Grupa Media Informacyjne zaprasza do wspólnego budowania nowej jakości    
Nowe Media - Modern News Life    
                                                   
                                                   
   
  TV Radio Foto Time News Maps Sport Moto Econ Tech Kult Home Fash VIP Infor Uroda Hobby Inne Akad Ogło Pobie Rozry Aukc Kata  
     
  Clean jPlayer skin: Example
 
 
     
img1
GMI
Nowe Media

More
img2
BMW DEALER
Kraków ul. Basztowa 17

More
img3
MERCEDES
Wybierz profesjonalne rozwiązania stworzone przez grupę Mercedes

More
img4
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
img2
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
 
         
         
  GRUPA MEDIA INFORMACYJNE - ARCHITEKTURA
   
COUNTRY:
         
 
   

 
 
 
Home news
   
Słownik
   
Multimedia
   
Podcast
Wideo
Foto
 
Ogłoszenia
   
Promowane
   
 
   
Kontakt
 
   
 

Adam Nawara - Napisz do Nas: Grupa Media Informacyjne

 
   
 
   
 
   
 
   
Zobacz również katalogi  
   
1. ARCHITEKTURA GMI V  
2. ARCHITEKTURA GMI V  
3. ARCHITEKTURA GMI V  
   
 
   
 
   
 
   
   
 
 
 
 

ARCHITEKTURA

ARCHITEKTURA TO OBOK WZORNICTWA PRZEMYSŁOWEGO JEDYNA GAŁĄŹ SZTUKI, KTÓTRA SPEŁNIA NIE TYLKO FUNKCJE ESTETYCZNE, ALE RÓWNIEŻ W SPOSÓB PRAKTYCZNY SŁUŻY CZŁOWIEKOWI. NA PRZESTRZENI WIEKÓW WYKRYSTALIZOWAŁY SIĘ DWIE PODSTAWOV GRUPY ZADAŃ STAWIANYCH ARCHITEKTOM: ZASPOKAJANIE CODZIENNYCH POTRZEB, CZYLI ARCHITEKTURA MIESZKANIOWA I PUBLICZNA, ORAZ ZAPEWNIENIE MOŻLIWOŚCI REALIZACJI DOZNAŃ DUCHOWYCH, CZYLI ARCHITEKTURA SAKRALNA

WSPÓŁCZEŚNIE

ARCHITEKTURA WSPÓŁCZEŚNIE TO CZĘSTO ŁĄCZENIE ROZWIĄZAŃ ARCHITEKTONICZNYCH Z PRZESZŁOŚCI Z NOWATORSKIMI, WIZJONERSKIMI ROZWIĄZANIAMI. TO POSZUKIWANIE IDEAU SPEŁNIAJĄCEGO ZADANIA W ZAKRESIE FUNKCJONALNOŚCI ORAZ ESTETYKI. wYZWANIA STAWIANE ARCHITEKTOM SA CORAZ BARDZIEJ WYMAGAJĄCE

W POSZUKIWANIU

PIĘKNA I FUNKCJONALNOŚCI TO ZADANIE DLA ARCHITRKTÓW

GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA

 

 
 
  Strona producenta :
www.ppp.com
     
Dokonując zakupu, dokonujesz właściwego wyboru
Grupa Media Informacyjne - Sklep GMI
 
 
 
 
Nasi partnerzy  
   
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
     
 
 
 

Architektura Mezopotamia

Najstarsze kolebki architektury to Egipt i Mezopotamia. Sięgły czterech tysięcy lat p. n. e. i trwały do ich upadku to znaczy w Mezopotami do IV wieku p. n. e. Mezopotamia to wielka, płaska równina rolna w dorzeczu Eyfratu i Tygrysu w Zachodniej Azji. Powstała rzekomo po biblijnym potopie, obejmując kilka rejonów, jak Symer i Asyria. Ludność zajmowała się rolnictwem, a klasy wyższe wojaczką i myślistwem. Powstaje planowanie urbanistyczne i tworzy się życie miejskie. Rozwija się astronomia, filozofia i medycyna. Wynaleziona pismo. Sztuka Mezopotami zawsze kształtowała się pod wpływem wierzeń i służyła warstwie panującej, kapłanom, władcom, dostojnikom. Jej bogaty dorobek wyraźnie różni się od sztuk innych ludów starożytnych. Uderza uroczystością i monumentalną wspaniałością form, nie wyraża osobistych zainteresowań jednostek, lech jest oficjalną relacją o wielkich wydarzeniach.

Materiałem z którego budowano z powodu braku kamienia i drewna a dostatku gliny zaczęto wytwarzać cegły z gliny początkowo nie polone i płaskie później zastąpiona większą, płasko-wypukłą, prostokątną. W późniejszym czasie zaczęto produkować cegłę w drewnianych formach o wymiarach ok. 40 x 40 x 8cm. Sumerowie zaczęli przesklepiać większe rozpiętości sklepieniami łukowymi i kolebkowymi. Zaprawę murarską stanowiła rozwodniona glina z domieszką soli oraz smoła bitumiczna.

Świątynie Mezopotami miały różne układy dziedzińców i przybytków bóstw, dzisiaj trudne do jednoznacznego odczytania. Takimi świątyniami był ziguraty. W okresie sumero-akadu świątynie ku trzci bogów wznoszona z cegły na podstawach o rzucie prostokątnym, mury zewnętrzne były zdobione były płaskorzeźbami zwierząt (byków, orłów, lwów). Bryłę budowli ystawiano na platformie, a wysokie, szerokie schody prowadziły do bogatego portyku z kolumnami wyłożonymi mozaiką. U wejścia do świątyni dominowały dwie potężne, również zdobione wieże (pylony) do kyórych prowadziły długie aleje, obstawione rzeźbami lwów (sfinksów), z dodatkiem wysokich obelisków. Wnętrza wypełniały duże ilości grubych kolumn ustawionych tak blisko siebie, jak na to pozwala ograniczona wytrzymałość bel kamiennych, na których spoczywał płaski dach. Za głównym wejściem otwarty dziedziniec prowadził przez kilka otworów do sanktuarium. Założenia dotyczące architektury saktalnej obejmowały całe kompleksy budynków. Główną świątynią był Zikkurat wykształcony w swoisty typ świątyni głównego bóstwa miejscowego, mającego kształt zwartej bryły piramidalnej a obok niego inne mniejsze przybytki sakralne, magazyny, pomieszczenia urzędników, domy kapłanów itp. Wydrębniono i scharakteryzowano 3 typy zikkuratów.

I typ – prostokątny, występujący na południu (Ur, Uruk, Nippur)

II typ – kwadratowy, z wejściem po rampie (Aszur, Kalchi)

III typ – złożony, o podstawie kwadratowej, wejście na niższe piętra po schodach a na wyższe pomostami (wieża Etemenanki w Babilonie)

Pałace obszerne, budowane obok kompleksu świątyń, składały się z wielu pomieszczeń z salami dla króla, dworu, haremu, ściany były bogato zdobione rysunkami postaci ludzi i zwierząt. Główna sala była zdobiona rzędami kolumn, na których wspierała się konstrukcja dachu. Do pałacu prowadziły szerokie schody.

Szczególnie orzywioną działalność budowlaną cechuje Babilon. Buduje się konstrukcje o wysokiej technice inżynierskiej, takie jak tamy, kanały, urządzenia nawadniające, ogromne miasta, mury obronne, obserwatoria. Pałace w Babilonii i Asyrii przeważnie były cytadelami i łączyły się z przyległymi budynkami, tworząc dobry do obrony obszar ufortyfikowany paroma rzędami murów z wieżami obronnymi, fosami itp.

Głównie w Asyrii występuje przeładowanie ozdobami, szczegulnie we wnętrzach.

Przykładowymi budowlami tamtego okresu są:

Brama Isztar – część drogi procesyjnej była szeroka (około 20m) i stanowiła jak gdyby przedsionek prowadzący do warownej bramy pod wezwaniem "Isztara, który miażdży wroga". Czterowieżowa budowla bramna o wysokości 15 m składała się właściwie z 2 brampołączonych przejściem, oblicowanych glazurową cegłą o nasyconym błękitnym odcieniu, dominującym w wyglądzie budowli. Dekoracje bramy stanowiły glazurowe reliefowe wyobrażenia 575 byków i smoków występujących na przemian. Zwierzęta rozmieszczone w rzędach miały umowne berwy białą, żółtą, czerwoną i ciemnoniebieską. Nad nimi dołem ciągnęły się emaliowane pasy rozetek, a całą budowle wieńczyły krenelaże. Forma archtektoniczna bramy złożonej z rytmicznie uszeregowanych wertykalnych, prostych brył, nawiązała do znacznie wcześniejszych założeń obronnych Międzyrzecza i Syrii.

Pałac południowy – po zachodniej stronie bramy Isztar, naprzeciwko świątyni Emah, na wzgórzu nazywanym obecnie Kasr, była usytuowana cytadela. Składała się z 2 pałaców: południowego i północnego, który odgrodzony był od pierwszego murem miejskim. Obydwa pałace, wzniesione w najbardziej obronnym punkcie miasta, były silnie ufortyfikowane.

Jedną z najlepiej zadbanych budowli Babilonu jest pałac południowy. Od północy ochronę stanowiły fotyfikacje Imgurenlil, od zachodu potężny fort wzdłuż brzegu Eufratu. Od wsochodu zamykały pałac mury drogi procesyjnej bogini Isztar, a od południa obronny szaniec wzniesiony nad kanałem Libilhegalla.

Pałac południowy był wzniesiony na planie tropezu o podstawie 322 m2 i wysokości 190 m. Składał się z 5 jednostek architektonicznych zgrupowanych wokół 5 dziedzińców i zespolonych ze sobą, podobnie jak pałace międzyrzecza w epokach wcześniejszych.

Monumentalne wejście do pałacu, flankowane wieżami, znajdowało się od strony drogi procesyjnej Isztar. Za bramą Isztar rozpościerał się pierwszy dziedziniec. Zespół pomieszczeń, które go otaczały, uważany jest za koszary garnizonu strzeżącego królewskiej rezydencji. Na długi dziedziniec prowadziły 2 bramy.

Za dziedzińcem centralnym znajdował się mniejszy, który zamykały apartamenty recepcyjne i komnaty królewskie o bardzo grubych ścianach. Wokół ostatniego dziedzińca skupiały się komnaty zamieszkane przez kobiety z rodziny któlewskiej, pokoje haremu oraz pomieszczenia gospodarcze.

Wiszące ogrody – W północno-wschodnim narożniku pałacu południowego usytuowany jeden z 7 cudów świata starożytnego, tzw. wiszące ogrody, które tradycja łączyła z Semiramidą. Jednakże, jak się wydaje, zbudował je Nabuchodonozor II, gdy poślubił dla umocnienia sojuszu medyjsko-babilońskiego Amyitis, córkę Astiagesa. Pragnąc przypomnieć żonie górzystą Persję i jej roślinność, zbudował w rogu pałacu wiszące ogrody. Była to czworokątna (42 x 30 m) budowla złożona z 14 wąskich i długich komór o potężnych sklepieniach kolebkowych, podzielona przez środek korytarzem. Na wierzchu znajdowały się na różnych poziomach tarasy zbudowane z kamiennych płyt, na których ułożona była warstwa cegieł spojona bitumem, tworząca doskonałą osłonę izolacyjną. Ogród zaopatrywano w wodę za pomocą urządzeń przypominających studzienne żurawie, które z niżej położonych ujęć wody, doprowadzanej kanałami, przenosiły ją na poziom tarasów.

GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA

 
 
3          
  Architektura

Turniej w Sydney 2013 roku okazał się bardzo szczęśliwy dla Agnieszki Radwańskiej. Podczas finałowej rozgrywki tenisistka pochodząca z Krakowa pokonała w imponujący sposób Dominikę Cibulkovą.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
2          
  Architektura

Turniej w Sydney 2013 roku okazał się bardzo szczęśliwy dla Agnieszki Radwańskiej. Podczas finałowej rozgrywki tenisistka pochodząca z Krakowa pokonała w imponujący sposób Dominikę Cibulkovą.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
1          
  Architektura

Turniej w Sydney 2013 roku okazał się bardzo szczęśliwy dla Agnieszki Radwańskiej. Podczas finałowej rozgrywki tenisistka pochodząca z Krakowa pokonała w imponujący sposób Dominikę Cibulkovą.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
 
 
 
FACEBOOK YOUTUBE TWITTER GOOGLE + DRUKUJ  
 
       
       
 
 
Oferty promowane              
 
   
 
                   
         
 

Najlepsza rozrywka z TV Media Informacyjne

           
Filmy różne   Filmy reklamowe   Filmy informacyjne   Filmy sportowe   Filmy przyrodnicze
       
                 
Filmy muzyczne   Filmy dla dzieci   Filmy kulturalne   Filmy motoryzacyjne   Filmy edukacyjne
       
             
© 2010 Adam Nawara 2010            
   
 
   
   
   
     
    Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu Copyright: Grupa Media Informacyjne 2010-2012 Wszystkie prawa zastrzeżone.