Buty, kaptur, rękawice
Buty, kaptur, rękawice -Nurek używający płetw paskowych musi zakupić neoprenowe buty nurkowe. Rozmiarówka jest identyczna jak w zwykłym obuwiu, choć wielu producentów podaje rozmiar w skali amerykańskiej. Buty nurkowe sięgają za kostkę, a ubieranie ułatwia zamek z boku. Podstawą przy wyborze butów jest wygoda. Buty nie mogą być lekko ciasne lub wyraźnie za duże – przez 40 lub więcej minut nurkowania nie będzie możliwości poprawy ich ułożenia, a za ciasne buty mogą utrudniać krążenie krwi w stopach. Ważnym elementem jest podeszwa. Dojście do wody na wielu nurkowiskach prowadzi po kamieniach lub skałach, ważna jest więc odpowiednia grubość i twardość podeszwy, która ochroni nasze stopy. Wiele butów ma profilowaną wypustkę na pięcie. Zabezpiecza ona pasek przed przypadkowym zsunięciem się.
Wielu nurków uważa, że kaptur powinno stosować się zawsze, nawet w ciepłych wodach. Uchroni nasze uszy i zatoki przed wiatrem tuż przed lub zaraz po nurkowaniu. Pozwala to uniknąć przeziębienia tych części ciała. Kaptury mają zazwyczaj grubość 3, 5 lub 7 mm. Powinien być dobrze dopasowany, nie zachodzić za bardzo na twarz i nie ograniczać ruchów głowy i szyi. Kołnierze kapturów mają różną długość. Niektóre kończą się tuż pod podbródkiem, inne na szyi, a jeszcze inne mają szeroki, długi kołnierz, który można wsadzić pod skafander. Nurkowie korzystający z suchych skafandrów powinni rozważyć kaptur z dobrze przylegającym kołnierzem kończącym się na szyi – dociśnie on dodatkowo kryzę szyjną. Alternatywą dla osobnego kaptura jest taki wszyty w piankę, żyletę lub docieplacz.
Rękawice neoprenowe to nie tylko ochrona termiczna, ale też mechaniczna. Pozwolą uniknąć skaleczeń i otarć o wrak lub rafę, a nawet poparzenia dłoni przez jadowite morskie stworzenia. Na ciepłe wody wystarczające będą rękawice o grubości 2-3 mm. Nurkowanie w zimniejszych wodach może wymagać użycia rękawic o grubości 5 mm, a nawet 7 mm niestety mocno ograniczają one manewrowość dłoni, a do suchego skafandra są stosowane rękawice montowane na pierścieniach.
Czy wiesz, że…
Nurkowie, którzy odwiedzają ciepłe akweny, często ucinają końce palców w rękawicach. Nie wpływa to znacząco na komfort termiczny, a znacznie ułatwia pokazywanie znaków i operowanie karabinkami.
©® GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |