Proces produkcji miodu
Ul to ogromna hala produkcyjna a zarazem pszczeli dom. W tym domy każda pszczoła ma swoje, ściśle określone zadanie. Robotnice przeznaczone są do zbierania nektaru a także jego przetwarzania. Królowa zazwyczaj jest tylko jedna, a jej zadaniem jest wyłącznie składanie jajeczek, a więc „tworzenie” nowych pokoleń pszczół, które będą pracowały przy produkcji miodu. Oprócz królowej oraz robotnic, w ulu znajdziemy również trutnie, które mają wdzięczne zadanie, zapładniania młodych królowych. W sumie w ulu może żyć nawet 40 tysięcy pszczół.
Pszczoły są zwierzętami niezwykle pracowitymi i konsekwentnymi. Potrafią pokonać nawet 10 kilometrów, by zdobyć nektar i przetransportować go do ula. Kiedy już nektar znajdzie się w ulu, robotnice trawią go częściowo, by następnie umieścić go w plastrach. W praktyce wygląda to tak, iż sacharoza, zawarta w nektarze, pod wpływem kwasu mrówkowego (HCOOH), a także enzymów zawartych w organizmie pszczoły, przekształca się w glukozę oraz fruktozę – cukry proste, które wymieszane razem tworzą miód.
W uproszczeniu proces ten przebiega wedle wzoru:
C12H22O11 + H2O → C6H12O6 + C6H12O6
Powstała zawiesina nie jest jeszcze miodem, jaki znamy. Zawiera ona bowiem dużą ilość wody, która mogłaby doprowadzić do rozwoju drożdży, a tym samym do fermentacji, tak więc powstały na tym etapie produkt nie nadaje się jeszcze do spożycia. Żeby uniemożliwić rozwój drożdży w produkowanym właśnie miodzie, pszczoły trzepoczą skrzydełkami, wytwarzając w ulu cyrkulację powietrza, która osusza zawiesinę znajdującą się w plastrach. Po osuszeniu plastrów robotnice zaklejają je woskiem (substancją, która wykorzystywana jest przez ludzi do produkcji świec).
Po jakimś czasie, kiedy miód jest już gotowy do spożycia, pszczelarz wyjmuje z ula ramki, w których zwykle umieszczane są plastry. Pozbywa się warstwy wosku, a następnie wydobywa miód z plastrów. Żeby ten proces ułatwić ramki umieszcza się w specjalnym urządzeniu zwanym wirówką. Wirówka wytwarza siłę odśrodkową, dzięki miód sam się z ramek wylewa.
Po wydobyciu miodu następuje proces jego filtracji.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |