Maska do nurkowania
Maska do nurkowania
Maska do nurkowania -Maska to dla każdego nurka podstawowy element wyposażenia. Maska, która ciągle paruje czy cieknie może popsuć frajdę z nawet najlepiej zapowiadającego się nurkowania, dlatego warto mieć swoją, dobrze dopasowaną i sprawdzoną maskę. Zróżnicowanie modeli na rynku jest ogromne i nie ma poprawnej odpowiedzi na pytanie “którą maskę wybrać?”. Wszystko zależy od naszych osobistych preferencji. Przyjrzyjmy się różnicom występującym w różnych modelach masek.
Rodzaje masek do nurkowania
Maski różnią się między sobą kształtem, wielkością i ilością szybek. Niektóre maski mają jedną dużą szybkę, inne dwie osobne. Na rynku dostępne są też maski panoramiczne, które mają dodatkowe szybki boczne. Na niekorzyść tych ostatnich przemawia duża objętość, która wydłuża czas przedmuchania maski, oraz duża liczba odbić i refleksów świetlnych padających na szybkę od boku. Maska z dwoma szybkami może okazać się strzałem w dziesiątkę dla nurka z wadą wzroku – zazwyczaj istnieje możliwość wymiany szkieł na korekcyjne. Szybki osadzone są w ramce. Ta część spaja wszystkie elementy maski – to do niej przymocowany jest też silikon i mocowanie paska.
Pasek do maski nurkowej
Pasek jest elementem maski który ma za zadanie przytrzymać maskę na twarzy nurka. Zazwyczaj wykonany jest z materiału w tym samym kolorze co silikonowy kołnierz uszczelniający. Paski są regulowane, a ich rozszerzający się na tyle głowy kształt niweluje ucisk. Warto przemyśleć przy zakupie maski dodatkowy element taki jak opaska neoprenowa zakładana na pasek która zmniejsza szarpanie włosów szczególnie u kobiet.
Warto też rozważyć wymianę klasycznego paska na sztywny, materiałowy. Tego typu paski wolniej się zużywają i rzadziej pękają.
Kołnierz maski
Kołnierz uszczelniający to element maski, który uszczelnia się na twarzy nurka. Wykonany jest on z przezroczystego, czarnego lub kolorowego silikonu. Przez przezroczysty silikon nurek jest w stanie dostrzec sylwetkę partnera czy zarys jakiegoś obiektu, trzeba jednak pamiętać że po kilku latach taki silikon nieestetycznie żółknie. Na korzyść czarnego lub kolorowego silikonu działa ograniczenie do zera ilości światła wpadającego do maski z niepożądanych kierunków.
Znacznie ważniejszym czynnikiem niż kolor jest dopasowanie kołnierza. Warto zwrócić uwagę na to czy jest miękki i dobrze układa się na twarzy, również kiedy się uśmiechamy. Istotny jest też rozmiar nosa – duża ilość nadmiarowego silikonu może utrudniać nam złapanie się za nos przy wyrównywaniu ciśnienia, zwłaszcza w grubych rękawicach.
Jak przymierzyć maskę?
Odchylamy pasek na przód maski (nie zakładamy go na głowę), dociskamy maskę do twarzy i bierzemy lekki wdech nosem i wstrzymujemy oddech. Przytrzymujemy go i poruszamy głową – jeśli maska nie odpada, dopóki nie zrobimy wydechu i nie uwiera, powinna być odpowiednia dla naszego kształtu twarzy. Należy pamiętać, żeby po zakupie nowej maski wyczyścić ją od środka z silikonu ochronnego, którym pokryte są szkła. Istnieje wiele sposobów – dokładne mycie płynem do naczyń, wysmarowanie pastą do zębów o prostym składzie, wymycie Coca-Colą, a nawet… ostrożne opalenie szybek zapalniczką.
Czy wiesz, że…
W ofercie wielu producentów znajdują się maski wykonane w technologii frameless. Klasyczna ramka maski zastąpiona jest specjalnie uformowanym silikonem, w którym osadzone jest pojedyncze szkło. Dzięki tej konstrukcji maska dobrze przylega do twarzy, a szkło jest blisko oczu i zapewnia szerokie pole widzenia.
©® GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |