PRZEWODNIK NURKOWY- KALIMANTAN - INDONEZJA
PRZEWODNIK NURKOWY - KALIMANTAN - INDONEZJA
Wyspiarskie państwo położone w południowo – wschodniej Azji. W skład państwa wchodzi ponad 17 tysięcy wysp i wysepek w tym 6 tysięcy zamieszkałych. Największe z nich to Jawa, Sumatra, Borneo i Celebes należącymi do Archipelagu Wielkich Wysp Sundajskich. Mniejsze archipelagi to: Archipelag Riau, Archipelag Moluki i Archipelag Małych Wysp Sundajskich. Część wysp dzieli z sąsiadami, Malezją, Timorem Wschodnim i Papuą Nową Gwineą. Linia brzegowa Indonezji liczy 54728 kilometrów, a jej obszar jest czynny sejsmicznie. Posiada 27 czynnych wulkanów. Pasma górskie są tu liczne i sięgają 5000 m n.p.m. (Góry Śnieżne na Nowej Gwinei).
Główną religią w Indonezji jest Islam.
Stolicą kraju jest Dżakarta licząca ponad 8mln mieszkańców.
Kalimantan
Kalimantan jest indonezyjską częścią wyspy Borneo i zajmuje 72% wyspy. Co ciekawe, jest prawie dwukrotnie większy niż Polska, a ma zaledwie 12 milionów mieszkańców. Wybrzeże stanowią bagna, lasy namorzynowe niewysoka roślinność. Natomiast środek wyspy to tereny górzyste pokryte dżunglą, w której mieszkają orangutany i nosacze sundajskie. Wydobywa się tu ropę naftową i gaz ziemny a także diamenty i kamienie szlachetne oraz złoto.
Atrakcje na wyspie
Na rzece Mahakam spotyka się słodkowodne delfiny. Pierwotni mieszkańcy byli łowcami głów, a niektóre starożytne rzemiosła są uprawiane do obecnych czasów. Na targowiskach są sprzedawane koszyki, maty i biżuteria z pereł. Można zwiedzać kopalnię diamentów Cempka. Bardzo ciekawym zjawiskiem jest pływający targ w Banjarmasin. Z przyrody warto zwiedzić Park Narodowy Kutai.
Dojazd , transport
Aby dostać się na którąkolwiek z baz na Kalimantanie trzeba dolecieć do Balikpapan, następnie około 1,5 godziny lotu do Berau, a potem motorówką do poszczególnej bazy .
Miejsca nurkowe
Barakuda Point
Jest to najczęściej odwiedzane miejsce nurkowe na Kakabanie. Znajduje się na południowo-zachodnim brzegu wyspy. Jest to ściana gdzie są prądy, które przynoszą ogromne ławice różnych gatunków ryb takich jak: barakudy, ostroboki, żarłacze rafowe, lucjany, pokolce i karanksy. Na ścianie natomiast obserwujemy korale twarde i miękkie, gorgonie i gąbki. Jest tutaj zamontowana na stałe lina pomagająca zejść nurkom w głębinę.
Jezioro Kabakan
Można tu tylko pływać z rurką, ale warto, bo pływa się wśród ogromnej ilości meduz, które zatraciły swoją zdolność parzenia. Na dodatek są tu aż 4 gatunki meduz: Mastigias Papua, Tripedalia cystophora, Aurelia aurita, i Cassiopea ornata. Oprócz nich na dodatek mamy jeszcze w jeziorze belonowate, rzadkie glony i białe anemony. A wokół rafy otaczającej wyspę, która jest pełna różnych rodzajów korali i gąbek, ślimaków nagoskrzelnych, ośmiornic, muren i koników morskich, pływają tu rekiny i manty, ostroboki i tuńczyki, lucjany i barakudy.
Mid Reef
Znajduje się przy wysepce Maratua. Tutaj można znaleźć koniki morskie ukrywające się wśród gąbek i wielkich wachlarzy gorgonii. Napotyka się też papugoryby, żagiewki, płaszczki, ostroboki, orlenie i rekiny wąsate.
Manta Clearing Stadion
To miejsce już jak sama nazwa wskazuje, że jest stacją czyszczenia mant, gdzie małe rybki i wargacze czyszczą mantom skrzela i płetwy wybierając pasożyty.
Manta Run ( Manta Parade, Manta Awenue)
Tutaj spotyka się przede wszystkim manty i nurkuje się głównie dla nich obserwując po nawet kilkadziesiąt mant w ławicy. Jednak poza mantami można obserwować rogatnice kolczaste i baramundi, oraz ślimaki nagoskrzelne.
PRZELOTY I POBYT - KALIMANTAN - INDONEZJA
Dojazd
Bezpośrednie loty z lotnisk Europy do Jakarty, Bali, Kuala Lumpur. Indonezja posiada 667 lotnisk krajowych, praktycznie na każdej wyspie.
Normalne są wielogodzinne przesunięcia lotów, międzylądowania i zmiany samolotów, jest to przygoda sama w sobie. Dodatkowym utrudnieniem są 3 strefy czasowe i podatki wylotowe, których nie ma w cenie biletów. Dotyczy to zarówno lotów krajowych jak i międzynarodowych. Sporo to czyni zamieszania, bo są to oddzielne okienka i oczywiście oddzielne kolejki.
Krajowe linie lotnicze obsługują tacy przewoźnicy jak: Lion Air,Air Asia, Garuda Indonesia, Trans Nusa, Trigana Air i Citilink. Bilety obecnie można kupić tylko przez biura podróży prowadzące sprzedaż biletów lotniczych, w sieci lub u przewoźnika w Internecie. Nie ma już sprzedaży bezpośredniej na lotniskach.
Noclegi hotele
Każda baza położona jest przy ośrodku czy hotelu, w którym można zamówić noclegi z wyżywieniem. Często same bazy nurkowe dysponują bazą hotelową i w cenie usług bazy jest nocleg z wyżywieniem.
Przy bazie Ekstra Divers Nunukan jest ośrodek z noclegami i wyżywieniem Nunukan Island Resort.
ATRAKCJE TURYSTYCZNE - KALIMANTAN - INDONEZJA
W zasadzie każda z wysp jest ciekawa pod względem turystycznym nie tylko przyrodniczym, ale i architektury. Na Bali, oprócz wspaniałych plaż, zwiedzać można świątynie ukryte wśród zboczy wulkanów. Na Komodo – słynne jaszczury Warany. Na Jawie nie tylko Park Narodowy Ujungkulon, ale i sławna świątynia Borobudur. Sumatra chwali się przepięknym jeziorem w kalderze wulkanu. Celebes posiada wspaniały Park Narodowy Tangkoko, a Borneo słynie z tego, że jest ojczyzną orangutanów.
BAZY / CENNIK - KALIMANTAN - INDONEZJA
Bazy nurkowe
Ekstra Divers Nunukan
Baza prowadzona przez Szwajcarów. Położona jest przy molo we wschodniej części wyspy Borneo należącej do Indonezji. Na jej terenie jest recepcja , suszarnia i pokój na sprzęt, wypożyczalnia sprzętu i baseniki do jego czyszczenia. Do dyspozycji jest łódź motorowa i dwie łodzie tuk-tuk, wyposażone w niezbędne akcesoria takie jak apteczka, tlen, radio. Lekarz jest w Berau a komora dekompresyjna w Balikpapan.
Już z molo można nurkować na przybrzeżnej długiej na 4 kilometry rafie. Można spokojnie pływać z rurką. Świat podwodny Nunakan jest zróżnicowany zarówno pod względem odmian koralowców, jak i świata makro i ryb, poczynając od rybek rafowych po duże osobniki. Baza organizuje wyprawy na rafy Nabucco, Sangalaki i Kakaban.
Transfer do ośrodka odbywa się w soboty i w środy, a z ośrodka w piątki i wtorki.
Extra Divers Nabucco
Baza nurkowa, która oferuje nurkowania na Sangalaki lub Kabakan. W ramach oferty znajdują się: łódź, balast, butla. Realizuje także transfery do i z bazy (w soboty i środy do ośrodka, a z ośrodka we wtorki i piątki).
To centrum nurkowe dysponuje 12-litrowymi butlami aluminiowymi z zaworami DIN i INT, 15 kompletami nurkowymi, kompresorem i trzema łodziami. Oprócz tego oferowane są kursy nurkowe na wszystkich poziomach. Miejsca nurkowe znajdują się w odległości od 5 do 30 minut motorówką. Nabucco to miejsce, gdzie nurek napotka orlenie, rekiny młoty, rekiny leopard, tuńczyki, żółwie, delfiny i ławice mant. Natomiast zwolenników makro też ucieszy widok koników morskich, wielobarwnych korali i ich mieszkańców.
Tasik Divers Derawan
Na miejsca nurkowe płynie się wygodnymi łodziami motorowymi, wyposażonymi w cały niezbędny sprzęt, a nurkuje się w małych grupach maksymalnie 4 osobowych. Nurkowanie w Derawan jest bardzo zróżnicowane od nurkowania z brzegu po wraki i nurkowania przy ścianach. Tutaj zobaczyć można nie tylko świat makro, ale ławice barakud, manty, żółwie i nurkować w jeziorze wśród nieparzących meduz.
Derawan Dive Lodge
Położony na prywatnej piaszczystej plaży posiada 10 pokoi i w pełni samowystarczalne centrum nurkowe. Posiada dwa paliwooszczędne ślizgacze w tym też i nitro, zapewniając profesjonalną i przyjazną obsługę
Maratua Paradise Resort
Baza oferuje 3 nurkowania z łodzi dziennie i nurkowania na rafie przybrzeżnej z przystani. W ramach pakietu nurkowie otrzymują także transfer z bazy i o bazy. Pakiet nie obejmuje nurkowań w dniu przyjazdu i odjazdu. Jest to odosobnione miejsce nurkowe. Baza prowadzona jest przez miejscowych przewodników, a goście powinni umieć nurkować samodzielnie. Niestety odbywają się tu połowy dynamitem i rafy są niszczone.
Nurkowanie na Kalimantanie to przede wszystkim nurkowanie wokół wysepek Maratua, Derawan, Kabakan i Sangalaki. W prądach nurkuje się wokół Marantua, które przyciągają duże ryby, choćby kosogony. Kabakan to wspaniałe ławice makreli i barakud, z kolei Sangalaki to miejsce gdzie spotyka się manty.
HOTELE - KALIMANTAN - INDONEZJA
W okolicy znajduje się wiele godnych polecenia obiektów oferujących zakwaterowanie.
INNE INFORMACJE - KALIMANTAN - INDONEZJA
Język urzędowy
Językiem urzędowym w kraju jest język indonezyjski (Bahasa Indonesia).
Jednostka monetarna
Walutą obowiązującą jest rupia indonezyjska. 1 IDR = 100 sen, 10 000 IDR to w przybliżeniu 3,88 PLN.
Strefa czasowa
Indonezja ma trzy strefy czasowe (jej rozciągłość równoleżnikowa wynosi prawie 5110 kilometrów).
GMT +7 to strefa dla Sumatry, Jawy i Bali.
GMT +8 to strefa dla Borneo (Kalimantan), Celebes ( Sulawesi) i reszta Małych Wysp Sundajskich.
GMT +9 to strefa dla Moluki i Iranu Zachodniego.
Klimat
Prawie cała Indonezja znajduje się w strefie klimatu równikowego wilgotnego, tylko Małe Wyspy Sundajskie są pod wpływem strefy podrównikowej, w której jest więcej dni słonecznych bezdeszczowych. Natomiast klimat wilgotny równikowy charakteryzuje się dużą ilością opadów, czyli deszcze padają tu przez cały rok a średnia opadów wynosi 2500 milimetrów.
Nie ma tu wyodrębnionych pór roku i średnia temperatura wynosi od 25 do 27 stopni Celsjusza. Timor jest natomiast najbardziej suchy a średnia opadów to około 600 mm. W górach natomiast temperatura jest dużo niższa 16 – 18 stopni Celsjusza a nawet w Górach Śnieżnych na wysokości 5000m może spaść nawet do minus trzech. Od maja do września Indonezję nawiedzają cyklony tropikalne zwłaszcza narażone na nie są Moluki i Celebes. Jawa natomiast charakteryzuje się burzami tropikalnymi i potrafi ich być nawet 300 w roku.
Dokumenty
Paszport musi być ważny na co najmniej pół roku od czasu wyjazdu. Obowiązuje również wiza turystyczna otrzymywana na lotnisku podczas przylotu.
Nurkowie powinni zabrać ze sobą certyfikaty,logbook, adapter INT i świadectwo zdrowia.
Ubezpieczenia
Powinno się ubezpieczyć od utraty bagażu, mieć ubezpieczenie zdrowotne oraz nurkowie specjalistyczne ubezpieczenie.
Szczepienia
Nie ma obowiązkowych szczepień, ale warto zaszczepić się przeciwko błonicy, durowi brzusznemu, żółtaczce typu A i B, gruźlicy i pasożytom.
Prąd
Nie ma potrzeby przełączek, ponieważ gniazdka prądowe są takie jak w Polsce.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |