Fotografia portretowa
„Siła portretu tkwi w tym, że w ciągu ułamka sekundy udaje nam się pojąć coś z życia fotografowanej osoby” - Sebastiao Salgado
Fotografia portretowa niejedno ma imię. Zdjęcia portretowe to nie tylko zdjęcia do wszelakich dokumentów. Z tym jednak najczęściej ten typ fotografii nam się kojarzy. Czym jest fotografia portretowa, jak wygląda współczesny portret? Zapraszam do mojego świata fotografii portretowej. Fotografia portretowa ma w nim ogromne znaczenie i stale jest ważna.
Fotografie portretowe
Fotografie portretowe spotykamy na każdym kroku. Mamy te robione w zaciszu domowym, jak i te profesjonalne w studio. Pomiędzy nimi jest jeszcze ogrom innych portretów.
Co więc znajdziecie tutaj na temat portretów?
- Czym jest fotografia portretowa.
- Co jest ważne w fotografii portretowej.
- Jakie są rodzaje portretów.
- Jak można wykorzystać fotografię portretową.
- Fotograf w fotografii portretowej- jaki powinien być.
- Fotografia portretowa na Śląsku.
- Fotografia biznesowa.
- Fotografia wizerunkowa.
- Fotografia portretowa dla mediów społecznościowych.
„Gdy robisz portret nie jesteś jego jedynym autorem – druga osoba ofiarowuje ci zdjęcie ” - Sebastiao Salgado
Portrety fotografia
Tak to jest dokładnie z tymi portretami w fotografii, jak w powyższym cytacie. Portrety fotograficzne to praca dwóch stron. To wygląd, osobowość, emocje modela. To też oko, empatia, umiejętności fotografa. To też sprzęt fotograficzny, odpowiednie kadrowanie, wiedza.
Pomiędzy osobą fotografowaną a fotografem jest aparat. Jest też morze doświadczeń i emocji.
To właśnie najważniejsze w fotografii portretowej. Nić porozumienia pomiędzy fotografem a modelem czy modelką jest tu absolutnie niezbędna.
Portret
Od portretu kobiety do autoportretu
Dzisiejsze portrety to przekrój tak naprawdę przez wiele różnych fotografii.
- Portrety kobiece i męskie.
- Portrety sensualne.
- Portrety rodzinne.
- Portrety biznesowe.
- Portrety dziecięce.
- Autoportrety.
To wszystko właśnie fotografia portretowa. Daje ona ogromne wręcz możliwości dla modeli i fotografa.
Portret fotograficzny
Wpisz w wyszukiwarkę portrety fotografia lub po prostu portret fotograficzny. Zobacz, jak różnorodne otrzymasz wyniki. Nawet popularne selfie jest przecież portretem.
Portrety mogą być pozowane, naturalne, wykonane w studio lub plenerze.
Co jednak najważniejsze? Fotografia portretowa zawsze wymaga pracy po obu stronach – i fotografa i modela. Tylko wtedy wydobędzie ona i pokaże to, co najważniejsze.
Człowiek jest najczęściej fotografowanym obiektem na świecie. Nie bez przyczyny. Ludzka twarz, mimika, ciało, postawa są wyjątkowo plastyczne i różnorodne. Na tyle, że trudno znaleźć bardziej ciekawy obiekt.
Fotograf portretowy
Fotografia portretowa jest dla mnie bardzo ważną częścią mojej pracy. Dlatego też bez wahania poświęcam jej osobną kartę na mojej stronie. Chętnie wykonuję portrety, które mogą być wykorzystane na tak wiele sposobów. Portret może zawisnąć na ścianie, uzupełnić rodzinną galerię zdjęć. Portret można wykorzystać w pracy, uzupełnić nim CV. Portret wspomaga autoprezentację. Portret może być radością i dumą. Niezależnie, jaki portret Ci się marzy lub jakiego potrzebujesz. Znalazłeś właśnie fotografa portretowego, który może zrealizować każdą sesję portretową.
Jak pracuje fotograf portretowy
Ile osób, tyle różnych portretów można wykonać- a właściwie nawet więcej. Jedną portretowaną osobę można „potraktować" na co najmniej dwa rodzaje.
Fotograf zajmujący się portretami może pokazać zupełnie zwyczajne, prawdziwe i odwzorowane oblicze osoby, która staje przed jego aparatem.
Może też niejako „ulepszyć” ją fotografując tak, by wyszła, jak najlepiej. Portret ma być satysfakcjonujący dla obu stron. Warto więc nie tyle wymazać pewne niedoskonałości, co skupić się na zaletach fotografowanej osoby. Odwracając uwagę od ewentualnych mankamentów automatycznie wydobywamy to, co najlepsze.
Istnieje jeszcze trzeci sposób fotografowania i pokazywania osób w portrecie. Jest on jednak najtrudniejszy i najbardziej wymagający dla fotografa. To sposób, w którym trzeba spojrzeć modelowi w oczy i duszę. Pomóc w otwarciu się i pokazaniu emocji. To sposób, który zmienia w fotografowanej osobie patrzenie na siebie i swoje możliwości. Taka praca połączona z empatią, dobrym kontaktem z modelem oraz swobodną atmosferą pozwoli na wykonanie prawdziwych, szczerych i emocjonalnych portretów.
FOTOGRAFIA PORTRETOWA DZIŚ
Nikogo zatem nie dziwi, że zdjęcia portretowe to coś, co każdy z nas posiada. Czy to w swoim albumie, telefonie czy na kontach popularnych obecnie portali społecznościowych. Tego typu zdjęcia nie odchodzą do lamusa, odkąd człowiek zaczął uwieczniać świat na zdjęciach.
Nie da się ukryć, że dzisiejsze portrety i zdjęcia modowe wyglądają całkowicie inaczej niż kilkadziesiąt lat temu. Na sposób robienia portretów mają wpływ różnego rodzaju trendy. Jakość zdjęć zależy od talentu fotografa, jego kreatywnego postrzegania świata i posiadanego sprzętu.
Portret jest tak samo wymagający, jak dramatyczny obraz i ekscytujące zdjęcie dzikiej przyrody. Wymaga podobnej dawki dokładnej obserwacji.
Aby móc wykonać dobry portret niezbędna jest umiejętność wydobycia charakterystycznych szczegółów. Ważna jest umiejętność komponowania elementów znajdujących się w kadrze, jak i tych poza nim.
Dobry portret jest zdjęciem wymagającym zaplanowania. Pokazuje określone emocje lub jakiś konkretny moment. Portret ma jakiś cel. Fotografia portretowa powinna pokazywać to, czego na co dzień nikt nie zauważa.
Rodzaje portretów
Fotografia portretowa to skupianie się na człowieku, jego wyglądzie czy emocjach. Wiele jest różnych sposobów podejścia do takiej fotografii. Dlatego i rodzajów portretów jest całkiem sporo.
Myśląc o portrecie na myśl nie raz przyjdzie nam obraz namalowany przez artystę i wiszący gdzieś na ścianie. Tak i fotograf „maluje ‘’ swoim aparatem, światłem, tłem fotografowaną osobę. Tu wszystko jest ważne, gdyż zarówno człowiek, jak i jego otoczenie współgrają ze sobą. Tak, jak w malarstwie wyróżniamy różne style portretowe, tak i fotografia portretowa ma ich cały wachlarz. Do najczęściej spotykanych portretów należą.
- Portret amatorski. Kto z nas nie ma zdjęcia bliskiej osoby na swoim telefonie? Coraz lepszy sprzęt i dostępne filtry pozwalają na robienie zdjęć portretowych w szybki i prosty sposób.
- Portret naturalny. To większość ujęć, jakie powstają w fotografii portretowej. Na naturalnym, niewymuszonym zachowaniu i mimice twarzy chcemy bazować próbując uwiecznić na fotografii nie tylko wygląd, ale i charakter danej osoby. Portret naturalny jest czasem jedynym wyjściem w fotografii dziecięcej. Tych klientów trudno odpowiednio ustawić czy poprosić o spojrzenie w obiektyw.
-Portret pozowany. Każde zdjęcie legitymacyjne czy do dowodu jest jakby nie było portretem pozowanym. Ta część fotografii portretowej jest swego rodzaju demonstracją. To świadoma chęć ukazania tego, jak wyglądamy, jakie cechy chcemy pokazać, na co zwrócić uwagę widza. Portret pozowany obecny jest w fotografii modowej, ale też w tej codziennej. Fotografia kobieca, fotografia ciążowa i wiele innych korzystają w całkiem sporej dawce z portretu pozowanego. Wszystko właśnie po to, by pokazać i wydobyć to, na co chcemy zwrócić uwagę.
-Portret artystyczny. To najwyższa i najtrudniejsza forma fotografii portretowej. Realizować ją tak naprawdę może fotograf, który jest świadomy własnego stylu. Fotograf, który doskonale zna ludzką naturę a przede wszystkim jest znawcą własnego ja.
- Portret artystyczny to wizja świata i jego postrzegania przez osobę naciskająca spust migawki. Tu nie ma myślenia o kompozycji, mozolnego „układania” modela- tu wszystko tworzy się „tu i teraz”
-Portret reportażowy. Taki portret dokumentalny jest jednym z trudniejszych rodzajów portretów. Fotografuje się daną osobę w charakterystycznym dla niej środowisku czy sytuacji. To niełatwe zadanie. Trzeba pokazać emocje, wygląd, otaczającą scenę. Wszystko zaś w sposób prawdziwy, nieprzekłamany, a jednocześnie łapiący za oko i serce. Jest to zadanie trudne, ale jednocześnie niesamowicie satysfakcjonujące.
Przykładem portretów reportażowych jest np. fotografia ślubna, gdzie w dyskretny sposób trzeba pokazać młodą parę w zastanej już sytuacji.
Jak widać rodzajów wykonywanych fotografii portretowych jest całkiem sporo. Wszystkie one wymagają dużego zaangażowania ze strony fotografa. Wymagają też sporej dawki wiedzy i empatii oraz wyczucia ludzkich emocji. Tylko wtedy portrety, które powstaną będą żywym obrazem pokazującym człowieka takim, jakim jest.
Sesja portretowa
Po co mi sesja portretowa? Możesz pewnie się nad tym zastanawiać. A ja tu szybko odpowiadam:
- Dla własnej przyjemności.
- Dla pokazania sobie, że też możesz.
- Dla zdjęć do pamiątkowego albumu.
- Dla zdjęć ofiarowanych swojej drugiej połówce.
- Dla zdjęć na portale społecznościowe.
- Dla zdjęć do CV.
- Dla zdjęć do promocji swojej firmy.
Całe mnóstwo tych możliwości wykorzystania portretu fotograficznego. Dlatego nie warto długo się zastanawiać i czekać na lepszy moment. Profesjonalne sesje portretowe to obecnie temat nie tylko modny, ale wchodzący na stałe do naszego życia. Sesja portretowa to fajna przygoda, ale też pamiątka na długie lata.
Sesje portretowe
Sesje portretowe to jedne z najbardziej popularnych sesji zdjęciowych. Wynika to z tego, że są w sumie najłatwiejsze do zorganizowania. Nie trzeba tu wymyślnych miejsc czy stylizacji. Dobry portret można zrobić wszędzie. Czego ja wymagam od moich modeli czy modelek? Nie, nie jest to umiejętność pozowania. Nie jest to doświadczenie w sesjach portretowych. Dla mnie najważniejsze jest odpowiedzenie sobie na pytanie, czego oczekuję od fotografii. Bardzo ważna jest też otwartość. To wtedy współpraca jest po obu stronach. To właśnie wtedy sesje portretowe są najlepsze.
Fotografia wizerunkowa – nowoczesne wykorzystanie fotografii portretowej
Mamy czasy intensywnego rozwoju gospodarczego. To też czas, gdy przez pandemię wiele rzeczy przenosi się do sieci. Coraz więcej firm ma więc świadomość jak ważne jest postrzeganie wizerunku pracowników. Dlatego też i tu fotografia portretowa jest wykorzystywana coraz częściej.
Fotografia biznesowa, fotografia wizerunkowa, fotografia korporacyjna. Wszystkie one bazują na portrecie i pokazaniu cech osobniczych każdego z pracowników. Każda z nich jest odrobinę inna i na czym innym się skupia. Jednakże wszystkie mają za zadanie pokazywać osobowość, indywidualne cechy istotne na danym stanowisku. Dzięki temu wspierają wizerunek firmy. Portrety biznesowe absolutnie nie muszą być sztywnymi portretami. Wręcz przeciwnie. Powinny współgrać z profilem firmy i sposobem pracy. Inne portrety wykonam w firmie maklerskiej. Zupełnie inne będą w firmie zajmującej się np. grami komputerowymi.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |