Przygotowanie spływu kajakowego
Wybór szlaku, miejsca naszego spływu kajakowego uzależniamy przede wszystkim od celu wędrówki, czasu jej trwania oraz doboru uczestników i poziomu ich zaawansowania. Zasadą jest rozmaitość i szukanie nowych ciekawszych szlaków kajakowych poczynając od tych łatwych, a kończąc na tych, które przynoszą nam najwięcej satysfakcji i zadowolenia. Dawniej musieliśmy się martwić o kajaki, o ich transport i eksploatację. Dziś wystarczy internet i telefon. Wypożyczalnie kajaków są niemal wszędzie, a materiał z którego są kajaki zrobione pozwala pływać po najtrudniejszych rzekach.
Cele wędrówki są bardzo różne i zależne tylko od nas, od naszego czasu, nastroju i chęci wyrwania się z domu. Wybierając się na spływ kajakowy chcemy odpocząć, oderwać się od codziennych zajęć, uciec od hałasu miejskiego. Jedziemy by poznać dany region, kraj, jego przyrodę, kulturę. Na spływach zwiedzamy usytuowane wokół wodnych szlaków zabytki, pomniki przyrody, ośrodku kultury ludowej i współczesne budowle, poznajemy nowych ludzi, doświadczamy nowych przeżyć, uczymy się nowych rzeczy. Turystyka kajakowa jest również szczególną formą rekreacji. Długie przebywanie na świeżym powietrzu, wysiłek fizyczny podczas wiosłowania, korzystne działanie mikroklimatu wodnego wpływają na szybką regenerację sił fizycznych i psychicznych.
Wybór trasy spływu to dosyć trudne zadanie, szczególnie dla początkujących kajakarzy. Planując naszą wędrówkę musimy uwzględnić wiele czynników. Przede wszystkim musimy sobie odpowiedzieć na pytanie, z kim płyniemy, jaki poziom zaawansowania jest w grupie i czy trasa jest znana. Na ile dni się wybieramy i z ilu osób składa się nasza grupa oraz czy w grupie są dzieci. Zasadą jest, aby tak dobrać trasę naszej wędrówki, by najsłabsi i początkujący kajakarze bez problemu mogli sobie poradzić. Kolejnym kryterium jest ocena skali trudności i uciążliwości szlaku kajakowego oraz jego walory krajoznawcze. W tym celu należy sięgnąć do przewodników turystycznych opisujących rzeki lub dopytać doświadczonych kajakarzy, którzy wielokrotnie pływali daną trasą. Planując trasę na dłuższy spływ rekreacyjny planujmy pływanie w systemie dwa dni płynięcia - jeden dzień odpoczynku. Taki system pozwala na możliwie najpełniejszy wypoczynek oraz zapewnia rezerwę czasową na wypadek np. załamania pogody. Płynąc po wodach stojących poruszamy się ze średnią prędkością ok. 3, 4 km/h, na rzekach prędkość ta wzrasta do 5,6 km/h. Zatem dzienny etap na rekreacyjnym spływie kajakowym nie powinien przekraczać 20 km na wodach stojących i wolno płynących oraz 30 km na rzekach z widocznym nurtem. Pozwoli nam to na odpoczynek, spokojne zrobienie zakupów w czasie płynięcia w nadrzecznej miejscowości oraz zwiedzenie zabytków, które znajdą się na trasie.
Najodpowiedniejszymi miesiącami na wyprawy kajakowe w Polsce są miesiące czerwiec, lipiec i sierpień. W tym okresie mamy zapewnioną, co najmniej ciepłą, jeżeli już nie słoneczną pogodę. Złą stroną wypraw w tych miesiącach jest najniższy rzeczny stan wody. Nie jest on jednak zasadniczo przeszkodą dla kajaka, któremu wystarczy ok. 50 cm wody, a w razie potrzeby i mniej. Na mniejszych rzekach trzeba brać w niektórych miejscach pod uwagę konieczność holowania kajaków na linach. Należy także przewidzieć miejsca przenoszenia kajaków (tamy, zapory, elektrownie wodne, itp.).
Najpiękniejszym szlakiem dla kajakarza są rzeki mniejsze powiązane z jeziorami i charakteryzujące się urozmaiconym ukształtowaniem terenu oraz zalesieniem. Takimi są rzeki Brda i Wda płynące przez Bory Tucholskie, rzeki Pomorza Zachodniego, Drawa i Gwda wpływające do Noteci oraz cały szereg innych kończących swój bieg bezpośrednio w morzu. Na Mazurach Krutynia i Łyna, na Pojezierzu Suwalskim Czarna Hańcza z Kanałem Augustowskim i Rospuda. Ciekawymi rzekami są dopływy Wisły, jak Drwęca przepływająca przez Pojezierze Brodnickie oraz mniej znana grupa rzek i rzeczek wpływających do Narwi: Omulew, Rozoga, Szkwa, Pisa i wiele innych. Na szczególną uwagę należy również zwrócić uwagę na Biebrzę, która poza bardzo krótkimi odcinkami przepływa przez teren największego w Polsce Biebrzańskiego Parku Narodowego. Spływ Biebrzą, to propozycja dla osób szukających spokoju, ciszy i kontaktu z dziewiczą naturą.
Zaczynać należy od terenów najbliższych jako najlepiej znanych. Pierwsze większe wyprawy powinny odbywać się na rzekach mniejszych, następnie większych, wreszcie na jeziorach. Byłoby to niemądrym igraniem z niebezpieczeństwem, gdyby grupa początkujących kajakarzy porwała się bez wcześniejszego opływania na zdobycie Wielkich jezior Mazurskich z Jeziorem Śniardwy włącznie. Zalecana jest także ostrożność na dużych rzekach typu Wisła i Odra.
Przed wyruszeniem na wędrówkę należy dobrze przestudiować przewodniki i szlak na mapie, zapoznać się z literaturą turystyczną regionu, sprawdzić możliwości noclegów na polach biwakowych i stanicach wodnych. Na niektórych rzekach wymagane są pozwolenia na organizowanie spływów (Drawa, Biebrza, Łyna). Niektóre odcinki rzek są objęte całkowitym zakazem pływania.
Przygotowana w ten sposób wędrówka kajakowa nie będzie rządzona przypadkiem. Jeżeli jednak mamy jakiekolwiek wątpliwości to na początek skorzystajmy z gotowych ofert proponowanych nam przez różnych organizatorów spływów kajakowych. Na takich imprezach wszystko będziemy mieli załatwione i spokojnie będziemy mogli wypocząć i zrelaksować się.
©® GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |