Filmy o nurkowaniu
1. Głębia (serial animowany)
Głębia, wyprodukowany w 1977 roku, jest filmem przygodowym opartym na powieści Petera Benchleya i dotyczy pary spędzającej wakacje na Bermudach, która jednocześnie odkrywa niedawno znalezione narkotyki z frachtowca z czasów II wojny światowej i skarb z dużo odważniejszego hiszpańskiego statku, co prowadzi do konfliktu z handlarzem narkotyków i jego poplecznikami. Sceny podwodne były kręcone na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych. Serial nadal ogląda się z przyjemnością, nawet po 45 latach od premiery filmu.
2. Nie wszystko złoto, co się świeci
To komedia-romans z 2008, obracająca się wokół niedawno rozwiedzionej pary, McConaughey i Kate Hudson, którzy ponownie rozpalili swoje romantyczne życie podczas poszukiwania zaginionej sali skarbów, cały czas ścigani przez różnych złoczyńców. Film jest bardzo jakościowo nagrany, plaży i podwodne krajobrazy głównie w Australii, a niektóre na Karaibach.
Bez względu na to, ile razy się ogląda, wciąż śmieszy ten moment, w którym Matthew McConaughey i Ewen Bremner patrzą na siebie nawzajem, gdy za nimi unosi się chmura mułu spowodowana uderzeniem ich kompresora o dno morskie po tym, jak spadł z ich łodzi nurkowej, wzruszają ramionami i kontynuują swoją pracę.
3. Błękitna głębia
Błękitna głębia to przygodowy film z 2005 roku nakręcony na Bahamach. Film jest lekki i w pełni wykorzystuje zalety doborowej obsady. Sceny pokazujące nurkowanie są ekscytujące i oprócz oczekiwanych kilku ofiar ataku rekinów, pojawia się także złoczyńca zlikwidowany przez butlę do nurkowania. Cessna została odśpiewana specjalnie na potrzeby filmu Nassau i pozostawiona na dnie morza jako atrakcja dla nurków, ale niestety zimowe sztormy zdziesiątkowały ją, czyniąc z niej złom rozrzucony na dnie.
4. Sanctum
Sanctum to trzymający w napięciu thriller, którego akcja skupia się na wyprawie nurkowej do jaskini, podczas której dochodzi do licznych wypadków i nieszczęść. James Cameron był producentem wykonawczym Sanctum, a w filmie wykorzystano techniki fotografii trójwymiarowej, które opracował przy kręceniu filmu Avatar. Sekwencje nurkowania w jaskiniach są dobrze nakręcone, choć w rzeczywistości zostały nakręcone w dużym zbiorniku wodnym w Queensland. Jeśli kiedykolwiek miałeś poważne wątpliwości, czy interesuje cię nurkowanie nauka, ten film prawdopodobnie przypieczętuje twoje postanowienie, że nigdy nie będziesz chciał postawić stopy w zalanym systemie jaskiń.
5. Podwodne życie ze Steve’em Zissou
“Podwodne życie ze Steve’em Zissou" to trochę dziwny film, jak większość filmów Wesa Andersona, który w 2004 roku był wielką klapą, ale od tego czasu stał się kultowym hitem. Główny bohater, Steve Zissou, bez skrupułów zerżnięty z Jakku Stone, a wielki Bill Murray świetnie się w tej roli bawi. Rzeczywistych scen nurkowania jest stosunkowo mało i daleko, ale jeśli nie widziałeś ten film, to zdecydowanie warto go obejrzeć, jeśli trzeba zobaczyć.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
1. Wielki Błękit
Arcydzieła Luca Bessona nie trzeba tu chyba nikomu przedstawiać. Niewiele jest osób, które nie obejrzały tego filmu przynajmniej raz. Poetycka opowieść o konkurujących ze sobą, jednocześnie zaprzyjaźnionych freediverach podbiła serca tysięcy osób na całym świecie. Jest to jeden z filmów, które można oglądać wielokrotnie, za każdym razem odnajdując w filmie coś nowego.
2. Sanctum
Jeden z niewielu zrealizowanych z hollywoodzkim rozmachem filmów o nurkowaniach jaskiniowych. Reżyser twierdzi, że inspiracją dla fabuły były eksploracyjne nurkowania jaskiniowe na meksykańskim Jukatanie. Jakkolwiek żadne z nich nie było tak dramatyczne i tragiczne, to sam film ogląda się z ogromną przyjemnością. Może nurkowi puryści znajdują tu trochę technicznych błędów, jak zamiłowanie do atrakcyjnie skrojonych pianek, ale wystarczy trochę luzu, żeby całość obejrzeć z prawdziwą przyjemnością.
3. Jaskinia (The Cave)
Co wyjdzie, jeśli połączymy nurkowanie jaskiniowe z fantazyjnymi potworami rodem z Obcego? Same wspaniałości, oto co! Może (a w zasadzie na pewno) nie jest to filmowe arcydzieło i nie należy oczekiwać tu cienia ambitnej fabuły. Oczywiście, mogą też razić nurkowania jaskiniowe wykonywane w Karpatach w cienkich, podkreślających rzeźbę piankach, z drugiej strony pojawiają się tam także potwory oraz wątek zmutowanych krzyżowców walczących z uskrzydlonymi demonami. Oglądnie tego filmu można porównać bardziej do jazdy na kolejce górskiej w parku rozrywki. Guilty pleasure!
4. Otchłań
To jeden z najlepszych filmów science fiction, które powstały. Ponadczasowe arcydzieło Jamesa Camerona opowiada o misji odbywającej się w głębinach oceanu , w których naukowcy odkrywają zupełnie nowy świat i inne, nieznane wcześniej formy życia. Magiczny, fantastyczny i jedyny w swoim rodzaju film, który wytyczył wiele ścieżek i stał się inspiracją dla innych filmów oraz książek.
5. Kształt wody
Jeśli uważnie czytacie pojawiające się tu polecenia, to zapewne zauważyliście już, że mam pewną słabość do szeroko rozumianej fantastyki. Zgadzam się tu z Einsteinem, że wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy. „Kształt wody” Guillermo del Torro jest kolejną zahaczającą o fantastykę propozycją, w której niema sprzątaczka zaprzyjaźnia się z więzioną w wojskowym obiekcie dziwną, mieszkającą w wodzie istotą. Co łączy miłość oraz wodę? Obejrzyjcie do końca!
6. Terror
Ten sam tytuł możecie pamiętać z wpisu, w którym polecałam Wam przyjemne lektury. Uważam bowiem, że ekranizacja Terroru, która pojawiła się na platformie streamingowej Amazon Prime jest jedną z lepszych, jakie można obejrzeć. Serial doskonale oddaje bowiem atmosferę arktycznego mrozu, izolacji i bezosobowego zagrożenia wiszącego nad członkami załogi XIX wiecznego okrętu badawczego. Idealna opcja na długie wieczory!
7. Czego nauczyła mnie ośmiornica?
Na tej liście nie mogło zabraknąć filmu, który w 2021 roku został nagrodzony Oskarem. To niezwykły dokument, który opowiada historię mieszkającego w RPA przewodnika, który przez 100 kolejnych dni odwiedza poznaną na jednym ze swoich nurkowań swobodnych ośmiornicę. Być może nie zwróciłby na nią uwagi, gdyby nie to, że zwierzątko było w charakterystyczny sposób obudowane muszlami. To doskonały dokument i przykład tego, jak możemy stykać się z dzikiem światem przyrody, nie naruszając w żaden sposób jego struktur u nie burząc ustalonego porządku.
8. Siła i honor
Jeśli macie natomiast ochotę na solidny dramat społeczny z gwiazdorską obsadą to ten film z 2000 roku jest doskonałą propozycją. Opowiada on bowiem historię czarnoskórego żołnierza, który w 1948 roku stara się dołączyć do elitarnej grupy nurków wojskowych, zmagając się przy tym z rasizmem, dyskryminacją i problemami stawianymi przez jego przełożonych.
9. Ostatni oddech
Dobrze zaprojektowany i nakręcony thriller/dokument, którego akcja odbywa się na dnie oceanu. Bohaterem jest tu nurek zawodowy, który zostaje uwięziony w głębinach i musi zmierzyć się z problemem awarii sprzętu i kończącego się zapasu gazu.
10. Na ratunek – misja w jaskini
Niewiele osób na świecie nie słyszało o najsłynniejszej akcji ratunkowej w historii nurkowania jaskiniowego. W 2018 roku młodzieżowa grupa tajskich piłkarzy została uwięziona w jaskini. Ciągłe opady deszczu odcięły im bowiem drogę powrotną. Jak uratować grupę dzieci, które nie tylko nigdy nie nurkowały, ale w większości przypadków nie potrafią nawet pływać?
Zaczyna się wyścig z czasem, z ciągłymi opadami deszczu, które sprawiają, że poziom wody się podnosi, z szalenie trudnymi warunkami pod wodą, zerową widocznością, wąskimi korytarzami. Zadanie wydaje się niemożliwe, a sukces urasta do rangi prawdziwego cudu. Co rozegrało się w Tajlandii? Ten dokument odpowiada na wiele pytań i przedstawia niesamowitych bohaterów, którzy zmienili koleje losu. Warto obejrzeć wszystkie filmy, które powstały na podstawie tych dramatycznych wydarzeń!
Mam nadzieję, że macie już kilka pomysłów, jak spędzić leniwy wieczór. Być może kiedy będziecie przeziębieni, zmęczeni lub po prostu odczujecie ochotę na mały maraton filmowy na wygodnej kanapie i pod ciepłym kocem – bawcie się dobrze w każdej takiej sytuacji.
FILM BONUSOWY
Bonus w postaci filmu numer 11 – Horror klasy Z o tytule „Lewiatan”! Jeśli chcecie zobaczyć jak grupa nurków mutuje w potwory po wypiciu zakażonej wódki znalezionej na opuszczonej radzieckiej łodzi podwodnej to jest to pozycja dla Was :)!
©® GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |