Dostęp do elektronicznych wersji zagranicznych czasopism naukowych (także historycznych) jest z reguły płatny. Nawet jeśli cena za ściągnięcie jednego konkretnego artykułu nie jest wysoka, sprawę utrudnia forma płatności (karta kredytowa). Studenci mają czasem szansę na bezpłatny dostęp do baz artykułów dzięki subskrypcjom i gratisom, jakie uzyskują ich uczelnie. Jednak poza uczelnią korzystanie z zamkniętych płatnych baz nie jest możliwe.
Na szczęście co jakiś czas duże serwisy baz artykułów naukowych udostępniają tymczasowo wszystkie swoje zasoby (lub ich część) za darmo. Dotyczy to także czasopism historycznych – zupełnie inaczej niż w Polsce.
Kilka słów o Open Access Journals
Na tym miejscu można by napisać jeszcze kilka słów o samej idei Open access journal, czyli czasopism naukowych, z których korzystanie nie jest limitowane niczym innym niż możliwościami dostępu czytelnika do internetu. Część z czasopism umożliwia korzystanie za darmo z całej bazy tekstów, inne pozwalają na to tylko w określonym czasie lub ograniczają dostęp do wybranych zasobów. Jakie korzyści mają wydawcy czasopism i autorzy tekstów naukowych z rezygnacji z opłat dla czytelników? Ich materiały są częściej czytane i wykorzystywane, także przez czytelników, którzy ze względu na ograniczenia finansowe nie są w stanie wykupywać płatnych subskrypcji. Tworzą one także otwarty społeczny zasób wiedzy. Podatnicy, którzy swoimi podatkami wspierają wydawanie czasopism naukowych, nie muszą po raz kolejny płacić za możliwość skorzystania z nich. Okazuje się, że udostępnienie za darmo artykułów naukowych zwiększa poziom ich cytowań – zob. artykuł Gunthera Eysenbacha.
Bazy artykułów naukowych dostępnych za darmo
Poniższa lista zawiera odnośniki do zasobów artykułów naukowych dostępnych za darmo. W niektórych przypadkach korzystanie z nich wymaga bezpłatnej rejestracji.
Open access journals w angielskiej Wikipedii – kategoria artykułów z Wikipedii, które opisują czasopisma naukowe dostępne za darmo.
Directory of Open Access Journals – 974 czasopisma i 164740 artykułów, z których można korzystać bez żadnych opłat. W bazie znajduje się 105 czasopism historycznych.
http://highwire.stanford.edu – baza 1,834,301 pełnotekstowych artykułów naukowych (w tym socjologicznych).
www.openj-gate.com – wyszukiwarka artykułów i czasopism Open Access (w tym historycznych).
Open Access Journals in the Field of Education.
Portal to free access journals on the Internet – katalog czasopism naukowych dostępnych w trybie Open Access – w tym 80 czasopism historycznych.
Social Science Research Network – artykuły w tej bazie oceniane są na podstawie ilości ściągnięć, co jest niformalną zachętą do udostępniania tekstów za darmo.
BASE – wyszukiwarka artykułów naukowych dostępnych w internecie.
Google Scholar – wyszukiwarka artykułów naukowych. Część z nich dostępna jest za darmo.
Microsoft Libra – wyszukiwarka artykułów naukowych (a także informacji o konferencjach i call for papers). Część z artykułów w wynikach wyszukiwania dostępna może być za darmo.
Web-based scholarly journals that offer access – kolejna baza informacji o czasopismach naukowych dostępnych za darmo w internecie.
Być na bieżąco
Aby na bieżąco otrzymywać informacje o tymczasowo dostępnych za darmo bazach artykułów naukowych, warto skorzystać ze SPARC Open Access Newsletter oraz subskrybować kanał RSS bloga Open Access News.
Czytaj również działy w Biblioteka GMI ...
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |