Miód a alkohole
Już w czasach średniowiecza miód był popularnym dodatkiem do wszelakiego typu alkoholów. Do najpopularniejszych trunków tego typu w obecnych czasach, zaliczyć możemy przede wszystkim:
Wino miodowe Produkuje się je podobnie jak zwykłe wino, zastępując jedynie cukier miodem, zwykle w proporcji zamiast jednego kilograma cukru zużywamy półtorej kilograma miodu. Nazwa wino miodowe obowiązuje również wtedy, gdy do młodego wina dodamy miodu pitnego.
Miodówka, czyli nalewka miodowa Każdy zna smak domowej nalewki. Ja pamiętam czasy, gdy podczas wakacji u babcia leczyła moje przeziębienie właśnie miodową nalewką. Specyfik jest również uznanym lekarstwem w przypadku bólu gardła czy grypy. Jej rozgrzewające działanie przydaje się również podczas długich, mroźnych wieczorów Największą zaletą miodówki jest fakt, iż jest ona bardzo łatwa w przygotowaniu, najlepiej podawać ją zimą, jako dodatek do kawy, herbaty lub grzanego piwa.
Krupnik Słodkawy likier, o smaku miodu i przyprawy korzennej. Prawdziwy, tradycyjny krupnik jest produkowany na bazie naturalnego miodu pszczelego, ziół i przypraw korzennych. W dawnych czasach stosowany przez szlachtę podczas polowań, kuligów i zabaw na mroźnym powietrzu. Najlepszy smak krupniku osiągniemy, gdy przed podaniem dobrze go podgrzejemy.
Miód pitny Ogromna moc słodyczy i świdrująco-rozgrzewających procentów. Produkowany w szerokim bukiecie smakowym (jest to możliwe poprzez doprawianie brzeczki sokami owocowymi lub odpowiednimi przyprawami). Miody pitne występują w czterech rodzajach, jako: półtoraki, dwójniaki, trójniaki i czwórniaki (różnią się one od siebie proporcją wody do miodu, z jakiej są produkowane). Najbardziej nasycone alkoholem są półtoraki. Im więcej miodu w tym napoju, tym dłużej musi on leżakować, aby uzyskać wyjątkowy smak i tak leżakują od półtorej roku do nawet dziesięciu.
Etiopski miód – Tedż Tedż różni się od naszych polskich miodowych napojów tym, że oprócz miodu zawiera w sobie odpowiednią ilość sfermentowanych liści słynnej w tamtych rejonach rośliny, która przez miejscowych nazywana jest psim drewnem, a także dzięki dodatkowi jej gorzkich korzeni. Zapach (aż za bardzo przypominający polski bimber). Tedż wyrabia się w każdej etiopskiej restauracji i barze. Napój ten podaje się w szklanych kolbach, takich, jakie spotkać mogliśmy w szkole na lekcjach chemii.
Poniżej podaje bardzo łatwy przepis na miodowego drinka:
Składniki: pół litra ciepłej wody, 12 łyżek miodu, 2 łyżki skórki z limonki, pół litra soku z limonki (świeżego).
Przygotowanie: Składniki połącz ze sobą w szklanym dzbanku lub szekerze tak, żeby miód całkowicie się rozpuścił i wstaw do lodówki. Po schłodzeniu porcjuj w kieliszki (mogą być szerokie szampanówki) i dodaj pokruszony lód.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |