Słownik kosmetyczny
Tworząc ten "słownik kosmetyczny" chcielibyśmy przybliżyć Państwu zagadnienia związane z kosmetologią, by jasne były różnice i powiązania pomiędzy zagadnieniami związanymi z kosmetyką. Oczywiście haseł może być zawsze o tysiąc więcej, jednak tutaj skupimy się na tych powiązanych z naszą ofertą.
Aminofilina powoduje zwiększenie stężenia cAMP (organiczny związek chemiczny z grupy nukleotydów) poprzez blokowanie enzymu fofsodiesterazy, który zwykle rozkłada cAMP. Działanie to prowadzi do zwiększenia miejscowej lipolizy – procesu likwidowania tkanki tłuszczowej. Cząsteczki cAMP łączą się z różnymi białkami komórki i wpływają na wiele różnych procesów życiowych oraz na aktywność różnych genów.
Argirelina Cząsteczkę Argirelina odkrył amerykański biochemik Martin Rodbell, który został zdobywcą nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny. Heksapeptyd Argirelina redukuje liczbę pęcherzyków uwalniających acetylocholinę ACh w synapsie. W ten sposób blokuje uwalnianie przekaźników nerwowych, dochodzi do zwiększenia progu, inaczej mówiąc uniemożliwia przewodzenie nerwowo-mięśniowe lecz mięsień nie jest całkowicie sparaliżowany. Zapobiega więc skurczom drobnych mięśni i powstawaniu zmarszczek mimicznych. Dodatkowo zwiększa syntezę kolagenu.
Botox / Botoks to neurotoksyna (toksyna botulinowa) wytwarzana przez beztlenową bakterię jadu kiełbasianego Clostridum botulinum. Botoks to jej uproszczona nazwa. Jest trucizną wykorzystywaną w medycynie do leczenia schorzeń związanych z przykurczem mięśni, tikami, zeza i kurczu powiek, nadpotliwości oraz migrenowych bólów głowy. Wstrzyknięty w określone miejsca na twarzy botoks czasowo i miejscowo paraliżuje mięśnie. Tracą one możliwość kurczenia się, w rezultacie nie marszczy się także skóra, która je przykrywa. Dlatego zmarszczki znikają. Nie da się jednym zabiegiem wygładzić całej twarzy - "prasowanie" wszystkich zmarszczek naraz nie jest wskazane, gdyż w efekcie twarz może przypominać sztuczną maskę. Do powikłań po zabiegach z botoksem może dojść ze względu na źle wykonany zabieg, nadwrażliwość pacjenta, źle dobraną dawkę, może to spowodować niezamierzoną asymetryczność rysów twarzy oraz ograniczenie mimiki.
Cellulit - a poprawniej Liposclerosis (stwardnienie tkanki tłuszczowej) – to zmiany w jakości tkanki tłuszczowej, warstwy skóry znajdującej się pod skórą właściwą, a charakteryzującej się obecnością szczególnych komórek tłuszczowych zwanych adypocytami. Tkanka tłuszczowa odgrywa szczególną rolę fizjologiczną, gdyż reguluje temperaturę ciała, funkcjonuje jako magazyn energii, dostarcza odpowiedniej ochrony mechanicznej i wreszcie determinuje wygląd ludzkiego ciała. Cellulit lub Liposclerosis to zmiany mikrostruktury tkanki tłuszczowej spowodowane modyfikacją małych naczyń krwionośnych, co powoduje rozrost mikrowłókienek połączony z tworzeniem się mikroguzków, a w końcu makroguzków. Tworzenie się makroguzków powoduje cofanie się powierzchni skóry, co prowadzi do efektu tzw.: „skórki pomarańczowej”.
Cellulitis - stan zapalny tkanki podskórnej, choroba nie mająca nic wspólnego z cellulitem. Pojęcia często i niesłusznie mylone.
Cera łojotokowa - przetłuszczona, błyszcząca skóra, sprawiająca wrażenie mokrej.
Cera sucha, odwodniona. Tego typu skóra jst delikatna, cienka i wrażliwa, a na skutek niedoczynności gruczołów łojowych i słabego nawilżenia łuszczy się stając się szorstką i napiętą.
Cera wrażliwa, naczynkowa - charakteryzuje się podrażnieniami, zaczerwienieniem, ostrą reakcją na wpływy zewnętrzne, uczuciem napięcia, szorstkością i zaburzeniami rogowacenia.
D'Arsonvalizacja - zabieg leczniczy, polegający na oddziaływaniu na skórę drgań elektromagnetycznych (prądy wielkiej częstotliwości). Do d'Arsovalizacji używa się głównie elektrod szklanych (pelot), próżniowych o rozmaitych kształtach, które w zetknięciu ze skórą powodują iskrzenie. W kosmetyce stosuje się przy leczeniu trądzika, łojotoku skóry, łysieniu oraz brodawek (kurzajek).
Depilacja - usuwanie włosów, pozostawiając cebulkę włosową. W tym przypadku włosy po pewnym czasie odrastają. W Salonie kosmetycznym YASODA stosujemy depilację woskiem jednak polecanym przez nas zabiegiem trwale usuwającym owłosienie są zabiegi epilacji.
DMAE - to naturalny czynnik liftingujący, działa przez zwiększanie napięcia mięśniowego. To substancja stymulująca fibroblasty do produkcji kolagenu i elastyny. DMAE przyczynia się do utrzymania długotrwałego efektu liftingu, powoduje wydzielanie acetylocholiny, co pobudza włókna mięśniowe twarzy. Poprawia skórę wokół oczu, na powiekach, łuku brwiowym i ustach. Głęboko odżywia i wygładza skórę, pobudza włókna mięśniowe. Daje natychmiastowy efekt liftingu, stosowany w profilaktyce i terapii zwiotczenia oraz przy ujędrnianiu. ‹‹‹ wstecz
Elastyna - jest białkiem włóknistym, występującym wspólnie z kolagenem w tkance łącznej organizmów żywych. Dzięki ciągliwości i sprężystości swoich włókien, zapewnia skórze pożądaną elastyczność. Organizm ludzki produkuje włókna elastynowe tylko do 25 roku życia, natomiast całkowity zanik następuje w wieku 40 – 50 lat. W wyniku tych niekorzystnych zmian skóra traci swoją świeżość i elastyczność, staje się sucha i pomarszczona. Fizjologicznego procesu starzenia się skóry nie można zahamować, ale przez stosowanie odpowiednich preparatów kosmetycznych zawierających elastynę a jeszcze korzystniej elastynę z kolagenem możemy uzyskać widoczne efekty właściwego nawilżenia skóry.
Epilacja - usuwanie włosów wraz z cebulką włosową. Ta metoda pozbycia się niechcianych włosów daje trwałe efekty w postaci braku odrostania włosów i związanych z tym dolegliwościami jak zapalenie mieszków włosowych, podrażnienia, wrastanie włosów pod skórę, itp. Zobacz fotoepilacja.
Fosfatydylocholina to fosfolipid, który bierze udział w rozmaitych procesach przemian materii. Mechanizm działania polega na rozpuszczeniu i eliminowaniu tkanki tłuszczowej. Fosfatydylocholina z łatwością przenika przez błony komórkowe do ich wnętrza, a podana w większych ilościach powoduje rozluźnienie struktury błon i w efekcie ich rozerwanie. Po wniknięciu do niej powoduje rozpad nagromadzonych w niej trójglicerydów.
Fosfolipidy to lipidy, w których skład wchodzą: gliceryna, kwasy tłuszczowe, kwas fosforowy związany z zasadą azotową, np. choliną. Fosfolipidy stanowią istotny składnik budowy błony komórkowej. Fosfolipidy są konieczne w przemianie energetycznej i życiowej w naszym organizmie, dlatego są niezbędne do życia. Fosfolipidy odpowiedzialne są za tworzenie w ciałach komórek pewnej macierzy o półpłynnej konsystencji, w której znajdują się białka i tłuszcze. Ich obecność ma ogromny wpływ na odpowiednie funkcjonowanie naszego organu jakim jest wątroba. Fosfolipidy wpływają regenerująco na wątrobę, zwłaszcza na jej komórki, dzięki czemu odporność na szkodliwe czynniki maleje.
Fotoepilacja - trwałe usuwanie owłosienia za pomocą fali świetlnej o określonej długości. W Salonie kosmetycznym YASODA szczególnie polecamy tą metodę pozbycia się niechcianych włosów. Jest to tani i szybki zabieg, który wykonywany w serii przez wykwalifikowany personel szybko przynosi zadawalające efekty.
Fotoodmładzanie - Fala świetlna o długości 590-1200 nm (nanometrów) z łatwością przenika tkankę powodując hiperemię na głębokim poziomie. Dzięki temu tkanka jest bardziej ożywiona. W konsekwencji następuje dwojakie zjawisko: stary kolagen zostaje usunięty i zastąpiony nowym kolagenem. Na dodatek powstaje stymulacja fibroblastów. Fale bliskie 590 nm mają duży wpływ na hemoglobinę w głębszych warstwach tkanki, jednocześnie nie powodując jej koagulacji. W konsekwencji niniejsze fale odnawiają skórę bez jej podrażnienia, jedynie wywołując delikatną edemę.
Fototyp - rodzaj skóry oceniany na podstawie reakcji na opalanie. Według klasyfikacji Fitzpatricka u ludzi można wyróżnić 6 typów skóry, w zależności od zawartej w niej ilości melaniny. Ta jest zależna od rasy i ekspozycji na promieniowanie UV. Klasyfikację wprowadził w 1975 roku dr Thomas Fitzpatrick, dermatolog z Harvard Medical School. Klasyfikacja ta, oparta jest o obserwacje reakcji skórnych po pierwszej w danym roku ekspozycji na światło słoneczne przez 30 minut w południe.
Typ I, blada, biała skóra, często piegi niebieskie, zielone lub piwne oczy, włosy blond lub rude, zawsze ulega oparzeniom, trudno się opala.
Typ II, blada skóra, oczy niebieskie lub zielone, łatwo ulega oparzeniom, trudno się opala.
Typ III, ciemniejsza biała skóra, opala się po początkowym oparzeniu.
Typ IV, jasna brązowa skóra, oparzenia minimalne, opala się łatwo.
Typ V, brązowa skóra, rzadko ulega oparzeniom, łatwo i mocno się opala.
Typ VI, ciemnobrązowa lub czarna skóra, nigdy nie ulega oparzeniom, zawsze się mocno opala.
Henna - farbowanie brwi i rzęs za pomocą barwnika roślinnego. Utrzymuje się od 2 tyg. do miesiąca, w zależności od rodzaju włosa. Henna zwana inaczej lawsonią to krzew o wysokości 2-6 m, rosnący w Azji, Afryce, Australii. W liściach tego krzewu występuje substancja zwana lawsonem i ona właśnie posiada właściwości barwienia skóry i włosów. Barwnik otrzymujemy przez ekstrakcję sproszkowanych liści.
Hialuronidaza dzięki swoim właściwościom dyfuzyjnym rozkłada kwas hialuronowy, który jest głównym spoiwem śródbłonka naczyń krwionośnych. Dodatkowo, wpływa na zwiększenie przepuszczalności tkanki, dzięki temu rozchodzenie się innych składników serum jest zdecydowanie łatwiejsze. Działanie hialuronidazy polega na synergicznym działaniu z pozostałymi składnikami i rozbijaniu pasemek tkanki łącznej, które wywołują efekt dołków cellulitowych.
IPL - intensywnego światła impulsowego - trwałe usuwanie włosów za pomocą metod optycznych, zostało wynalezione w 1979 roku, a od 1995 roku społeczeństwo oraz producenci wykazują wielkie zainteresowanie nowymi laserami, które od tego czasu zostały znacznie udoskonalone. Z powodu niezsynchronizowanego cyklicznego wzrostu, nie wszystkie mieszki włosowe znajdą się w fazie anagenowej w czasie zabiegu. W związku z tym będzie zawsze potrzebnych więcej zabiegów na tym samym obszarze, by zapewnić wyleczenie wszystkich mieszków w fazie anagenowej. Być może najlepszy odstęp pomiędzy zabiegami powinien być taki, by pewna ilość włosów odrosła, zamiast przyjmowania ustalonych odstępów.
Izoproterenol Izoproterenol przyczynia się do działania lipolizy przez zmniejszenie gromadzenia się tłuszczu w adipocytach – komórkach tłuszczowych.
Jonoforeza - metoda lecznicza polegająca na wprowadzeniu cząstek obdarzonych ładunkiem elektrycznym - jonów - do organizmu przez skórę lub śluzówkę za pomocą prądu stałego. Ilość wprowadzonego leku jest proporcjonalna do napięcia prądu i czasu jego przepływu. Od strony anody wprowadzane są jony metali, alkaloidy, od strony katody aniony. Stosowana w leczeniu schorzeń narządów ruchu, w uszkodzeniach nerwów, zaburzeniach ukrwienia. Podstawowe wskazania do jonoforezy z uwzględnieniem stosowanych środków: blizny, uczulenia, zaburzenia naczynioruchowe, przy skórze naczyniowej, trądziku. Jest szeroko stosowana w medycynie estetycznej do poprawy wyglądu skóry
Kawitacja – fiz. zjawisko tworzenia się pęcherzyków wypełnionych parą lub gazem, powstałych przez miejscowy spadek ciśnienia poniżej określonej wartości krytycznej. W kosmetyce - efekt odrywania się martwych komórek naskórka tzw. peeling kawitacyjny.
Koenzym Q10 (Ubichinon) - odpowiedzialny jest za dostarczenie komórkom energii, poza tym jest doskonałym antyutleniaczem chroniącym przed szkodliwym wpływem wolnych rodników. W ten sposób Q10 przyczynia się więc do tego, że do uszkodzenia komórek nie dochodzi w ogóle, a jeśli już powstały, to mimo to komórki mogą zostać zregenerowane. Wraz z upływem lat stężenie koenzymu Q10 w komórkach stopniowo obniża się. Następstwem jest osłabienie skóry, spowolnienie procesów odnowy komórkowej i pojawienie się zmarszczek. Koenzym Q10 aktywizuje energię komórek, a tym samym ich regenerację w dłuższym okresie czasu. Zmarszczki w widoczny sposób wygładzają się.
Kofeina. Extra silny koncentrat kofeiny skutecznie likwiduje cellulit i redukuje tkankę tłuszczową. Kofeina ma silne działanie lipolityczne, dzięki czemu pobudza krążenie krwi i drenaż limfatyczny, co usprawnia eliminowanie nagromadzonych w tkankach toksyn. Dzięki działaniu tak silnie skoncentrowanej kofeiny skóra odzyskuje dawną elastyczność i jędrność. Kuracja preparatem ma na celu eliminację cellulitu i w tym przypadku daje znakomite efekty.
Kolagenaza to enzym, który rozbija włókna kolagenowe na małe peptydy. Powoduje to upłynnienie się tkanki łącznej, dzięki temu miejscowo nagromadzona tkanka tłuszczowa może być z powodzeniem stopniowo i skutecznie usuwana. Kolagenazę stosuje się do zabiegów usuwania opornego cellulitu i tłuszczaków.
Kolagen to białko skóry właściwej budujące włókna podporowe skóry. Jest swego rodzaju "siatką" na której są "zawieszone" poszczególne elementy skóry. Jeśli owa siatka zostanie przerwana - a po 25 roku życia zaczyna jej szybko ubywać - to zaczynają pojawiać się zmarszczki, przebarwienia, skóra wiotczeje. Kolagen stanowi doskonały składnik przy produkcji kosmetyków do cery suchej i starzejącej się. Ma silne działanie uelastyczniające i zmiękczające naskórek. Jest istotnym czynnikiem odmładzającym.
Krzem organiczny to strukturalny budulec tkanki łącznej. Składnik ten znany jest ze swoich właściwości regeneracyjnych i odmładzających. Jako element macierzy pozakomórkowej, chroni i wzmacnia włókna elastyny i kolagenu. Stosowany jest w profilaktyce i leczeniu starzenia skórnego, cellulitu, rozstępów, zwiotczenia i odwodnienia skóry. Krzem usprawnia proces regeneracji i normalizuje metabolizm komórkowy w postarzałych tkankach; reorganizuje i wzmacnia błony komórkowe. Ma działanie przeciwzapalne, redukuje rumień, zmniejsza objawy wywoływane przez promienie UV; utrzymuje odpowiedni poziom wody nawilżając tkanki. Krzem organiczny to jeden z najczęściej stosowanych związków w mezoterapii igłowej do zapobiegania starzenia się skóry, poprawy jej elastyczności i ujędrnienia, w zabiegach antycellulitowych oraz zabiegach wzmacniających włosy.
Kwas hialuronowy - składnik ludzkiej tkanki łącznej i wielu płynów biologicznych. Tworzy na powierzchni skóry film ograniczający proces parowania wody. Samoistnie nie ma zdolności wnikania w naskórek. Stosowany jest m.in. w kosmetyce zmarszczek do wypełniania podskórnego.
Lipidy – szeroka grupa występujących w naturze związków chemicznych. Zaliczają się do nich tłuszcze, woski, sterole, tak zwane rozpuszczalne w tłuszczach witaminy (jak witaminy A, D, E, K), monoacyloglicerole, diacyloglicerole, fosfolipidy i wiele innych grup. Główne biologiczne funkcje lipidów to magazynowanie energii, tworzenie błon biologicznych i udział w przesyłaniu sygnałów.
Liposukcja - odsysanie tkanki tłuszczowej, polegające na zrobieniu niewielkich nacięć w fałdach skórnych i wprowadzeniu rurki, za pomocą której nadmiar tłuszczu zostaje wyssany . Zabieg nie jest prosty i wymaga ręki dobrego chirurga plastyka oraz cierpliwości pacjentki, która musi się zastosować do wielu rygorystycznych wskazówek lekarza przed i po zabiegu.
L-karnityna jest aminokwasem niezbędnym przy transporcie kwasów tłuszczowych do mitochondria, gdzie kwasy tłuszczowe są utleniane i przemieniane na energię w formie ATP. L-karnityna jest niezbędna jako regulator w dotlenieniu kwasów tłuszczowych i także w całej przemianie tlenowej. Dlatego zwiększa efektywność przemiany tłuszczu w energię i eliminuje negatywne wpływy kwasu mlekowego przy wysiłku - redukuje jego akumulację. Wspiera mięsień sercowy, stabilizuje system odpornościowy i pomaga ochronić tkanki przed szkodliwym działaniem wolnych rodników.
Matrixyl 3000 to kompleks złożony z dwóch rodzajów peptydów. Łączą one receptory na fibroblastach, które stymulują produkcję kolagenu, fibronektyn i kwasu hialuronowego. Te dodatkowe peptydy działają łącznie w celu poprawy naturalnej zdolności skóry do poprawy elastyczności i odbudowy wewnętrznych wiązań strukturalnych, dzięki czemu głębokie zmarszczki wygładzają się a drobne linie znikają. Z wiekiem naturalne procesy odnowy macierzy zewnątrzkomórkowej zwalniają tempo i słabną. Zawarte w tej formule peptydy pomagają przyspieszyć procesy odnowy skóry. Matrixyl 3000 stymuluje fibroblasty do syntezy molekuł tkanki łącznej, kolagenu, fibronektyny i glikozaminoglikanów. W ten sposób regenerowana jest macierz skóry. Działanie przeciwzmarszczkowe Matrixylu jest silniejsze niż witaminy C
Manicure - zabieg pielęgnacyjny rąk. Obejmuje wycinanie i usuwanie skórek, kształtowanie, ewentualnie skracanie paznokci, masaż dłoni i lakierowanie paznokci.
Mezoporacja to obecnie najnowocześniejsza metoda wprowadzania witamin i koktajli dermokosmetyków głęboko do skóry, a nawet głębiej - do tkanki podskórnej, bez iniekcji czyli bez igieł, strzykawek i nakłuć. Mezoporacja stanowi alternatywę dla inwazyjnych zabiegów mezoterapii igłowej, bolesnych liftingów i zabiegów z wykorzystaniem botoxu, gdyż za jej pomocą można wprowadzić praktycznie takie same ilości substancji pod skórę, jak przy użyciu popularnej w zabiegach z botoxem strzykawki.
Mezoterapia - metoda, zabiegi kosmetyczne, które polegają na wstrzykiwaniu igłą i strzykawką odpowiednich substancji dermokosmetycznych. Zmniejsza cellulit, poprawia mikrokrążenie i usuwa tkankę tłuszczową. Mezoterapia polega na wstrzykiwaniu w tkankę podskórną substancji czynnych takich, jak kofeina, enzymy lipolityczne, wyciągi roślinne. Zabieg wykonywany jest specjalnym pistoletem. Wykonuje się w miejscach najbardziej narażonych na odkładanie się tkanki tłuszczowej, np. uda, pośladki, biodra. Zwykle wykonuje się 1-2 zabiegi tygodniowo przez 2-4 tygodnie. Jeden zabieg trwa około 15 minut.
Olejek z mięty pieprzowej ma bardzo silne działanie uspokajające podrażnienia występujące na skórze, zmniejsza jej swędzenie i suchość.
Mikrodermabrazja - jest jednym z najbardziej popularnych zabiegów estetycznych, polegającym na złuszczaniu, peelingu - ścieraniu warstwy rogowej naskórka lub głębiej do skóry właściwej. Zwykle termin odnosi się do abrazji przy pomocy tlenku glinu (korundu, Al2O3) wyrzucanego pod dużym ciśnieniem na skórę. Pomagający w leczeniu: trądzika, zmarszczek, rozstępów, wielu uszkodzeń skóry młodej i starzejącej się.
Mocznik (Urea) - Jest jednym z głównych składników naturalnego czynnika nawilżającego skórę (NMF - Natural Moisturizing Factor), który odpowiada za nawodnienie warstwy rogowej naskórka. W kosmetyce mocznik używany jest już ponad 40 lat, ale ze względu na źle kojarzącą się nazwę nie był zamieszczany w składzie produktów. Mocznik ma właściwości nawilżające, jego niedobór objawia się swędzącą i łuszczącą skórą. Działa na skórę zmiękczająco, przeciwświądowo i nawilżająco. Powoduje, że skóra jest gładka i jędrna. Jest również wykorzystywany przy leczeniu łupieżu i rozstępów. W stężeniu do 10% przyspiesza podział komórek warstwy ziarnistej skóry, a tym samym jej regenerację. Po użyciu takich kosmetyków skóra jest miękka, dobrze nawilżona i gładka. Dzięki temu, że mocznik ma właściwości zmiękczające skórę oraz, że zwiększa przepuszczalność warstwy rogowej naskórka, ułatwia wnikanie składników aktywnych w jego głębsze warstwy.
Nostrzyk (melilotus officinalis) - zawiera dużą ilość kumaryny, która działa wzmacniająco na naczynia limfatyczne, poza tym pobudza przepływ krwi i udrażnia żyły. Nostrzyk żółty to naturalny środek działający głównie na krew i naczynia krwionośne. Redukuje obrzęki limfatyczne oraz zmniejsza przepuszczalność naczyń włosowatych.
Parabeny - estry kwasu p-hydroksybenzoesowego, najczęściej stosowane środki konserwujące. W spisach surowców występują jako: methylparaben, propylparaben, ethylparaben, butylparaben, isobutylparaben. W środowisku kwaśnym są one aktywne przeciwko drożdżom i pleśniom, działają grzybostatycznie. Parabeny są, jak dotychczas, najlepiej poznanymi i najszerzej przetestowanymi środkami konserwującymi, dzięki temu należą do najbezpieczniejszych konserwantów, stosowanych nawet w środkach pielęgnacyjnych dla kobiet w ciąży.
Pedicure - zabieg pielęgnacyjny stóp polegający na usunięciu nadmiernie zrogowaciałej skóry z podeszw, wycięciu skórek i wszelkich zgrubień, ukształtowaniu i skróceniu paznokci, masażu stóp i ewentualnym pomalowaniu paznokci.
Peeling (ang.) – złuszczanie naskórka. Stosuje się peeling mechaniczny (piasek, pumeks, krzemionka, gąbki polietylenowe) i chemiczny (kwas salicylowy, rezorcyna, kwasy owocowe). Obecnie coraz bardziej popularny staje się peeling przy pomocy mikrokryształków korundu (tlenku glinu). Tematy pokrewne – kawitacja, mikrodermabrazja, eksfoliacja.
Peeling kwasem glikolowym - najskuteczniejszy z zabiegów złuszczania kwasami. Zabieg poprawia wygląd skóry, spłaszcza blizny potrądzikowe, zmniejsza szerokość i głębokość porów, zapobiega niewielkim zmarszczkom i rozjaśnia przebarwienia Kuracja trwa około 6 miesięcy.
Placenta. Ekstrakt z placenty jest doskonałym preparatem do leczenia skóry postarzałej i wypadania włosów, jest bogaty w peptydy i czynniki wzrostu włosów, aktywuje funkcje komórkowe stymulujące produkcję włókien kolagenu, elastyny, co skutkuje skórą bardziej elastyczną. Stymulowany jest wzrost włosów poprzez usprawnienie krążenia krwi i oddychania włosa poprzez owłosioną skórę głowy. Ekstrakt z placenty rewelacyjnie odżywia i wzmacnia włosy.
Preparaty zawierające placentę sprawiają, że następuje wzmocnienie tkanki włosa, która nabiera grubości, zwiększa objętość, nadaje włosom połysk i jedwabistość. Ten składnik głęboko odżywia włosy i skórę głowy, zapobiega wypadaniu włosów.
Placenta jest składnikiem praktycznie wszystkich kuracji trychologicznych. Są to kuracje lecznicze dla skóry głowy i włosów. Preparaty z placentą są stosowane m.in. w przypadku słabych i łamliwych włosów oraz jako środek zapobiegawczy i leczniczy na łysienie plackowate.
Ekstrakt z Ruszczyka kolczastego zawiera wiele cennych substancji aktywnych takich jak: steroidy saponinowe, flawonoidy (rutyna i hesperydyna). Wyłącznie w Ruszczyku znajdziemy – ruskogeninę, która stymuluje krążenie krwi, zwiększa elastyczność i wytrzymałość drobnych naczynek włosowatych. Związek ruskogeniny zapobiega obrzękom, obkurcza naczynka krwionośne i jednocześnie działa przeciwzapalnie.
Sorbitol w naturalny sposób osłania skórę, przenikając do przestrzeni międzykomórkowych, gdzie wiąże ilość wody niezbędną do zachowania prawidłowego nawilżenia skóry. Skutecznie nawilża przesuszoną skórę ze skłonnościami do pierzchnięcia, nadmiernie wysuszoną. Wygładza, poprawia elastyczność, reguluje procesy prawidłowej odnowy naskórka. Penetruje do głębszych partii warstwy rogowej naskórka .
Syn-Ake ma wyjątkową właściwość zmniejszania głębokich zmarszczek. Zmiany widać już w ciągu kilku dni od zastosowania. Syn-Ake działa silnie przeciwzmarszczkowo, lecz co ważne, nie jest to związek toksyczny. Istotnym elementem jest również brak odpowiedzi na jego działanie ze strony układu immunologicznego. Dzięki temu nie powstają przeciwciała a kosmetyki z Syn-Ake można stosować w sposób ciągły bez obawy, że kosmetyk nagle przestanie wywierać efekty. Syn-Ake ma w kosmetologii zastępować botox i w rzeczywistości świetnie sprawdza się w tej roli.
Telangiektazja - rozszerzone naczynka włosowate.
Trądzik - choroba skóry spowodowana nadmierną produkcją łoju przez gruczoły łojowe. Nadmiar łoju stwarza dogodne warunki do rozmnażania się bakterii, Propionibacterium acnes. Powstają stany zapalne, niekiedy rozlane, tworzą się krosty.
Trądzik różowaty – choroba trądzikowa wywołana przez bakterię żołądkową Helicobacter Pylori.
Wapozon (ang. Steamer) – urządzenie służące do nawilżania skóry. Para może być wytworzona przy pomocy grzałki powodującej wrzenie wody lub przy pomocy drgania membramy (tzw. zimne wapozony). Większość aparatów posiada możliwość stosowania wody z domieszką ziół lub zapachów.
Witamina C wygładza skórę wokół oczu, zwiększa odporność na działanie czynników zewnętrznych, zmniejsza kurze łapki i skutecznie rozjaśnia. Nawilża i ochroni okolice oczu. Odpowiednia dla każdego typu skóry, szczególnie jednak polecana dla osób palących. Zwalcza wolne rodniki, redukuje worki i cienie pod oczami, pobudza syntezę kolagenu i elastyny, łagodzi rumień. ‹‹‹ wstecz
Wooda Lampa - specjalna lampa dająca możliwość dokładnego obejrzenia skóry. Składa się z czterech żarówek, których działanie polega na przepuszczeniu promieni nadfioletowych przez szklany filtr zawierający tlenek potasu i niklu. Diagnozę można postawić na podstawie zjawiska fluorescencji. Różne miejsca na skórze charakteryzują się innym odbiciem np. skóra normalna daje odbicie niebiesko-fioletowe, sucha blado-fioletowy, dobrze nawilżona ciemno-fioletowy. Badania na lampie są stosowane w dermatologii i kosmetyce.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |