Płetwy
Płetwy kaloszowe
Większość osób, które nie miały wcześniej styczności z nurkowaniem, kojarzy płetwy z gumowym kaloszem, w który wkłada się bosą stopę. Takie płetwy to świetny wybór do snorkelingu czy freedivingu, lub nurkowania w ciepłych wodach.
Płetwy paskowe
Do nurkowania rekomendowane są jednak płetwy paskowe. Wyposażone są w stopę z otwartą kaloszem piętą. Do wygodnego korzystania z tego typu płetw konieczne są buty nurkowe. Płetwa nie zsunie się z nogi dzięki regulowanym paskom. Pióra tego typu płetw ułożone są pod kątem do stopy. Ten kształt sprawia, że najbardziej efektywne będą pod wodą. W obrębie płetw paskowych znajdziemy mnóstwo modeli o różnych kształtach i właściwościach. Poniżej przyjrzymy się trzem różnym typom płetw i temu, jaką twardość powinna mieć płetwa do nurkowania.
Podstawowe, klasyczne płetwy mają jedno pióro. Jego kształt, długość i szerokość może różnić się pomiędzy modelami. Wiele nowoczesnych piór płetw wyposażona jest w gumowe wstawki i dysze, które zmieniają kształt pióra podczas konkretnych ruchów. Pozwala to zoptymalizować wykorzystanie siły mięśni podczas ruchów góra-dół. Krawędzie niektórych płetw klasycznych będą wyraźnie zaznaczone. Ułatwi to pływanie podwodną żabką. Występują w każdej twardości.
Płetwy z rozcięciem
Kolejnym typem są płetwy z rozcięciem. Pióra tych płetw są rozdzielone na dwie części. Zazwyczaj są bardzo miękkie i wygodne. Płetwy tego typu wybaczają dużo błędów w technice i polecane są osobom, które są na bakier z pływaniem. Płetwy te mają jednak dużo wad, które dyskwalifikują je w oczach wielu nurków, którym jest. Efektywne poruszanie się w silnym prądzie w płetwach rozciętych jest prawie niemożliwe. Cyrkulacja wody wokół płetw jest inna niż w klasycznych konstrukcjach, co sprzyja podnoszeniu osadów z dna. Płetwy tego typu utrudniają, a nawet uniemożliwiają pływanie żabką. Kolejną wadą jest… cena, która ze względu na zastosowane materiały jest zwykle wysoka.
Jety
Ostatni typ płetw to tak zwane jety. Swoją nazwę wzięły od protoplasty tego rodzaju płetw, modelu Jet Fin firmy Scubapro. Ciężkie, twarde, gumowe płetwy tego typu są dedykowane dla nurków technicznych i używających suchych skafandrów. Ich konstrukcja – są krótkie i szerokie – zapewnia duży ciąg i umożliwia skuteczne poruszanie się każdą techniką pływania. Mają szerokie krawędzie i dysze zwiększające efektywność. Waga płetw pomaga uzyskać prawidłowy trym w suchym skafandrze. Zazwyczaj wyposażone są w sprężyny, znacznie wytrzymalsze niż paski, i ułatwiające zakładanie.
Nic nie stoi na przeszkodzie, by wykorzystać jety w nurkowaniu rekreacyjnym, należy jednak pamiętać, że używanie tych płetw wymaga dobrego opanowania technik pływackich i wytrenowanych mięśni. Osoby o słabszych mięśniach nóg mogą borykać się ze skurczami i szybko się męczyć.
Firmy produkujące płetwy tego typu wychodząc naprzeciw potrzebą nurków produkują płetwy typu Jet z dużo lżejszych materiałów, zachowując jednak ich parametry pod względem wydajności.
Jaką twardość płetw wybrać?
Nurkowi, który dopiero uczy się technik pływania wykorzystywanych w nurkowaniu najłatwiej będzie używać płetw miękkich. Tolerują one wiele błędów i sprzyjają akrobacjom wykonywanym przez większość adeptów nurkowania. Szybko mogą jednak okazać się zawodne – w silnym prądzie mogą być nieskuteczne, podczas wykonywania skrętów mogą nie zapewniać odpowiedniego ciągu i zadowalającego tempa wykonywania manewru.
Niewątpliwie miękkie płetwy można polecić osobom ze słabymi mięśniami nóg i początkującym. Na drugim biegunie są płetwy twarde i jety. Dobrze sprawdzają się w prądzie i są idealne do pływania nad łatwym do zmącenia dnem. Żeby skutecznie wykorzystywać ich potencjał trzeba mieć silne nogi i być opływanym.
Rozsądnym kompromisem wydają się być płetwy o średniej twardości. Zwykle są wystarczające do pływania w prądzie, a ich twardość umożliwia wykorzystanie różnych technik pływania.
Czy wiesz, że…
Istnieje technika pływania do tyłu, zwana backfrogiem. To jedna z podstawowych umiejętności nurka technicznego, ale jest mnóstwo sytuacji, w których przyda się nurkowi rekreacyjnemu. Backfrogiem najłatwiej pływać w jetach, choć średnio twarde płetwy z krawędziami również umożliwiają zastosowanie tej techniki.
©® GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |