Wyprawowy kajak - laminat czy polietylen
Obecnie na polskich wodach zdecydowanie królują łodzie polietylenowe. Nie jest to jednak jedyna opcja jeśli chodzi o kajak. Laminat wyszedł u nas z łask już dawno temu, jednak czy słusznie?
Szukając odpowiedzi na to pytanie, zacznijmy od określenia wad i zalet obu materiałów. Już samo to powinno rozjaśnić sytuację jakie kajaki, w jakich sytuacjach, są lepsze.
Kajak polietylenowy – zalety i wady
Kajaki polietylenowe swoją popularność zawdzięczają głównie dzięki ponadprzeciętnej wytrzymałości. Niestraszne im rwące rzeki, bogate w różne przeszkody. Nawet zderzenie z kamieniem, czy korzeniem nie robi na nich wrażenia. Charakteryzują się również sporą wypornością i zwrotnością, dzięki czemu naprawdę ciężko będzie nam zatopić łódź.
A teraz wady. Zdecydowanie najbardziej zauważalną jest ich waga. Z jednej strony faktycznie pomaga w utrzymaniu stabilności, ale pewnością ją odczujemy jeśli czekają nas przenoski. Możemy znaleźć lżejsze kajaki polietylenowe, ale będzie to się wiązało z zdecydowanie wyższą ceną, lub mocno ograniczoną ładownością.
W przypadku uszkodzenia, kajaki polietylenowe bywają dość kłopotliwe – naprawa nie należy do najłatwiejszych. Jednak jak już wspomnieliśmy powyżej, niezwykle trudno uszkodzić kajak – trzeba uderzyć z naprawdę dużą prędkością w ostre skały. A nawet takie kolizje są w stanie zazwyczaj wytrzymać.
Kajaki turystyczne z polietylenu kosztują około 1000-3000 złotych. Istnieją również wyspecjalizowane łodzie, za kilkanaście tysięcy złotych, ale są używane głównie przez profesjonalistów i pasjonatów, dla których liczy się każdy szczegół.
Charakterystyka kajaka z laminatu
W porównaniu do polietylenu, laminat jest z pewnością lżejszy – łatwiej go przenieść na miejsce spływu. Dzięki temu szybciej go rozpędzimy, chociaż silniejsze fale mogą sprawiać problemy niewprawionym, a nawet wywrócić. Naprawa kajaka z laminatu jest łatwiejsza od polietylenowego, chociaż niestety także o wiele podatniejszy na uszkodzenia. Uderzenie w kamień na bystrej rzece może błyskawicznie zatopić naszą łódź. Dlatego też na spływie z laminatem niestety niezbędny okazuje się zestaw naprawczy.
Dobrej jakości kajak laminat potrafi sporo kosztować. Zwłaszcza jeśli ma być wykonany z włókna węglowego czy podobnie wytrzymałego materiału. Nie zmienia to jednak faktu, że najlepiej będzie się sprawiał na głębokich jeziorach, czy morzach, gdzie nie zagrożą nam podwodne przeszkody. Tam faktycznie może okazać się lepszym wyborem.
Jak widać, kajaki polietylenowe nie bez powodu są popularniejsze. Są uniwersalne i przystępne, a także o wiele łatwiej wybaczą błędy początkującemu. Z drugiej strony, doświadczony kajakarz morski z pewnością doceni zalety laminatu. Jego zastosowanie jest po prostu ograniczone do konkretnych dyscyplin, dlatego nie spotkamy się z nim tak często na naszych wodach.
©® GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |