Komputer nurkowy
Komputer nurkowy -Coraz więcej federacji wymaga szkolenia z komputerem nurkowym już od stopnia podstawowego. Te elektroniczne urządzenia wyposażone są w czujnik ciśnienia i wyświetlają na bieżąco informacje, takie jak: aktualna głębokość, czas nurkowania, pozostały czas bezdekompresyjny, głębokość maksymalną, tempo wynurzania i temperaturą wody. W fazie wynurzenia informują nurka o przekroczeniu prędkości wynurzania, odliczają czas przystanku bezpieczeństwa lub informują o koniecznych przystankach dekompresyjnych. Monitorują też nasycenie azotem, czas przerwy powierzchniowej, czasu do odlotu. Pamięć komputera służy za logbook i zachowuje szczegóły odbytych przez nas nurkowań. Ustawienia komputerów pozwalają dostosować rygor bezpieczeństwa i niektóre parametry do indywidualnych potrzeb. Komputery bazują na różnych teoretycznych modelach dekompresyjnych i to na nich bazują wskazania dotyczące dekompresji. Oferta na rynku jest zróżnicowana – od najprostszych, jednogazowych komputerów po skomplikowane komputery dekompresyjne.
Możliwości konfiguracji
Przy wyborze komputera powinno zacząć się od przejrzenia możliwości konfiguracji. Współczesne komputery rekreacyjne zazwyczaj można ustawić w różne tryby – freedivingowy, gauge (wskazanie czasu i głębokości, bez informacji dekompresyjnej) i nurkowania ze sprzętem. Konieczna jest opcja zmiany ustawienia mieszaniny oddechowej na nitroks o wskazanych parametrach.
Ustawienia komputera pozwalają zmienić nie tylko aktualną datę i godzinę, ale też bardziej zaawansowane parametry – konserwatyzm algorytmu, włączyć lub wyłączyć deepstopy, dostosować wskazania do wody słonej lub słodkiej etc. Pomimo zastosowania różnych algorytmów, wskazania komputerów rekreacyjnych większości producentów mało się od siebie różnią. Dopiero zmiana konserwatyzmu lub wprowadzenie deepstopów zmienia sugerowany profil nurkowania.
Po nurkowaniu nowoczesny komputer poinformuje użytkownika o czasie przerwy powierzchniowej i wskaże czas, podczas którego podróż samolotem nie jest zalecana. Niektóre komputery rekreacyjne mają możliwość zmiany gazu. Może to być opcja dobra dla nurków chcących rozpocząć romans z nurkowaniem technicznym, jednak w prostych komputerach funkcja zmiany gazu nie jest tak precyzyjna i dopracowana jak w zaawansowanych komputerach technicznych i może nie spełniać wymagań użytkownika.
Wyświetlacz komputera nurkowego
Osobną kwestią są aspekty techniczne. Komputery różnią się od siebie wyświetlaczami. Na rynku dostępne są proste wyświetlacze LCD i kolorowe wyświetlacze OLED-owe. Te drugie wydają się być czytelniejsze, choć wyświetlacze LCD zwykle mają aktywowane przyciskiem podświetlenie umożliwiające odczyt w kiepskiej widoczności. Logbooki komputerów OLED-owych często mają bardzo użyteczną i przydatną funkcję – wyświetlają profil odbytego nurkowania. Istotna jest też liczba i funkcjonalność przycisków. Ich ilość zazwyczaj waha się od jednego dwóch do czterech, a różne długości przyciśnięcia pozwalają nawigować po menu. Zazwyczaj mniejsza liczba przycisków oznacza wygodniejsze użytkowanie. Kolejną kwestią jest pasek. Powinien być łatwy do zapięcia i rozpięcia nawet w rękawicach i zabezpieczony przed przypadkowym rozpięciem. Wielu nurków rezygnuje z pasków i zastępuje je gumkami bungee.
Zasilanie komputera nurkowego
Komputery mogą być zasilane wymienialną baterią lub wymagać ładowania. Należy przemyśleć, które rozwiązanie będzie dla nas korzystne. Uszczelnienie portu ładowania w komputerach z ładowarką bywa problematyczne. Bateria używana w komputerach z baterią, której się nie ładuje, zazwyczaj starcza na sezon lub dwa lata, niestety istnieje ryzyko nieoczekiwanego komunikatu o niskiej baterii na przykład w środku wyjazdu w odludny rejon świata. Zazwyczaj komputery są wyposażone w możliwość podłączenia ich kablem lub przez podczerwień do komputera i zgrania danych o poprzednich nurkowaniach.
Czy wiesz, że…
Niektórzy producenci oferują dokupienie i wgranie nowego, bardziej zaawansowanego oprogramowania do jednego, flagowego urządzenia. Zakup takiego komputera przez nurka rekreacyjnego jest perspektywiczny – jeśli chciałby zacząć nurkować dekompresyjnie, wystarczy dokupić oprogramowania i zwiększyć możliwości urządzenia.
©® GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |