Typy domów jednorodzinnych
Własny dom to marzenie większości z nas. Najlepiej żeby był jednorodzinny, ciepły, dobrze usytuowany i wykonany zgodnie z naszymi wyobrażeniami, bo wtedy zawsze będzie się chciało do niego wracać. Do wyboru mamy kilka typów domów jednorodzinnych.
Istnieją dwa podstawowe rodzaje zabudowy jednorodzinnej:
zabudowa ekstensywna, ogrodowa, indywidualna, o znacznej głębokości działki sięgającej od 500 do 1000 m2. Tego rodzaju zabudowa jest lokalizowana na terenach poza miastem albo na jego obrzeżu.
zabudowa intensywna, o ograniczonej powierzchni działek (150 do 450m2), wymagająca pełnego uzbrojenia terenu. Powierzchnia użytkowa mieszkań na tego typu zabudowie waha od 78 do 145m2.
Najpopularniejszym rodzajem zabudowy dla domów jednorodzinnych jest dom jednorodzinny wolnostojący. Charakteryzuje się on tym, że jego konstrukcja nie przylega do innych obiektów budownictwa, a także nie jest włączona w tkankę miejską, stanowiąc tzw. soliter. Wybierając ten typ zabudowy jednorodzinnej, będziemy mogli zapewnić sobie oraz swojej rodzinie pewną dozę swobody i przestrzeń rozciągającą się z dala od granicy zarówno naszej, jak i sąsiadującej z nami działki.
Dom jednorodzinny może być parterowy, podpiwniczony, wielokondygnacyjny, może posiadać stromy bądź płaski dach, a także mieć dobudowany, wbudowany w bryłę domu lub postawiony oddzielnie garaż. Wyobraźnia przyszłego właściciela takiego domu co do jego wyglądu jest niemal nieograniczona. Możemy pokusić się o wybudowanie np. małego domku z płotkiem podobnego do chatki lub większego stylizowanego na dworek czy nawet przykrytego kopułami, z piętrowymi tarasami pałacu. Wszystko zależy jedynie od naszych możliwości finansowych oraz rozpiętości wyobraźni.
Drugim najczęściej wybieranym typem domów jednorodzinnych są domki w zabudowie bliźniaczej. Tego rodzaju obiekty są połączone ze sobą jedną ścianą, zaś pozostałe trzy są swobodnie usytuowane. Budynki w zabudowie bliźniaczej nie muszą być swoim lustrzanym odbiciem, dlatego też każdy z dwóch właścicieli może niemal dowolnie kształtować swoje cztery ściany. Należy jednak uważać, gdyż różne materiały do budowy oraz wykończenia elewacji domu powodują powstanie nieestetycznego budynku.
Tego rodzaju budynki powstałe przez połączenie dwu domów jednorodzinnych na wspólnej granicy ich działek stawia się za pomocą jednej wspólnej ściany- trwałym elementem obiektu. Granica pomiędzy sąsiadami wyznaczona jest właśnie za pomocą tej wspólnej ściany, przebiegającej przez środek działki. Określenie „dom bliźniaczy” („segment bliźniaczy”) stosuje się zwykle względem jednego mieszkania stanowiącego połowę budynku w zabudowie bliźniaczej.
Każda z dwóch części „bliźniaka” stoi na własnej działce, a sąsiedzi mogą zamiast jednego zbudować podwójny dobrze izolujący od hałasów mur.
Można też wybrać zabudowę szeregową, która charakteryzuje się tym, iż ściany danego budynku połączone są dwiema bocznymi, zewnętrznymi ścianami, a dwie pozostałe tworzą front oraz tył domu. Taka konstrukcja jest utworzona z trzech lub maksymalnie kilkunastu domków.
Domy jednorodzinne, które wchodzą w skład „szeregówki” nazywa się segmentami skrajnymi lub środkowymi. Zazwyczaj każdy segment domu szeregowego z jednej strony ma wejście i wjazdy do garaży, z przeciwnej zaś- ogrody. „Szeregówki” stykają się na granicy działki ścianami mieszkań bądź mieszkań oraz garaży. Problemy akustyczne powodują, iż między segmentami buduje się podwójną ścianę, wtedy na granicy powstaje szczelina dylatacyjna, chociaż mury stoją na wspólnym fundamencie. Ten typ domu jednorodzinnego jest tańszy od domu wolnostojącego, ze względu na niższe koszty uzbrojenie i koszt działki.
Innym typem domu jednorodzinnego, bardzo rzadko spotykanym w Polsce jest dom jednorodzinny w zabudowie atrialnej. Jego ściany zewnętrzne nie posiadają zazwyczaj żadnych elewacji zewnętrznych i często doświetlany jest przez atrium. W polskiej strefie klimatycznej- umiarkowanej budynki atrialne przylegają do sąsiednich za pomocą dwóch bądź trzech ścian zewnętrznych.
Dom atrialny może stanowić ciekawe, alternatywne rozwiązanie dla budownictwa wielorodzinnego. Ta tzw. zabudowa dywanowa powstaje poprzez połączenie dwóch domów szeregowych za pomocą wspólnych ścian od strony ogrodu, zostawiając w każdym segmencie jeden pokój bez dachu. W ten unikatowy sposób powstaje atrium, czyli mini ogródek, z którego doświetla się pokoje stykające się z trzecim sąsiadem. Tego rodzaju dom jednorodzinny może mieć piętro, ale należy uważać na zacienianie własnego bądź cudzego atrium.
©® GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |