Kontrola roju
Wiosną i wczesnym latem pszczelarz musi stale kontrolować, czy pszczela rodzina jest gotowa do rojenia. W razie konieczności próbuje temu zapobiec, ponieważ w przeciwnym razie ubędzie mu nagle część pszczół i nie będzie mógł zebrać zbyt dużo miodu.
Królowa
)est sercem całego roju i zarazem jego służącą. Dba o to, by stale powstawały nowe robotnice, ponieważ tylko ona składa zapłodnione jaja. Za pomocą substancji zapachowych reguluje każdy proces w ulu. Jeśli rój jest niezadowolony, wówczas królowa jest natychmiast wymieniana. Królowa nie jest, jak się powszechnie uważa, władczynią i przywódczynią roju.
Krystalizacja
Podczas krystalizacji miodu tworzą się kryształki cukru, najczęściej z glukozy. Płynne i rozpuszczone składniki jak woda, fruktoza, minerały, enzymy, witaminy, znajdują się wówczas w przestrzeniach między kryształkami. Skład miodu nie zmienia się na skutek krystalizacji.
Matecznik
Matecznik to komórka na plastrze, służąca do wychowania nowej matki.
Miód
Miód to produkt wytwarzany przez pszczoły poprzez przetwarzanie nektaru kwiatowego roślin miododajnych, a także niektórych wydzielin (spadzi) występujących na liściach drzew. Magazynowany jest w plastrach, gdzie ulega dojrzewaniu.
Mleczko pszczele
Jest wydzieliną gruczołów gardzielowych młodych pszczół robotnic. Królowa jako jedyna, jest karmiona mleczkiem przez całe życie.
Nektar
To słodki, aromatyczny i bogaty w składniki mineralne płyn, który jest wydzielany przez nektarniki kwiatów.
Odkład
Inaczej nowy rój, który tworzy pszczelarz przenosząc pszczoły, plastry z pożywieniem i czerwiami do nowego ula. Umieszcza tam nową królową lub ma nadzieję, że pszczoły same wyhodują nową królową.
Pożytek
Kwitnące rośliny, wyszukiwane przez pszczoły w celu zebrania pokarmu, nazywane są pastwiskiem pszczelim lub pożytkiem. Wyprodukowany miód powstaje z konkretnej rośliny poużytkowej, tzw. źródła pożytku.
Propolis
Inaczej kit pszczeli to lepka substancja żywiczna, powstająca z żywic roślinnych zebranych przez pszczoły z pączków i młodych pędów topoli, brzozy, świerku, kasztanowca i innych drzew. Kit służy pszczołom głównie jako materiał uszczelniający i dezynfekujący.
Pszczelarz
To osoba, która zajmuje się pracą w pasiece, przy pszczołach. Pszczelarze zrzeszają się w Polskim Związku Pszczelarskim i innych stowarzyszeniach.
Pszczoły karmicielki
Robotnice wyspecjalizowane w karmieniu czerwia. Są to najczęściej najmłodsze pszczoły w roju.
Pszczoły strażniczki
Bronią wylotka przed wszelkimi intruzami.
Pszczoły zbieraczki
Najstarsze pszczoły w roju, które zajmują się zbieraniem poza ulem ważnych dla życia roju surowców, jak nektar, pyłek lub kit.
Pszczoły zimowe
Robotnice, które wygryzą się jesienią i zimują w ulu. Umierają, gdy na wiosnę wygryza się młody czerw.
Pyłek kwiatowy
Jest męską komórką rozrodczą roślin, bardzo bogatą w białko. Jest pokarmem białkowym pszczół. Zbierając pyłek pszczoły dbają o zapylanie roślin.
Ramka
To drewniana obudowa, którą pszczelarz umieszcza w ulu, aby pszczoły budowały w niej plastry.
Robotnice
To samice pszczele, które nie mogą się rozmnażać, przystosowane do wykonywania prac na rzecz rodziny pszczelej. Jest ich w ulu najwięcej.
Robotnice w ulu
Są to młodsze pszczoły, zajęte pracą w ulu. Sprzątają, biorą udział w budowie plastrów, magazynowaniu i odparowywaniu miodu itp.
Rój
Rodzina pszczela złożona zwykle z jednej matki, pszczół robotnic oraz trutni.
Spadź
To słodka substancja występująca głównie na drzewach iglastych, powstająca w wyniku działania mszyc. Powstaje z niej miód spadziowy.
Truteń
Jest męskim osobnikiem pszczoły.
Ul
Miejsce, w którym żyje rodzina pszczela.
Varroa
Roztocz varroa jest groźnym szkodnikiem pszczół miodnych. Pasożytuje zarówno na czerwiach jak i dorosłych pszczołach. Może doprowadzić do wyginięcia całego roju. Ważnym zadaniem pszczelarza jest więc utrzymywanie rodziny pszczelej wolnej od roztocza.
Wole miodowe
Wole miodowe jest niejako żołądkiem pszczoły: tutaj nektar i spadź są zmieniane w miód za pomocą enzymów.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |