Grupa Media Informacyjne zaprasza do wspólnego budowania nowej jakości    
Nowe Media - Modern News Life    
                                                   
                                                   
   
  TV Radio Foto Time News Maps Sport Moto Econ Tech Kult Home Fash VIP Infor Uroda Hobby Inne Akad Ogło Pobie Rozry Aukc Kata  
     
  Clean jPlayer skin: Example
 
 
     
img1
GMI
Nowe Media

More
img2
BMW DEALER
Kraków ul. Basztowa 17

More
img3
MERCEDES
Wybierz profesjonalne rozwiązania stworzone przez grupę Mercedes

More
img4
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
img2
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
 
         
         
  GRUPA MEDIA INFORMACYJNE - NURKOWANIE
   
COUNTRY:
         
 
 
   
Nurkowanie magazyn
   
Home news
   
Podstawowe inf.
   
Nurkowanie na świecie
Kdeks nurka
Planowanie podróży
Szkolenia nurkowe
Fotografia podwodna
Organizacje nurkowe
Fauna i flora
Zdrowie
   
Morze Karaibskie
   
Florida Keys
Little Bahama Bank
Wyspy Turks i Caicos
Isla de la Juventud
Kajmany
Cozumel i Jukatan
Belize
Grenada i "Bianca C"
   
Ocean Atlatycki
   
Scapa Flov
Porthkerris i Manacles
Lundy
Wyspy Skelling
Outer Banks
Fernando de Noronha
Gansbaai
   
Morze Śródźemne
   
Wyspy Medas
Sardynia
Ustica
Zenobia
   
Morze Czerwone
   
Thistlegorm
Brothers
Dahab
Zatoka Akaba
Sha'ab Rumi
   
Ocean Indyjski
   
Aliwal Shoal
Sodwana
W. Inhaca i Bazaruto
Jezioro Malawi
Park Morski Watamu
Wielki Komor
W. Mauritius i Rodrigues
Aldabra i Amiranty
At. Lhaviyani i Felidhoo
Wyspy Similan
Komodo
Bali
Ningaloo Reef
W. Neptuny i Dangerous Reef
   
Ocean Spokojny
   
Catalina
Morze Korteza
Cocos i Malpelo
Wyspy Galapagos
Rangiroa
Bora Bora
Atol Bikini
Laguna Chuuk
Wyspy Yap
Archipelag Palau
Rafy Tubataha
Sipadan
Cieśnina Lembah
East. Fields i Kimbe Bay
Wyspy Gizo i Uepi
SS "Presidrnt Coolidge"
Archipelag Fidżi"
Wielka Rafa Koralowa
Morze Koralowe
"Yongala"
Wyspy Poor Knights"
Lermontow
   
Słowniczek
   
Skala beauforta
   
Vademecum
   
Multimedia
   
Inne
   
Ogłoszenia
   
Promowane
   
   
 
   
   
Kontakt
   

Adam Nawara - Napisz do Nas: Grupa Media Informacyjne

   
   
   
   
   
   
   
   
   
   

 

 

 

 
Nurkowanie z Grupa Media Informacyjne
     

Nurkowanie z Grupa Media Informacyjne to zestawienie najciekawszych informacji dla amatorów, profesjonalistów i pasjonatów świata podwodnego i związanego z nim nurkowania. Znajdziemy tutaj podstawowe informacje o nurkowaniu, informacje teleadresowe, o organizacjach nurkowych, najciekawszych miejscach nurkowych wraz z opisem tych miejsc. Opis obejmuje również bazę logistyczną i usługową funkcjonującą w otoczeniu opisywanych nurkowisk. Jest to oczywiście informacja poglądowa, jednak stworzona przy współudziale pasjonatów nurkowania, wielu specjalistów. Mamy nadzieję, że osoby odwiedzające Nasz portal docenią wykonaną przez Nas pracę i wspólnie z Nami będą współtworzyć ten portal i tym samym przyczyniać się do propagowania tej pięknej pasji.

 
 
  Strona producenta :
www.ppp.com
     
Dokonując zakupu, dokonujesz właściwego wyboru
Grupa Media Informacyjne - Sklep GMI
 
 
 
 
Nasi partnerzy  
   
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
     
 
 
 

PRZEWODNIK NURKOWY- REPUBLIKA ZIELONEGO PRZYLĄDKA

PRZEWODNIK NURKOWY - REPUBLIKA ZIELONEGO PRZYLĄDKA

Wyspy Zielonego Przylądka, z portugalskiego - Cabo Verde – to archipelag 10 głównych i 5 mniejszych wulkanicznych wysp w środkowej części Oceanu Atlantyckiego, 620 km na zachód od wybrzeży Afryki, na wysokości Senegalu. Stolicą kraju jest Praia położona na wyspie Santiago. Archipelag ten dzieli się na dwie grupy: Wyspy Zawietrzne (Sant Antao, Sao Vicente, Sao Nicolau, Santa Luzia, Boa Vista i Sal) oraz Wyspy Nawietrzne ( Maio, Santiago, Fogo i Brava). Najczęściej odwiedzane przez turystów to Sal i Boa Vista ze względu na bardzo długie piaszczyste plaże. Wyspa Fogo z kolei ( ze stolicą w Sao Filipe) jest czynnym wulkanem, którego ostatnią aktywność odnotowano 23 listopada 2014 roku.

Nurkowanie – na Wyspach Zielonego Przylądka nie ma pory deszczowej, można zatem nurkować tam przez cały rok. Woda nawet w miesiącach zimowych ma temperaturę powyżej 20 stopni C. Od stycznia do marca w wodach okalających wyspy można spotkać humbaki i wieloryby. Migrują tu też moreny, manty, rekiny, barrakudy  i żółwie. Te ostatnie są symbolem wysp i na archipelagu są objęte szczególną opieką. Na niezamieszkałej wyspie Santa Lucia mają swój rezerwat. Chroni on samice składające jaja na plaży. Ale żółwie te można spotkać również na innych wysepkach. Krystalicznie czysta woda, bogate życie podwodne to raj dla nurków i możliwość doskonalenia umiejętności w prawdziwym raju dla oka. Wody archipelagu zadowolą też zaawansowanych nurków, można tu uprawiać nurkowanie wrakowe, jaskiniowe i ścienne. Najatrakcyjniejsze obszary do nurkowania to okolice wyspy Sal. Rejon ten dzieli się na dwie strefy: na północnym zachodzie Palmeira i Murdeira, na południu Santa Maria. Do miejsc nurkowych na północy dojazd trwa ok. 30 minut (małe busy), na południu zaś miejsca nurkowe dostępne są bezpośrednio z brzegu. Do bardziej wysuniętych w morze miejsc dopływa się RIB’ami ( są to pontony z dwoma silnikami zaburtowymi).

Komora dekompresyjna – znajduje się na terenie hotelu Murdeira Village, w miejscowości o tej samej nazwie na wyspie Sal.

Wybrane miejsca nurkowe:

Morinho Das Pedras

Znajduje się tu duża ilość różnokolorowych korali, to niewielkie miejsce nurkowe, w którym występują często silne prądy, ale dzięki temu przebywa tu ogromna ilość ryb. Atrakcją tego miejsca oprócz niewątpliwego piękna fauny i flory są trzy wyrastające z dna oceanu wieże. Odległość z brzegu – 35 minut. Głębokość nurkowania 18-30 metrów.

Ilheu

Miejsce to tworzą formacje skał z licznymi nawisami. Spotkać tu można niezliczoną ilość ławic ryb. Odległość od brzegu – 40 minut. Głębokość nurkowania 12-21 metrów.

Palmeira 1 jaskinia

Jaskinia ta jest miejscem odpoczynku dla rekinów i rai. W pobliżu wejścia mieszkają liczne gatunki kolorowych ślimaków nagoskrzelnych, kraby i homary. Szerokie wejście do jaskini porastają gąbki, korale i żółte polipy. Miejsce to poleca się nurkom zaawansowanym z uwagi na to, że widoczność w tym miejscu łatwo można zniwelować do zera wzniecając płetwami piasek z dna. W najwęższym miejscu jaskinia ma 4 metry szerokości. Czas dopłynięcia 20 minut, głębokość nurkowania 15-21 metrów.

Palmeira 4 - jaskinia

System jaskiń w tym miejscu jest wyjątkowo atrakcyjny z powodu dużej przestrzeni wewnątrz. Jest to łatwe miejsce nurkowe. Do wnętrza jaskini prowadzą aż cztery wejścia. Znajdują się w niej liczne kolorowe polipy i liczne skorupiaki takie jak homary, krewetki i ogromne kraby ( spider crab). Czas dopłynięcia – 20 minut, głębokość 15-22 metry.

Jaskinia Buracona

Najbardziej popularne miejsce nurkowe na Sal, jaskinia posiada trzy wejścia, najłatwiej dostępne znajduje się na głębokości 26 metrów, na dnie jaskini spoczywa duża ilość amunicji. Atrakcją jaskini jest snop światła rozjaśniający całe wnętrze jaskini, wpadający tu przez otwór w szczycie. Głębokość nurkowania 7-28 metrów, czas dopłynięcia 25 minut.

Choclasse

Miejsce to bogate jest w faunę oceaniczną. Spotkać tu można mureny, liczne gatunki skorupiaków, rekiny, żaglice atlantyckie i tuńczyki. Miejsce to znajduje się 3 km. od plaży. Głębokość nurkowania 14-30 metrów, czas dopłynięcia 15 minut.

Santo Antao – wrak

Widoczność w tym miejscu ze względu na warunki pogodowe i małą głębokość może się wahać od 5 do 30 metrów. Ten 45-metrowy wrak zatonął w 1966 roku i spoczywa na głębokości 0d 5 do 11 metrów. Dziób i rufa statku są w dobrym stanie, całkowitemu zniszczeniu uległa ładownia. Jej elementy znajdują się w pobliżu statku. We wraku zamieszkują mureny, raje, flądry i skorpeny. Wrak ten leży zaledwie 300 metrów od bazy Orca Dive Club, czas dopłynięcia to 5 minut.

Farol Baixo

Miejsce to znajduje się bardzo blisko plaży, oferuje mnóstwo rys i spękań skalnych do spenetrowania, mieszkają tu skorpeny, mureny, ślimaki nagoskrzelne, a także duże szkółki ryb. Na dnie znajdują się szczątki wraku z kotłownią, którą można eksplorować. Dotarcie – 5 minut. Głębokość 7-15 metrów.

Tres Groutas

To przepiękne miejsce, które tworzą trzy groty i mała rafa koralowa. Miejsce to wymaga zabrania latarki. Czas dopłynięcia 8 minut, głębokość 9-18 metrów.

Wrak Kwarcit

Ten 50-metrowy rosyjski statek rybacki zatonął w 2006 roku i tworzy w tym miejscu sztuczną rafę. Spoczywa na głębokości 28 metrów. Mimo, iż statek zatonął stosunkowo niedawno, zadomowiły się już na nim koralowce, raje i ogromne homary. Wrak jest też kryjówką dla skorpen. Czas dopłynięcia 8 minut.

Cavala

Łatwo znaleźć tu podwodne wejście do jaskini gdyż wpada tu mnóstwo światła, jest to popularne miejsce odpoczynku rai. Głębokość 25-40 metrów, czas dopłynięcia 9 minut.

Pontinha

Piękna rafa z opadającą skałą i blokami korali, dużo nawisów, w których dokazują ławice ryb, spotkać tu można też homary, mureny i kraby atlantyckie. Głębokość 15-20 metrów, czas dopłynięcia10 minut.

PRZELOTY I POBYT - REPUBLIKA ZIELONEGO PRZYLĄDKA

Dojazd

Do Wysp Zielonego Przylądka najszybciej dostać się jest oczywiście samolotem. Dużą ilość połączeń oferują Niemcy (z Frankfurtu i Monachium, z jedną przesiadką w Lizbonie). Trasę tę obsługują dwie linie: TAP Portugal (obsługuje codzienne loty do stolicy Prai, parę razy w tygodniu do Mindelo na Sao Vicente, na Sal i Boa Vistę) i kabowerdyjski TACV. Chcąc przemieszczać się między wyspami należy wykupić lot awionetką lub przejrzeć listy lotów czarterowych.

Podróżowanie po archipelagu

Do niedawna można się było przemieszczać między wysepkami jedynie drogą lotniczą, obecnie możemy również korzystać z drogi morskiej, co znacznie obniżyło koszty przepraw. Główne porty lotnicze znajdują się w Praia i Boa Vista. Porty morskie zaś w Porto Grande i Sal. Jedyny port jachtowy (marina) znajduje się w Mindelo na wyspie Sao Vicente. Wypożyczalnie samochodów znajdują się na wyspach Santiago i Sao Vicente. Kierowcom zaleca się tu dużą ostrożność z uwagi na powszechne nieprzestrzeganie przepisów drogowych i brak na pomocy drogowej. Jedyna asfaltowa droga biegnie tu od lotniska do stolicy archipelagu Prai.

Zakwaterowanie

Grupy zorganizowane zazwyczaj przebywają głównie na wyspie Sal, gdzie funkcjonuje międzynarodowe lotnisko zdolne przyjmować odrzutowce. Na tej wyspie hotele zgrupowane są na południu w miasteczku Santa Maria. Jednakże, nocleg można znaleźć także na wyspach Boa Vista, Sao Vicente i Santiago. Głównie są to duże hotele. W przypadku poszukiwania noclegu budżetowego nie ma wielkiego wyboru. Można skorzystać z kilku mniejszych hoteli.

ATRAKCJE TURYSTYCZNE - REPUBLIKA ZIELONEGO PRZYLĄDKA

Co warto zobaczyć:

Santo Antao – systemy rynien, basenów i akweduktów zbudowane w czasach kolonialnych, służące nawadnianiu pól.
Santiago – Tarrafal – w pobliżu miasta znajduje się obóz pracy (Campo de Concetracao), jest to założony przez Portugalczyków obóz koncentracyjny dla więźniów politycznych.
Sao Vicente – Monte Verde ( czyli Zielona Góra), świetny punkt obserwacyjny.
Sal – Salina – to miejsce, w którym do krateru wygasłego wulkanu wpompowuje się wodę morską i tam jest ona odparowywana. Otrzymane pokłady soli są eksploatowane.
Santo Antao i Sao Vicente – atrakcją tych wysp są kratery po nieczynnych wulkanach.

BAZY / CENNIK - REPUBLIKA ZIELONEGO PRZYLĄDKA

Bazy nurkowe – Orca Dive Club w mieście Santa Maria na wyspie Sal.

Wyjazdy nurkowe organizuje też wiele biur podróży (zapewniają sprzęt, kursy i pełną obsługę w tym zakresie), między innymi Adventure Explorers czy Activetour.

Na wyspach Republiki Zielonego Przylądka bez większego problemu znajdziemy zakwaterowanie spełniające nasze oczekiwania. Można wybierać spośród licznych hoteli, kwater prywatnych, apartamentów oraz obiektów typu airbnb. Dzięki temu można znaleźć miejsce na nocleg na każdy gust i kieszeń.

INNE INFORMACJE - REPUBLIKA ZIELONEGO PRZYLĄDKA

Język urzędowy

W tum kraju obowiązuje kilka równoprawnych języków: portugalski, kreolski, mieszanka języków afrykańskich.

Waluta

Obowiązująca walutą na Wyspach Zielonego Przylądka jest Escudo Republiki Zielonego Przylądka (CVE). 1 Euro to około 110 CVE. Na wyspach akceptowane są tylko karty Visa. Bankomaty znajdują się w większych miastach.

Religia

90% ludności to chrześcijanie, pozostałe 10% to ateiści.

Przepisy wjazdowe

Od obywateli naszego kraju wymagane jest posiadanie wizy - można ją nabyć bezpośrednio na lotnisku (koszt to około 45 Euro dla turystów indywidualnych, koszt maleje jeśli podróżujemy grupą zorganizowaną) lub wyrobić w Ambasadzie Republiki Zielonego

Przylądka, która znajduje się w Berlinie.

Ubezpieczenie

Zaleca się posiadanie kompleksowej polisy ubezpieczeniowej, pokrywającej koszty leczenia i hospitalizacji, a także ewentualnego transportu chorego do kraju.

Szczepienia

Nie ma obowiązkowych szczepień dla odwiedzających wyspy, jedynie dla podróżujących przez Senegal obowiązkowy jest wpis do międzynarodowej książeczki zdrowia, który potwierdza szczepienie przeciw żółtej febrze. Zaleca się szczepienia przeciw żółtaczce typu A i B, tyfusowi i tężcowi.  W stosunku do krajów afrykańskich obowiązują tu dużo wyższe standardy higieniczne. Jednakże niewskazane jest spożywanie lodów, świeżo wyciskanych soków owocowych oraz mięsa i ryb nie poddanych obróbce termicznej.

Klimat

Na wyspach panuje klimat zwrotnikowy. Od października do kwietnia wieje tu suchy i gorący wiatr z Sahary – harmatan, między sierpniem a październikiem zaś południowo -zachodni monsun przenoszący masy wilgotnego powietrza. Deszcz nie pada tu prawie wcale. Lato z temperaturami 27-32 stopni C trwa tu od maja do października. Temperatura wody wynosi w tych miesiącach ok 27 stopni. Zimą (od listopada do kwietnia) odnotowuje się tu temperatury między 23-29 stopni C. Temperatura wody nie spada zimą poniżej 22 stopni. Najlepsze miesiące do podróżowania po wyspach to sierpień i wrzesień. Ale sezon turystyczny trwa tu praktycznie cały rok. Na wyspach z piaszczystymi plażami, jak Sal czy Boa Vista jest dosyć wietrznie. A nurkujący czy kąpiący się powinni uważać na często występujące tu prądy podwodne ( zwłaszcza na kąpieliskach na wyspie Sal i Sao Nicolau).

GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA

 
 
   
 
3          
  Nurkowanie

Nurkowanie z Grupa Media Informacyjne to zestawienie najciekawszych informacji dla amatorów, profesjonalistów i pasjonatów świata podwodnego i związanego z nim nurkowania. Znajdziemy tutaj podstawowe informacje o nurkowaniu, informacje teleadresowe, o organizacjach nurkowych, najciekawszych miejscach nurkowych wraz z opisem tych miejsc.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
2          
  Nurkowanie

Nurkowanie z Grupa Media Informacyjne to zestawienie najciekawszych informacji dla amatorów, profesjonalistów i pasjonatów świata podwodnego i związanego z nim nurkowania. Znajdziemy tutaj podstawowe informacje o nurkowaniu, informacje teleadresowe, o organizacjach nurkowych, najciekawszych miejscach nurkowych wraz z opisem tych miejsc.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
1          
  Nurkowanie

Nurkowanie z Grupa Media Informacyjne to zestawienie najciekawszych informacji dla amatorów, profesjonalistów i pasjonatów świata podwodnego i związanego z nim nurkowania. Znajdziemy tutaj podstawowe informacje o nurkowaniu, informacje teleadresowe, o organizacjach nurkowych, najciekawszych miejscach nurkowych wraz z opisem tych miejsc.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
 
 
FACEBOOK YOUTUBE TWITTER GOOGLE + DRUKUJ  
 
       
       
 
 
Oferty promowane              
 
   
 
                   
         
 

Najlepsza rozrywka z TV Media Informacyjne

           
Filmy różne   Filmy reklamowe   Filmy informacyjne   Filmy sportowe   Filmy przyrodnicze
       
                 
Filmy muzyczne   Filmy dla dzieci   Filmy kulturalne   Filmy motoryzacyjne   Filmy edukacyjne
       
             
© 2010 Adam Nawara 2017            
   
 
   
   
   
     
    Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu Copyright: Grupa Media Informacyjne 2010-2017 Wszystkie prawa zastrzeżone.