Grupa Media Informacyjne zaprasza do wspólnego budowania nowej jakości    
Nowe Media - Modern News Life    
                                                   
                                                   
   
  TV Radio Foto Time News Maps Sport Moto Econ Tech Kult Home Fash VIP Infor Uroda Hobby Inne Akad Ogło Pobie Rozry Aukc Kata  
     
  Clean jPlayer skin: Example
 
 
     
img1
GMI
Nowe Media

More
img2
BMW DEALER
Kraków ul. Basztowa 17

More
img3
MERCEDES
Wybierz profesjonalne rozwiązania stworzone przez grupę Mercedes

More
img4
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
img2
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
 
         
         
  GRUPA MEDIA INFORMACYJNE - NURKOWANIE
   
COUNTRY:
         
 
 
   
Nurkowanie magazyn
   
Home news
   
Podstawowe inf.
   
Nurkowanie na świecie
Kdeks nurka
Planowanie podróży
Szkolenia nurkowe
Fotografia podwodna
Organizacje nurkowe
Fauna i flora
Zdrowie
   
Morze Karaibskie
   
Florida Keys
Little Bahama Bank
Wyspy Turks i Caicos
Isla de la Juventud
Kajmany
Cozumel i Jukatan
Belize
Grenada i "Bianca C"
   
Ocean Atlatycki
   
Scapa Flov
Porthkerris i Manacles
Lundy
Wyspy Skelling
Outer Banks
Fernando de Noronha
Gansbaai
   
Morze Śródźemne
   
Wyspy Medas
Sardynia
Ustica
Zenobia
   
Morze Czerwone
   
Thistlegorm
Brothers
Dahab
Zatoka Akaba
Sha'ab Rumi
   
Ocean Indyjski
   
Aliwal Shoal
Sodwana
W. Inhaca i Bazaruto
Jezioro Malawi
Park Morski Watamu
Wielki Komor
W. Mauritius i Rodrigues
Aldabra i Amiranty
At. Lhaviyani i Felidhoo
Wyspy Similan
Komodo
Bali
Ningaloo Reef
W. Neptuny i Dangerous Reef
   
Ocean Spokojny
   
Catalina
Morze Korteza
Cocos i Malpelo
Wyspy Galapagos
Rangiroa
Bora Bora
Atol Bikini
Laguna Chuuk
Wyspy Yap
Archipelag Palau
Rafy Tubataha
Sipadan
Cieśnina Lembah
East. Fields i Kimbe Bay
Wyspy Gizo i Uepi
SS "Presidrnt Coolidge"
Archipelag Fidżi"
Wielka Rafa Koralowa
Morze Koralowe
"Yongala"
Wyspy Poor Knights"
Lermontow
   
Słowniczek
   
Skala beauforta
   
Vademecum
   
Multimedia
   
Inne
   
Ogłoszenia
   
Promowane
   
   
 
   
   
Kontakt
   

Adam Nawara - Napisz do Nas: Grupa Media Informacyjne

   
   
   
   
   
   
   
   
   
   

 

 

 

 
Nurkowanie z Grupa Media Informacyjne
     

Nurkowanie z Grupa Media Informacyjne to zestawienie najciekawszych informacji dla amatorów, profesjonalistów i pasjonatów świata podwodnego i związanego z nim nurkowania. Znajdziemy tutaj podstawowe informacje o nurkowaniu, informacje teleadresowe, o organizacjach nurkowych, najciekawszych miejscach nurkowych wraz z opisem tych miejsc. Opis obejmuje również bazę logistyczną i usługową funkcjonującą w otoczeniu opisywanych nurkowisk. Jest to oczywiście informacja poglądowa, jednak stworzona przy współudziale pasjonatów nurkowania, wielu specjalistów. Mamy nadzieję, że osoby odwiedzające Nasz portal docenią wykonaną przez Nas pracę i wspólnie z Nami będą współtworzyć ten portal i tym samym przyczyniać się do propagowania tej pięknej pasji.

 
 
  Strona producenta :
www.ppp.com
     
Dokonując zakupu, dokonujesz właściwego wyboru
Grupa Media Informacyjne - Sklep GMI
 
 
 
 
Nasi partnerzy  
   
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
     
 
 
 

PRZEWODNIK NURKOWY- FILIPINY - PALAWAN

PRZEWODNIK NURKOWY - FILIPINY - PALAWAN

Ta długa i wąska wyspa, praktycznie w całości pokryta górami ma powierzchnię 11 700 tyś. km² i wchodzi w skład prowincji Palawan. Główne miasto to Puerto Princesa, które jest jednocześnie stolicą wyspy. Obszar wyspy uznawany jest za najbardziej dziewiczą część Filipin, a dzięki swojemu ukształtowaniu, także najciekawszą. Składa się z mnóstwa maleńkich wysepek, pełnych malowniczych skał wapiennych pokrytych lasami deszczowymi i plaż z białym piaskiem i palmami. Te skrawki ziemi poprzecinane są lazurem wody, co w całości tworzy niepowtarzalny widok. Turystów przyciąga mnogość roślin, źródła geotermalne, świetne miejsca do nurkowania i niepowtarzalny klimat tego miejsca.

Nurkowanie: potrzebne dokumenty itp. Osoby chcące nurkować na filipińskich wyspach powinny mieć ze sobą świadectwa zdrowia, certyfikaty nurkowe i logbook z aktualnymi wpisami. Warto też zabrać własny adapter INT. W razie potrzeby komory dekompresyjne są w Batangas, Manili i Cebu. Dla nurków zaleca się posiadanie dodatkowego ubezpieczenia nurkowego, może to być ubezpieczenie DAN.

Miejsca do nurkowania

Tubbataha. To rafa, którą chce odwiedzić każdy nurek, który dotrze na Filipiny, jednak nie jest to miejsce dla wszystkich. Trzeba mieć już spore doświadczenie nurkowe. Strome ściany skał pokrytych formacjami korali ciągną się na sporą głębokość, a prądy są dość zdradliwe i silne. Ale za to można tu spotkać majestatyczne manty, rekiny wielorybie, rekiny młoty, białe i czarne rekiny rafowe.
Coron. Ta zatoka oferuje nurkom bardzo urozmaicone doznania. Jest tu piękna kolorowa rafa, wiele gatunków barwnych ryb oraz rzadko spotykane krowy morskie czyli diugonie. Ale dodatkową atrakcję stanowi eksploracja licznych wraków, świadków II wojny światowej, których złowrogi wizerunek przełamują zadomowione tu korale i ryby.

Lighthouse. To miejsce dla nieco bardziej wprawnych nurków, ponieważ prądy są tu silne i zdradliwe. Ale spektakularne groty dają niezapomniane wrażenia z wyprawy.

Rafa Apo. Angielska nazwa to Apo Reef, a wyjątkowość miejsca potwierdza umieszczenie go na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Rafa stanowi system lagun, szeroki na 340m a przedzielona jest wąskim kanałem. Miejsce nie jest dostępne cały rok, a jedynie od stycznia do czerwca, ponieważ poza tymi miesiącami prądy są tak silne, że dotarcie na miejsce graniczy z cudem. Przeważnie dopływają tu wyprawy łodziami banka. Schodząc pod wodę można oglądać całe mnóstwo ryb różnej wielkości, od wielkich mant i rekinów, poprzez tuńczyki, płaszczki, aż do małych typowych dla raf, barwnych gatunków. Inny rodzaj atrakcji to wrak parowca i łodzi rybackich.

PRZELOTY I POBYT - FILIPINY - PALAWAN

Baza noclegowa. Tak jak na innych wyspach, noclegi zróżnicowane i zależne od wielkości miejscowości, w której jesteśmy. W większych miastach znajdziemy różne hotele oraz dormy z wieloosobowymi pokojami. Miejscowości nadmorskie to resorty z hotelami i domkami na plaży. Tanie noclegi to cena około 700 peso/noc.

Dojazd i transport. Brak bezpośrednich połączeń z Polski na Filipiny, powoduje, że trzeba lecieć z przesiadką, najlepiej do Kuala Lumpur lub Hong Kongu. Można tam się dostać rosyjskimi liniami startującymi z Warszawy. Z tych dwóch azjatyckich miast latają linie Cebu Pacific prosto do Manili i Cebu. Na inne wyspy, w tym też Palawan, należy dopłynąć statkiem.

ATRAKCJE TURYSTYCZNE - FILIPINY - PALAWAN

Park Coron. Malownicza okolica, która uwieczniana jest na widokówkach i folderach. To zespół siedmiu jezior, wokół których wystają z wody wapienne klify.     

Podziemna rzeka Kolo. Ta atrakcja znajduje się na terenie Parku Narodowego Puerto Princesa Subterranean River. Kolo jest słodkowodną rzeką, której 8 kilometrowy odcinek płynie wewnątrz jaskini wysokiej na 65 m. Rzeka wypływając z jaskini wpada od razu do morza, dlatego została uznana za jeden z 7 cudów świata i ewenement geologiczny. Do środka jaskini można dostać się od strony morza wodą lub lądową „małpią ścieżką”. Wewnątrz można podziwiać rozmaite formy skalne, skamieliny, cały system korytarzy i stada nietoperzy.

Las tropikalny przy rzece Kolo. Sam park narodowy rozciągający się wokół rzeki Kolo także warto zwiedzić. Jest tu ogrom gatunków drzew, wiele gatunków endemicznych i wiele zagrożonych lub rzadkich gatunków zwierząt. Park Narodowy Puerto Princesa Subterranean River jest wpisany na listę UNESCO.

Iwahig Prison-więzienie bez murów. Specyficzne miejsce, podzielone według kategorii więźniów-maksimum, medium, minimum. Jedynie więźniowie maksimum mieszkają w zamknięciu, a pozostali przebywają poza ogrodzeniem, przy czym więźniowie minimum pracują nawet na otwartych uprawach.

Buterfly Garden. Park, w którym można podziwiać bujną roślinność i żyjące wśród niej setki gatunków wielobarwnych motyli.
Farma Krokodyli. Teren, na którym żyje zawsze kilkaset małych krokodyli. Są przez obsługę karmione i pielęgnowane, a następnie wypuszczane do warunków naturalnych. Duże krokodyle są tu trzymane w celach rozrodczych, a całość przedsięwzięcia ma na celu odtworzenie populacji krokodyli. Na miejscu można zwiedzić muzeum z ciekawymi eksponatami i informacjami na temat tych gadów oraz podziwiać szkielet największego schwytanego na Filipinach krokodyla.

El Nido. Największa wioska turystyczna na wyspie, której sporą część zajmuje plażowy resort. Poza piękną plażą i widokami, sporą ilością barów, restauracji, życia nocnego i zabawy, celem w El Nido są pobliskie wysepki Bacuit. Turyści wybierają się tu na tzw. skakanie po wysepkach. Jest ich kilkadziesiąt, a co jedna, to piękniejsza.

BAZY / CENNIK - FILIPINY - PALAWAN

Bazy nurkowe

Discovery Divers – Coron. Znane, pięciogwiazdkowe centrum nurkowe w Coron, położone przy resorcie o tej samej nazwie. To baza z prawie 20 letnimi tradycjami, która prowadzi kursy nurkowe PADI oraz techniczne SDI i TDI. Można powiedzieć, że to pionierzy wśród baz nurkowych na Palawanie w rejonie zatoki Coron. Dla nurków dostępny jest nitroks. Samo umiejscowienie bazy jest ciekawe dla fanów eksploracji wraków, bo w pobliżu jest aż dziesięć zatopionych japońskich statków z okresu II wojny światowej. Z pomocą przewodników nurkowie są kierowani do obiektów mających położenie odpowiednie do poziomu umiejętności. Z kolei tutejsze rafy słyną z dużych wachlarzy gorgonii, wielu gatunków twardych i miękkich korali oraz mnóstwa gatunków żyjących tu podwodnych mieszkańców. Czasami można spotkać tu także rekiny wielorybie oraz manty.

Dugong Dive Center – Dimakaya. Bazę prowadzi znany nurek i instruktor Dirk Fahrenbach. To gwarancja profesjonalnych szkoleń i kompleksowej obsługi nurków. Kursy odbywają się w systemie PADI, a do dyspozycji nurków jest wypożyczalnia sprzętu, 12 litrowe butle z zaworami INT, sprężarki, możliwość wypożyczenia sprzętu fotograficznego. Codziennie odbywają się dwie wyprawy na około pół dnia, podczas których przewidziane są dwa lub trzy nurkowania. Baza posiada także łódź safari Karen Clair, która zabiera nurków nieco dalej, na Apo Reef i do wraków z zatoce Coron. Baza zbiera same pozytywne opinie wśród nurków, którzy cenią sobie zarówno obecność słynnego szefa, jak i profesjonalne podejście do klientów.

D`Divers - Busuanga Island. Niemiecka baza znajdująca się w zatoce Busuanga, niedaleko Coron. Właściciel jest jednym z pierwszych nurków, którzy się tu osiedlili i zaczęli działać w tej branży. Wykonał tysiące nurkowań na znajdujących się w pobliżu wrakach, więc jego wiedza na ten temat jest nie do przecenienia. Jest też managerem SDI i TDI na całych Filipinach, kładzie nacisk na szkolenia, oczywiście głównie techniczne. Jednakże baza oferuje też różne kursy w standardzie PADI. Do dyspozycji gości są sale wykładowe, miejsca na czyszczenie i przechowywanie sprzętu, butle 12l. Ponadto mile widziani są tu nurkowie techniczni i dla nich są butle 2,5l, nitroks, twiny, stage oraz inne potrzebne akcesoria. Wyprawy organizowane są z użyciem łodzi banka i motorówek. Ogólnie odbywają się cztery nurkowania, ale baza podchodzi elastycznie do gości i wyprawy na zamówienie, także te nocne, są często organizowane. Większość wpraw odbywa się z przewodnikiem, ale jeśli zgłoszą się nurkowie z odpowiednimi dokumentami, to istnieje możliwość wypływania na nurkowania partnerskie. Briefingi przed wyprawami odbywają się po angielsku i niemiecku, a łodzie są świetnie wyposażone.

HOTELE - PALAWAN - FILIPNY

W okolicy znajduje się wiele godnych polecenia obiektów oferujących zakwaterowanie.

INNE INFORMACJE - FILIPINY - PALAWAN

Klimat. To tropikalny region świata, gdzie temperatury w ciągu dnia sięgają średnio 35ºC, a nocą 25ºC. Palawan, podobnie jak inne wyspy jest najlepszym miejscem dla turystów w okresie od marca do maja. Reszta roku także jest ciepła, ale przez większość czasu panuje tu pora deszczowa, która niesie spore zagrożenie cyklonami.

Wizy. Polacy mogą przebywać na terenie Filipin do 21 dni na tzw. darmowej wizie. W przypadku dłuższego pobytu należy starać się pozwolenie i wnieść opłatę około 35 USD. Przed wylotem można to załatwić w ambasadzie. Warto pamiętać, że paszport musi mieć ważność przynajmniej pół roku od terminu wylotu do kraju. Przy wylocie trzeba uiścić opłatę wysokości 750 peso.

Przepisy celne. Limity przy wjeździe: 1l alkoholu mocnego, 1l wina, 200 papierosów/50 cygar/250g tytoniu. Limity przy wyjeździe: 1l alkoholu pow. 22%, 2 litry alkoholu poniżej 22%, 16l piwa, wyroby tytoniowe tak jak na wjeździe. Surowy zakaz przewożenia broni, narkotyków, gatunków chronionych roślin i zwierząt oraz pamiątek wykonanych z ich użyciem.

Waluta. Filipińska waluta to peso, równowartość naszych 0,08 PLN. Na wyjazd należy zabrać euro lub dolary amerykańskie, które łatwo wymienimy na lotnisku lub w pierwszym lepszym kantorze. W większych miastach można płacić kartami, są też bankomaty. W mniejszych zakątkach warto mieć odpowiednią ilość gotówki.

Czas. O siedem godzin później niż w Polsce.

Prąd. Konieczne są wtyczki przejściówki do amerykańskich gniazdek, a napięcie to 220V.

Zwyczaje. Mieszkańcy Palawanu uchodzą za miłych i gościnnych, a ponadto przywiązanych do tego miejsca i tradycji. Trudnią się zwykle uprawami ryżu, trzciny cukrowej, palm kokosowych, a także rybołówstwem i pozyskiwaniem drewna. Wiele osób pracuje też przy wydobyciu chromu, miedzi, rud niklu, manganu oraz ropy naftowej. Podobnie jak na innych wyspach przeplatają się tu wpływy hiszpańskie i amerykańskie, wiara katolicka i tutejsze wierzenia, rozmowy w miejscowym narzeczu, oficjalnym języku Tagalog oraz po angielsku.

Opieka medyczna. Nie ma szczególnych zaleceń sanitarno-epidemiologicznych, ani też obowiązkowych szczepień. Przed wylotem warto wykupić sobie ubezpieczenie zdrowotne, a na miejscu nie ma problemu z dostępem do opieki medycznej. Gorzej jest w bardziej odludnych okolicach. Należy pamiętać, że Palawan jest uznawany okolicę najbardziej zagrożoną malarycznie, warto więc rozważyć to szczepienie oraz ostrożność na miejscu. Woda z kranu nie nadaje się do picia, należy korzystać z oryginalnie butelkowanej.

GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA

 
 
   
 
3          
  Nurkowanie

Nurkowanie z Grupa Media Informacyjne to zestawienie najciekawszych informacji dla amatorów, profesjonalistów i pasjonatów świata podwodnego i związanego z nim nurkowania. Znajdziemy tutaj podstawowe informacje o nurkowaniu, informacje teleadresowe, o organizacjach nurkowych, najciekawszych miejscach nurkowych wraz z opisem tych miejsc.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
2          
  Nurkowanie

Nurkowanie z Grupa Media Informacyjne to zestawienie najciekawszych informacji dla amatorów, profesjonalistów i pasjonatów świata podwodnego i związanego z nim nurkowania. Znajdziemy tutaj podstawowe informacje o nurkowaniu, informacje teleadresowe, o organizacjach nurkowych, najciekawszych miejscach nurkowych wraz z opisem tych miejsc.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
1          
  Nurkowanie

Nurkowanie z Grupa Media Informacyjne to zestawienie najciekawszych informacji dla amatorów, profesjonalistów i pasjonatów świata podwodnego i związanego z nim nurkowania. Znajdziemy tutaj podstawowe informacje o nurkowaniu, informacje teleadresowe, o organizacjach nurkowych, najciekawszych miejscach nurkowych wraz z opisem tych miejsc.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
 
 
FACEBOOK YOUTUBE TWITTER GOOGLE + DRUKUJ  
 
       
       
 
 
Oferty promowane              
 
   
 
                   
         
 

Najlepsza rozrywka z TV Media Informacyjne

           
Filmy różne   Filmy reklamowe   Filmy informacyjne   Filmy sportowe   Filmy przyrodnicze
       
                 
Filmy muzyczne   Filmy dla dzieci   Filmy kulturalne   Filmy motoryzacyjne   Filmy edukacyjne
       
             
© 2010 Adam Nawara 2017            
   
 
   
   
   
     
    Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu Copyright: Grupa Media Informacyjne 2010-2017 Wszystkie prawa zastrzeżone.