Jak Dopasować Pióro i Rodzaj Wiosła do Kajaka
Ruszając na spływ kajakowy, istotny jest nie tylko kajak, ale i rodzaj wiosła. Odpowiedni dobrane pióro wiosła, zmieni podróż z morderczego wyzwania, na relaksującą wycieczkę.
Jednak wybór odpowiedniego wiosła to nie taka prosta sprawa. Istnieje wiele rodzajów, każdy z nich sprawdzi się u innego kajakarza. Na szczęście wystarczy odrobina doświadczenia, czy wiedzy, by być zadowolonym ze swego wyboru.
Zaczynamy od podstaw, czyli wymiary
Zanim zaczniemy zastanawiać się nad konkretnym rodzajem wiosła, dobierzmy odpowiednią długość drążka. Z tym nie będzie większych problemów, wystarczy trzymać się zasady, że dobrze dobrane wiosło powinno być wyższe od nas o około 20-30 cm.
Dokładne wartości zależą jednak od naszej budowy, stylu wiosłowania i rodzaju łodzi, dlatego też jako pierwsze wiosło warto wybrać takie z regulowaną długością. W ten sposób będziemy mogli sami wyczuć, jaka dokładnie długość nam odpowiada.
Kształt drążka a komfort wiosłowania
Drążki do kajaka są proste, albo wyprofilowane. Wyprofilowany drążek może poprawiać komfort podróży i redukować zmęczenie, jednak tutaj sporo zależy od naszych preferencji. Prosty drążek jest z pewnością bardziej uniwersalny – nie oferuje co prawda szczególnych korzyści, ale też nie będzie przeszkadzał w wiosłowaniu.
Z tego wynika, że dla początkującego najlepszym wyborem będzie prosty drążek, chyba że mamy okazję przetestować w akcji kilka rodzajów wyprofilowanych. W takim wypadku będziemy mogli dopasować zakrzywienie do naszych potrzeb.
Drążki różnią się między sobą również grubością – mamy zwykle dwa, podstawowe rozmiary do wyboru. Wystarczy przed kupnem chwycić wiosło w dłoń i ocenić jak leży. Oczywiście jeśli mamy duże dłonie nie musimy się nawet zastanawiać, tylko wybrać grubszy drążek. I vice versa – posiadacze drobnych dłoni wygodniej się poczują z wąskim drążkiem w garści.
Źródło napędu – pióro wiosła
Dobranie odpowiedniego drążka to bezsprzecznie ważna sprawa, nie możemy jednak zapominać że również pióro wiosła jest niezmiernie istotne. Z jego wyborem jest także związanych więcej rozterek.
Mamy do wyboru dwa podstawowe rodzaje piór – symetryczne i asymetryczne. Jak sama ich nazwa wskazuje, te pierwsze cechują się regularnym kształtem, w którym jedna połowa jest lustrzanym odbiciem drugiej. Natomiast wiosła asymetryczne mają specjalnie wyprofilowany kształt, mający na celu równomierne rozłożenie sił w czasie wiosłowania.
Wiosła symetryczne sprawdzają się głównie na wysokich łodziach, na przykład kanu, oraz w miejscach gdzie wiosłujemy zanurzając wiosło jak najgłębiej. Natomiast wiosła asymetryczne będą odpowiadały kajakarzom, którzy nie zanurzają wioseł aż tak głęboko w wodzie, czyli w większości rodzajów kajakarstwa.
Wyróżnia się także trzeci, diametralnie odmienny rodzaj wiosła – wiosło grenlandzkie. Na pierwszy rzut oka przypomina spłaszczoną tyczkę i z pewnością niejednego początkującego kajakarza może zdziwić, jak tym można wiosłować. Oczywiście, nie pobijemy nimi rekordów prędkości, ale za to ich użycie wymaga o wiele mniej energii i pozwalają na o wiele dalsze podróże. Pierwotnie były one używane przez Eskimosów w dalekich wyprawach.
Jak można się domyśleć po powyższej lekturze, dla początkującego kajakarza najlepszym wyborem będzie wiosło proste, regulowane, o asymetrycznym, ale tradycyjnym piórze. W przypadku uprawiania bardziej „sportowego”, czy „ekstremalnego” kajakarstwa przydadzą się już bardziej wyspecjalizowane wiosła. Jednak zanim opanujemy podstawy różnych dyscyplin, podstawowe wiosło także może się sprawdzić. Na pewno przy takim wyborze się nie zawiedziemy.
©® GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |