PRZEWODNIK NURKOWY- MINDORO I LUZON - FILIPINY
PRZEWODNIK NURKOWY - MINDORO I LUZON - FILIPINY
Mindoro. Niewielka, położona na południowy zachód od większej Luzon. Na jej górzysty teren składają się wapienie i skały krystaliczne, a najwyższy szczyt to Halcon. Pomiędzy wzgórzami znajdują się wąskie niziny, gdzie uprawiane są palmy kokosowe, trzcina cukrowa, ryż oraz kukurydza. Inna dochodowa praca tutejszych mieszkańców to udział w wydobyciu złota. Największe miasto na wyspie to Calapan, a sama wyspa słynie z pięknych krajobrazów, bajecznych plaż i raf. Najpopularniejsza jest zatoka Puerto Galera, gdzie jest mnóstwo pięknych widoków zarówno na lądzie, jak i pod wodą.
Luzon. Jest to największa filipińska wyspa, gdzie mieszka ponad 40 milionów ludzi, która jest głównym ośrodkiem gospodarczym kraju, a przede wszystkim na niej leży stolica Filipin – Manila. Wyspa Luzon to także złoża miedzi i chromu, a także rozwinięty przemysł przetwórczy roślin uprawianych na innych wyspach. Poza aspektem gospodarczym, Luzon to także wyspa bogata w górzyste, ciekawe krajobrazy, a także w gatunki endemiczne zwierząt. Górzysty charakter wyspy ma także lekki dreszczyk, ponieważ znajduje się tu wiele czynnych wulkanów.
Nurkowanie: potrzebne dokumenty itp. W bazach od nurków wymaga się przeważnie posiadania certyfikatów nurkowych, świadectw zdrowia, ale dobrze jest mieć ze sobą swój logbook i adapter INT. Należy pamiętać, że komory dekompresyjne są w Manili, Cebu oraz Batangas.
Miejsca do nurkowania.
Puerta Galera. Nadmorska miejscowość portowa na Mindoro, leżąca w zatoce Puerto Galera, znana z urokliwych plaż oraz widowiskowych raf. Formacje koralowców są tu w świetnym stanie, nie zniszczone przez ludzkie działania, pełne gatunków rafowych i pelagicznych.
Sabang i wyspy Verde. Miasteczko tuż przy Puerto Galera, gdzie znajduje się baza nurkowa na dobrym poziomie, a nurkowych miejscówek jest spora lista. Stąd też wyruszają wyprawy na wyspy Verde. Najsłynniejsze miejsca to: Canyons, Monkey Beach, West of Escarceo Point, Sinandigan Wall czy Shark Cave. Niektóre z nich są przeznaczone wyłącznie dla doświadczonych nurków, ale są i takie dla nowicjuszy. Opadające ściany pokryte koralami, mnogość żyjących tu stworzeń, spotkania oko w oko z rekinami, obserwowanie majestatycznych mant i wiele innych cudów, sprawiają, że nie chce się wypływać na powierzchnię. Korale przybierają tu wszystkie kształty świata, są wachlarze kielichy, kule i inne. Fotografowanie bliskich spotkań z rekinem, orleniem czy mantą to także niezapomniane wrażenie.
Anilao. Miejsce na wyspie Luzon, gdzie można spotkać nurków z całego świata. Przybywają tu na niezapomniane nurkowania makro, ponieważ znajduje się tu około 50 spotów. Wszystkich przyciąga wyjątkowa mnogość żyjących tu endemicznych gatunków ryb, mięczaków, skorupiaków i koralowców.
Subic Bay. To z kolei, miejsce, gdzie można podziwiać liczne wraki, warte eksploracji. Dzięki temu, że leżą tam już dziesiątki lat, zostały zasiedlone przez liczne koralowce, ryby i skorupiaki.
Rejsy nurkowe. Wokół tych dwóch wysp nurkuje się głównie z pokładu statku. Ruszają stąd także dalsze wyprawy nurkowe, a są to głównie trasy na rafę Tubbataha, Coron i Apo Reef, okolice wyspy Bohol i Leyte.
PRZELOTY I POBYT - MINDORO I LUZON - FILIPINY
Baza noclegowa. Noclegi na Filipinach są zróżnicowane. W większych miastach znajdziemy hotele w różnym standardzie i cenie. Natomiast noclegi w małych nadmorskich miejscowościach mają sporo uroku, ponieważ są to zwykle drewniane domki. Przypominają odrobinę nasze domki kampingowe. Można wynająć taki niewielki, z miejscem jedynie na łóżko i bez wygód, albo droższy, który jest większy i komfortowy, bo z telewizją i toaletą. Wszystkie mają cechę wspólną, werandę z hamakiem, skąd przy odrobinie szczęścia można patrzeć na morze.
Dojazd i transport. Jeśli punktem docelowym jest Luzon, ewentualnie pobliskie Mindoro, to podróż będzie nieco krótsza. Manila ma bowiem lotnisko, gdzie lądują samoloty z Europy. Z Polski nie ma lotów bezpośrednich, my musimy złapać samolot z Londynu lub Berlina. Rzecz jasna, wybierając z się z zachodnich rejonów naszego kraju, zdecydowanie najszybciej i najtaniej będzie pojechać do Berlina. Można także z Warszawy polecieć np. do Hongkongu i tam przesiąść się na tanie linie Cebu Pacific, które latają także do Manili. Pozostając na Luzon, musimy jedynie dostać się autobusem lub taksówką jepneey do obranego celu, natomiast na Mindoro najprościej jest dostać się statkiem z Batangas. Rejs trwa około 5 godzin.
ATRAKCJE TURYSTYCZNE - MINDORO I LUZON - FILIPINY
Sagada. Mała miejscowość leżąca w górach na północy wyspy Luzon, na wysokości 2000 m. To piękne krajobrazy, spokojna i nieco leniwa atmosfera, jaskinie, piękne wodospady oraz trumny wiszące na stromych ścianach skał. Ta osobliwość znajduje się w Dolinie Echa, gdzie mieszkańcy nie grzebią zmarłych w ziemi, a składają w jaskiniach. Natomiast najbardziej zasłużonych i zacnych obywateli chowa się poprzez powieszenie trumien z ich ciałami na stromym zboczu skały. Ten zwyczaj ma już ponad 2 tyś. lat, a najstarsze istniejące trumny liczą sobie obecnie około 100 lat. Natomiast trumny umieszczone w jaskiniach liczą sobie maksymalnie 500 lat. Ważne, aby zastosować się do komunikatów i nie spacerować pod klifami, na których wiszą trumny, ponieważ zdarza się, że ze starości spadają ze skał.
Tarasy ryżowe w Banaue. Wyjątkowe miejsce, które dzięki swojej urodzie awansowało ze zwykłych pół uprawnych na zabytek wciągnięty na listę UNESCO. To tarasy rolne umiejscowione na zboczach górskich Ifugao. Sama uprawa jest ciekawa w kwestii stosowanych tam technik. Połacie ryżowe powstały wyłącznie w wyniku pracy rąk, bez maszyn, a wspomagane są systemem irygacyjnym, w którym woda czerpana jest ze znajdujących się wyżej lasów deszczowych. Ciągła erozja powoduje zniszczenia w tym wyjątkowym tworze, w związku z tym UNESCO uznało to miejsce za zagrożone, a władze Filipin wkładają sporo wysiłków w ratowanie tarasów.
Manila. Miasto jest przede wszystkim stolicą Filipin, która leży na wyspie Luzon. Samo miasto rozwija się wciąż dynamicznie, zwłaszcza część Metro Manila, a dla turystów to spora oferta atrakcji do zwiedzania:
-Fort Santiago. Twierdza znajduje się zabytkowej części miasta- Intramuros. Budowa trwała 150 lat, a rozpoczęta została w 1571r., przy czym początkowo był to jedynie drewniany fort stanowiący siedzibę władcy Manili Sulejmana III. Kiedy na wyspę przybyli Hiszpanie, fort spłonął, a w jego miejsce nowi gospodarze postawili murowaną siedzibę militarną o nazwie Fort Santiago. Hiszpanie zbudowali go tak, aby mogli obserwować także morze i bronić się stamtąd przed piratami. Fort zniszczony w czasie II wojny światowej został potem odbudowany.
-Park Paco. Przerobiony z dawnego cmentarza, otoczony okrągłym murem. Atmosfera zabudowań z 1822 roku i pięknie zorganizowanej szaty roślinnej daje wyjątkowy urok temu miejscu. Tu spotykają się mieszkańcy, odbywają się zdarzenia kulturalne. Mieszkańcy chętnie organizują tu swoje przyjęcia rodzinne jak np. wesela czy rocznice.
-Kościół św. Augustyna. Wyjątkowy obiekt w zabytkowej części miasta Intramuros. Zbudowany w 1606 r. budynek jest miejscem kultu, ponieważ w praktycznie nienaruszonym stanie przetrwał japońską okupację. Kościół środku można oglądać liczne relikwie.
-Ogród Japoński. Utworzony został przez mieszkającą tu mniejszość japońską i stanowi miniaturkę prawdziwego ogrodu japońskiego oraz symbol zacieśniania przyjacielskich więzi między filipińskimi i japońskimi obywatelami. Można tu obejrzeć piękne gatunki roślin, zupełnie niespotykane na Filipinach.
-Pałac Gubernatora. Dawniej był siedzibą gubernatorów hiszpańskich, aż do trzęsienia ziemi w 1863 roku. Po stu latach od zdarzenia został odbudowany przez Narodowy Bank Filipin.
-Katedra. Najważniejszy katolicki obiekt sakralny na Filipinach, poświęcony Matce Boskiej, patronce kraju. Katedra była przebudowywana aż 6 razy, a obecnie jest siedzibą arcybiskupa Filipin. Budynek położony jest w zabytkowej części stolicy.
-Cmentarz Chiński. Jego początki sięgają co prawda zaledwie połowy XIX wieku, ale mauzolea wykonane z drogiego kamienia i bogato zdobione to swoiste dzieła sztuki, które wskazują na zamożność zmarłego. Cmentarz ma aż 54 h, a powstał w wyniku zakazu chowania Chińczyków na cmentarzach hiszpańskich.
-Pałac Malacañang. Pałac jest obecnie siedzibą rządu, a uznawany za zabytkową perłę Filipin. W jednym ze skrzydeł pałacu znajduje się najliczniej odwiedzane muzeum w kraju, muzeum prezydenckie.
-Muzeum Pambata i inne. To świetna atrakcja dla dzieci, ale nie tylko. Interaktywne muzeum podzielone jest na 6 tematycznych bloków, jak „praca ciała”, „wybór zawodu” czy „dzieci globalnej wioski”. Inne ciekawe miejsca to muzea nauki, kolonialne Casa Manila oraz muzeum armii filipińskiej.
-Park Sizal. Polska nazwa to Luneta, a park jest kolejnym popularnym miejscem spotkań tutejszych mieszkańców, gdzie sporo się dzieje. Często mają tu miejsce koncerty i inne kulturalne wydarzenia, a turysta ma okazję przebywać blisko filipińskiej społeczności.
-Muzeum Banku Centralnego. To miejsce, gdzie można podziwiać ogromną kolekcję filipińskich monet i banknotów z różnych okresów, a także pieniądze z innych zakątków świata. Ta ciekawa kolekcja powstała w 1974 roku z dotacji tutejszych kolekcjonerów.
-Jezioro i wulkan Taal. Miejsce znajduje się około 50 km od Manili, w miasteczku Talisay. Wulkan Taal mierzy zaledwie 300 m wysokości i jest najmniejszym na świecie czynnym wulkanem. To popularne miejsce dla turystów, którzy wynajmują w miasteczku łodzie banca, dopływają do wyspy z wulkanem, następnie wchodzą lub wjeżdżają konno na szczyt. A tam czeka krater z parującym jeziorem i piękne widoki.
Mindoro-atrakcje. Tu główną atrakcją jest portowa miejscowość Puerto Galera, gdzie można leżakować na wyjątkowo malowniczych plażach, kąpać się w krystalicznej wodzie i podziwiać kolorowe rafy. To, co prawda atrakcje jakich wiele na całych Filipinach, ale na Mindoro jest wyjątkowo bajecznie. Inna atrakcja to znajdująca się w głębi wioska rdzennych mieszkańców wyspy, plemiona Mangyan.
BAZY / CENNIK - MINDORO I LUZON - FILIPINY
Bazy nurkowe
ABWonderdive- Small Laguna Beach. Profesjonalna baza nurkowa a zarazem centrum szkoleniowe PADI. Nurkowie mogą tu wypożyczać komplety sprzętu, butle, lampy. Do dyspozycji są komputery oraz sprężarki. Baza oferuje 40 różnych wypraw, odbywających się w określonych terminach i zależnie pod zapotrzebowania. Całodniowe wyprawy są połączone z barbecue na plażach.
Asia Divers-Puerto Galera. Baza położona niedaleko hotelu, prowadzona przez Austriaka i Szwajcara. Ośrodek oferuje codziennie kilka wypraw nurkowych w dzień, jedno nocne, kursy PADI i CMAS na różnych poziomach. Na miejscu można skorzystać z miejsca do płukania sprzętu nurkowego i fotograficznego, przechowalni, wypożyczalni oraz warsztatu. Nitroks jest dostępny za dopłatą, do wynajęcia są butle 12l, ale adapter warto mieć swój.
Atlantis Puerto Galera. Baza prowadzona przez Brytyjczyków, która oferuje cztery nurkowania dziennie oraz nurkowanie nocne na Mandaryny. Dostępni są także instruktorzy prowadzący kursy nurkowe na różnych poziomach w kilku językach. Baza dysponuje bazą noclegową w przylegającym do niej hotelem, butlami 12l, zaworami i nitroksem dodatkowo płatnym. Ośrodek posiada 5 łodzi wykorzystywanych na wyprawy, a dodatkową atrakcją są nocne nurkowania z użyciem lamp fluorescencyjnych, w których świetle korale i ukwiały wyglądają wyjątkowo.
Buceo Anilao Dive Center. Baza stanowi część kompleksu hotelowego, oferuje cztery nurkowania dziennie oraz kursy PADI na różnych poziomach. Dla gości dostępne są 12 litrowe butle z zaworami, 18 stanowisk dla fotografów, sale na odprawy i kursy, wypożyczalnia i przechowalnia oraz nitroks. Wyprawy odbywają się z użyciem tradycyjnych łodzi banka, w każdej bierze udział przewodnik. Baza posiada świetną ofertę pakietów nurkowań dla osób lubiących nurkować często i długo.
HOTELE - MINDORO - FILIPINY
W okolicy znajduje się wiele godnych polecenia obiektów oferujących zakwaterowanie.
INNE INFORMACJE - MINDORO I LUZON - FILIPINY
Klimat. Całe Filipiny, w tym także wyspy Mindoro i Luzon, są objęte klimatem tropikalnym, ciepłym i wilgotnym. Cały rok jest tu ciepło, w nocy średnio 25, a w dzień 35 stopni. Najgorętszy sezon trwa od marca do maja. W okresie od marca do października trwa tu pora deszczowa, kiedy to mogą pojawiać się tropikalne huragany, ale nadal jest ciepło.
Wizy. Polscy turyści mogą przebywać na Filipinach do 21 dni bez zbędnych formalności, na podstawie paszportu, który musi mieć 6 miesięcy ważności od daty planowanego wylotu. Na dłuższy pobyt trzeba uzyskać zgodę, co kosztuje około 35 USD, a formalności można załatwić np. przez hotel lub wcześniej w Polsce, w ambasadzie. Przy wylocie z Filipin trzeba uiścić na pożegnanie opłatę lotniskową w wysokości 750 peso.
Przepisy celne. Na Filipiny można wwieźć 200 papierosów lub odpowiednio 50 cygar albo 250 g tytoniu. Dozwolony alkohol to 1l mocnego alkoholu i 1 litr wina. Wracając można wywieźć 1l alkoholu powyżej 22%, 2 litry poniżej 22%, 16l piwa, a wyrobów tytoniowych tyle co przy wjeździe. Surowo zabronione jest wywożenie okazów gatunków chronionych roślin lub zwierząt oraz pamiątek stworzonych z ich użyciem. Wartość wywożonych towarów nie powinna przekraczać 430 EUR. Problemy można mieć za przewożenie broni i narkotyków, a także za niegrzeczne zachowanie wobec celników.
Waluta. Filipińska waluta to peso, które jest warte około 0,08 PLN. Na miejscu należy mieć ze sobą dolary amerykańskie lub euro, aby je swobodnie wymienić na tutejszą walutę. W większych miastach pełno jest kantorów, bankomatów i banków. Gorzej, jeśli wybieramy się w bardziej ustronne miejsca. Wtedy należy zaopatrzyć się w odpowiednią ilość peso zaraz po przylocie, np. na lotnisku.
Czas. Lecąc na Filipiny musimy sobie do czasu panującego w naszym kraju dodać 7 godzin.
Prąd. Napięcie w gniazdkach to 220V, ale konieczne jest używanie amerykańskich przejściówek.
Zwyczaje. Zarówno Luzon, jak i Mindoro, to wyspy, gdzie mieszają się naleciałości zwyczajów zaczerpniętych od Hiszpanów i Amerykanów z tutejszymi, rdzennymi tradycjami. Dzięki długiej obecności Hiszpanów na tych terenach, główną wiarą jest katolicyzm. W wyniku obcowania z Amerykanami, znajdziemy tu zdobycze amerykańskiej komercji, jak fast food, taksówki jeepney, a także powszechnie znany i używany język angielski. Tempo życia mieszkańców jest zróżnicowane. Na Luzon, w większych miastach króluje handel w różnych formach, jest głośno i tłocznie. Już na obrzeżach lub na mniejszym Mindoro, mieszkańcy trudnią się głównie rolnictwem. Tu życie toczy się blisko natury i w nieco pierwotny sposób, czego dowodem jest obecność rdzennego plemienia Mangyan.
Opieka medyczna. Jeśli celem podróży nie jest wyspa Palawan, to nie ma obowiązku wykonywania wcześniejszych szczepień. Jeśli jednak ktoś chce się zabezpieczyć, to zalecane są szczepienia przeciwko tężcowi, żółtaczce typu A i B oraz chorobie Heinego-Medina. Opieka medyczna jest dostępna i na dobrym poziomie, jednakże w mniejszych miejscowościach może być z tym problem. Zaleca się wykupienie ubezpieczenia zdrowotnego przed podróżą.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |