Shanghai Tower
Shanghai Tower to wieżowiec, którego budowa rozpoczęła się w 2009 r., a kończy w tym roku w Szanghaju w dzielnicy Luijazui. Shanghai Tower (650 m) jest trzecim z tria wysokich budynków usytuowanych w sercu Szanghaju – jego sąsiadami są Jin Mao Tower oraz Shanghai World Financial Center.
Wieża ma 121 pięter i różnorodne przeznaczenie mające uczynić ją „wertykalnym miastem” , co oznacza, że w jej wnętrzu znajdą się biura, hotele, restauracje i sklepy, a także podniebne ogrody, które mają zbliżyć użytkowników do natury. Warto wspomnieć, że tereny zielone w Shanghai Tower zajmują aż 33% miejsca (taki był wymóg postawiony twórcom przez samorząd Szanghaju), co ma sprawiać, że krajobraz będzie nawiązywał do historii Chin, gdzie główną rolę odgrywały świątynie, wieże i pałace otulone ogrodami. W zamyśle architektów ogrody mają zachęcić użytkowników do przebywania w otoczeniu natury.
Główną ideą, która przyświecała projektantom Shanghai Tower, było maksymalne zrównoważenie projektu, a także osiągnięcie oceny Gold wg certyfikacji LEED oraz trzech gwiazdek wg China Green Building. W budynku zaplanowano zmniejszenie zużycia wody o 40% oraz zużycia energii o 21%, dużym osiągnięciem zrównoważonych strategii przewidzianych w Shanghai Tower jest redukcja emisji dwutlenku węgla o 34 000 ton rocznie. System HVAC oferuje zewnętrzne monitorowanie dostaw powietrza, poziomu dwutlenku węgla oraz stężenia dymu tytoniowego.
Pierwszym ważnym pomysłem zrealizowanym przez projektantów jest skręcenie fasady wieży, tak aby zredukować obciążenie od wiatru, który jest w tych rejonach bardzo porywisty, a często występują nawet tajfuny. Badano wiele możliwości skrętu, ale testy w tunelu aerodynamicznym jako najbardziej optymalny wykazały skręt o 120o.
Poza skrętem i asymetrią wieży zastosowano formę zwężającą się ku górze, a także zaokrąglone narożniki, co również pomogło w redukcji obciążeń od wiatru (ostatecznie o 24%). Pomysły te pozwoliły na 32-procentowe zmniejszenie kosztów materiałów dzięki prostszej i lżejszej konstrukcji wieży.
Druga kwestia to stacja uzdatniania wody, która poddaje recyklingowi „szarą wodę”, oraz używanie wody opadowej (zbieranej w dużej mierze z parapetów w kształcie lejków i transportowanej kanalikami do zbiorników retencyjnych) do nawadniania oraz spłukiwania toalet. System posiada stacje uzdatniania wody w wieży, części handlowo-usługowej (podium) oraz na poziomie piwnicy w celu zmniejszenia energii potrzebnej do pompowania wody.
Następny ważny pomysł na zrównoważenie energetyczne to dwie instalacje chłodnicze umiejscowione na dwóch wysokościach budynku, co również znacznie redukuje energię wymaganą do transportu wody lodowej przez pompy obiektu.
Kolejne rozwiązanie to systemy kogeneracjio mocy 2200 kW wykorzystujące jako paliwo gaz ziemny, zapewniające zarówno energię elektryczną, jak i ciepło w obszarze niskich stref. System zapewnia miejscowo generowaną moc, co ma tę zaletę, że zmniejsza zużycie energii źródła, a także emisję dwutlenku węgla dzięki wykorzystywaniu czystego spalania gazu ziemnego zamiast węgla o wysokiej zawartości siarki. Do zasilania ogrzewania i systemu podgrzewania wody wykorzystywana jest para pod wysokim ciśnieniem wytwarzana w instalacjach.
©® GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |