Co warto studiować
Wybierając się na studia niezmiennie i konswentnie wielu młodych ludzi zastanawia się jaki kierunek studiów zapewni im najlepszy start w przyszłość. Zwracają uwagę nie tylko na swoje pasje i zainteresowania, ale również na to czy ich wybory się im w przyszłości opłacą i zwrócą. Chcą żyć na europejskim poziomie i mieć możliwość spełniania marzeń i aspiracji, najlepiej w krótkim czasie po ukończeniu studiów. Jaki w takim razie kierunek zapewni najlepszy grunt pod stabilne życie finansowe i mocną pozycję materialną?
Na szczycie najlepiej zarabiających kierunków znajdują się kierunki techniczne (informatyka, elektronika automatyka), jak również medycyna. W następnej kolejności prawo i nauki ścisłe. Nie powinni żałować również studenci, którzy zdecydowali się na kierunki biznesowe. Wprawdzie absolwenci ekonomii, marketingu, zarządzania i finansów nie mogą już liczyć na takie profity, jakie były ich udziałem na początku lat 90., ale także stanowią zawodową i finansową elitę.
Kierunki techniczne
Ci, którzy zdecydują się zdobyć tytuł inżyniera, mają obecnie najlepsze perspektywy na rynku pracy. Europa cierpi na brak absolwentów uczelni technicznych. Unia chce, by jak najwięcej dziewczyn studiowało na politechnikach.
Już od kilku lat rynek pracy zgłasza ogromne zapotrzebowanie na specjalistów kierunków technicznych, a ci nadal stanowią tylko kilka procent wszystkich absolwentów, opuszczających mury uczelni wyższych. Już teraz pojawiają się ogromne problemy z rekrutacją inżynierów, a niektóre firmy decydują się nawet na poszukiwania pracowników za granicą. Wykształcenie techniczne w najbliższych latach będzie otwierało drogę do kariery, zwłaszcza jeśli będzie ono związane z informatyką i nowymi technologiami.
Z kierunków technicznych chyba żaden nie pobije zapotrzebowania na studentów akademii morskich. - Moglibyśmy kształcić 3-4 razy więcej studentów i wszyscy nasi absolwenci mieliby pracę - deklaruje dr Wojciech Ślączka, prorektor ds. morskich Akademii Morskiej w Szczecinie. Brakuje wykształconych specjalistów od morskich systemów informatycznych, pomiarów hydrograficznych, inżynierów ruchu morskiego, a na wagę złota są mechanicy z tytułem inż. i uprawnieniami.
Kierunki medyczne
Według ubiegłorocznego sondażu, ponad 80% studentów medycyny myśli o tym, by wyjechać do Unii za pracą. Zarobki tamże są wielokrotnie wyższe niż w państwowej służbie zdrowia. Dzięki bogaceniu się polskiego społeczeństwa, coraz istotniejszym i hojniejszym, krajowym pracodawcą dla lekarzy stają się sieci prywatnych przychodni. Na kontrakt w prywatnych największe szanse mają specjaliści od medycyny pracy, oraz interniści.
Co jeszcze warto studiować? Pewne wskazówki daje lista tzw. zawodów przyszłości, opracowana przez Międzyresortowy Zespół Prognozowania Popytu na Pracę. O zarobki nie powinni się martwić absolwenci europeistyki: mogą znaleźć zajęcie przy pozyskiwaniu funduszy unijnych. Biedy nie doświadczą również przyszli absolwenci AWF – fizjoterapeuci i specjaliści odnowy biologicznej. Bo w związku ze starzeniem się społeczeństwa zapotrzebowanie na ich usługi będzie rosło. Z podobnych powodów spokojnie mogą spać aktuariusze — eksperci z zakresu ubezpieczeń, którymi z reguły zostają finansiści i bankowcy.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |