Uczulenie na kosmetyki
Każda kobieta chce podkreślać swoją urodę - stosujemy szminki, podkłady, pudry, cienie do oczu, maskary... Jednak nie wszystkie mogą cieszyć się szerokim wyborem kosmetyków. Tusze, konturówki czy inne produkty przeznaczone do wykonywania makijażu mogą uczulać. Co wtedy pozostaje? Alergicy muszą zadowolić się preparatami hipoalergicznymi. W sklepach dostępne są kosmetyki z serii "AA", przeznaczone dla osób ze skórą wrażliwą i ze skłonnością do alergii skórnych.
|
|
Co uczula?
Wrażliwe oczy uczulają najczęściej podkłady, korektory i pudry. Przy zakupie trzeba zwrócić uwagę na ich zapach - jeśli jest intensywny, tzn. że będzie bardziej uczulał, ponieważ zawiera więcej składników szkodliwych dla naszych oczu. Substancje te w zetknięciu ze skórą uwalniają się i podrażniają spojówki. |
|
|
W tuszach, cieniach i konturówkach uczulają sztuczne pigmenty:
- kosmetyki o kolorze zielonym - zawierają tlenek chromu,
- cienie fioletowe i różowe - zawierają karmin,
- kosmetyki w kolorze brązowym - ich składnikiem jest zanieczyszczony niklem tlenek żelaza.
Niestety substancje naturalne będące składnikiem kosmetyku mogą również uczulać, np. pigmenty na bazie kalafonii, laka czy pochodne związków węglowych. Uczula także lanolina, którą stosuje się często jako podłoże do produkcji tuszów i cieni.
Wrażliwe oczy i skóra
Łzawienie oczu, wyprysk kontaktowy i opuchlizna to najczęstsze objawy uczulenia na kosmetyki do makijażu. Jeśli zakupimy sobie np. nowy tusz do rzęs i nasze oczy źle na niego zareagują, to najlepiej zrezygnować z jego używania. Nie można liczyć na to, że po pewnym czasie oczy się przyzwyczają do tuszu. Jeśli przy kolejnym zakupie problem się powtórzy, wtedy trzeba się zastanowić nad preparatami hipoalergicznymi - na ich opakowaniach znajduje się informacja, że są przeznaczone dla oczu wrażliwych i dla osób noszących soczewki kontaktowe.
Koniec z ostrym różem...
Niestety osoby ze skłonnością do alergii muszą zrezygnować z ostrych odcieni różu, czerwieni i fioletu, ponieważ powstają z połączenia kilku barwników (zwiększa to ryzyko pojawienia się reakcji alergicznej). Niebezpieczny jest również barwnik zielony. Jakie barwy pozostają? Tusz w kolorze czarnym, brązowym lub ciemnogranatowy. Jeśli chodzi o cienie, to polecane są kolory brązowy lub beżowy. Pigmenty w kosmetykach hipoalergicznych są oczyszczane (tlenek żelaza nie zawiera niklu) lub są zastosowane osłonki, które zmniejszają możliwość podrażnienia. Najważniejsza jest zasada, że im mniejsza liczba składników w hipoalergikach tym lepiej dla nas. Większa liczba substancji to większe prawdopodobieństwo podrażnienia. Kosmetyki hipoalergiczne zawierają również:
- substancje lekko łagodzące podrażnienia - np. wodę termalną lub d-panthenol
- konserwanty - dobrane w taki sposób, by dodatkowo chroniły kosmetyk przed bakteriami, grzybami i pleśnią.
...i połyskiem.
Trzeba unikać kosmetyków zawierających masę perłową, czyli np. cieni błyszczących do powiek. Perłowe opiłki mogą uszkodzić skórę, a nawet spojówki, kiedy dostaną się do oka. Cząsteczki cieni i tuszów hipoalergicznych są jak najbardziej rozdrobnione - mają dokładnie przylegać, nie wpadać od oczu i nie zbijać się.
Co można stosować?
Tusze pogrubiające i podkręcające rzęsy - tak, ale pod warunkiem, że się nie obsypują i posiadają naturalne pH łez.
Maskary wodoodporne - nie! Zawierają silne substancje utrwalające.
Henna na rzęsy - tak, doda oku wyrazistości (tutaj przed zabiegiem przyda się test uczuleniowy za uchem)
Aplikatory do malowania - tak, ale te wykonane z miękkich i delikatnych tworzyw. Nie dla gąbki szorstkiej i twardej, która dodatkowo drażni skórę.
Zmywanie - tak dla preparatów bezzapachowych i beztłuszczowych o pH łez, zawierające łagodzącą wodę termalną. Im mniej ruchów tym mniej podrażnień.
Kiedy całkowicie zrezygnować z makijażu?
Zapalenie spojówek czy leczenie się z podrażnienia po tuszu, który wywołał alergię to okres, w którym nie należy malować oczu. Są one w bardzo złym stanie i potrzebują chwili wytchnienia, by dojść do siebie.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |