PRZEWODNIK NURKOWY- MALEDIWY
PRZEWODNIK NURKOWY - MALEDIWY
Malediwy to archipelag wysp i państwo położone na Oceanie Indyjskim. Wyspy leżą około 500 km na południowy zachód od Indii. Kraj składa się z 26 malowniczych atoli, które ukształtowały się na grzbiecie łańcucha wulkanicznego. Stolicą państwa jest Male. Kraj jest słabo zaludniony – jedynie 200 ze wszystkich wysp jest zamieszkałych.
Malediwy często nazywane są rajem dla osób pragnących wypocząć od zgiełku zachodniego świata. Wiele osób uważa, że znajdują się tu najpiękniejsze nurkowiska i plaże na świecie.
Nurkowanie
Malediwy stanowią jedno z najciekawszych miejsc, jeśli chodzi o nurkowanie. Nurkowiska są niezwykle różnorodne – występują tu płytkie ogrody koralowe, ale i strome ściany pomiędzy atolami, gdzie można spotkać niezwykle silne prądy. Najczęściej występującymi zwierzętami są: manty, płaszczki, rekiny rafowe i żółwie, a także liczne ławice bajecznie kolorowych ryb. W wielu miejscach znajdują się także podwodne jaskinie i przewieszenia. Dużym udogodnieniem jest to, że na wielu wyspach można wygodnie nurkować z plaży.
Turyści decydują się również na nurkowanie z łodzi (dhoni). Nie są one kotwiczone, dryfują razem z osobami nurkującymi. W związku z tym często pojedyncze nurkowania są ograniczone czasowo i głębokościowo (najczęściej jest to 60 minut i 30 m głębokości).
Wybierając się na Malediwy w celach nurkowych należy zabrać z sobą świadectwo zdrowia, logbook, certyfikat nurkowy oraz adapter do zaworów INT. Najlepiej sprawdzi się tutaj pianka o grubości 3-5 mm, z uwagi na to, że temperatura wody w ciągu roku waha się w granicach 27-29 stopni.
W razie potrzeby można korzystać z komór dekompresyjnych znajdujących się na Kuramathi i na Bondos.
Ciekawą formą na zobaczenie wielu miejsc na Malediwach jest safari nurkowe. Najczęściej jest to długi rejs, w czasie którego odbywa się nurkowanie bez schodzenia na ląd lub z możliwością zwiedzania wysp. Wybierając taki rejs warto zwrócić uwagę na zagwarantowaną minimalną liczbę nurkowań, rodzaj wyżywienia i miejsce noclegu oraz to, czy sprzęt będzie udostępniany w czasie rejsu, czy też będzie konieczność zabrania go ze sobą. Takie rejsy organizowane są przez cały rok.
Najatrakcyjniejsze miejsca do nurkowania na Malediwach to:
Atol Ari – położony jest w zachodniej części Malediwów. Jedną z atrakcji tego nurkowiska jest Złamana Skała. Trzeba tutaj uważać na bardzo silne prądy, można nurkować pomiędzy kanałami atoli. Najczęściej w tym rejonie pojawiają się tu rekiny wielorybie, żółwie i rekiny koralowe.
Hukreuli Faru – niezwykle barwna rafa. Najczęściej można zobaczyć tutaj manty.
Atol Baa – znajduje się w pobliżu zatoki Hanifaru. Bardzo często pojawiają się tutaj w dużej ilości manty– niekiedy nawet 200 naraz.
Dużą atrakcją jest pojawianie się rekinów wielorybich.
Atol Thilas – jest to niewielka rafa z przewieszeniami i jaskiniami, które w wielu miejscach sięgają powierzchni. W tym miejscu możliwe jest nurkowanie z plaży.
Północny atol Male – jeden z najlepiej rozwiniętych atoli, jeśli chodzi o turystykę. Jest tu wiele baz nurkowych. W okolicy znajduje się spora ilość jaskiń i wielobarwnych koralowców. Pamiętać trzeba jednak, że występują tu bardzo silne prądy. W okresie od marca do października często zauważyć można w tym miejscu manty. W pobliżu atolu znajduje się wrak statku Victory, który zatonął tu w 1981 r. Skrywają się w nim wielobarwne ryby.
Południowy atol Male - to doskonałe miejsce dla osób lubiących eksploatację podwodnych jaskiń. Również i tutaj można zobaczyć kilka ciekawych wraków statków. Region ten bardzo często odwiedzają tuńczyki, rekiny młoty i żółwie zielone.
Atol Raa – znany również jako North Maalhosadulu. Ilość różnobarwnych korali występujących w tym miejscu sprawia, że nazywane jest ono często podwodnym ogrodem. Atol składa się z 90 wysp, z czego 16 jest niezamieszkałych. Pomiędzy wyspami znajdują się liczne kanały idealne do nurkowania. W miejscu tym występują silne prądy, jednak warto spróbować nurkować tutaj z uwagi na przejrzystość wody. W miejscu tym występuje najwięcej czerwonych i pomarańczowych koralowców.
PRZELOTY I POBYT - MALEDIWY
Jak dotrzeć, przeloty, pobyt
Praktycznie jedynym sposobem na dotarcie na Malediwy jest lot samolotem. Jednakże z Polski nie ma połączeń bezpośrednich, dlatego konieczny jest tak zwany lot z międzylądowaniem. Warto zdecydować się na loty z Frankfurtu nad Menem, Monachium czy Düsseldorfu, z uwagi na bliskość tych miast od polskiej granicy.
Regularne loty na Malediwy obsługują linie Austrian Airlines, Condor, Eurofly, Livington Air. Można zdecydować się również na lot czarterowy. Takie połączenia obsługują między innymi: First Choice, Malev-Hungarian, Edelweiss, Monarch Airlines i Air Italy.
Lot z Europy do Male trwa około 9 godzin. Lądowanie odbywa się zwykle na wyspie Huhlé, na lotnisku Male International Airport.
Transport
Duży wpływ na lokalny transport ma wyspiarki charakter Malediwów. W sumie, na wyspach wchodzących w skład kraju znajduje się pięć lotnisk, a dwa mają status międzynarodowych. Problem może stanowić poruszanie się samochodem po poszczególnych wyspach, gdyż utwardzone drogi znajdują się jedynie na większych z nich. Na wielu wyspach znajdują się naturalne i sztucznie utworzone porty ułatwiające cumowanie łodzi.
Jednym z najczęściej wybieranych sposobów przemieszczania się pomiędzy wyspami są samoloty i hydroplany. Te ostatnie są nieco droższe, jednak dają możliwość podziwiania przepięknych krajobrazów Malediwów. Równie popularne są łodzie. Można zdecydować się również na podróż nowoczesną motorówką lub łodzią typu dhoni.
Po Male najlepiej poruszać się rowerem lub motorem. Z uwagi na to, że miasto ma 2 km długości, spokojnie można zwiedzać je pieszo.
Noclegi
Malediwy nie są tanie, jednak można nieco zaoszczędzić na cenach noclegów. W Male polecanym miejscem do spania jest House Clover. Jest to czysty, przyjemny hotel zlokalizowany w pobliżu rządowej dzielnicy. Cena za dwuosobowy pokój wynosi około 30 Euro. Natomiast na Maafushi można skorzystać z gościny jedynego, za to kameralnego i niedrogiego hotelu, The White Shell.
ATRAKCJE TURYSTYCZNE - MALEDIWY
Obok nieziemskich widoków pod wodą Malediwy oferują także przepiękne krajobrazy ponad nią. Urokliwe plaże z białym piaskiem kuszą i zachęcają do wypoczynku. Najbardziej rozwinięty region turystyczny znajduje się na wyspie Male Północne, gdyż na niej znajduje się stolica kraju i jest to jednocześnie największe skupisko miejscowej ludności.
Gdy w chwili wytchnienia, w przerwie pomiędzy nurkowaniami będziemy chcieli zapoznać się z historią regionu, warto odwiedzić Muzeum Narodowe w Male i otaczający je Sultan Park.
Innym miejscem wartym zobaczenia jest pałac Mulee Aage wybudowany dla sułtana Moameda Shamsuddeena III. Pałac znajduje się naprzeciwko Meczetu Piątkowego.
Chcąc zapoznać się z miejscową kulturą i zwyczajami, a także wyrobami miejscowych rękodzielników, warto wybrać się na targ rybny położony w Male.
Ciekawym urozmaiceniem pobytu na Malediwach może być również rejs połączony z łowieniem ryb lub rejs statkiem z przeszklonym dnem. Ostatnia propozycja daje możliwość podziwiania podwodnego świata osobom, które nie potrafią nurkować.
BAZY / CENNIK - MALEDIWY
Bazy nurkowe
Na Malediwach działa kilka baz nurkowych, które posiadają swoje centra na różnych wyspach należących do tego kraju. Dwa największe centra to Euro Divers z bazami między innymi na Kurumbie, Kandoomie, Vilamendhoo i Velidhu oraz Werner Lau z bazami na Bathali, Filiheyo i Medhufisi.
Euro Divers oprócz pojedynczych nurkowań i rejsów oferuje możliwość szkolenia – kursy PADI. Baza prowadzi również sklepy i wypożyczalnie sprzętu.
Walter Lau oferuje kursy i treningi w tym PADI i SSI Open Water Diver. Kursy nurkowania dla początkujących odbywają się w płytkich wodach laguny. W ofercie znajdują się także kursy dla zaawansowanych. W tej bazie nurkowej przewidziane są nurkowania dla dzieci w wieku od ośmiu lat – zajęcia odbywają się na głębokości ok. 2m. Dla starszych dzieci, w wieku 9 – 10 lat, kursy odbywają się na głębokościach odpowiednio 5 i 10 m.
HOTELE NA MALEDIWACH
W okolicy znajduje się wiele godnych polecenia obiektów oferujących zakwaterowanie.
INNE INFORMACJE - MALEDIWY
Klimat
Na Malediwach panuje klimat równikowy. Jest to klimat wilgotny. Średnia suma opadów wynosi tutaj 2130 mm, zaś średnia temperatura roczna to ok. 27 stopni.
Ludność
Najwięcej tubylczej ludności skupia się wokół stolicy kraju – Male i wyspy Male Północne. Zamieszkuje ją około 25% mieszkańców kraju. Pozostali mieszkańcy są rozproszeni po innych wyspach. Największą grupą etniczną są Syngalezi oraz Drawidowie. Dużą grupę stanowią także potomkowie ludności tubylczej i przybyszów z Afryki i Półwyspu Arabskiego oraz Malajów. Malediwy to obecnie kraj islamski, w którym religia odgrywa ważną rolę w życiu codziennym. Warto mieć to na uwadze wybierając się tu na wakacje.
Noclegi
Malediwy nie są tanie, jednak można nieco zaoszczędzić na cenach noclegów. W Male polecanym miejscem do spania jest House Clover. Jest to czysty, przyjemny hotel zlokalizowany w pobliżu rządowej dzielnicy. Cena za dwuosobowy pokój wynosi około 30 Euro. Natomiast na Maafushi można skorzystać z gościny jedynego, za to kameralnego i niedrogiego hotelu, The White Shell.
Wizy
Po wylądowaniu w Male każdy turysta otrzymuje bezpłatnie stempel władz imigracyjnych, który zezwala na wjazd oraz pobyt na Malediwach przez okres do 30 dni. Aby otrzymać wizę pobytową (turystyczną) trzeba posiadać ważny paszport oraz bilet powrotny. Konieczna jest także rezerwacja hotelu, albo potwierdzenie, że posiada się wystarczające środki pieniężne na pokrycie kosztów pobytu – jest to 150 USD na dzień. Pobyt w innych celach niż turystyczne wymaga zgody MSW albo zaproszenia społeczności lokalnej, które będzie potwierdzone przez MSW.
Waluta
Obowiązującą walutą jest rupia malediwska (MVR) 1 rupia malediwska = 100 laari. Jednakże w wielu miejscach przyjmowane są również inne waluty, w tym dolary amerykańskie. Nie poleca się płatności kartą kredytową, z uwagi na wysokie koszta manipulacyjne.
Prąd
Napięcie prądu zmiennego wynosi 220 V. Często spotkać można tu trójwtykowe gniazdka angielskie. Dlatego warto zabrać ze sobą przejściówkę.
Czas
Czas zimowy +4 godziny;
Czas letni +3 godziny.
Kuchnia
Kuchnia Malediwów łączy w sobie wpływy arabskie, azjatyckie i afrykańskie. Do wielu dań wykorzystuje się składniki dostępne na wyspach – ryby, głównie tuńczyka, słodkie ziemniaki i ryż. Jako dodatki często stosuje się wiórki kokosowe, chilli, cytryny i cebulę. Jednym z najpopularniejszych dań jest zupa garudhiya - zupa rybna z dodatkiem mieszanki curry, chilli i cebuli.
Popularnym przysmakiem są suszone ryby. Wiele gatunków podaje się również po uprzednim usmażeniu.
W niektórych regionach kraju przygotowanie poszczególnych potraw nieznacznie różni się. Warto przybyć na wyspy w okresie świąt państwowych i religijnych, by skosztować potraw przygotowywanych jedynie w tym okresie.
W restauracjach hotelowych z reguły serwowane są dania kuchni międzynarodowych, które można spotkać również w innych restauracjach na całym świecie. Kuchni miejscowej warto szukać w mniejszych lokalach prowadzonych przez tubylców.
Muzyka
Malediwy to kraj różnorodny również pod względem muzyki. Najciekawszą i zarazem najstarszą formą muzyczną jest boduberu. Ta muzyka do tańca pojawiła się w tym regionie około XI wieku. Utwory grane są przez 15 osób, z czego przynajmniej jedna również śpiewa. Gra zaczyna się spokojnie, w wolnym tempie, zaś kończy niezwykle mocnym, szybkim śpiewem. Można powiedzieć, że rytm przybiera formę muzyki mającej wprowadzić w trans.
Kolejną formą muzyczną jest thaara. Utwory wykonuje 22 muzyków – wyłącznie mężczyzn, którzy siedzą naprzeciw siebie. Przebieg utworu wygląda mniej więcej tak samo jak w przypadku boduberu, jednak thaara ma również znaczenie religijne.
Warto obejrzeć pokazy tańca kadhaamaali. Jest on wykonywany w strojach złych duchów przez 30 mężczyzn przy akompaniamencie instrumentów kadhaa i bębnów.
Parki narodowe
Z uwagi na zagrożenie związane z blaknięciem korali oraz tym, że Malediwy mogą znaleźć się pod wodą, coraz więcej miejsc obejmowanych jest ochroną. Tworzone są parki narodowe i rezerwaty. Jednym z największych jest Park Morski na Malediwach. Obejmuje on grupę bezludnych wysp Edu Faru w pobliżu atolu Noonu – ok. 170 km na północ od Male. Część atoli ma status rezerwatów rekinów. Od 1998 r. w takich miejscach nie wolno łapać rekinów. Zakaz obowiązuje w promieniu 12 km od wyznaczonego miejsca.
Inne informacje
Wybierając się na Malediwy warto pamiętać o przepisach celnych, które zakazują wwożenia na terytorium kraju amunicji, materiałów wybuchowych, broni i pornografii, przedmiotów, które mogłyby obrażać uczucia religijne mieszkańców, alkoholu oraz wieprzowiny. Nie wolno wywozić koralowców oraz skorup żółwi.
Na Malediwach homoseksualizm jest nielegalny. Osobom o takiej orientacji grożą kary cielesne, pozbawienie wolności, deportacja i kara śmierci.
Przed wyjazdem na Malediwy nie ma obowiązkowych szczepień. Warto jednak mieć na uwadze wysokie zagrożenie zachorowania na malarię, tyfus, cholerę, polio i żółtaczkę typu A, B oraz E.
Malediwy to kraj muzułmański, dlatego należy zabrać ze sobą stosowny strój, jeśli będziemy chcieli zwiedzać miasta. Nudyzm jest zakazany.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |