasze miejsce we wszechświecie.
Dziś już wiele wiemy na temat wszechświata, o jego materii i rządzących nim prawach. Jednocześnie we wszechświecie są rzeczy, zjawiska, których po prostu nie rozumiemy. Wynika to ciągle z dużej niedoskonałości techniki oraz rozwoju nauki. Jesteśmy w stanie zaglądnąć miliony lat świetlnych w głąb wszechświata, ale jak się okazuje to wciąż za mało, jego ogrom zachwyca i jednocześnie mobilizuje do kolejnych wyzwań na drodze jego poznawania.
Od samego początku istnienia astronomii, związane są z nią liczne teorie na temat powstania i funkcjonowania wszechświata. JednĄ z nich jest wielki wybuch, który z „ciemności” zrodził czas, przestrzeń oraz materię. Od tego momentu wszechświat w wyniku procesów, zjawisk, ciągle się rozwija, ulega procesom formowania. Powstają, procesy, rzeczy, zjawiska często tak ekstremalne, że aż trudne do wyobrażenia nam ludziom. Są obce, niepojęte, bardzo osobliwe. Od stosunkowo bliskiej nam drogi mlecznej po miejsca odległe miliardy lat świetlnych.
Na łamach działu "Wszechświat i człowiek" postaramy się przybliżyć ten fragment ludzkiego życia. Zaglądnąć w jego głąb za pośrednictwem naukowców, teleskopów oraz prowadzonych misji eksploracji wszechświata. Zapraszamy do podróży przez miliony lat świetlnych, od początku jego powstania po jego krańce – Grupa Media Informacyjne.
©® GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |