Rozmnażanie kotów
Pierwsza ruja u kotek może pojawić się już w 4 miesiącu życia, ale dojrzałość płciową osiągają dopiero w wieku 7-8 miesięcy. Ruja trwa 2-5 dni. Następują wtedy zmiany w zachowaniu zwierząt, takie jak: nadmierne pobudzenie, wydawanie różnych dźwięków, wykazywanie nadmiernej aktywności fizycznej, przy głaskaniu prężenie się. Komórka jajowa uwalnia się samoistnie tylko pod wpływem aktu krycia, jeżeli do niego nie dojdzie, komórka zanika i zaczyna dojrzewać nowa. U kotów częstość występowania rui ma związek z długością dnia, od wiosny do wczesnej jesieni ruja pojawia się średnio co 14 dni, potem dzieje się to coraz rzadziej, aż w końcu następuje przerwa w jej występowaniu. Jeżeli podczas rui doszło do kopulacji, zapłodnionych zostaje 4-6 komórek jajowych – i tyle rodzi się młodych. Im kotka jest lepiej utrzymana i żywiona, tym mioty są liczniejsze. Ciąża trwa 63 dni. Przed porodem kotki budują „gniazdo”, wybierają na nie zwykle jakieś zaciszne miejsce. W pierwszej fazie porodu pojawiają się bóle, kotka jest niespokojna, może ziać, wylizywać się. Należy bezwzględnie zapewnić kotce spokój i poczucie bezpieczeństwa, ponieważ zaniepokojona może wstrzymać poród nawet na 2 dni. Kiedy poród się przedłuża podaje się glukozę do picia w celu wzmocnienia zwierzęcia. W drugiej fazie porodu następuje parcie. Kocięta rodzą się z łożyskami, kotka przegryza pępowinę i wylizuje je. Kocięta same znajdują sutki. Maluchy przychodzą na świat ślepe i głuche, ich waga wynosi przeciętnie 80-120 gram. Jeżeli podczas porodu u kotki pojawia się gorączka i ciemny wysięk z dróg rodnych należy wezwać lekarza weterynarii. Do innych patologii należą zbyt słabe bóle porodowe, czy zaklinowanie się kociąt w drogach rodnych samicy.
Kocury osiągają dojrzałość płciową w wieku 7-9 miesięcy i od razu są zdolne do pokrycia kotki. Należy zwrócić uwagę czy do wieku 10 miesięcy jądra zstąpiły do worka mosznowego – jeżeli są one nadal w jamie brzusznej, świadczy to o zaburzeniu rozwojowym o nazwie wnętrostwo. Takie kocury posiadają typowo samcze cechy, znaczą terytorium, nie nadają się jednak do hodowli. Zaburzenie to ma podłoże genetyczne. Do pierwszego roku życia należy usunąć jądra pozostałe w jamie brzusznej, ponieważ mają one skłonność do nowotworów.
Rozwój kociąt:
6 – 12 dni życia – kociętom otwierają się oczy
ok. 22 dnia życia – zaczynają się poruszać
ok. 23 dnia życia – podejmują pierwsze próby czyszczenia futerka
ok. 28 dnia życia – są w stanie się wspinać
ok. 35 dnia życia – kotki zaczynają bawić się ze sobą, są coraz sprawniejsze ruchowo.
Kocięta długo uczą się samodzielnie jeść, kotka wylizując ich brzuszki stymuluje je do wypróżniania się. Około 8-9 tygodnia są one odstawiane od sutków, ale odłącza się je od matki dopiero ok. 10 tygodnia życia.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |