PRZEWODNIK NURKOWY- FIDŻI
PRZEWODNIK - FIDŻI
Fidżi to państwo ulokowane na Oceanie Spokojnym, którego obszar obejmuje ponad 800 wysp i wysepek pochodzenia wulkanicznego, otoczonych rafami koralowymi, które czynią z nich raj dla miłośników nurkowania. Dwie główne wyspy to Viti Levu ze stolicą państwa w Suva oraz Vanua Levu, z jej najwyższym szczytem górskim - Nasorolevu.
Fidżi jest republiką, która uzyskała niepodległość w 1970 roku. Językami urzędowymi na wyspach jest fidżyjski, hinduski oraz angielski, pozostały z czasów, gdy Fidżi było brytyjską kolonią. Gospodarka kraju opiera się głównie na turystce oraz rolnictwie i rybołówstwie. Eksploatowane są również złoża złota i srebra.
Polska nie prowadzi stosunków dyplomatycznych z Fidżi – najbliższa ambasada polska mieści się w Canberze, w Australii.
Miejsca nurkowe
Fidżi nazywane jest stolicą miękkich korali. Najwygodniejszym sposobem dostania się do różnych miejsc nurkowych jest udanie się tam rejsem. Przed wycieczką warto sprawdzić, czy miejsce, które najbardziej nas interesuje nie jest dostępne tylko z wycieczką konkretnego centrum nurkowego.
Woda posiada temperaturę od 26° do 30°C. Panuje tu doskonała widoczność. Siła prądów zależna jest do miejsca nurkowania.
Rakiraki to miejsce nurkowe ulokowane na głównej wyspie, Viti Levu. Niezwykłe drop-offy, piękne korale, ogromne podwodne wachlarze, gąbki oraz bogactwo podwodnej fauny to dopiero początek przygody w tym rejonie. Oprócz podziwiania i fotografowania niezwykle bujnej rafy koralowej, możemy tu nurkować z rekinami (Shark Reef) a także je nakarmić.
Vitawatawa Channel znajduje się na północy Viti Levu. Schodząc w głębiny odkryjemy pod skałami lionfish, niebiesko-złote damselfish oraz mieniące się angelfish. Piaszczyste dno urozmaicają kamienne wypiętrzenia, w których okolicy przepływają Rochowate (guitar sharks), ryby przypominające połączenie płaszczki i rekina.
Tavenui to wyspa, wokół której kumuluje się bogata flora i fauna, zapewniająca niezwykłe doznania nurkowe. Najlepsza widoczność panuje od kwietnia do października. Najgłębszy punkt posiada 40m. Rafa Rainbow ulokowana w cieśninie Somosomo Strait to miejsce najbardziej popularnego nurkowiska - Great White Wall. Dopływamy do niej przez tunel, za którym rozpościera się widok pokrytej koralowcami ściany, które lekko się iskrzą. W Annie's Bommies możesz zbadać różne skalne zakamarki, w których żyją nudibranchs, gobies oraz pipefish. Na piaskowym dnie odpoczywają rekiny lamparcie. Mieści się tu także Purple Wall, miejsce dające możliwość nurkowania w dryfie – ściana ta przechodzi w stok. Wokół niej tętni życie koralowców i gorgonii. Swoje podwodne wdzięki prezentują też piórówki, niezwykle efektowne przedstawicielki morskiej flory. Kiedy dopłyniemy do Rainbow’s End mamy okazję zobaczyć występujące tu rogatnice, rożce oraz ogrody miękkich korali. Qamea freeway pozwala na dryf nad łatami piasku i koralowcami, Swirling Coconut natomiast bogaty jest w kolorowe ryby, miękkie koralowce oraz papużaki (orange anthias).
Rezerwat Namena Marine to możliwość eksplorowania North Save a Tack, miejsca oferującego koralowce obrastające strome ściany. Można tu zejść na 30m. Pływają tutaj ławice karanksów smugowych, rogatnice, ośmiornice i węgorze ogrodowe. Płynąc na południe dotrzemy do podwodnej iglicy Kansas. W wodach rezerwatu pojawiają się manty i rekiny.
Zatoka Savusavu oferuje kilka ciekawych miejsc, w tym Barracuda Point z zejściem na 25m. Jej ściana pokryta jest koralowcem i gorgoniami. Duże ławice barakud urozmaicaną podwodną scenerię. Dreadlocks prezentuje miękkie i twarde koralowce o rozmaitych kształtach i rozmiarach. Zamieszkują je małe rybki i mięczaki, ryby motyle i skrzydlice. Nasonisoni Passage to okolica zwłaszcza dla doświadczonych nurków, ze względu na szybkie nurkowanie w dryfie. Ściana opada na 50m. Piękne ryby rafowe i pojawiający się od czasu do czasu rekin na pewno urozmaicą podwodną wycieczkę. Dreamhouse to miejsce szczególnie atrakcyjne przez wzgląd na faunę – przypływają tu rekiny młoty, rekiny tygrysie, tuńczyki oraz karankesy.
Laguna Beqa to miejsce dla miłośników dreszczyku emocji, gdyż pozwala na nurkowanie z rekinami, które znajdują się pod ochroną. Do występujących w lagunie gatunków należą rekin szary oraz srebrny, a także tygrysi i rekin młot, pojawiające się rzadziej. Okolica bogata jest w korale o różnych barwach. Woda ma doskonałą przejrzystość, a jej temperatura utrzymuje się w okolicy 26°C. Wyspa Beqa zlokalizowania jest na południe od Viti Levu.
Przy wyspie Koro znajduje się Shark Fin Point, gdzie spotkamy rekiny rafowe, ryby motyle i angelfish, jak również skorupiaki i barakudy. Nurkując nocą możemy obserwować jak skorupiaki i mureny polują. Koro Gardens to miejsce występowania korali miękkich. Jeśli będziemy mieć szczęście zobaczymy rekina wielorybiego. Grupami pojawiają się eagle rays.
Wakaya Island proponuje kilka ciekawych miejsce do nurkowania: na Manta’s Rock pływać możemy wśród rekinów młotów oraz mant. Wakaya Passage gdzie wypiętrza się ściana z korytarzami i szczelinami. Pokrywają ją miękkie korale. Tutaj także spotkamy rekiny młoty oraz manty. Blue Ribbon Eel Ridge ściana przechodzi w płaskowyż. Głębokość rozpina się tu od 18m do 30m. Koralowce zamieszkują leaf fish, dart gobies i mureny wstążkowe.
Naigani Island to przede wszystkim dwa ciekawe podwodne miejsca. Seven Peaks łączące miękkie i twarde korale, wśród których dom odnalazły skorupiaki. Barakudy, rekiny wachlarze gorgonii uzupełnią scenerię dla pięknych fotografii. Three Heads to nazwa trzech szczytów, wzdłuż których możemy zejść na 15m. Żyją tutaj ślimaki nagoskrzelne oraz robaki płaskie
Malolo Barrier Reef znajduje się na zachód od Nadi. Jest dużym podwodnym obszarem proponującym nurkom niesamowite podwodne widoki. Miłośnicy wraków na pewno będą zainteresowani zobaczeniem B26 Bomber, reszek samolotu, który rozbił się nieopodal rafy lub Salamanda Shipwreck – wraku statku o długości 40m, pokrytego miękkimi koralami. Ronnies Reef i Vomo Caves prezentują ciekawe ukształtowanie terenu wraz z podwodnymi kanionami. Bogata fauna i flora pozwoli nam zobaczyć formacje korali oraz ławice różnych gatunków ryb. Tui’s Reef pozwoli nam dopłynąć na głębokość 18m i obserwować raki, małże oraz węgorze – jest to miejsce często wybierane na nurkowanie nocą. Bird Rock to ściana schodząca na 40 m, znana z jaskiń i podwodnych korytarzy. Jednym z najbardziej urokliwych miejsc, pozwalających na świetne fotograficzne pamiątki z podwodnych przygód jest Plantation Pinnacles, dzięki licznym gatunkom kolorowych rybek, barakud, barwnych koralowców. Przepływają tędy także rekiny szare.
Zwiedzając podwodny świat Malolo Barrier Reef nie możemy przeoczyć Gotham City, okolicy porośniętej wielobarwnymi koralowcami, czy też Namotu Wall, gdzie korale rozpościerają się do 1000 m w głąb oceanu. Widoczność sięga tutaj nawet 50m. Ławice barakud, żółwie i rekiny to dodatkowe urozmaicenie okolicznej flory i fauny. Barrel Head pozwoli nam zobaczyć wypiętrzenie na 60m, porośnięte twardymi i miękkimi koralowcami. Pod wodą falują ogromne wachlarze, przepływają tędy żółwie, rekiny oraz tuńczyki.
PRZELOTY I POBYT - FIDŻI
Jak dotrzeć, przeloty
Przelot z Polski na Fidżi trwa około 24 godzin, proponowane są loty z Warszawy. Najwygodniejsze połączenie obejmuje przesiadkę w jednym z miast europejskich lub lot przez USA.
Na wyspie Viti Levu mieszczą się dwa lotniska międzynarodowe: Nadi International Airport, które obsługuje 96% połączeń oraz Nausori Airport.
Transport
Transport autobusowy na Fidżi jest tani, kursy są częste, jednak turysta musi być przygotowany na podróż w pojeździe na przykład pozbawionym szyb w oknach. Często między miastami na Fidżi kursują minibusy (shared taxis), są tanie, jednak z uwagi na fatalny stan techniczny, posiadają złą opinię. Można podróżować także ciężarówką z miejscami siedzącymi na ławkach, które ustawione są na pace pojazdu, przykładowy przejazd z Levuki do Silany kosztuje około 3 fidżijskich dolarów.
Pomiędzy wyspami na Fidżi kursują promy oraz łodzie motorowe. Ceny kształtują się na poziomie 30 fidżijskich dolarów za jeden kurs.
Transport kolejowy na Fidżi służy jedynie do przewozu trzciny cukrowej.
Niedrogim sposobem przemieszczania się jest skorzystanie z miejscowych taksówek, w których koszt kursu nie może przewyższać ceny biletu autobusowego liczonego na tej samej trasie. Należy jednak uważać na nieuczciwych taksówkarzy, którzy często zapominają włączyć taksometru, oszukując niezorientowanych turystów.
Na terenie państwa sprawnie działają lokalne linie lotnicze (m.in. Fiji Airways) umożliwiające przemieszczanie się między wysepkami. W sumie powstało tu 15 lotnisk. Możemy także wybrać połączenia drogą morską i przepłynąć z wyspy na wyspę promem.
Większe wyspy mają doskonałe połączenia autobusowe między poszczególnymi lokacjami w ich obrębie, kursują także taksówki. Kierowcy czujący się pewnie za kółkiem w ruchu lewostronnym mogą także wynająć samochód, warto jednak uważać, zwłaszcza nocą, na pojawiające się na drodze zwierzęta.
Noclegi
Na rajskiej wyspie Caqalai prowadzony jest ośrodek przy Kościele Metodystycznym. Wprawdzie w ośrodku tym warunki są spartańskie, jednak panuje tu przemiła atmosfera. Ceny za nocleg w chatce to około 60 fidżijskich dolarów. Cena obejmuje także trzy posiłki dziennie. Natomiast w cenie 50 fidżijskich dolarów otrzymasz nocleg w dormie, wraz z trzema posiłkami dziennie.
Hotel w stylu kontynentalnym, najstarszy na Pacyfiku, otworzy swoje podwoje dla Was na wyspie Ovalau, w starej stolicy tego kraju – Levuce. Hotel klimatyczny, jednak o ekstremalnie niskich warunkach higienicznych, całkowicie zapchlony. Rekomendujemy wizytę i ewentualnie wypicie kawy, bez korzystania z noclegu, na który można skusić się w Mary’s Holiday Lodge, gdzie jest skromnie, lecz czysto i tanio.
Dla miłośników odpoczynku z tubylcami, polecamy miejscowości Seru i Sali, gdzie dla turystów dostępne są jeden dorm i dwa domki. W cenie 50 fidżijskich dolarów turyści mają zapewniony nocleg wraz z pełnym wyżywieniem i napojami. Można tu poznać zwyczaje i kulturę fidzijską, a turyści są bardzo gościnnie przyjmowani. Pamiętajmy, iż są to miejsca odosobnione, bez obecności innych turystów i nowoczesnych sklepów, co nie wszystkim odpowiada.
Pięknie położony ośrodek z dormami, usytuowany jest 20 minut drogi autobusem od Suwy w Colo-i-Suwa. Posiada drogą restaurację nad stawem, miejsce godne odwiedzenia. Częste promocje, o których informuje strona internetowa ośrodka, zachęcają do skorzystania z oferty noclegowej.
W zasadzie na każdej wyspie odnajdziemy bogatą ofertę noclegową z mniej lub bardziej ekskluzywnymi hotelami. Piękne plaże, restauracje i bary oferujące ciekawe menu oraz dodatkowe atrakcje turystyczne w centrach większych miast na pewno zadbają o udane wakacje.
ATRAKCJE TURYSTYCZNE - FIDŻI
Atrakcje turystyczne Fidżi opierają się w dużej części na podróżowaniu motorówkami pomiędzy rajskimi, bajecznymi wyspami – Sand Dunes, Nadi, Tuava, Yasawa i Mananunca. Ponadto chętni do integracji z turystami tubylcy stanowią jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych tego kraju – można poznać lokalne zwyczaje i tradycje oraz rozsmakować się w miejscowych daniach i nietypowych przekąskach serwowanych przez niezwykle sympatyczną lokalną społeczność.
Nurkowanie to także wieka atrakcja turystyczna Fidżi, które posiada doskonałe warunki do uprawiania tego sportu. Innymi, nie mniej popularnymi atrakcjami od pozostałych, są zwiedzanie plantacji trzciny cukrowej – charakterystycznych dla tego rejonu świata i plantacji kakao.
HOTELE FIDŻI
W okolicy znajduje się wiele godnych polecenia obiektów oferujących zakwaterowanie.
INNE INFORMACJE - FIDŻI
Klimat
Na wyspach panuje klimat równikowy wilgotny. Średnia temperatura to 27°C. W styczniu i lutym termometry mogą odnotować do 32°C. Klimat ten cechują bujne opady, które na wschodzie kraju sięgają ponad 6000 mm w skali roku. Między listopadem a kwietniem pojawiają się cyklony tropikalne. Wyspy porośnięte są lasami równikowymi, które zajmują prawie 2/3 powierzchni Fidżi oraz sawannami. Najbardziej efektowną szatą roślinną są ogromne paprocie, palmy i bambusy, nieodzownie kojarzone z tropikalną panoramą.
Ludność
Ludność Fidżi stanowią głównie Melanezyjczycy i Hindusi. Fidżyjczycy to ludność rdzenna, posiadająca aż 83% ziemi. Natomiast Hindusi zostali przywiezieni tu przez Brytyjczyków w XIX w. do pracy na plantacjach. Fidżyjczycy stanowią 51% populacji, a Hindusi 43,7%. Ponadto mieszkańcy wyspy Rotuma, Europejczycy, Chińczycy i inne mniejszości narodowe.
Wizy
Polacy mogą otrzymać bezpłatnie wizę na okres 30 dni na granicy. Często otrzymują stempel, który potwierdza ich wjazd na teren Fidżi i uprawnia do 30-dniowego pobytu. Na granicy trzeba okazać bilet powrotny lub uprawniający do dalszej podróży. Na miejscu można uzyskać przedłużenie pobytu na kolejne 6 miesięcy, po uprzednim udokumentowaniu środków na utrzymanie w tym okresie. Wnioski o przedłużenie wizy składa się w Ministerstwie ds. Imigracji w Suva, Lautoka lub Nadi.
Przy wjeździe do Fidżi paszport musi być ważny przez okres 3 miesięcy (liczony od daty przewidywanego wyjazdu). Turyści przy wyjeździe zobowiązani są do wniesienia opłaty w wysokości 30 USD, płatne w walucie Fidżi, tj. dolarze fidżijskim.
Waluta
Dolar Fidżi.
1 FJD to ok. 1,7 PLN.
Prąd
240V napięcie oraz 50 Hz natężenie. Należy nabyć przejściówkę umożliwiającą podpięcie do gniazdek typu australijskiego.
Czas
Strefa czasowa UTC+12. Różnica w czasie między Suva a Warszawą wynosi 11 godzin.
Kultura i Kuchnia
Na Fidżi odnajdziemy dominanty kultury polinezyjskiej, z muzyką ludową opartą na bogatej rytmice bębnów lali, tańcach i śpiewach. Fidżyjscy muzycy będą sobie akompaniować na mandolinach i hawajskiej gitarze.
Jeśli interesuje nas historia i kultura tego rejonu warto odwiedzić Fiji Museum w Suwa czy też zespół budynków rządowych. Popularnością wśród turystów cieszy się ogród botaniczny Thurston Gardens. W Nadi możemy zobaczyć hinduską świątynię Sri Siva Subramaniya, a w dolinie Sigatoka Świętnie Jasknie.
Kuchnia
Kuchnia Fidżi opiera się na owocach morza i roślinach korzennych (takich jak maniok) oraz fasoli, soczewicy i ryżu. Popularne są także dania z udziałem kokosa. Odnajdziemy tu także duże wpływy kuchni indyjskiej, ze względu na hinduską mniejszość narodową, która przybyła na wyspy na przestrzeni lat. Jednym z popularniejszych dań jest kokoda – ryba w sosie kokosowym z limetką i chili, oraz lolo – ryba gotowana w liściach dalo z zielonymi warzywami.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |