Grupa Media Informacyjne zaprasza do wspólnego budowania nowej jakości    
Nowe Media - Modern News Life    
                                                   
                                                   
   
  TV Radio Foto Time News Maps Sport Moto Econ Tech Kult Home Fash VIP Infor Uroda Hobby Inne Akad Ogło Pobie Rozry Aukc Kata  
     
  Clean jPlayer skin: Example
 
 
     
img1
GMI
Nowe Media

More
img2
BMW DEALER
Kraków ul. Basztowa 17

More
img3
MERCEDES
Wybierz profesjonalne rozwiązania stworzone przez grupę Mercedes

More
img4
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
img2
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
 
         
         
  GRUPA MEDIA INFORMACYJNE - NURKOWANIE
   
COUNTRY:
         
 
 
   
Nurkowanie magazyn
   
Home news
   
Podstawowe inf.
   
Nurkowanie na świecie
Kdeks nurka
Planowanie podróży
Szkolenia nurkowe
Fotografia podwodna
Organizacje nurkowe
Fauna i flora
Zdrowie
   
Morze Karaibskie
   
Florida Keys
Little Bahama Bank
Wyspy Turks i Caicos
Isla de la Juventud
Kajmany
Cozumel i Jukatan
Belize
Grenada i "Bianca C"
   
Ocean Atlatycki
   
Scapa Flov
Porthkerris i Manacles
Lundy
Wyspy Skelling
Outer Banks
Fernando de Noronha
Gansbaai
   
Morze Śródźemne
   
Wyspy Medas
Sardynia
Ustica
Zenobia
   
Morze Czerwone
   
Thistlegorm
Brothers
Dahab
Zatoka Akaba
Sha'ab Rumi
   
Ocean Indyjski
   
Aliwal Shoal
Sodwana
W. Inhaca i Bazaruto
Jezioro Malawi
Park Morski Watamu
Wielki Komor
W. Mauritius i Rodrigues
Aldabra i Amiranty
At. Lhaviyani i Felidhoo
Wyspy Similan
Komodo
Bali
Ningaloo Reef
W. Neptuny i Dangerous Reef
   
Ocean Spokojny
   
Catalina
Morze Korteza
Cocos i Malpelo
Wyspy Galapagos
Rangiroa
Bora Bora
Atol Bikini
Laguna Chuuk
Wyspy Yap
Archipelag Palau
Rafy Tubataha
Sipadan
Cieśnina Lembah
East. Fields i Kimbe Bay
Wyspy Gizo i Uepi
SS "Presidrnt Coolidge"
Archipelag Fidżi"
Wielka Rafa Koralowa
Morze Koralowe
"Yongala"
Wyspy Poor Knights"
Lermontow
   
Słowniczek
   
Skala beauforta
   
Vademecum
   
Multimedia
   
Inne
   
Ogłoszenia
   
Promowane
   
   
 
   
   
Kontakt
   

Adam Nawara - Napisz do Nas: Grupa Media Informacyjne

   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
 
Nurkowanie z Grupa Media Informacyjne
     

Nurkowanie z Grupa Media Informacyjne to zestawienie najciekawszych informacji dla amatorów, profesjonalistów i pasjonatów świata podwodnego i związanego z nim nurkowania. Znajdziemy tutaj podstawowe informacje o nurkowaniu, informacje teleadresowe, o organizacjach nurkowych, najciekawszych miejscach nurkowych wraz z opisem tych miejsc. Opis obejmuje również bazę logistyczną i usługową funkcjonującą w otoczeniu opisywanych nurkowisk. Jest to oczywiście informacja poglądowa, jednak stworzona przy współudziale pasjonatów nurkowania, wielu specjalistów. Mamy nadzieję, że osoby odwiedzające Nasz portal docenią wykonaną przez Nas pracę i wspólnie z Nami będą współtworzyć ten portal i tym samym przyczyniać się do propagowania tej pięknej pasji.

 
 
  Strona producenta :
www.ppp.com
     
Dokonując zakupu, dokonujesz właściwego wyboru
Grupa Media Informacyjne - Sklep GMI
 
 
 
 
 Nasi partnerzy  
   
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
     
 
 
 

 Automat oddechowy

Automat oddechowy -Dzięki wynalezieniu automatów oddechowych nurkowanie rekreacyjne stało się możliwe. Poprawnie użytkowany, zadbany i dobrze serwisowany automat będzie służył nurkowi długie lata. To urządzenie mechaniczne dwustopniowo redukuje wysokie ciśnienie panujące w butli nurkowej najpierw najpierw do ok. 10 atmosfer, a potem do ciśnienia otoczenia. Konstrukcja automatów oddechowych przez lata ewoluowała – kiedyś używano prostszych i bardziej zawodnych automatów z jednostopniową redukcją. Współczesny automat do nurkowania z pojedynczą butlą składa się z: pierwszego stopnia, dwóch drugich stopni – głównego i zapasowego, zwanego octopusem, manometru i wężyka do inflatora. Każda z tych części posiada wiele istotnych z punktu widzenia użytkowania i zakupu cech.

Pierwszy stopień automatu oddechowego

Podstawowym jest wybór pierwszego stopnia. Różne rozwiązania konstrukcyjne wpływają na takie parametry jak wydatek oddechowy, opory oddechowe i podatność na zamarzanie.

Na rynku funkcjonują automaty tłokowe i membranowe. Mimo bardziej skomplikowanej konstrukcji, wśród automatów z górnej półki dominują te drugie. Na ogół są dobrze zabezpieczone przed zamarzaniem w zimnej wodzie i posiadają duży zakres dostępnej dla serwisanta regulacji.

Uniwersalny automat powinien być odciążony. Ta cecha sprawia, że niezależnie od głębokości i ciśnienia w butli wdech wymaga takiego samego wysiłku.

Kolejną cechą jest wydatek oddechowy. W prostych słowach to ilość powietrza, którą w ciągu minuty jest w stanie podać automat. Duży wydatek jest korzystny, również wpływa na komfort użytkowania.

Automaty różnią się też kształtem i ułożeniem portów. Warto przyjrzeć się, czy ułożenie portów średniego i wysokiego ciśnienia pozwoli wygodnie ułożyć węże. Zazwyczaj im bardziej “kosmiczny” wygląd posiada automat, tym droższy będzie. Tymczasem znacznie istotniejsze są wymienione wyżej cechy konstrukcyjne.

Finalnym aspektem jest dostępność serwisu. Większość producentów zaleca serwis co roku lub sto nurkowań, wielu nurków praktykuje serwis raz na dwa lata. Serwis może wykonać tylko osoba z odpowiednimi uprawnieniami, warto więc upewnić się, że w pobliżu naszego miejsca zamieszkania znajduje się autoryzowany serwis konkretnej konstrukcji.

Drugi stopień automatu oddechowego

Automat oddechowy -Drugi stopień automatu to drugie miejsce, w którym ciśnienie jest redukowane – z ciśnienia około 10 atmosfer do ciśnienia otoczenia. Drugie stopnie zawsze są membranowe, a większość współczesnych modeli jest odciążona. Różnią się kształtem i wielkością, choć w większości przypadków konstrukcja jest podobna. Z przodu każda ma bypass – przycisk dodawczy, który otwiera przepływ powietrza bez wzięcia wdechu. Pozwala oczyścić puszkę automatu z wody lub puścić bojkę. Element pod bypassem to kierownica wydechu. Sprawia, że wydychane bąble powietrza nie lecą do góry tuż przed maską, a obok niej. Wiele z nich wyposażone jest w dodatkową regulację oporów oddechowych, niektóre pozwalają zamontować wąż LP zarówno z lewej, jak i z prawej strony. Drugi, drugi stopień używany jako octopus ma dokładnie taką samą konstrukcję, różni się tylko kolorem. Zazwyczaj warto kupić drugie stopnie tego samego producenta, co pierwszy stopień. Warto wybrać automat z wygodnym, anatomicznym ustnikiem.

Manometr

Koniecznym elementem automatu jest manometr. Manometry mają fluorescencyjną tarczę z podziałką. Zakres zazwyczaj obejmuje ciśnienie od 0 do 300 barów, a w przedziale 0-50 podziałka jest oznaczona kolorem czerwonym. Sercem manometrów nurkowych jest rurka Bourdona. To proste urządzenie mechaniczne odgina się zależnie od ciśnienia w środku i pokazuje odpowiadającą mu wartość. Podstawową cechą manometru jest czytelność. Szybka może być wykonana z plexi lub szkła hartowanego – obydwa materiały mają podobnie wysoką wytrzymałość, choć plexi wydaje się być bardziej odporna na zarysowania. Manometry wyposażone są w demontowalne gumowe obudowy. Taka obudowa chroni manometr przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Można spotkać manometry wbudowane w konsole. Taka konsola może mieć na wyposażeniu również głębokościomierz, kompas lub komputer, lub wszystkie te elementy. Konsole stają się coraz mniej popularne przez upowszechnienie się innych instrumentów pomiarowych, które są wygodniej położone.

Węże

Każdy element sprzętu trzeba połączyć z pierwszym stopniem. Drugi stopień wężem średniego ciśnienia (LP) z odpowiednią końcówką, inflator lub suchy skafander wężem średniego ciśnienia (LP) z odpowiednią złączką umożliwiającą wpięcie do króćca a manometr wężem wysokiego ciśnienia (HP). Węże mogą być wykonane z gumy lub oplotu proflrxu , miflexu (rurki pcv w oplocie poliestru i dodatkowej osłonie). Węże z oplotu są lżejsze i występują w wielu fantazyjnych kolorach. Węże gumowe są cięższe, ale – zwłaszcza dłuższe – zwykle lepiej się układają. Dodatkową przewagą jest wykrywanie uszkodzeń. Zazwyczaj zanim wąż gumowy pęknie widać na nim ślady użytkowania i można zapobiec awarii. Na wężach z oplotu niestety nie da się wykryć osłabienia konstrukcji. Dla tego też nie należy kupować tanich węży w oplocie. Należy wybrać węże odpowiedniej długości, pozwalające na odpowiednie ułożenie się po zmontowaniu zestawu. Zazwyczaj wąż głównego drugiego stopnia powinien mieć około 60 cm, zapasowego 80-100 cm, manometr zależnie od tego, gdzie chcemy go umieścić 60-80 cm, a wąż do inflatora zazwyczaj nie powinien być dłuższy niż 55-65 cm.

Czy wiesz, że…

Solidne, uniwersalne automaty zazwyczaj nadają się do różnych konfiguracji sprzętowych. Nurek rekreacyjny wchodzący na ścieżkę nurkowania technicznego może użyć swojego automatu jako jednego z automatów w twinsecie (zestaw dwubutlowy). Kłopoty mogą pojawić się przy zmianie konfiguracji na sidemount – potrzebne są automaty z wyjściem LP u góry i obrotową głowicą.

©® GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA

 
 
3          
  Nurkowanie

Nurkowanie z Grupa Media Informacyjne to zestawienie najciekawszych informacji dla amatorów, profesjonalistów i pasjonatów świata podwodnego i związanego z nim nurkowania. Znajdziemy tutaj podstawowe informacje o nurkowaniu, informacje teleadresowe, o organizacjach nurkowych, najciekawszych miejscach nurkowych wraz z opisem tych miejsc.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
2          
  Nurkowanie

Nurkowanie z Grupa Media Informacyjne to zestawienie najciekawszych informacji dla amatorów, profesjonalistów i pasjonatów świata podwodnego i związanego z nim nurkowania. Znajdziemy tutaj podstawowe informacje o nurkowaniu, informacje teleadresowe, o organizacjach nurkowych, najciekawszych miejscach nurkowych wraz z opisem tych miejsc.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
1          
  Nurkowanie

Nurkowanie z Grupa Media Informacyjne to zestawienie najciekawszych informacji dla amatorów, profesjonalistów i pasjonatów świata podwodnego i związanego z nim nurkowania. Znajdziemy tutaj podstawowe informacje o nurkowaniu, informacje teleadresowe, o organizacjach nurkowych, najciekawszych miejscach nurkowych wraz z opisem tych miejsc.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
 
 
FACEBOOK YOUTUBE TWITTER GOOGLE + DRUKUJ  
 
       
       
 
 
 Oferty promowane              
 
   
 
                   
         
 

Najlepsza rozrywka z TV Media Informacyjne

           
Filmy różne   Filmy reklamowe   Filmy informacyjne   Filmy sportowe   Filmy przyrodnicze
       
                 
Filmy muzyczne   Filmy dla dzieci   Filmy kulturalne   Filmy motoryzacyjne   Filmy edukacyjne
       
             
©® 2010 Adam Nawara 2010            
   
 
   
   
   
     
    Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu Copyright: Grupa Media Informacyjne 2010-2012 Wszystkie prawa zastrzeżone.