Kajakarstwo wyczynowe jako sport ekstremalny
Sporty ekstremalne nie stanowią ekskluzywnej domeny profesjonalnych sportowców. Również ty możesz poczuć ten zastrzyk adrenaliny, niezależnie ile masz lat, czy jak wysportowany jesteś. Wiele popularnych dyscyplin można uprawiać ekstremalnie, my sprawdzimy czym wyróżnia się kajakarstwo wyczynowe.
W Polsce kajakarstwo kojarzy się głównie ze spokojnymi spływami po naszych wolnych, nizinnych rzekach. Jest to ten rodzaj aktywności, na który chętnie zabierzemy rodzinę, małe dzieci i podstarzałe ciotki. Cichy, bezpieczny, relaksujący. Po prostu czysta sielanka.
Nie musi tak być zawsze. Doświadczenie zdobyte na krajoznawczych spływach możesz wykorzystać w bardziej ekscytujący sposób. Również w Polsce nie brakuje tras i miejsc, gdzie kajakarstwo staje się sportem czysto ekstremalnym. Wystarczy wiedzieć gdzie ich szukać, a także będziesz mógł zmierzyć się z żywiołem i własnymi siłami.
W poszukiwaniu mocnych wrażeń
Dla wielu z nas pierwszym naprawdę emocjonującym wydarzeniem na kajaku było spotkanie z bystrzami. Bystrze stanowi przyspieszenie nurtu na niewielkim odcinku. Wynika ono zazwyczaj z zwężenia koryta, lub opadnięcia dna. Zdarza się nawet na najspokojniejszych rzekach, chociaż zazwyczaj oznacza tylko lekkie wzburzenie wody i przyspieszenie naszej łodzi.
Wpływanie w kotłującą się wodę i szarpnięcie przyspieszającego nurtu, budzi wiele emocji u początkujących kajakarzy. Jeśli szukasz raczej bezpiecznych atrakcji, może wystarczy po prostu rzeka z licznymi bystrzami? Wciąż jest to zabawa dla całej rodziny, chociaż tutaj ciotki mogą już zacząć narzekać na nadmiar wrażeń.
Jeśli jednak jesteś zdecydowany na naprawdę ekstremalne przeżycia, musisz i ciotki i dzieci zostawić na brzegu. W Polsce mamy tak naprawdę trzy opcje jeśli chodzi o kajakarstwo wyczynowe.
Wodne rodeo, czyli freestyle kajakowy
Jedną z bardziej ekstremalnych dziedzin kajakarstwa sportowego jest freestyle kajakowy. Polega on na wykonywaniu akrobacji na wzburzonej wodzie, przy użyciu specjalnego, niewielkiego kajaka. Z racji, że wykonywany jest zazwyczaj w ściśle kontrolowanych warunkach, jest także najbezpieczniejszą z omawianych tu dziedzin.
Jeśli fascynuje cię walka z własnymi słabościami i wykonywanie niesamowitych akrobacji, freestyle stanowi idealny wybór. Jedynym problemem może być ograniczona dostępność ośrodków oferujących naukę i uprawianie tego sportu. Uprawia się go też na specjalnych torach, lub wydzielonych odcinkach rzek górskich. Sprawia to, że jest znacznie popularniejszy na południu polski, gdzie w oczywisty sposób jest więcej okazji do jego uprawiania.
Walka z naturą i własnymi słabościami – kajakarstwo górskie
Skoro już jesteśmy na południu polski, nie można nie wspomnieć o kajakarstwie górskim. Spływanie rwącymi rzekami, naszpikowanymi różnymi niebezpieczeństwami, to sport dla naprawdę pewnych siebie kajakarzy. Gwarantuje ogrom emocji, ale wymaga zachowania ciągłej uwagi i doskonałej znajomości kajaka.
Jeśli masz zamiar zacząć przygodę z tym sportem, najlepiej znajdź koło kajakarskie w nim się specjalizujące. Nauka pod okiem weteranów zagwarantuje nie tylko wiele adrenaliny, ale i bezpieczeństwo. Jest to tym istotniejsze, ponieważ kajakarstwo górskie to zdecydowanie najniebezpieczniejszy sport jaki możemy uprawiać na kajaku.
Warto także dodać, że kajakarstwo górskie jest uprawianie nie tylko w górach. Również na nizinach – na pojezierzu mazurskim, czy kaszubskim – znajdziemy rzeki o charakterze górskim. Dlatego nawet mieszkając na pomorzu, można z powodzeniem uprawiać ten sport.
Oko w oko z żywiołem – kajakarstwo morskie
Skoro już jesteśmy na północy naszego kraju, warto wspomnieć o kajakarstwie morskim. Wymaga ono pewnego przygotowania i umiejętności, jednak nie jest aż tak trudne jak kajakarstwo górskie.
Podbijanie Bałtyku stanowi atrakcję gwarantującą sporo satysfakcji i radości. Po nabraniu odrobiny wprawy nauczysz się zdobywać morskie fale nie gorzej od windsurfingowców. Nie jest to może sport czysto ekstremalny, ale z pewnością zapewni zastrzyk adrenaliny.
O sportach wyczynowych nie należy jednak tylko czytać. Warto je również uprawiać. Dlatego na następny spływ kajakowy wybierz bardziej wymagającą rzekę, a za kilka wypraw będziesz w stanie spróbować sił z górskimi strumieniami, czy morzem. Pamiętaj, że nie musisz rzucać się od razu na głęboką wodę. Na początku w zupełności wystarczą drobne kroki, by oswoić się z kajakarstwem wyczynowym.
©® GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |