Koty i zmiana pogody
Zmieniające się warunki pogodowe oznaczają również zmienne potrzeby kota, a zima i lato dostarczają zwierzęciu odmiennych problemów.
Zima
Jeżeli masz niewychodzącego kota (lub trzymasz go w mieszkaniu tylko w zimie) nie będzie on odczuwał skutków spadku temperatury i nie będzie narażony na kaprysy pogody. Nadal jednak istnieje kilka rzeczy, które możesz zrobić, żeby pomóc zwierzęciu.
Jeżeli na co dzień sypia na podłodze, przestaw posłanie trochę wyżej, aby uniknąć przeciągów. Jeżeli masz starszego kota, lub cierpi on z powodu zwyrodnienia stawów, w zimne dni jego stawy mogą stawać się sztywne i boleć. Skakanie będzie mu sprawiać trudności, więc będziesz musiał pomóc mu w dostaniu się do ulubionych miejsc do spania, zwłaszcza gdy znajdują się one wysoko.
Możesz podstawić kotu krzesło albo inny mebel jako „drabinę”, żeby nie musiał zbyt wysoko skakać.
Na zewnątrz
Koty wychodzące nie powinny być zachęcane do dłuższego siedzenia w domu gdy robi się chłodniej. Spadająca temperatura zmusi organizm kota do adaptacji i wytworzenia grubszej okrywy włosowej, wzmocni się również jego układ odpornościowy.
Jeżeli Twój kot ma jakąś budkę na zewnątrz, umieść ją nad ziemią. Gruntowe przymrozki zabiorą mu więcej ciepła niż ruch powietrza. Zadbaj by wejście znajdowało się tyłem do kierunku wiatru i połóż dodatkowe posłanie. Unikaj jednak materiałów zatrzymujących wilgoć i chłód oraz takich, które łatwo pleśnieją.
Samochody i garaże
Jeżeli kot ma dostęp do garażu lub samochodu, uważaj przy jego uruchamianiu. Koty czasem śpią na silnikach zaparkowanych samochodów, które chronią je przed wiatrem, a w dodatku bywają ciepłe.
Nigdy nie zostawiaj kota bez opieki w samochodzie zimą. Mroźna pogoda może szybko zamienić wnętrze samochodu w lodówkę.
Pora karmienia
Te ostatnie są szczególnie atrakcyjne, ale też bardzo niebezpieczne dla kotów, dlatego sprzątaj wszystko, co rozleje Ci się na podjazd.
Lato
Lato to idealna pora dla pcheł. Dlatego warto porozmawiać z lekarzem weterynarii o zabezpieczeniu przed tymi pasożytami, zwłaszcza jeśli masz wychodzącego kota.
U białych kotów skóra nie zapewnia wystarczającej ochrony przed słońcem. Konieczne będzie nałożenie odrobiny kremu z filtrem na koniuszki uszu i nos.
Nigdy nie zostawiaj kota samego w samochodzie podczas upału. Może on poważnie zachorować, a nawet umrzeć już po krótkiej ekspozycji na wysoką temperaturę, jaka wytwarza się wewnątrz samochodu.
Więcej wody
Zarówno koty domowe, jak i te wychodzące, podczas upałów potrzebują więcej wody, ponieważ szybko się odwadniają. Zwracaj uwagę na objawy udaru cieplnego:
• ciężki oddech
• szkliste oczy
• chwiejność chodu
• zataczanie się, wymioty
• ciemnoczerwony lub siny język
Jeżeli podejrzewasz, że kot ma objawy udaru cieplnego, zabierz go natychmiast do weterynarza. W międzyczasie postaraj się obniżyć temperaturę ciała polewając zwierzę chłodną (ale nie zimną ani lodowatą) wodą i pozwalając mu napić się trochę chłodnego (również nie zimnego ani lodowatego) płynu.
Pozwól kotu polizać kostkę lodu, a jeżeli dysponujesz zimnymi okładami, połóż je na głowę, kark i klatkę piersiową zwierzęcia.
Koty są wytrzymałymi zwierzętami i zniosą większość zmian pogody. Odrobina pomocy z Twojej strony sprawi, że kot będzie zdrowy i szczęśliwy.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |