Grupa Media Informacyjne zaprasza do wspólnego budowania nowej jakości    
Nowe Media - Modern News Life    
                                                   
                                                   
   
  TV Radio Foto Time News Maps Sport Moto Econ Tech Kult Home Fash VIP Infor Uroda Hobby Inne Akad Ogło Pobie Rozry Aukc Kata  
     
  Clean jPlayer skin: Example
 
 
     
img1
GMI
Nowe Media

More
img2
BMW DEALER
Kraków ul. Basztowa 17

More
img3
MERCEDES
Wybierz profesjonalne rozwiązania stworzone przez grupę Mercedes

More
img4
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
img2
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
 
         
         
  GRUPA MEDIA INFORMACYJNE - NURKOWANIE
   
COUNTRY:
         
 
 
   
Nurkowanie magazyn
   
Home news
   
Podstawowe inf.
   
Nurkowanie na świecie
Kdeks nurka
Planowanie podróży
Szkolenia nurkowe
Fotografia podwodna
Organizacje nurkowe
Fauna i flora
Zdrowie
   
Morze Karaibskie
   
Florida Keys
Little Bahama Bank
Wyspy Turks i Caicos
Isla de la Juventud
Kajmany
Cozumel i Jukatan
Belize
Grenada i "Bianca C"
   
Ocean Atlatycki
   
Scapa Flov
Porthkerris i Manacles
Lundy
Wyspy Skelling
Outer Banks
Fernando de Noronha
Gansbaai
   
Morze Śródźemne
   
Wyspy Medas
Sardynia
Ustica
Zenobia
   
Morze Czerwone
   
Thistlegorm
Brothers
Dahab
Zatoka Akaba
Sha'ab Rumi
   
Ocean Indyjski
   
Aliwal Shoal
Sodwana
W. Inhaca i Bazaruto
Jezioro Malawi
Park Morski Watamu
Wielki Komor
W. Mauritius i Rodrigues
Aldabra i Amiranty
At. Lhaviyani i Felidhoo
Wyspy Similan
Komodo
Bali
Ningaloo Reef
W. Neptuny i Dangerous Reef
   
Ocean Spokojny
   
Catalina
Morze Korteza
Cocos i Malpelo
Wyspy Galapagos
Rangiroa
Bora Bora
Atol Bikini
Laguna Chuuk
Wyspy Yap
Archipelag Palau
Rafy Tubataha
Sipadan
Cieśnina Lembah
East. Fields i Kimbe Bay
Wyspy Gizo i Uepi
SS "Presidrnt Coolidge"
Archipelag Fidżi"
Wielka Rafa Koralowa
Morze Koralowe
"Yongala"
Wyspy Poor Knights"
Lermontow
   
Słowniczek
   
Skala beauforta
   
Vademecum
   
Multimedia
   
Inne
   
Ogłoszenia
   
Promowane
   
   
 
   
   
Kontakt
   

Adam Nawara - Napisz do Nas: Grupa Media Informacyjne

   
   
   
   
   
   
   
   
   
   

 

 

 

 
Nurkowanie z Grupa Media Informacyjne
     

Nurkowanie z Grupa Media Informacyjne to zestawienie najciekawszych informacji dla amatorów, profesjonalistów i pasjonatów świata podwodnego i związanego z nim nurkowania. Znajdziemy tutaj podstawowe informacje o nurkowaniu, informacje teleadresowe, o organizacjach nurkowych, najciekawszych miejscach nurkowych wraz z opisem tych miejsc. Opis obejmuje również bazę logistyczną i usługową funkcjonującą w otoczeniu opisywanych nurkowisk. Jest to oczywiście informacja poglądowa, jednak stworzona przy współudziale pasjonatów nurkowania, wielu specjalistów. Mamy nadzieję, że osoby odwiedzające Nasz portal docenią wykonaną przez Nas pracę i wspólnie z Nami będą współtworzyć ten portal i tym samym przyczyniać się do propagowania tej pięknej pasji.

 
 
  Strona producenta :
www.ppp.com
     
Dokonując zakupu, dokonujesz właściwego wyboru
Grupa Media Informacyjne - Sklep GMI
 
 
 
 
Nasi partnerzy  
   
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
     
 
 
 

PRZEWODNIK NURKOWY- FILIPINY - NEGROS

PRZEWODNIK NURKOWY - FILIPINY - NEGROS

Wyspa Negros leży w środkowej części Filipin, pomiędzy Cebu i Panay. Oblewają ją trzy morza: Bohol, Wisayan i Sulu. Powierzchnia wyspy w dużej mierze jest górzysta, a kilka gór to aktywne sejsmicznie wulkany. Największy z nich to Canlaon mierzący 2435 m n.p.m. Główne miasto wyspy to Bacolod, a większość obszaru zajmują uprawy trzciny cukrowej i innych roślin. Inne źródła utrzymania dla mieszkańców Negros to rybołówstwo oraz praca przy wydobyciu węgla brunatnego i rud miedzi.

Nurkowanie: potrzebne dokumenty itp. Chcąc nurkować na Filipinach należy zabrać ze sobą świadectwa zdrowia oraz certyfikaty nurkowe, warto też mieć ze sobą logbook oraz własny adapter INT.

Miejsca do nurkowania

Tacot. Miejsce, gdzie znajduje się podwodna góra pełna pelagicznych gatunków korali. Są tu też siedliska wielobarwnych błazenków, lucjanów, rozdymek, papugoryb i innych efektownych gatunków ryb. Dość silne prądy dożywiają intensywnie korale, ale mogą też sprawiać problemy początkującym nurkom. Rafa nie znajduje się zbyt głęboko, więc powietrza wystarcza na dłuższe nurkowanie, ale i tak nie sposób zwiedzić całości przy jednej wizycie.

Sumilon Islands. Jest to rafa, która jako pierwsza została objęta ochroną morskiego rezerwatu. Kiedy jednak utraciła ten status, rozpoczęły się tu niszczycielskie połowy z użyciem dynamitu, sieci skrzelowych i włóczni. Kiedy wyciśnięto z tego miejsca wszystkie dobra, proceder ustał, a obecnie można obserwować jak rafa się odradza. Wróciły tu manty, rekiny młoty oraz wiele gatunków ryb rafowych.

Apo Island. Wyspa mająca status obszaru chronionego, dlatego też okoliczne rafy nie są zniszczone. Rafa pełna jest dużych koralowców i gąbek, a zamieszkują ją typowe gatunki rafowe-graniki, lucjany, babki, wargacze, pokolce, damselfish, papugorby, ryby motyle i inne. Gościnnie pojawiają się wielkie tuńczyki, barakudy, ostroboki, solandry i makrele. Nurkować należy tutaj od grudnia do maja.

Rejsy nurkowe. Większość miejsc nurkowych wokół Negros jest dostępne z łodzi, dlatego też pełno tu organizatorów nurkowych safari. Takie wyprawy organizują przeważnie bazy nurkowe. Ale, tak jak na innych wyspach filipińskich, także na Negros organizuje się dalsze wyprawy. Wciąż popularny kierunek to rafa Tubbataha, gdzie na chętnych czekają nurkowania makro i piękne widoki. Inne miejsce co Coron i rafa Apo, która w niczym nie ustępuje wspomnianej Tubbataha. Inne kierunki to Leyte, Bohol oraz Anilao.

PRZELOTY I POBYT - FILIPINY - NEGROS

Baza noclegowa. Większe miasta i popularne nadmorskie miejscowości mają szeroką ofertę noclegową. Znajdziemy tam hotele w różnych standardach i cenach. W miejscowościach nadmorskich sporo jest także ośrodków z drewnianymi, małymi domkami w werandą, hamakiem i widokiem na morze.

Dojazd i transport. Z Polski nie ma bezpośrednich lotów na Filipiny. Można się tam dostać z Londynu lub Berlina, przy czym są to loty do Manili. Można też z Polski polecieć do Hongkongu rosyjskimi liniami. A stamtąd pełno jest lotów do Mianili, ale także do leżącego po sąsiedzku Cebu. Z Cebu na Negros pozostaje droga morska.

ATRAKCJE TURYSTYCZNE - FILIPINY - NEGROS

Kanlaon. Piąty najwyższy szczyt na Filipinach, a jednocześnie nadal aktywny wulkan, którego krater ma 100 m średnicy i 400 m głębokości. Położony jest na terenie parku narodowego Canla-On i jest często odwiedzany przez miłośników trekkingu. To spory teren, więc wędrówki trwają kilka dni i wymagają nocowania w namiotach. Aktywność wulkanu jest na bieżąco monitorowana i w czasie zagrożenie erupcją obowiązuje zakaz wchodzenia na ten teren. Nawet, jeśli nie ma powodu do obaw wymagane jest uzyskanie pozwolenia na wyprawę.

Bacolod. Główne miasto wyspy, a jednocześnie główny port handlowy. Miasto organizuje mnóstwo festiwali i parad, a najsłynniejsza to Masskara Festiwal, na której wszyscy mają kolorowe i uśmiechnięte maski.

Sipalay. Popularne miasteczko nadmorskie, które słynie z pięknych plaż usypanych z białego piasku, malowniczych zatoczek, niewielkich wysepek oraz raf dostępnych z brzegu.

Park Narodowy Twin Lakes. Na terenie parku znajdują się widowiskowe tereny na wędrówki. To ponad 15 km trasy wiodącej przez dziewiczy las, pełen małp i różnych odmian orchidei. Na tym terenie mieszka także rdzenna ludność Bukidnon.

BAZY / CENNIK - FILIPINY - NEGROS

Bazy nurkowe

Atlantis Dumaguete Dive Center – Dauin. W jednym miejscu można mieć noclegi, posiłki oraz nurkowanie, ponieważ baza leży w obrębie ośrodka Atlantis Dumaquete. Baza organizuje cztery nurkowania dziennie oraz nurkowanie nocne. Ponadto w ofercie są dwie wyprawy całodniowe w tygodniu, których celem jest wyspa Apo oraz Siquior. Za dodatkową dopłatą można skorzystać ze snurkowania w Oslob z rekinami wielorybimi. W nurkowaniach uczestniczą instruktorzy i miejscowi przewodnicy. Wadą bazy jest brak wypożyczalni, dostępne są jedynie 12 litrowe butle i kilka adapterów. Za dopłatą dostępny jest nitroks. Wyprawy odbywają się z użyciem łodzi bangka i małych motorówek. Każda wyprawa poprzedzona jest briefingiem z języku angielskim. Nurkowanie nocne odbywa się na przybrzeżnej rafie. Grupy nurkowe są niewielkie, zwykle na jednego przewodnika przypada 3-6 nurków. Nurkowanie trwa maksymalnie 60 minut. Baza organizuje także wyprawy nocne z użyciem lamp fluorescencyjnych, które pokazują korale i ukwiały w ciekawej postaci.

Atmosphere Dive Center – Dauin. Baza nurkowa, która oferuje kursy PADI na każdym poziomie. Ciekawym rozwiązaniem są pokoje z przydzielonym miejscem na przechowywanie sprzętu, podłączenie i naładowanie akumulatorów do sprzętu fotograficznego, opracowanie zdjęć na komputerze. Dla nurków dostępne są aluminiowe butle 12l, ale nabicie butli nitroksem jest odpłatne. Można nurkować na rafie przybrzeżnej albo wybrać się na jedną z kilku organizowanych codziennie wypraw. Wyprawy odbywają się z użyciem motorówek w małych, czteroosobowych grupach. W przypadku grupy doświadczonych nurków możliwe są wyprawy bez przewodnika. Baza organizuje także nurkowania nocne.

Dive Society Dumaguete – Dauin. Szwajcarska baza pięciogwiazdkowa z pełną ofertą kursów PADI i nurkowania technicznego. Baza oferuje nurkom butle różnej pojemności z zaworami DIN i INT, wypożyczalnię sprzętu, sprężarki do napełniania butli powietrzem i nitroksem. Wyprawy organizowane są na 25 metrowych łodziach z apteczkami, radiem, telefonami, systemem tlenowym i toaletą. Baza dysponuje też motorówkami. Popołudniami można nurkować na przybrzeżnej i bardzo atrakcyjnej rafie dostępnej nawet dla początkujących nurków.

Kawayan Holiday – Siquijor. Kolejna szwajcarska baza, która leży w obrębie resortu o tej samej nazwie. Baza działa według wytycznych PADI i organizuje kursy na każdym poziomie. Na miejscu jest kilkanaście kompletów sprzętu do wypożyczenia, dostępne są też butle z zaworami DIN i adapterami INT. Brak nitroksu. Ruszają stąd dwie wyprawy dziennie, na których można zwiedzać podwodne okolice Siquijor. Ponadto można nurkować na chronionej rafie przybrzeżnej. Baza organizuje także dalsze wyprawy, np. na wyspę Apo. Łodzie wyposażone są w radia, telefony, apteczkę i butlę tlenową.

Sea Explorers Negros – Dauin. Pięciogwiazdkowe, szwajcarskie centrum nurkowe PADI IDC, które oferuje kursy nurkowe i instruktorskie, wynajem sprzętu, a także różnej długości wyprawy nurkowe. Baza wypożycza nurkom sprzęt, butle z zaworami, sprężarki. Z bazy wypływają 24 metrowe łodzie, które wiozą chętnych na nurkowe safari, które trwają nawet do dwóch tygodni. Inne wyprawy są organizowane według codziennego harmonogramu z użyciem mniejszych łodzi lub motorówek. Każda jednostka wyposażona jest w system tlenowy DAN, telefon oraz apteczkę. W każdej wyprawie bierze udział angielskojęzyczny instruktor oraz miejscowy przewodnik, który wskazuje nurkom atrakcyjne miejsca, gdzie można zrobić niezapomniane zdjęcia. Baza jest uznawana za jedną z bardziej profesjonalnych.

Sipaway Divers – Sipaway. Ta baza z kolej znajduje się pod niemieckim kierownictwem i podobnie jak inne tutejsze bazy leży na terenie resortu. Obowiązuje tu system PADI, organizowane są kursy a nurkowie mają do dyspozycji wypożyczalnię sprzętu, butle aluminiowe 12l z zaworami INT i DIN. Przy bazie znajduje się rafa dostępna przez cały dzień oraz na nocne nurkowania. Wyprawy na nurkowanie z pokładu statku organizowane są codziennie z użyciem łodzi bangka.

Takatuka Divers – Sipalay. Baza cieszy się dobrą opinią i znana jest z panującej tu rodzinnej atmosfery. Można zrobić sobie na miejscu kursy PADI różnego stopnia, wypożyczyć sprzęt i wybrać się na jedną z wypraw. Na każdej z nich odbywają się dwa nurkowania. Nocne wyprawy organizowane są na zamówienie. Baza dba o takie urozmaicenie oferty, aby z wypraw mogli korzystać nurkowie na każdym poziomie. Nurkowania odbywają się w maksymalnie sześcioosobowych grupach, po uprzedniej odprawie w języku angielskim. Łodzie wyposażone są w apteczki, tlen oraz GPS.

HOTELE NEGROS - FILIPINY

W okolicy znajduje się wiele godnych polecenia obiektów oferujących zakwaterowanie.

INNE INFORMACJE - FILIPINY - NEGROS

Klimat. Na Filipinach króluje klimat tropikalny, czyli jest ciepło i wilgotnie. Średnie temperatury w dzień to 35 stopni, natomiast nocą 25 stopni. Najcieplejszy okres to czas od marca do maja, natomiast reszta roku to pora deszczowa. W tym czasie jest nadal ciepło, ale zdarzają się tropikalne cyklony.

Wizy. Polski turysta może przebywać na terenie Filipin do 21 dni bez wizy, natomiast na dłuższy pobyt konieczne jest uzyskanie pozwolenia, które kosztuje około 35 USD. Lepiej jest załatwić ta formalność przed wylotem w ambasadzie, a jeśli konieczność dłuższego pobytu wyniknie na miejscu to można dokonać formalności poprzez hotel. Opuszczając Filipiny należy zapłacić opłatę lotniskową w wysokości 750 peso.

Przepisy celne. Bez konsekwencji opłat celnych można wwieźć na teren Filipin 200 papierosów lub zamiast tego 50 cygar czy 250 g tytoniu. Dozwolona ilość alkoholu to 1l mocnego trunku i 1 l wina. W drodze powrotnej obowiązuje taki sam limit na wyroby tytoniowe, natomiast ilości alkoholu to 1l trunków poniżej 22%, 2l poniżej 22% oraz 16l piwa. Wartość przewożonych towarów do wysokości 430 USD nie podlega ocleniu. Jak w większości krajów surowo zabronione jest przewożenie narkotyków i broni. Ostro karane bywa tu także niegrzeczne zachowanie wobec celników.

Waluta. Filipińską walutą jest peso warte 0,08PLN. Aby nabyć na miejscu odpowiednią ilość tej waluty należy mieć ze sobą dolary amerykańskie lub euro. W większych miejscowościach znajdziemy bankomaty i banki, a także zapłacimy kartą. Wybierając się w bardziej ustronne zakątki należy zadbać o odpowiedni zasób peso.

Czas. Na Filipinach trzeba dodać siedem godzin do czasu w Polsce.

Prąd. Konieczne jest używanie przejściówek do amerykańskich gniazdek, a napięcie ma wartość 220V.
Zwyczaje. Rdzenni mieszkańcy wyspy to Negritos i do dziś żyją w małych grupkach na górskich terenach. Mieszkańcy Negros trudnią się rolnictwem, a zdecydowana większość upraw to trzcina cukrowa, stąd też wyspa często jest nazywana cukrową. Często można spotkać tu zabytkowe lokomotywy parowe, które jeszcze niedawno były używane przy zbiorach trzciny. Poza tym widać tu wpływy zarówno obecności hiszpańskiej, jak i amerykańskiej. Tradycyjny język to Tagalog, ale wszyscy mieszkańcy potrafią porozumiewać się po angielsku.

Opieka medyczna. Nie ma obowiązku zaszczepienia się przed wylotem na Filipiny, są jedynie zalecenia. W katalogu zalecanych szczepień jest żółtaczka typu A i B, choroba Heinego-Medina oraz tężec. Należy przed wyjazdem wykupić ubezpieczenie zdrowotne. W większych miejscowościach bez problemu znajdziemy opiekę medyczną. Nurkując na Negros, warto wiedzieć, że najbliższa komora hiperbaryczna znajduje się w Cebu.

GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA

 
 
   
 
3          
  Nurkowanie

Nurkowanie z Grupa Media Informacyjne to zestawienie najciekawszych informacji dla amatorów, profesjonalistów i pasjonatów świata podwodnego i związanego z nim nurkowania. Znajdziemy tutaj podstawowe informacje o nurkowaniu, informacje teleadresowe, o organizacjach nurkowych, najciekawszych miejscach nurkowych wraz z opisem tych miejsc.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
2          
  Nurkowanie

Nurkowanie z Grupa Media Informacyjne to zestawienie najciekawszych informacji dla amatorów, profesjonalistów i pasjonatów świata podwodnego i związanego z nim nurkowania. Znajdziemy tutaj podstawowe informacje o nurkowaniu, informacje teleadresowe, o organizacjach nurkowych, najciekawszych miejscach nurkowych wraz z opisem tych miejsc.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
1          
  Nurkowanie

Nurkowanie z Grupa Media Informacyjne to zestawienie najciekawszych informacji dla amatorów, profesjonalistów i pasjonatów świata podwodnego i związanego z nim nurkowania. Znajdziemy tutaj podstawowe informacje o nurkowaniu, informacje teleadresowe, o organizacjach nurkowych, najciekawszych miejscach nurkowych wraz z opisem tych miejsc.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
 
 
FACEBOOK YOUTUBE TWITTER GOOGLE + DRUKUJ  
 
       
       
 
 
Oferty promowane              
 
   
 
                   
         
 

Najlepsza rozrywka z TV Media Informacyjne

           
Filmy różne   Filmy reklamowe   Filmy informacyjne   Filmy sportowe   Filmy przyrodnicze
       
                 
Filmy muzyczne   Filmy dla dzieci   Filmy kulturalne   Filmy motoryzacyjne   Filmy edukacyjne
       
             
© 2010 Adam Nawara 2017            
   
 
   
   
   
     
    Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu Copyright: Grupa Media Informacyjne 2010-2017 Wszystkie prawa zastrzeżone.