Odżywianie starszego kota
„Koty mają siedem istnień“ głosi stare ludowe przysłowie. Koty są rzeczywiście bardzo odporne i zadziwiająco szybko przychodzą do siebie po chorobach i obrażeniach. Tylko wiek nie pozostaje na nie bez wpływu. U zwierząt w podeszłym wieku prawie zawsze ograniczona jest czynność nerek, ciało nie jest już tak gibkie i elastyczne jak w młodości. Słuch i wzrok stają się coraz słabsze. Pogarsza się także węch i smak. Temu naturalnemu procesowi starzenia nie można zapobiec. Jednak odżywiając zwierzę stosownie do potrzeb jego wieku, można go nieco opóźnić i umożliwić kotu przyjemną jesień życia. Na co konkretnie należy zwracać uwagę przy odżywianiu starszego kota?
Informacje ogólne
U starszych kotów „najsłabszym punktem” są nerki. Ponieważ są one w stanie przez bardzo długi czas wyrównywać ograniczoną wydolność, właściciel zwierzęcia dostrzega upośledzenie czynności nerek najczęściej dopiero wtedy, kiedy są już one w trzech czwartych niewydolne. Dlatego szczególnie ważne jest, by zawczasu chronić nerki i przeprowadzać regularne badania kontrolne u weterynarza. Należy przy tym pamiętać: nerki to „oczyszczalnie” organizmu – filtrują one krew usuwając z niej wszystkie szkodliwe substancje. Im więcej odpadów znajduje się we krwi (np. wskutek rozpadu nadmiaru substancji białkowych), tym intensywniej muszą pracować i tym bardziej są obciążone. Najlepszą „ochroną” dla nerek jest więc karma zawierająca białko bardzo wysokiej jakości w wystarczającej, ale nie nadmiernej ilości. W ten sposób organizm otrzymuje wszystko, co niezbędne do przemiany materii, nie produkując przy tym nadmiaru odpadów. Ponieważ również fosfor należy do obciążających nerki produktów ubocznych, a zapotrzebowanie starszego kota na tę substancję jest ograniczone, zredukowanie ilości fosforu w karmie może zaoszczędzić nerkom zbędnej pracy. Aby w porę odciążyć nerki i zapewnić na długo ich prawidłowe funkcjonowanie, należy odpowiednio wcześnie (od ok. 8 roku życia) przestawić zwierzę na karmę o tych właściwościach (np. Select Gold Light). U starszych kotów pogorszeniu ulega nie tyko czynność nerek, lecz także trawienie. Zwierzę potrzebuje karmy zawierającej lekkostrawne składniki i nieco więcej witamin, by mimo zmniejszonej wydolności procesów trawienia, uzyskać z pożywienia odpowiednią ilość składników odżywczych. Ponadto wiele starszych kotów, które w młodości zachowywały linię dzięki pokaźnej dawce ruchu, rozleniwia się i zaczyna magazynować tkankę tłuszczową, wskutek czego tworzy się u nich niewielki obwisły brzuch. By temu zapobiec, można sięgnąć po karmę przeznaczoną dla bardziej korpulentnych kocich seniorów (np. Select Gold Light), która zawiera mniej kalorii, tzn. mniej tłuszczu, i oferuje kotu „lekkie” doznania smakowe. W przypadku starszych kotów bardzo ważne jest także regularne kontrolowanie zębów, gdyż kamień nazębny nie tylko wywołuje ból, ale przyczyniając się do tworzenia ognisk ropnych w pysku, stanowi obciążenie dla całego organizmu. Prowadzi to często do przyjmowania zbyt małej ilości pokarmu. Jeśli kamień nie zostanie w porę usunięty, zwierzęciu mogą wypaść wszystkie zęby. Regularne kontrole uzębienia oraz podawanie suchej karmy pielęgnującej zęby powinno być zatem, zwłaszcza w przypadku starszych kotów, rzeczą oczywistą.
Wniosek
Podając zwierzęciu nieobciążającą, pełnowartościową karmę przystosowaną do potrzeb starszych kotów (np. Select Gold Light) oraz przeprowadzając regularne badania profilaktyczne u weterynarza, można długo utrzymać kociego seniora w dobrym zdrowiu.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |