Grupa Media Informacyjne zaprasza do wspólnego budowania nowej jakości    
Nowe Media - Modern News Life    
                                                   
                                                   
   
  TV Radio Foto Time News Maps Sport Moto Econ Tech Kult Home Fash VIP Infor Uroda Hobby Inne Akad Ogło Pobie Rozry Aukc Kata  
     
  Clean jPlayer skin: Example
 
 
     
img1
GMI
Nowe Media

More
img2
BMW DEALER
Kraków ul. Basztowa 17

More
img3
MERCEDES
Wybierz profesjonalne rozwiązania stworzone przez grupę Mercedes

More
img4
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
img2
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
 
         
         
  GRUPA MEDIA INFORMACYJNE - NURKOWANIE
   
COUNTRY:
         
 
 
   
Nurkowanie magazyn
   
Home news
   
Podstawowe inf.
   
Nurkowanie na świecie
Kdeks nurka
Planowanie podróży
Szkolenia nurkowe
Fotografia podwodna
Organizacje nurkowe
Fauna i flora
Zdrowie
   
Morze Karaibskie
   
Florida Keys
Little Bahama Bank
Wyspy Turks i Caicos
Isla de la Juventud
Kajmany
Cozumel i Jukatan
Belize
Grenada i "Bianca C"
   
Ocean Atlatycki
   
Scapa Flov
Porthkerris i Manacles
Lundy
Wyspy Skelling
Outer Banks
Fernando de Noronha
Gansbaai
   
Morze Śródźemne
   
Wyspy Medas
Sardynia
Ustica
Zenobia
   
Morze Czerwone
   
Thistlegorm
Brothers
Dahab
Zatoka Akaba
Sha'ab Rumi
   
Ocean Indyjski
   
Aliwal Shoal
Sodwana
W. Inhaca i Bazaruto
Jezioro Malawi
Park Morski Watamu
Wielki Komor
W. Mauritius i Rodrigues
Aldabra i Amiranty
At. Lhaviyani i Felidhoo
Wyspy Similan
Komodo
Bali
Ningaloo Reef
W. Neptuny i Dangerous Reef
   
Ocean Spokojny
   
Catalina
Morze Korteza
Cocos i Malpelo
Wyspy Galapagos
Rangiroa
Bora Bora
Atol Bikini
Laguna Chuuk
Wyspy Yap
Archipelag Palau
Rafy Tubataha
Sipadan
Cieśnina Lembah
East. Fields i Kimbe Bay
Wyspy Gizo i Uepi
SS "Presidrnt Coolidge"
Archipelag Fidżi"
Wielka Rafa Koralowa
Morze Koralowe
"Yongala"
Wyspy Poor Knights"
Lermontow
   
Słowniczek
   
Skala beauforta
   
Vademecum
   
Multimedia
   
Inne
   
Ogłoszenia
   
Promowane
   
   
 
   
   
Kontakt
   

Adam Nawara - Napisz do Nas: Grupa Media Informacyjne

   
   
   
   
   
   
   
   
   
   

 

 

 

 
Nurkowanie z Grupa Media Informacyjne
     

Nurkowanie z Grupa Media Informacyjne to zestawienie najciekawszych informacji dla amatorów, profesjonalistów i pasjonatów świata podwodnego i związanego z nim nurkowania. Znajdziemy tutaj podstawowe informacje o nurkowaniu, informacje teleadresowe, o organizacjach nurkowych, najciekawszych miejscach nurkowych wraz z opisem tych miejsc. Opis obejmuje również bazę logistyczną i usługową funkcjonującą w otoczeniu opisywanych nurkowisk. Jest to oczywiście informacja poglądowa, jednak stworzona przy współudziale pasjonatów nurkowania, wielu specjalistów. Mamy nadzieję, że osoby odwiedzające Nasz portal docenią wykonaną przez Nas pracę i wspólnie z Nami będą współtworzyć ten portal i tym samym przyczyniać się do propagowania tej pięknej pasji.

 
 
  Strona producenta :
www.ppp.com
     
Dokonując zakupu, dokonujesz właściwego wyboru
Grupa Media Informacyjne - Sklep GMI
 
 
 
 
Nasi partnerzy  
   
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
     
 
 
 

PRZEWODNIK NURKOWY- EUROPA

PRZEWODNIK NURKOWY - EUROPA

Cypr

Okolice Cypru nadają się do nurkowania przez cały rok – w okresie wiosenno-letnim temperatura wody sięga nawet 27ºC. Miejsca do nurkowania znajdą tutaj zarówno początkując, jak i zaawansowani nurkowie.

W odległości ok. 1,5 kilometra od brzegu, w pobliżu Larnaki znajduje się Wrak Zenobia. Miejsce to polecane jest tym, który mają już doświadczenie w nurkowaniu. Wrak Zenobia to szwedzki prom, który osiadł na dnie w 1980 roku. Statek spoczywa na kamienno-piaszczystym dnie, a dodatkową atrakcją jest fakt, iż nie tylko konstrukcja została doskonale zachowana, ale także ładunek.

Głębokość sięga tutaj maksymalnie 43 m. Widoczność jest doskonała (50 m). Wokół statku można spotkać ławice ryb, w tym także tuńczyka, granika oraz barakudy.

Rezerwat ryb Akrotiri położony jest blisko Limassol. Natrafimy tutaj na okonie, leszcze, mureny i graniki – ryby dają się karmić z ręki. Ośmiornice także należą do częstego widoku. Widoczność sięga ok. 30 m.

Niedaleko Cape Greko możemy nurkować w jaskiniach. Formacje skalne tworzą tutaj atrakcyjne tunele, łuki i korytarze, które zwiedzać możemy podziwiając okoliczną florę i faunę.

Wrak Vera K. to kolejny statek, który osiadł na dnie w okolicy Cypru. Od 1972 roku jest domem dla przedstawicieli morskiej fauny. Niegdyś był libańskim frachtowcem, dziś stanowi szczególną, podwodną atrakcję, dzięki konstrukcji tworzącej łuki i tunele.
Okolice Kyrenii to miejsce do nurkowania oferujące ciekawe formacje raf o różnych barwach. Dodatkową atrakcją będzie ogromna kotwica Zephyros oraz wrak rosyjskiego samolotu. Kolorowe rybki rafowe pływają tu w sporych ławicach, spotkamy także małże, krewetki, rozgwiazdy, koniki morskie, ośmiornice, płaszczki, a mając szczęście, żółwie morskie.

Docierając do półwyspu Karpaz (północna strona Cypru) odkryjemy natomiast resztki bombowca z okresu II wojny światowej i fragmenty bomb. Great Canyo tworzy podwodny kanion, oświetlony lataniną morską, znajdującą się w pobliżu, na lądzie.
Latchi-Polis-Akamas to niezwykle zróżnicowane miejsce, zapewniające dostęp zarówno do raf, jak i podwodnych jaskiń. Występują tu zielone żółwie. Ośmiornice królują zaś w Cyclops Bay.

Chorwacja

Aby zanurkować w Chorwacji potrzebne jest zezwolenie Chorwackiego Związku Nurkowego. Maksymalna, dozwolona głębokość to 40 metrów.

Błękitne i niezwykle klarowne wody Chorwacji posiadają temperaturę ok. 24°C latem.

Wyspa Hvar oferuje zróżnicowaną rzeźbę podwodnego terenu. Kabal to miejsce, gdzie przepłynąć możemy tunelem, na głębokości ok. 25-30 m spotkamy tutaj skorpenty, kongery, ośmiornice oraz skorupiaki. Ściany porośnięte są pomarańczowymi gorgoniami. Wypiętrzenia skalne tworzą tutaj ciekawe wgłębienia. Nocą nurkowanie dozwolone jest tylko dla zaawansowanych.

Glavna prezentuje ściany porośnięte gąbkami, koralowcami oraz mszywiołowymi. Homary, kraby, langusty zaliczają się do przedstawicieli tutejszej fauny, wraz z ośmiornicami oraz ślimakami. Dno posiada pęknięcie, które doprowadza do pionowej szczeliny.
Lanterna to miejsce, do którego dopłyniemy w ok. 40 minut z Hvar. Wśród kamieni osiadłych na dnie kryją się bezkręgowce, a skały porośnięte są gorgoniami i żółtymi gąbkami.

Travna oferuje nurkowanie wzdłuż ściany, w szczelinach której chowają się mniejsze rybki. Spotkamy tutaj skorpeny, mureny, ławice sargusów, amarelki oraz chromisy. Do większych gatunków należą orlenie i rekin psi. W płytszych miejscach żyją natomiast koniki morskie.

Tatnija to ściana zamykająca zatokę. Tworzy filary, różnej wielkości ścianki i progi, pozwalając na eksplorację ciekawie ukształtowanego terenu. Ławice ryb opływają ją z każdej strony. Gorgonie, langusty, łopaciarze oraz nagoskrzelne ślimaki to jedynie część flory i fauny tego obszaru.

Campanella to skryta pod wodą iglica, wznosząca się do 70 metrów. Korale i gąbki tworzą tu ciekawe formacje. Wokół skały występują silne prądy, dlatego też miejsce to najlepsze jest dla zaawansowanych nurków. Szczególnie pięknie prezentują się czerwone gorgonie. Spotkamy tutaj barweny, kongery, widlaki różowe, barweny oraz mureny, a także ławice oblad, sargusów i chromisów.

Miłośnicy podwodnych szczątków statków mogą dopłynąć do wraku drewnianego kutra Ribolovac. Pokład ma długość ok. 50 m i spoczywa na głębokości 12 m.

Niedaleko wyspy Solta zanurkować możemy przy Mrduja. Jest to ścianka o wysokości 3 metrów, która prowadzi do spoczywającej na głębokości 32-45 metrów łodzi rybackiej. Miejsce to nadaje się do nurkowania także dla początkujących podwodnych turystów.
Jaskinia w zatoce Lućice to kolejna atrakcja wód Chorwacji. Wejście do pieczary mieści się na głębokości ok. 3 metrów i prowadzi dalej na ok. 37 metrów. Zamieszkują ją ośmiornice, kraby łopaciarze, langusty oraz mniejsze skorupiaki. Ściany porośnięte są gąbkami, a w szczelinach kryją się jeżowce.

Malta

Wybrzeża Malty opływa Morze Śródziemne, którego widoczność sięga ok. 30 m, a temperatura wody utrzymuje się w okolicach 27°C latem.

Azure Window czy Blue Hole na Gozo to jedne z najciekawszych miejsc w tej okolicy. Podwodne korytarze, tunele i groty zapewnią niezwykłą, podwodną przygodę.

W pobliżu Cirkewwa znajdziemy m.in. wrak M.V. Rozi czy też The Madonna – posążek ulokowany we wgłębieniu 17 metrowej ściany. Pobliska rafa posiada ciekawe, różnorodne barwy i tętni morskim życiem.

The Arch to miejsce opływane przez barakudy. Łuk opada na 18 metrów w głąb wody. Do jednych z najczęściej odwiedzanych miejsce zalicza się Blue Grotto, do groty mogą zawitać nurkowie z dowolnym doświadczeniem. Głębokość sięga tu 40 metrów, a podwodną okolicę wypełniają ciekawe okazy flory i fauny.

Jednym z wraków w wodach Malty jest Um-El-Faroud, zatopiony na cześć ofiar eksplozji w doku podczas jego naprawy.

HMS Maori to inny statek spoczywający na morskim dnie, pochodzący z czasów II wojny światowej. X139 Waterlighter to zaś przedstawiciel floty z kampanii Galliapoli.

Do miejsc oddalonych bardziej od brzegu zalicza się St Paul’s Island z niezwykłą rafą dookoła i pięknym, skalistym dnem. Głębokość sięga tu 25 m.

Dopływając do Lahrax Point odkryć możemy skalny otwór, wyrzeźbiony przez sztormy. Comino Caves to z kolei duże zagęszczenie grot i jaskiń. Kryją się w nich skorupiaki, a ławice leszczy pływają w okolicy. Barakudy i niezwykle duże mureny występują natomiast w pobliżu Lantern Point. Ściana rafy opada tutaj do 45 m.

Dla średnio zaawansowanych nurków atrakcyjną propozycją jest Jaskinia Aleksa – doskonała na jedno z pierwszych nurkowań tego typu. Osoby zafascynowane wrakami znajdą tutaj wiele ciekawych statków - The Imperial Eagle, niegdyś prom, kursujący między Maltą a Gozo, Torpedo Ship – włoską łódź, która poszła na dno po wybuchu podwodnej miny, czy też HMS Hellespont parowiec kołowy, w większości drewniany, zatopiony w czasach wojennych. W okolicy znajdzie się także samolot Bristol Blenheim Bomber, zestrzelony w czasie II wojny światowej.

Lazurowe Wybrzeże

Niezwykle ukształtowane wybrzeże z niesamowitej barwy wodą to raj dla miłośników podwodnej przygody. Płytkie nurkowanie możliwe jest w pobliżu Port-Cros, głębiej zaś zejdziemy od strony półwyspu Giens i St-Tropez, w okolicy La Napoule oraz St-Raphael. Miejsce to jest szczególną gratką dla osób zafascynowanych wrakami – wiele okrętów oraz samolotów osiadło na dnie w czasach II wojny światowej. Do najpopularniejszych zalicza się okręt podwodny Le Rubis oraz frachtowce Donator i Le Grec.

Wyspy Iles d’Hyères leżące na Lazurowym Wybrzeżu wyróżniają się pięknymi, mieniącymi się rafami. Teren jest pod ochroną, zaliczając się do parku o całkowitej powierzchni 1800 ha. Spotkamy tutaj graniki i barakudy śródziemnomorskie.

Wielka Brytania

Nurkowanie z fokami w pobliżu Farne Islands to jedna z większych atrakcji Wielkiej Brytanii. Wyspa mieści się na wschodnim wybrzeżu. W licznej populacji występują tutaj foki szare. Co roku setki nurków odwiedza okolicę, aby wraz z nimi pływać oraz uwiecznić ich piękno na fotografiach. Nurkowania organizuje centrum Farne Island Divers.

Irlandia

Irlandia to kierunek obierany przede wszystkim na nurkowanie wrakowe. Leżące na północy hrabstwo Donegal to miejsce bogate w osiadłe na dnie statki. Dno morskie posiada tutaj ciekawe ukształtowanie, także wybrzeże jest dość mocno zróżnicowane – z dużą ilością plaż między głazami i skalnymi występami. Latem panuje bardzo dobra widoczność pod wodą, a temperaturę podnosi

Golfsztrom.

Największe atrakcje tej okolicy to:

Wrak SS Empire Heritage o długości kadłuba 66 m, dawny to tankowiec brytyjski, który osiadł na dnie po uderzeniu weń torpedy w 1949 roku. Używany m.in. do transportu ciężkiego sprzętu wojskowego – w tym czołgów, które osiadły na dnie wokół statku.

Wrak HMS Laurentic to transportowiec o długości 40 m. W 1917 roku zatonął w wyniku wybuchu miny podwodnej. Spośród 43 ton złota, które przewoził w czasie zatonięcia, 20 sztabek nadal pozostaje nieodnalezionych.

Wrak SS Justicia, brytyjski liniowiec, posiadający imponującą długość 72 m. Na dnie spoczywa od 1918 roku.

Wrak SS Roscommon również posiada długość 72 m. Zatonął w 1918 w wyniku storpedowania.

Wrak SS Athenia, niegdyś parowiec pasażerski, ma długość 62 m. Zaatakowany został w 1939 roku, w czasie przewożenia ponad 1400 osób. Większość ocalała, dzięki sprawnej akcji ratunkowej.

Szkocja

Osoby nurkujące w tej okolicy uważać muszą na silne i zmienne prądy. Najciekawsze miejsce to Scapa Flow – uznawane za jedno z najlepszych miejsc na nurkowanie wrakowe. Na dnie zatoki spoczywają statki należące do floty cesarskiej z czasów I wojny światowej. Pancerniki, krążowniki i niszczyciele, statki transportowe oraz okręty – nurkowie zafascynowani wrakami nie znajdą innego miejsca, które oferuje taką różnorodność jak podwodne „cmentarzysko” w Szkocji.

Najciekawsze wraki to: Kronprinz Wilhelm, Brummer, Margraf, Karlsruhe, Dresden, niszczyciel F-2 oraz barka YC21. Ułożenie większości statków pozwala na zwiedzenia także ich wnętrz. Do miejsca nurkowania dopływa się łodzią.

GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA

 
 
   
 
3          
  Nurkowanie

Nurkowanie z Grupa Media Informacyjne to zestawienie najciekawszych informacji dla amatorów, profesjonalistów i pasjonatów świata podwodnego i związanego z nim nurkowania. Znajdziemy tutaj podstawowe informacje o nurkowaniu, informacje teleadresowe, o organizacjach nurkowych, najciekawszych miejscach nurkowych wraz z opisem tych miejsc.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
2          
  Nurkowanie

Nurkowanie z Grupa Media Informacyjne to zestawienie najciekawszych informacji dla amatorów, profesjonalistów i pasjonatów świata podwodnego i związanego z nim nurkowania. Znajdziemy tutaj podstawowe informacje o nurkowaniu, informacje teleadresowe, o organizacjach nurkowych, najciekawszych miejscach nurkowych wraz z opisem tych miejsc.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
1          
  Nurkowanie

Nurkowanie z Grupa Media Informacyjne to zestawienie najciekawszych informacji dla amatorów, profesjonalistów i pasjonatów świata podwodnego i związanego z nim nurkowania. Znajdziemy tutaj podstawowe informacje o nurkowaniu, informacje teleadresowe, o organizacjach nurkowych, najciekawszych miejscach nurkowych wraz z opisem tych miejsc.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
 
 
FACEBOOK YOUTUBE TWITTER GOOGLE + DRUKUJ  
 
       
       
 
 
Oferty promowane              
 
   
 
                   
         
 

Najlepsza rozrywka z TV Media Informacyjne

           
Filmy różne   Filmy reklamowe   Filmy informacyjne   Filmy sportowe   Filmy przyrodnicze
       
                 
Filmy muzyczne   Filmy dla dzieci   Filmy kulturalne   Filmy motoryzacyjne   Filmy edukacyjne
       
             
© 2010 Adam Nawara 2017            
   
 
   
   
   
     
    Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu Copyright: Grupa Media Informacyjne 2010-2017 Wszystkie prawa zastrzeżone.