Zawody kajakarskie w Polsce
Kajakarstwo to poważny sport, który warto uprawiać i mierzyć się z innymi. Każdego roku przybywa nowych zawodów, zyskują także na prestiżu. Może warto dowiedzieć się o nich czegoś więcej?
Kajakarstwo jest dość zróżnicowanym sportem, dzielącym się na wiele dyscyplin. Wszystkich nie sposób byłoby omówić, dlatego tutaj zajmiemy się tylko najpopularniejszymi.
Kajakarstwo klasyczne (regatowe)
Kajakarstwo klasyczne można uznać za „standardową”, najprostszą, a z pewnością najstarszą odmianę kajakarstwa sportowego. Polega ono na przepłynięciu odcinka o długości od 200 do 10 000 metrów, w jak najkrótszym czasie. Ścigają się zespoły dwu, lub czteroosobowe, albo pojedyncze osoby.
Zawody w kajakarstwie klasycznym są organizowane pod patronatem Polskiego Związku Kajakowego, już od 1932 roku. Natomiast rok później, w 1933, miały już miejsce pierwsze mistrzostwa polski. Ostatnimi laty odbywają się one zazwyczaj w Poznaniu, chociaż nie jest to żelazną zasadą.
Slalom
Slalom kajakowy to odmiana kajakarstwa górskiego. Polega na pokonaniu cieku o charakterze górskim, trasą wyznaczoną przez bramki. Uprawiany jest zazwyczaj pojedynczo, chociaż istnieje również wariant dwuosobowy.
Od 1992 roku slalom stanowi dyscyplinę olimpijską. W Polsce zawody odbywają się najczęściej w Krakowie, gdzie też znajduje się największy w naszym kraju tor kajakarstwa górskiego.
Kajak Polo
Kajak polo to gra zespołowa, w której naprzeciw siebie stają dwie, pięcioosobowe drużyny. Uprawia się go w niewielkich, zwinnych kajakach, a celem jest umieszczenie piłki w bramce przeciwnika. Samą piłką operuje się rękoma, lub wiosłem.
W Polsce działa kilkanaście klubów Kajak Polo. Ze względu na popularność i dostępną infrastrukturę, zawody są organizowane w różnych miastach. W Poznaniu odbywały się nawet Mistrzostwa Europy i Świata w latach 2012/2013. Każdego roku za to odbywają się w naszym kraju mistrzostwa o puchar polski, młodzieżowe, a także seniorów.
Freestyle
Znane także jako rodeo kajakowe, freestyle polega na wykonywaniu akrobacji na wzburzonej wodzie. Uprawia się go w kajakach górskich – krótszych i wytrzymalszych od tradycyjnych. Zawody we Freestyle’u odbywają się w Polsce wyłącznie w Krakowie, na torze kajakarstwa górskiego. Ćwiczyć go można jednak także na mniejszych torach, jak i wyznaczonych odcinkach rzek.
Widać, że „wyścigi kajakowe” to tylko niewielka część zawodów kajakarskich. Kajak można wykorzystać na wiele ciekawych sposobów, nie ograniczamy się na nim wyłącznie do poprawiania osiągów czasowych.
Z biegiem czasu na naszych wodach pojawia się coraz więcej odmian kajakarstwa. Powstają także nowe ośrodki, w których można się w nim szkolić. Dzięki temu zawody kajakarskie przestają być niszowym wydarzeniem i zyskują na znaczeniu. Dlatego też zachęcamy do śledzenia rozwoju tej dyscypliny, a może i rozpoczęcia z nią bliższej znajomości.
©® GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |