Czy można zapobiec zwracaniu przez kota kul włosowych?
Wielu właścicieli kotów dobrze je zna: lepkie kule włosowe zwracane przez kota, które pozostawiają plamy na dywanach i kanapie. Niekiedy tkwią w nich fragmenty ulubionej rośliny utrudniające czyszczenie. Kule włosowe to naturalne zjawisko, ich zwracanie jest u kotów normalnym procesem, aczkolwiek uciążliwym dla właściciela i nie zawsze nieszkodliwym dla samego zwierzęcia. Zwracania kul włosowych nie należy mylić z wymiotami mającymi inne przyczyny (infekcje, wrzody żołądka, choroby metaboliczne, zatrucia itp.). Jeżeli kot zwraca treść pokarmową bez domieszki włosów lub sam śluz, należy udać się z nim do weterynarza.
Informacje ogólne
Koty to bardzo czyste zwierzęta. Poświęcają dużo czasu na toaletę, myjąc regularnie sierść językiem i pielęgnując ją. Kocia toaleta ma jednak także negatywne skutki. Szczególnie u kotów długowłosych oraz w okresie zmiany sierści włosy przyklejają się do szorstkiego języka i są połykane przez zwierzę. Pod wpływem ruchów żołądka zbijają się w kulę, która zalega w nim, podczas gdy treść pokarmowa omija włosy i jest transportowana do jelita. Ponieważ kula powoduje u kota dyskomfort, zaczyna on jeść rośliny – w połączeniu z włóknami roślinnymi kula twardnieje, co sprawia, że zwierzę może ją łatwiej zwrócić.
Jest to wprawdzie naturalny proces, jednak u kotów długowłosych może przybierać poważne rozmiary i mieć nieprzyjemne następstwa. Koci żołądek jest bowiem bardzo wrażliwy i częste wymioty podrażniają go. Z kolei podrażnienia żołądka mogą pod wpływem dalszego zwracania włosów prowadzić do bardzo bolesnego zapalenia błony śluzowej. Koty próbują ułatwić sobie zwracanie sierści jedząc włókna roślinne/trawę. A ponieważ w mieszkaniu najczęściej nie mają do dyspozycji trawy, obgryzają inne rośliny. Jednak niektóre z bardzo popularnych u nas roślin pokojowych są dla kota trujące. Można spróbować odwrócić uwagę zwierzęcia od trujących i/lub szczególnie lubianych roślin oferując mu kocią trawkę. Nie zapobiega to jednak zwracaniu kul włosowych. Dlatego opracowano specjalny składnik, który ma zapobiegać tworzeniu się ich już w żołądku. Substancja ta, zawarta w specjalnych pastach oraz niektórych suchych karmach, np. Select Gold, tworzy niewielką siatkę w treści pokarmowej. Siatka zatrzymuje włosy, dzięki czemu są one transportowane z treścią pokarmową i wydalane z kałem. Uniemożliwia to zbijanie się włosów w kule. Tego rodzaju karma nie redukuje jednak ilości połkniętych włosów. Dlatego należy dodatkowo szczotkować często sierść kotów, zwłaszcza długowłosych, aby zapobiec obciążaniu układu trawiennego nadmiarem włosów.
Wniosek:
Specjalne substancje włókniste zawarte w karmie (np. w Select Gold), które usuwają włosy drogą jelitową, nie dopuszczają do tworzenia się kul włosowych. Zapobiega to nie tylko niszczeniu kanapy, lecz przede wszystkim chroni zdrowie kota. A jeśli będziesz dodatkowo szczotkować regularnie swojego ulubieńca – zwłaszcza jeśli jest to kot długowłosy – nie tylko pomożesz mu w pielęgnacji sierści, lecz uszczęśliwisz go także dodatkową porcją pieszczot.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |