Jak Pływać Kajakiem – Pływanie Kajakiem Dwuosobowym
Wybierając się pierwszy raz na spływ kajakowy, możemy się martwić jak wyjdzie nam pływanie kajakiem. Na szczęście nie jest to skomplikowane, czy nawet wymagające. Większość z nas już po paru minutach spędzonych w łodzi, samemu nauczy się jak pływać kajakiem.
Na pierwsze wyprawy najlepiej wybrać kajak dwuosobowy. Jest stabilniejszy i wybacza błędy, które w jednoosobówce oznaczałyby wywrotkę. Na co jednak się przygotować i co warto wiedzieć przed pierwszą podróżą? O tym dowiemy się poniżej.
Zacznijmy od początku, czyli jak wsiadać do kajaka?
Wsiadanie do kajaka jest dla początkujących kajakarzy najbardziej stresującym momentem całej wyprawy. W kajakach dwuosobowych mamy przynajmniej ten komfort, że druga osoba może nam pomóc go ustabilizować.
Przed wejściem, kajak należy ustawić prostopadle do brzegu w taki sposób, że co najmniej połowa znajduje się w wodzie. Bardziej doświadczeni kajakarze mogą startować całkowicie z wody, jednak ten artykuł jest skierowany raczej do początkujących.
W przypadku kajaka dwuosobowego, pierwsza wsiada osoba zajmująca miejsce z tyłu, w głównej mierze to ona będzie odpowiedzialna za sterowanie kajakiem dwuosobowym. Dobrze też, by tył był bardziej obciążony. Nie musimy przy tym wypominać wagi pozostałym uczestnikom spływu, możemy po prostu umieścić tam także bagaż.
Gdy pierwszy kajakarz zajmie już swoje miejsce, zepchnijmy łódź do wody. Ustawiamy wtedy kajak równolegle do brzegu i drugi kajakarz może zająć swoje miejsce już na wodzie. Wsiadanie do obciążonego kajaka jest o wiele łatwiejsze, a osoba z tyłu także pomoże zachować równowagę zapierając się wiosłem o dno, czy chwytając się brzegu. Pamiętajmy przy tym, by wsiadać z ugiętymi nogami i obniżonym środkiem ciężkości. Zminimalizuje to wszelkie chybotanie.
Na przygodę kajakiem
Po wejściu do kajaka mamy już za sobą najbardziej stresującą część podróży. Nie oznacza to jednak końca kłopotów. Mimo że kajak dwuosobowy jest stabilniejszy od jednoosobowego, nie wykonujmy w nim zbyt gwałtownych ruchów. Nie bujajmy łodzią i utrzymujmy swój środek ciężkości w łodzi, pamiętajmy też, by nie chwytać się brzegu, czy drzew. Odrobina rozwagi a unikniemy wywrotek i przemoczenia.
Jeśli martwi nas sama technika pływania kajakiem, jest to po prostu coś, czego podstawy na spokojnej rzece opanujemy sami. Jednak jeśli jesteśmy perfekcjonistami, bądź mamy zamiar pływać po trudniejszych rzekach, warto poprosić o pomoc weterana kajakarstwa. Weźmy także pod uwagę, że odpowiedni dla nas styl wiosłowania w sporej mierze zależy od łodzi i wiosła którym będziemy się posługiwać.
Już po pierwszym spływie nabierzemy pewności w kajakarstwie. Jeśli tylko nie przesadzimy z wyborem rzeki, spływ powinien odbyć się bez nieprzyjemnych przygód, nie musimy nawet wiedzieć jak pływać kajakiem dwuosobowym. Wystarczy pamiętać o zdrowym rozsądku i ostrożności, gdyż większość wywrotek na spokojnych rzekach to efekt niepotrzebnej brawury. Jeśli sami zachowamy spokój i rozwagę to wyjdziemy ze spływu cali i suszy.
©® GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |