PRZEWODNIK NURKOWY- POLINEZJA
PRZEWODNIK NURKOWY - POLINEZJA
Polinezja to wschodnia część Oceanii, położona jest po obu stronach równika oraz linii zmiany daty, w części środkowej Oceanu Spokojnego. Ogólna powierzchnia wysp wchodzących w jej skład wynosi 25,8 tys. km kwadratowych. Dzieli się je na państwa niezależne ( np. Kiribati, Tonga) oraz posiadłości amerykańskie, brytyjskie, francuskie oraz nowozelandzkie.
Fantastycznych miejsc nurkowych z pewnością tutaj nie zabraknie:
Tiputa Pass jest punktem, gdzie widoczność dochodzi do nawet 30 metrów. Spotkanie z rekinem jest tym, na co wielu nurków czeka z utęsknieniem.
The Aquarium to niezwykle ciekawe miejsce. Tutaj spotkamy cale mnóstwo kolorowych rybek tropikalnych.
Anau – tutaj spotkamy naprawdę ogromne okazy mant. Warto zrobić im zdjęcie.
Avapeihi pass to także miejsce godne naszej uwagi. Tutaj bowiem schronienie znalazło bardzo wiele rekinów.
Safari Aquarium to wymarzony punkt dla fanów fotografii makro. Tutaj wspaniałe koralowce układają się na lagunie w naprawdę fascynujące wzory.
Tairapa Pass zaskoczy nas na pewno liczną obecnością tuńczyków, szarych rekinów, barrakud, eagle rays oraz mant.
Teavapiti Pass – tutaj także bardzo chętnie gromadzą się rekiny. Prócz tego miejsce jest bardzo często odwiedzane przez strzępiele.
Temae to punkt, gdzie widoczność dochodzić może nawet do 30 metrów, więc z pewnością bez trudu wypatrzymy barrakudy oraz manty.
Tetopa Grotto – w tej niesamowitej i bardzo tajemniczej grocie spotkamy wiele ryb i homarów.
The Break -gdy udamy się w to miejsce, mamy zagwarantowane spotkania z szarymi rekinami rafowymi.
Catalina- ten wrak czeka na to, by odkryć przed nami wszystkie swoje tajemnice!
The Circus – tutaj spotkamy wiele mant, które podpływają bardzo blisko do nurkujących.
The Dropp Off to punkt słynący z obecności barrakud oraz rekinów białopłetwych.
The Faults of Arue to cudowne miejsce do podziwiania gorgonii. Tutaj życie morskie po prostu kwitnie.
W punkcie zwanym The Marado będziemy obserwować napoleonfishe.
The Roses to miejsc niezwykłe, przeznaczone dla zaawansowanych i doświadczonych nurków. Tutaj zobaczymy przepiękne wielobarwne korale.
The Tiki – tutaj na pewno wypatrzymy kilka szaropłetwych rekinów.
Tupitipiti – pobyt w tym miejscu umożliwi nam obcowanie z uroczymi humbakami.
West Point to punkt, do którego tłumnie przybywają barrakudy.
PRZELOTY I POBYT - POLINEZJA
Jak dotrzeć – przeloty
Polinezję dzielimy na kilkanaście grup wysp i na praktycznie wszystkie dolecimy z Warszawy. Na przykład na Wyspę Wielkanocną polecimy z Warszawy za pośrednictwem LOT-u, podobnie na Wyspy Cooka. Ze stolicy Polski wylecimy także do Tonga. Z kolei na wyspy Samoa polecimy z British Airways. Warto na bieżąco śledzić ceny biletów, ponieważ zdarzają się bardzo ciekawe oferty i promocje.
Transport
Na większości wysp Polinezji najpopularniejszym środkiem transportu są autobusy. Kursują często, poza tym to niedroga opcja.
Nierzadko możemy także wypożyczyć samochód. Na tych wyspach, gdzie sieć dróg jest gęsta, to bardzo dobre rozwiązanie.
Pomiędzy poszczególnymi wyspami zaś z reguły kursują statki, promy oraz łodzie.
Możemy rzecz jasna zdecydować się także na ofertę jednej z lokalnych linii lotniczych, ale wówczas cena będzie wyższa.
Noclegi
Do dyspozycji mamy ekskluzywne hotele z wszelkimi udogodnieniami oraz klimatyzacją. To opcja dla tych, którzy dysponują sporym budżetem.
Pozostali mogą zdecydować się na znacznie tańsze hostele z pokojami wieloosobowymi.
Ciekawą opcją są także bungalowy o lekkiej konstrukcji, wykonane najczęściej z drewna.
ATRAKCJE TURYSTYCZNE - POLINEZJA
Na wszystkich wyspach wchodzących w skład Polinezji naprawdę wiele jest do obejrzenia!
Niewątpliwie warto odwiedzić Markizy i obejrzeć zachwycające wulkaniczne klify, wodospady oraz kaskady wodne.
Na Thaiti zobaczymy wspaniale, bajecznie kolorowe plantacje tropikalnych kwiatów. W stolicy , Pepeete, obejrzymy rynek, wokół którego znajdują się niezliczone stragany z produktami spożywczymi oraz pamiątkami i rękodziełem. Tutejszy ratusz to replika pałacu królewskiego Queen Pomare. Zbudowany jest z różowego marmuru. Park Bougainville zaskoczy nas na pewno pomnik odkrywcy Thaiti. W Muzeum Pereł zaś podziwiać będziemy piękne kolekcje tej biżuterii.
Wyspa Bora Bora także warta jest naszej uwagi. Słynie z lazurowego morza oraz piaszczystych plaż.
Na Hawajach zaś musimy odwiedzić Park Narodowy Wulkany Hawai'i, który założono w 1916 roku. Tam podziwiać będziemy zapierający dech w piersiach krajobraz wulkaniczny.
Znajdujący się na Maui Park Narodowy Haleakala zaskoczy nas mnogością terenów z pierwotną przyrodą.
Warto zwiedzić także Honolulu, stolicę stanu. Na jego terenie znajduje się Pearl Harbor.
Malutka wyspa Molokini powstała w wyniku zalania krateru wulkanu- teraz kształtem przypomina półksiężyc- warto zobaczyć ten niecodzienny widok!
Wspaniały i majestatyczny wodospad Wailua na pewno zaskoczy wszystkich swoją wysokością.
Bardzo popularna jest także Zatoka Hanuma, czyli potocznie „krzywa zatoka”.
Na północnym wybrzeżu wyspy Oahu koniecznie odwiedźmy Centrum Kultury Polinezyjskiej, niezwykle ciekawy park tematyczny.
BAZY / CENNIK - POLINEZJA
Nurkowanie
Na terenie Polinezji znajduje się niezliczona wręcz ilość atrakcji związanych z nurkowaniem – dotyczy to zarówno baz i miejsc nurkowych, jak i gatunków podwodnych stworzeń. Warto wymienić choćby niektóre z nich:
Bazy nurkowe:
Baza nurkowa Fun Dive ( z kursami PADI oraz CMAS) prowadzona jest przez E. Edmee oraz R. Imfeld. Do najbliższych miejsc nurkowych można tu dotrzeć już w kilka minut. Każdego dnia organizuje się aż 3 wyprawy. Grupy są kameralne, składają się z maksymalnie 5 nurków oraz przewodnika. W tej bazie, pełnej rodzinnej atmosfery oraz życzliwości, mówi się po angielsku, niemiecku oraz francusku.
The Six Passengers nazwę swą wzięła od faktu, iż na łódź zabiera się właśnie 6 osób. Świetnie wykwalifikowani instruktorzy pochodzą z kilku krajów. Baza oferuje kursy PADI oraz CMAS. Niemal za każdym razem podwodne przygody są filmowane. Dziennie odbywa się maksymalnie do 4 nurkowań z łodzi. Najbliższe miejsca nurkowe znajdują się jedynie 10 minut od bazy. Wypożyczenie sprzętu jest tu zawarte w cenie nurkowania.
Top Dive to także ciekawa propozycja. Jest siecią aż 13 baz nurkowych PADI na terenie Polinezji Francuskiej (między innymi w Fakarava, Manihi, na Bora Bora czy Tahiti. Właściciele to Paul Ramos i Vincent Coue. Główny nacisk kładzie się tutaj na bezpieczeństwo, komfort oraz znakomitą obsługę. Zwykle odbywają się 2 lub 3 nurkowania w ciągu dnia. Kursy nurkowania są zaś popołudniami. Pływa się do miejsc nurkowych położonych nieopodal, więc droga nie zajmuje dużo czasu. Co istotne, w większości baz tej sieci oferowany jest bezpłatny nitrox. Najczęściej nurkowania są nakręcane, więc mamy okazję do zakupu płyty, która z pewnością stanie się cudowna pamiątką z podwodnej podróży.
Możemy zdecydować się także na skorzystanie z oferty jednego z rejsów nurkowych.
Aquatiki II to katamaran, który pomieścić może 8 osób. Odbywają się tutaj 2 nurkowania dziennie podczas zwykłych rejsów, prywatne czartery zaś pozwalają na 3. Nurkuje się tutaj z dodatkowego pontonu. Na statku panuje bardzo miła i rodzinna atmosfera.
French Polynesia Master to statek, który jeszcze nikogo nie zabrał w rejs - zrobić to ma dopiero w maju 2016 roku. Jednak właściciel słynie z najwyższej jakości oraz doskonałej obsługi, zatem z pewnością i ta propozycja okaże się znakomita.
HOTELE - POLINEZJA
W okolicy znajduje się wiele godnych polecenia obiektów oferujących zakwaterowanie.
INNE INFORMACJE - POLINEZJA
Klimat
Klimat wysp jest gorący i wilgotny, tropikalny. Temperatury w dzień przekraczają najczęściej 25- 30 stopni Celsjusza. Na większości z nich rok dzieli się na porę deszczową i suchą . Opady kształtują się zazwyczaj na poziomie 2000-2500 mm rocznie. Polinezyjskie wyspy są pochodzenia wulkanicznego lub koralowego.
Ludność
Polinezję zamieszkuje około 1,7 mln osób, z czego połowa to rdzenna ludność, Polinezyjczycy. Trudnią się głównie rolnictwem oraz rybołóstwem. W strukturze społecznej występuje podział na warstwy. Jeśli chodzi o wierzenia, charakterystyczny jest mananizm, czyli wiara w siłę mana.
Wizy
Przy wjeździe do Polinezji Francuskiej obywatelom Polski wiza nie będzie potrzebna. Podobnie jest choćby w przypadku Tonga czy Wyspy Wielkanocnej. W Pitcairn bez wizy możemy przebywać jedynie z krótką wizytą (maksymalnie do 48 godzin), musimy jednak mieć zezwolenie od Wysokiego Komisarza. Na Hawaje natomiast wiza jest potrzebna, bowiem to jeden ze stanów USA.
Waluta
Na przykład na Hawajach obowiązującą walutą jest dolar amerykański. W przypadku Wyspy Wielkanocnej prócz dolarów jest to peso.
Na Wyspach Cooka zaś są to Dolar Wysp Cooka oraz dolar nowozelandzki.
W dużych miastach oraz miejscowościach turystycznych bez problemu skorzystamy z bankomatu lub odwiedzimy placówkę banku.
Prąd
Na terenie Polinezji Francuskiej stosuje się powszechnie gniazdka o napięciu 110 lub 220 V. Na Hawajach zaś jest to 110 lub 120 V.
Czas
Jeśli chcemy wiedzieć, która godzina jest aktualnie na Wyspie Wielkanocnej, musimy od czasu polskiego odjąć 6 godzin. Różnica między Honolulu a stolicą Polski to – 11 godzin. Kiedy zaś znajdziemy się na terytorium Polinezji Francuskiej, przesuwamy wskazówki o 12 godzin do tyłu.
Kuchnia
Kuchnia Polinezji to przede wszystkim ryby i owoce morza- w tych rejonach zdecydowanie ich nie brakuje. Podaje się je zarówno na gorąco, po obróbce termicznej, jak i na surowo – jak choćby słynne polinezyjskie sahimi. Dodatki to zwykle ryż oraz fasola, a także inne tutejsze warzywa. Polinezja to także raj dla smakoszy świeżych, soczystych owoców - bananów, mango czy ananasów nie brakuje. Popularnością cieszą się także kokosy. Chętnie pija się piwo oraz owocowe koktajle.
Muzyka
Polinezyjczycy muzykują niezwykle chętnie, bardzo lubią tańce oraz śpiew. Ich twórczość znakomicie oddaje niesamowity klimat tych rejonów świata - gorące dnie, przynoszące ulgę od upału wieczory... Śpiewa się głównie o miłości, niejednokrotnie wymieniając przy okazji wszystkie jej uroki.
W trakcie pory suchej najczęściej obchodzony jest karnawał, wszyscy wychodzą wówczas na ulice w kolorowych strojach, by wspólnie się bawić i świętować.
Ciekawostki
Z Polinezji Francuskiej wywodzi się coraz bardziej popularny w Polsce owoc noni.
Legenda głosi, że wyspy Polinezji pojawiły się za sprawą boga Maui.
Aż 30% wszystkich ananasów świata pochodzi z Hawajów.
Na Hawajach przyszedł na świat Barack Obama.
Dla gości przybywających na teren wysp Polinezji Francuskiej przygotowuje się na powitanie napój złożony z mleka kokosowego, wanilii oraz owoców.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |