Jaki kajak kupić
Kajakarstwo stanowi doskonały sposób zarówno na wolny dzień, czy dłuższy urlop. Spora ilość wypożyczalni kajaków gwarantuje, że gdziekolwiek się nie wybierzemy, zawsze będziemy mieli do dyspozycji jakiś kajak. No właśnie – jakiś. Jeśli chodzi o łodzie z wypożyczalni nie mamy zbyt dużego wyboru, po prostu bierzemy co jest. A z czasem może to przeszkadzać.
Dlatego też, po nabraniu doświadczenia i pewności na wodzie, miłośnicy kajakarstwa decydują się na sprawienie sobie własnej łodzi. Jednak jaki kajak kupić? Która łódź najlepiej sprosta naszym oczekiwaniom?
Najpopularniejszy wybór – kajaki turystyczne
Kajaki turystyczne to ten rodzaj kajaka, który pierwszy przychodzi nam na myśl. Zazwyczaj są spotykane na nizinnych rzekach i jeziorach, gdzie też najlepiej się sprawdzają. Jeśli nie interesuje nas kajakarstwo bardziej wymagające, tylko właśnie spływy po umiarkowanie bystrych rzekach, jest to prawdopodobnie idealny dla nas wybór.
Kajaki turystyczne są zazwyczaj wykonane z polietylenu, jest to wytrzymały i tani materiał, który nie zawiedzie nas w codziennym użytkowaniu. Poza tym, ten rodzaj kajaków dzieli się na różne rodzaje. Najbardziej widoczny jest podział na kajaki z otwartym i zamkniętym kokpitem. Otwarty kokpit oferuje nam więcej miejsca na bagaż i siedzenie, ale za to w zamkniętym jest mniejsze ryzyko przemoczenia. Wybór między tymi dwoma rodzajami powinien sprowadzać się do decyzji, czy wolimy zabrać ze sobą więcej ekwipunku i wygodnie usiąść, czy raczej wolimy pozostać susi.
A może wybrać się nad morze?
Jeśli interesują nas głównie morskie wyprawy, uniwersalny kajak turystyczny może nie wystarczyć. W tym przypadku należy zainwestować w kajak morski. Charakteryzują się one smuklejszą budową, odpowiednią do zmagań z falami. W Polsce mamy łatwy dostęp do wielu modeli kajaków morskich, dzięki czemu z wybraniem czegoś dla siebie nie będziemy mieli problemu.
Taki kajak to już jednak nieco bardziej skomplikowana sprawa. Jest on lepiej wyposażony i skonstruowany z specjalnych materiałów. Znajdziemy co prawda również i łodzie polietylenowe, ale większość dobrej jakości kajaków morskich jest wykonana z mocniejszych (i droższych) materiałów jak włókno szklane, czy kevlar.
Oczywiście, jeśli chcemy tylko spróbować przepłynąć się wzdłuż brzegu, czy po zatoce możemy wypłynąć również kajakiem turystycznym. Na krótkie przeprawy w zupełności wystarczy, a w ten sposób możemy wybadać czy podoba nam się pływanie po morzu.
Nie tylko kajakiem na spływ, czyli kanadyjką po rzekach
W Polsce kanadyjki, czy też kanu, jak niektórzy je zwą, nie cieszą się taką popularnością jak kajaki. A szkoda, gdyż w niektórych przypadkach zdecydowanie górują nad kajakami. Przede wszystkim są stabilniejsze i pojemniejsze – łatwiej się w nich zabierzemy na rodzinny spływ. Jeśli mamy dużo bagażu, albo ruchliwe dzieci, kanu zdejmie z naszych barków przynajmniej część trosk.
W porównaniu do kajaka, kanu jest duże i nieporęczne, dlatego lepiej nie zabierać go na samotne wyprawy, czy też rzeki z wieloma przenoskami. Jednak w przypadku dłuższego, zwłaszcza kilkudniowego spływu spokojną trasą jest ono niezastąpione.
Kajaki pneumatyczne – profesjonalny sprzęt
Mimo, że wciąż pokutuje wizja łodzi dmuchanych raczej jako zabawek niż poważnego sprzętu, to obecnie w ofertach niektórych sklepów znajdziemy „dmuchańce” zdolne konkurować z niejednym sztywnym kajakiem.
Kajaki pneumatyczne wymagają nieco więcej uwagi, jeśli chodzi o konserwacje i przygotowanie do spływu, jednak wynagradzają to faktem, że z łatwością zapakujemy je do plecaka. Bez problemu dotrzemy z nimi na odpowiednie miejsce, a pod koniec dnia wrócimy z nim do domu, by schować go do szafy.
Natomiast jeśli chodzi o możliwość przebicia – obecne kajaki pneumatyczne dobrych marek mogą ulec przebiciu wyłącznie w sytuacjach, które groziłyby uszkodzeniem również kajakowi polietylenowemu. Wystarczy zachować zdrowy rozsądek i nie wpływać z rozpędu na wystające korzenie, czy skały, a spływ nam minie bez przykrych niespodzianek.
Gdy już wiemy jaki kajak kupić
Wiedząc już jaki wybór najbardziej nam odpowiada, możemy dokonać zakupu. Warto wcześniej przetestować upatrzoną łódź w pobliskiej wypożyczalni, chociaż samego zakupu najlepiej dokonać przez internet. A gdy już mamy nasz upatrzony kajak w garści, czas wypłynąć w poszukiwaniu przygody. Pamiętajmy tylko o rozsądku i bezpieczeństwie, a ze spływu wyniesiemy wyłącznie dobre wspomnienia.
©® GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |