Szlaki kajakowe Mazury
Polska może poszczycić się wieloma pięknymi rzekami i jeziorami. Pośród nich, szczególną urodą wykazują się mazurskie wody. Szlaki kajakowe na Mazurach gwarantują bliskość z naturą i niezapomniane wrażenia o które trudno gdziekolwiek indziej.
Nie mając jednak czasu na poznanie całego pojezierza, musimy wybrać jakie rzeki i jeziora będziemy podbijać. Tutaj przychodzimy z pomocą, proponując popularne i bardziej malownicze trasy kajakowe. Mazury nie będą miały po nich żadnych tajemnic przed nami.
Rzeka Pisa
Pisa to rzeka łącząca mazurskie jeziora z Wisłą. Ma typowo nizinny charakter, dzięki czemu nawet początkujący kajakarz nie powinien mieć na niej żadnych problemów. Swój początek ma w jeziorze Roś, następnie przepływa przez puszczę pisowską, by ostatecznie ujść do Narwi. Ma ona nieco poniżej 90 kilometrów i na całej swej długości jest spławna. Stanowi dobry wybór na kilkudniowe spływy połączone z biwakiem, gdyż znajdziemy przy rzece wiele odpowiednich miejsc na obozowiska.
Szerokość rzeki wynosi około 20-30 m na całej jej długości, jest też ona dość głęboka, co razem z połączeniem z Wielkimi Jeziorami Mazurskimi sprawia, że stanowi popularny szlak żeglarski. Dlatego też często spotkamy się na niej z jachtami.
Rzeka Krutynia
Krutynia to kolejna łatwa i bezpieczna rzeka na naszej liście. Jedyne etapy które mogą sprawić nieco problemów początkującemu stanowią jeziora, ale i na nich z łatwością sobie poradzimy, nawet z niewielkim doświadczeniem.
Przyjmuje się, że Krutynia zaczyna swój bieg w jeziorze Krutyńskim, a kończy w jeziorze Bełdany, gdzie łączy się z systemem wód Wielkich Jezior. Pod względem hydrologicznym jednak można przyjąć, że rzeka (a właściwie szlak Krutyński) zaczyna się w okolicach jeziora Warpuńskiego. Szlak ten ma około 115 km długości i podobnie jak Pisa jest dobrze przygotowany pod kilkudniowe spływy z biwakami.
Warto nadmienić, że Krutynia jest powszechnie uznawana za jeden z najpiękniejszych szlaków kajakowych w Europie. Jeśli chodzi o ten szlak kajakowy, mazury naprawdę prezentują się od najlepszej strony. Jej sława skutkuje może nieco większym ruchem, niemniej jednak jest ona godna polecenia każdemu miłośnikowi dzikiej natury.
Rzeka Sapina
Sapina to rzeka zdecydowanie krótsza od poprzedniczek. Cały szlak ma około 35 km długości. Jej początek znajduje się w Puszczy Boreckiej, chociaż szlak kajakowy zaczyna się dopiero nad jeziorem Kruklin i kończy w jeziorze Święcajty.
Podobnie jak większość nizinnych rzek, również i Sapina nie powinna sprawiać problemów. Przez większość swego biegu jest spławna także dla jachtów, co oznacza że tym łatwiej manewrować po niej małym kajakiem. Jedyny kłopot mogą sprawić fale na jeziorach, ale i tutaj wystarczy odrobina doświadczenia, albo po prostu wypełnianie poleceń przewodnika.
Rzeka Łyna
Ostatnia proponowana przez nas rzeka, Łyna, w górnym biegu oferuje już nieco więcej wrażeń. Miejscami pozwoli nawet poczuć się niczym na górskiej rzece. W dalszej części już się jednak uspokaja i poradzą sobie na niej również początkujący kajakarze.
Łyna bieg swój zaczyna w okolicy wsi o tej samej nazwie, jednak większość szlaków kajakowych swój początek ma u zbiegu Łyny z Mrózką, w pobliżu Olsztynka. Cała rzeka ma długość 264 kilometrów, z czego ostatnie 70 km znajduje się w obwodzie Kalingradzkim, gdzie kończy swój bieg w Pręgole. Mimo to, 190 km po stronie polskiej gwarantuje jej zaszczytny tytuł najdłuższej rzeki Mazur.
Rzeka ta jest zdecydowanie mniej popularna od poprzednich, nie ma też rozbudowanej bazy noclegowej wzdłuż jej biegu. Z tego powodu jest dobrym wyborem dla wszystkich szukających nieco dzikszych i rzadziej uczęszczanych szlaków.
Powyższe trasy to przysłowiowy wierzchołek góry lodowej. Pojezierze mazurskie ma do zaoferowania o wiele, wiele więcej niż tylko cztery szlaki kajakowe. Mazury to ogromna kraina pełna piękna w najróżniejszych odmianach. By ją dobrze poznać trzeba lat, a nawet wtedy wciąż będzie nas zaskakiwać swym urokiem.
©® GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |