PRZEWODNIK NURKOWY- EGIPT - SHARM EL SHEIKH
PRZEWODNIK NURKOWY - EGIPT - SHARM EL SHEIKH
Sharm el Sheikh (SSH)
Sharm el Sheikh, zwany również perłą egipskich kurortów, to jedno z najpiękniejszych i najokazalszych miejsc świata. Cieszące się niesłabnącą popularnością wybrzeże jest nie tylko miejscem wypoczynku i sportów wodnych (w tym nurkowania), ale również miejscem spotkań premierów i prezydentów z całego świata.
Nurkowanie : potrzebne dokumenty itp.
Wybierając się do Sharm El Sheikh (znajdują się tu komory dekompresyjne), każdy nurek winien mieć przy sobie obowiązkowo certyfikat, świadectwo zdrowia, a także logbooki i adaptery INT.
Miejsca do nurkowania
Zdaniem wielu nurków, to właśnie Sharm El Sheikh jest najlepszym miejscem do zwiedzania podwodnego świata. Liczne rafy koralowe, a przy tym ponad 1000 gatunków ryb, sprawiają, że na wybrzeżu poza nurkowaniem głębinowym, można skorzystać również z nurkowania powierzchniowego. Do dyspozycji amatorów nurkowania pozostawiono również rejsy nurkowe, a także kursy nurkowania w blisko ponad stu szkołach. Co istotne, coraz częściej polski turysta może liczyć na kontakt z polską bazą nurkową i polskimi instruktorami.
Do najlepszych nurkowisk zaliczyć można z pewnością:
- na terenie Parku Ras Mohammed najciekawszymi są: Shark Reef, Yolanda Reef, a także Shark Observatory, Jackfish Alley,
- w okolicy wyspy Tiran - Thomas Reef, Gordon Reef i Jackson Reef,
a także okoliczne : Ras Umm Sid, Temple, Ras Bob, Ras Nasrani, Far Garden, a także Paradise.
Niezwykle atrakcyjnym jest również nurkowanie na wraku Thistlegorm.
Nurkowiska dostępne z łodzi
Rafa Gordona
Pełna niesamowitej, morskiej fauny rafa jest jednym z popularniejszych nurkowisk. Rafę zamieszkują ośmiornice, wargacze, niezliczona ilość gatunków ryb, a także liczne rekiny rafowe zamieszkujące w tzw. amfiteatrze rekinów. To mający dwadzieścia cztery metry głębokości lej, na dnie którego śpią te krwiożercze ryby. Rafę Gordona tworzy również wrak frachtowca Lullia, który zatonął w 1981 roku. Co ciekawe, blisko 10 metrów statku wciąż znajduje się ponad powierzchnią wody.
Głębokość rafy: 15–30 metrów
Widoczność: 10–30 metrów
Aleja Płaszczek
Nurkowisko to, zwane również Aleją Karanksów, bądź Skarpą Rybacką, znajduje się na terenie parku i jest doskonałym miejscem nawet dla początkujących nurków. Nurkowanie rozpoczyna się na głębokości 5 metrów i początkowo prowadzi przez jaskinię, następnie amatorzy nurkowania przechodzą na głębokość 18 metrów. Podziwiać można tu przeźroczki, a tuż za nimi oczom nurków ukażą się tuńczyki, barakudy i płaszczki.
Głębokość: 6-20 metrów
Widoczność: 10–30 metrów
Nurkowiska dostępne z brzegu
Ras Muhammad
Ras Muhammad, to bezdyskusyjnie najlepsze i najatrakcyjniejsze nurkowiska na półwyspie Synaj. Zbudowana z prastarych raf koralowych Ras Muhammad zamieszkiwana jest przez miękkie i twarde koralowce, barrakudy, karanksy, a także wielkie ławice tuńczyków i rekiny. Park czynny jest codziennie (za wyjątkiem piątków) w godzinach od 10 rano do zmroku. Z racji, że nurkowaiska znajdują się na terenie Parku Narodowego, należy przestrzegać określonych przepisów (w innym przypadku grożą kary zapisane w prawie 102 z roku 1983). Należą do nich m.in zapisy zabraniające:
zbierania i niszczenia różnego rodzaju skamieniałości, roślin, czy korali i muszli,
łamania czy też dotykania korali i muszli,
karmienia ryb, które może zakłócić równowagę biologiczną rafy,
łowienia ryb w innych niż wyznaczone miejsce
wyrzucania do wody jakichkoliwek odpadków,
poruszania się po terenie zamkniętym, jak również poruszania się i cumowania w strefie raf.
Shark Observatory – Ras Mohammed
Popołudniem, idealnym miejscem na nurkowanie dryftowe jest obserwatorium rekinów, znajdujące się przy ścianie Mohammeda W miejscu znajduje się nie tylko doskonałe nurkowisko, ale również balkon obserwacyjny. W obserwatorium rekinów nurkowie mogą zboaczyć bogaty krajobraz morski, który sprzyja fotografii podwodnej. Spotkać można tu nie tylko rekiny wielorybie (okazjonalnie), ale także karanksy, barakudy i wiele różnych gatunków ryb pelagicznych.
Rafa Rekinów i Rafa Yolanda
Rafa koralowa znajduje się w Zatoce Akaba w Ciśnienie Tirańskiej blisko kurortu Szarm el-Szejk. Zwane również "miastem ukwiałów", rafy te dostepne są jedynie doświadczonym nurkom. Na rafie poza przeróżnymi gatunkami ryb, takich jak: rekiny rafowe, barakudy, rekiny młoty (można je spotkać na głębokości 30 metrów), czy płaszczki, podziwiać można również dwa szczyty wznoszące się na osiemset metrów. Sama nazwa rafy, Yolanda, pochodzi od rozbitego w 1980 roku o rafę koralową frachtowca Yolanda. Co ciekawe, na pokładzie wraku wciąż znajduje się ładunek statku. Równie ciekawym, jak i tragicznym jest metalowy pręt wbity pionowo na głębokości 14m w latach 70-tych, ku pamięci nurka, który właśnie w tym miejscu zginął tragicznie.
Dzięki silnym prądom i licznym gatunkom ryb, nurkowisko to jest też doskonałym miejscem na podwodną fotografię. Możliwym jest nurkowanie dryftowe, a także snorkeling.
Rafa Jacksona
Rafa ta jest najdalej wysuniętą na północ rafą w całej Cieśninie Tirańskiej. Na rafie znajduje się wrak statku handlowego Lara, który zatonął w 1985 roku. Rafa Jacksona, to wielkie skupisko koralowców (zarówno miękkich, jak i twardych), barrakud, karanksów, a nawet takich drapieżników, jak rekiny tygrysie i rekiny młoty. Na głębokości 28 metrów spotkać można czerwone ukwiały i gorgonie, jak również plateau połączone z Rafą Woodhouse. Z kolei na głębokości 15 metrów, na znajdującej się tu piaskowej krawędzi zapadającej się w głębię w kierunku północnym, spotkać można żółwie morskie, białe rekiny rafowe, rekiny młoty, a także szare rekiny rafowe.
Z racji, że występują tu bardzo silne prądy, nurkowanie w tym rejonie przeznaczone jest jedynie dla doświadczonych nurków. Nurkowanie rozpoczyna się przy południowym czubku rafy. Nurkowie płyną w kierunku pólnocnym wzdłuż wschodniej ściany rafy. Nurkowisko jest świewtnym miejscem do fotogragfii podwodnej. W rafie mozliwym jest nurkowanie dryftowe, głębokie, a także snorkeling.
Thomas reef – Tiran islands
To znajdujące się przy wyspie Tiran nurkowisko, to jedno z najciekawszych miejsc do nurkowania znajdujących się w północnej części Morza Czerwonego. Nurkowanie rozpoczyna się w południowym rogu rafy, a następnie kieruje w wzdłuż jej wschodniej strony bogate w różnego rodzaju korale (w tym czarne korale) i gorgonie. Na głębokości 35 m z kolei dostrzec można biegnący równolegle do rafy, głęboki kanion. Jednak należy wystrzegać się nurkowania w jego głąd. Rafa Tomasza pełna jest gorgonii, ciekawych jaskiń, a także żółwi morskich, barakud, tuńczyków, ryb rafowych i ryb pelagicznych. Nurkowanie w Rafie Tomasza z racji silnych prądów, jest doskonałym miejscem do nurkowania dryftowego i nurkowania głębokiego dla wprawionych nurków. Najlepiej nurkować o poranku.
Bliski ogród
Bliski Ogród, znajdujący się na północ od Zatoki Naama, to teren zamieszkany przez liczne zwierzęta morskie – koralowce, większe ryby pelagiczne, skorpeny, płaszczki, skrzydlice, czy cheliny napoleońskie. Miejsce to doskonale nadaje się do nocnego nurkowania, nurkowania dryftowego, nurkowania stacjonarnego, jak również snurkowania.
Bliski ogród, to również jaskinia, której wejście otwiera się na 5m otoczone nie tylko szkółką Glassfish, ale również kolonią korali Porites lutea.
Głębokość: 0–40 metrów
Widoczność: 10-30 metrów
Ras Nasrani
Oznaczające w tlumaczeniu "Przylądek Chrześcijański", miejsce to znajduje się na północ od zatoki Naama (dokładnie 11 km). A dzięki swojemu położeniu można się tu dostać zarówno drogą lądową, jak również tradycjynie z łodzi. Nurkowanie rozpoczyna się na głębokości od 6 do 12m i kieruje się na północ w kierunku przylądka. Znaleźć można tu nie tylko czerwone anemony, ale także korale, gorgonie i małże Tridacana. W przypadku ryb, nurkowisko pełne jest ryb pelagicznych, tuńczyków, jak również barakud. Sprzyja również obserwowaniu mięczaków, a w tym krwistoczerwonych Hiszpańskich Tancerek. Z racji bogactwa zarówno flory, jak i fauny, miejsce doskonale nadaje się do fotografii podwodnej. A z racji słabych prądów sprzyja nurkowaniu dryftowemu, jak również snorkeling'owi.
Ras Bob
Równie ciekawym miesjcem do fotografii podwodnej, a przy tym nurkowania na każdym poziomie umiejętności jest Ras Bob, będący krańcowym punktem Ras Nasrani. Nazwa pochodzi od nazwiska fotografa, Boba Johnsona, ktory bardzo często właśnie w tym miejscyu pracował. Stodsunkow niedawno odkryte miejsce nadaje się świetnie do zacisznego, wolnego od tłoku i silnych prądów nurkowania. Przy czym naciekawszym fragmentem dla nurków są te znajdujące się na głębokości od 4 do 12 metrów.
Nurkowanie rozpoczyna się z łodzi, zacumowanej w shamandura, na głębokości ok. 20m i biegnie w północno-wschodnim kierunku. Ras Bob pełen jest małych zatoczek, ciekawych jaskiń, a także szczelin między skałami. Można tu spotkać m.in. płaszczki, a także ryby krokodyle.
Ras Umm Sid
Raz Umm Sid, to przylądek, na którym znajduje się latarnia morska, jak również włoska restauracja El-Fanar. Najłatwiej dostać się do nurkowiska we wschodniej części przylądka, nie tylko z łodzi, ale również z metalowej drabinki prowadzonej wprost do Morza Czerwonego. Wybierając drugą opcję, warto pamiętać o tym, by był wysoki przypływ, tak by nurkowie mogli przepływnąć nad rozległą rafą. Nurkowanie rozpoczyna się od zejścia na 25m. Spotkać można tu nie tylko przepiękne gorgonie, ale także koralowce. Przylądek Ras Umm Sid jest też siedliskiem ryb rafowych (skrzydlic), ryb papuzich, a także ryb plegicznych (barakud, tuńczyków i karanksów). Miejsce świetnie nadaje się nie tylko do nurkowania nocnego, ale także nurkowania dryftowego i snorkelingu.
Temple
Pomiędzy Ras Umm Sid a Ras Katy znajduje się Świątynia, czyli Temple. Z racji pięknej flory i fauny, a przy tym brajku silnych prądów, zatoka świenie nadaje się do nurkowania nocnego, czy snorkelingu nawet dla początkujących nurków. Spotkać można tu zarówno twarde, jak i miękkie korale, ryby papuzie, skrzydlice, pokolce, a także chetoniki i rogatnice. Oglądając te ostatnie, warto pamiętać, by nie podpływać do nich zbyt blisko w okresie godów, gdyż mogą nas zaatakować. Jeśli decydujemy się na nurkowanie nocne, niezbędnym będzie kompas, który pomoże trafić do łodzi.
Paradise
Bogate w duże połacie miękkich korali (m.in korali stołowych), a także bogactwo rafy koralowej, miejsce to nadaje się doskonale do fotografii podwodnej nawet dla początkujących nurków. Nurkowisko pełne jest gorgonii, ryb papuzich, płaszczek, napoleonów, a także chetoników . Miejsce świetnie nadaje się nie tylko do nurkowania dryftowego, ale również snorkelingu i nurkowania nocnego.
Wraki warte uwagi
Wrak Thistlegorm
Uznawany za jeden z najciekawszych wraków świata, Thistlegorm był brytyjskim okrętem SS, zbomabardowanym w 1941 roku przez wojska niemieckie. Odkryty w 1951 roku przez Jacquesa Cousteau. Do wraku można dostać się jedynie łodziami wyruszającymi z Sharm el Sheikh.
Wrak Dunraven
Znajdujący się na 30 metrach głębokości Dunraven umiejscowiony jest do góry dnem. Wrak ma 80 m długości i 10 m szerokości, jego rufa zaś leży na głębokości 29 m. Kadłub w całości pokryty jest koralowcami. Frachowiec był angielskim statkiem importującym przyprawy. Zatonął w roku 1876 roku po rozbiciu się o rafę koralową. Podobnie, jak w przypadku wraku Thistlegorm, nurkowanie w jego obrębie zarezerowane jest jedynie dla doświadczonych nurków. Wrak jest siedliskiem ślimaków nagoskrzelnych, plataksów, moren.
PRZELOTY I POBYT - EGIPT - SHARM EL SHEIKH
Baza noclegowa
Główna baza noclegowa kurortu znajduje się w Naama Bay, czyli centralnej części wybrzeża. Szacuje się, że na turystów czeka blisko 500 ośrodków wypoczynkowych różnej klasy.
Dojazd i transport
W odległości około 20 km od centrum znajduje się port lotniczy Sharm el Sheikh. W chwili obecnej, dzięki Islamic Development Bank (IDB), lotnisko będzie znacznie rozbudowane. Regularne loty do Sharm el Sheikh wprowadziła znana już polskim turystom linia lotnicza Egypt-Air. Po wybrzeżu można natomiast poruszać się busami hotelowymi, bądź biało-niebieskimi autobusami miejskimi i taksówkami.
RZEWODNIK NURKOWY - EGIPT - SHARM EL SHEIKH
Sharm el Sheikh (SSH)
Sharm el Sheikh, zwany również perłą egipskich kurortów, to jedno z najpiękniejszych i najokazalszych miejsc świata. Cieszące się niesłabnącą popularnością wybrzeże jest nie tylko miejscem wypoczynku i sportów wodnych (w tym nurkowania), ale również miejscem spotkań premierów i prezydentów z całego świata.
Nurkowanie : potrzebne dokumenty itp.
Wybierając się do Sharm El Sheikh (znajdują się tu komory dekompresyjne), każdy nurek winien mieć przy sobie obowiązkowo certyfikat, świadectwo zdrowia, a także logbooki i adaptery INT.
Miejsca do nurkowania
Zdaniem wielu nurków, to właśnie Sharm El Sheikh jest najlepszym miejscem do zwiedzania podwodnego świata. Liczne rafy koralowe, a przy tym ponad 1000 gatunków ryb, sprawiają, że na wybrzeżu poza nurkowaniem głębinowym, można skorzystać również z nurkowania powierzchniowego. Do dyspozycji amatorów nurkowania pozostawiono również rejsy nurkowe, a także kursy nurkowania w blisko ponad stu szkołach. Co istotne, coraz częściej polski turysta może liczyć na kontakt z polską bazą nurkową i polskimi instruktorami.
Do najlepszych nurkowisk zaliczyć można z pewnością:
- na terenie Parku Ras Mohammed najciekawszymi są: Shark Reef, Yolanda Reef, a także Shark Observatory, Jackfish Alley,
- w okolicy wyspy Tiran - Thomas Reef, Gordon Reef i Jackson Reef,
a także okoliczne : Ras Umm Sid, Temple, Ras Bob, Ras Nasrani, Far Garden, a także Paradise.
Niezwykle atrakcyjnym jest również nurkowanie na wraku Thistlegorm.
Nurkowiska dostępne z łodzi
Rafa Gordona
Pełna niesamowitej, morskiej fauny rafa jest jednym z popularniejszych nurkowisk. Rafę zamieszkują ośmiornice, wargacze, niezliczona ilość gatunków ryb, a także liczne rekiny rafowe zamieszkujące w tzw. amfiteatrze rekinów. To mający dwadzieścia cztery metry głębokości lej, na dnie którego śpią te krwiożercze ryby. Rafę Gordona tworzy również wrak frachtowca Lullia, który zatonął w 1981 roku. Co ciekawe, blisko 10 metrów statku wciąż znajduje się ponad powierzchnią wody.
Głębokość rafy: 15–30 metrów
Widoczność: 10–30 metrów
Aleja Płaszczek
Nurkowisko to, zwane również Aleją Karanksów, bądź Skarpą Rybacką, znajduje się na terenie parku i jest doskonałym miejscem nawet dla początkujących nurków. Nurkowanie rozpoczyna się na głębokości 5 metrów i początkowo prowadzi przez jaskinię, następnie amatorzy nurkowania przechodzą na głębokość 18 metrów. Podziwiać można tu przeźroczki, a tuż za nimi oczom nurków ukażą się tuńczyki, barakudy i płaszczki.
Głębokość: 6-20 metrów
Widoczność: 10–30 metrów
Nurkowiska dostępne z brzegu
Ras Muhammad
Ras Muhammad, to bezdyskusyjnie najlepsze i najatrakcyjniejsze nurkowiska na półwyspie Synaj. Zbudowana z prastarych raf koralowych Ras Muhammad zamieszkiwana jest przez miękkie i twarde koralowce, barrakudy, karanksy, a także wielkie ławice tuńczyków i rekiny. Park czynny jest codziennie (za wyjątkiem piątków) w godzinach od 10 rano do zmroku. Z racji, że nurkowaiska znajdują się na terenie Parku Narodowego, należy przestrzegać określonych przepisów (w innym przypadku grożą kary zapisane w prawie 102 z roku 1983). Należą do nich m.in zapisy zabraniające:
zbierania i niszczenia różnego rodzaju skamieniałości, roślin, czy korali i muszli,
łamania czy też dotykania korali i muszli,
karmienia ryb, które może zakłócić równowagę biologiczną rafy,
łowienia ryb w innych niż wyznaczone miejsce
wyrzucania do wody jakichkoliwek odpadków,
poruszania się po terenie zamkniętym, jak również poruszania się i cumowania w strefie raf.
Shark Observatory – Ras Mohammed
Popołudniem, idealnym miejscem na nurkowanie dryftowe jest obserwatorium rekinów, znajdujące się przy ścianie Mohammeda W miejscu znajduje się nie tylko doskonałe nurkowisko, ale również balkon obserwacyjny. W obserwatorium rekinów nurkowie mogą zboaczyć bogaty krajobraz morski, który sprzyja fotografii podwodnej. Spotkać można tu nie tylko rekiny wielorybie (okazjonalnie), ale także karanksy, barakudy i wiele różnych gatunków ryb pelagicznych.
Rafa Rekinów i Rafa Yolanda
Rafa koralowa znajduje się w Zatoce Akaba w Ciśnienie Tirańskiej blisko kurortu Szarm el-Szejk. Zwane również "miastem ukwiałów", rafy te dostepne są jedynie doświadczonym nurkom. Na rafie poza przeróżnymi gatunkami ryb, takich jak: rekiny rafowe, barakudy, rekiny młoty (można je spotkać na głębokości 30 metrów), czy płaszczki, podziwiać można również dwa szczyty wznoszące się na osiemset metrów. Sama nazwa rafy, Yolanda, pochodzi od rozbitego w 1980 roku o rafę koralową frachtowca Yolanda. Co ciekawe, na pokładzie wraku wciąż znajduje się ładunek statku. Równie ciekawym, jak i tragicznym jest metalowy pręt wbity pionowo na głębokości 14m w latach 70-tych, ku pamięci nurka, który właśnie w tym miejscu zginął tragicznie.
Dzięki silnym prądom i licznym gatunkom ryb, nurkowisko to jest też doskonałym miejscem na podwodną fotografię. Możliwym jest nurkowanie dryftowe, a także snorkeling.
Rafa Jacksona
Rafa ta jest najdalej wysuniętą na północ rafą w całej Cieśninie Tirańskiej. Na rafie znajduje się wrak statku handlowego Lara, który zatonął w 1985 roku. Rafa Jacksona, to wielkie skupisko koralowców (zarówno miękkich, jak i twardych), barrakud, karanksów, a nawet takich drapieżników, jak rekiny tygrysie i rekiny młoty. Na głębokości 28 metrów spotkać można czerwone ukwiały i gorgonie, jak również plateau połączone z Rafą Woodhouse. Z kolei na głębokości 15 metrów, na znajdującej się tu piaskowej krawędzi zapadającej się w głębię w kierunku północnym, spotkać można żółwie morskie, białe rekiny rafowe, rekiny młoty, a także szare rekiny rafowe.
Z racji, że występują tu bardzo silne prądy, nurkowanie w tym rejonie przeznaczone jest jedynie dla doświadczonych nurków. Nurkowanie rozpoczyna się przy południowym czubku rafy. Nurkowie płyną w kierunku pólnocnym wzdłuż wschodniej ściany rafy. Nurkowisko jest świewtnym miejscem do fotogragfii podwodnej. W rafie mozliwym jest nurkowanie dryftowe, głębokie, a także snorkeling.
Thomas reef – Tiran islands
To znajdujące się przy wyspie Tiran nurkowisko, to jedno z najciekawszych miejsc do nurkowania znajdujących się w północnej części Morza Czerwonego. Nurkowanie rozpoczyna się w południowym rogu rafy, a następnie kieruje w wzdłuż jej wschodniej strony bogate w różnego rodzaju korale (w tym czarne korale) i gorgonie. Na głębokości 35 m z kolei dostrzec można biegnący równolegle do rafy, głęboki kanion. Jednak należy wystrzegać się nurkowania w jego głąd. Rafa Tomasza pełna jest gorgonii, ciekawych jaskiń, a także żółwi morskich, barakud, tuńczyków, ryb rafowych i ryb pelagicznych. Nurkowanie w Rafie Tomasza z racji silnych prądów, jest doskonałym miejscem do nurkowania dryftowego i nurkowania głębokiego dla wprawionych nurków. Najlepiej nurkować o poranku.
Bliski ogród
Bliski Ogród, znajdujący się na północ od Zatoki Naama, to teren zamieszkany przez liczne zwierzęta morskie – koralowce, większe ryby pelagiczne, skorpeny, płaszczki, skrzydlice, czy cheliny napoleońskie. Miejsce to doskonale nadaje się do nocnego nurkowania, nurkowania dryftowego, nurkowania stacjonarnego, jak również snurkowania.
Bliski ogród, to również jaskinia, której wejście otwiera się na 5m otoczone nie tylko szkółką Glassfish, ale również kolonią korali Porites lutea.
Głębokość: 0–40 metrów
Widoczność: 10-30 metrów
Ras Nasrani
Oznaczające w tlumaczeniu "Przylądek Chrześcijański", miejsce to znajduje się na północ od zatoki Naama (dokładnie 11 km). A dzięki swojemu położeniu można się tu dostać zarówno drogą lądową, jak również tradycjynie z łodzi. Nurkowanie rozpoczyna się na głębokości od 6 do 12m i kieruje się na północ w kierunku przylądka. Znaleźć można tu nie tylko czerwone anemony, ale także korale, gorgonie i małże Tridacana. W przypadku ryb, nurkowisko pełne jest ryb pelagicznych, tuńczyków, jak również barakud. Sprzyja również obserwowaniu mięczaków, a w tym krwistoczerwonych Hiszpańskich Tancerek. Z racji bogactwa zarówno flory, jak i fauny, miejsce doskonale nadaje się do fotografii podwodnej. A z racji słabych prądów sprzyja nurkowaniu dryftowemu, jak również snorkeling'owi.
Ras Bob
Równie ciekawym miesjcem do fotografii podwodnej, a przy tym nurkowania na każdym poziomie umiejętności jest Ras Bob, będący krańcowym punktem Ras Nasrani. Nazwa pochodzi od nazwiska fotografa, Boba Johnsona, ktory bardzo często właśnie w tym miejscyu pracował. Stodsunkow niedawno odkryte miejsce nadaje się świetnie do zacisznego, wolnego od tłoku i silnych prądów nurkowania. Przy czym naciekawszym fragmentem dla nurków są te znajdujące się na głębokości od 4 do 12 metrów.
Nurkowanie rozpoczyna się z łodzi, zacumowanej w shamandura, na głębokości ok. 20m i biegnie w północno-wschodnim kierunku. Ras Bob pełen jest małych zatoczek, ciekawych jaskiń, a także szczelin między skałami. Można tu spotkać m.in. płaszczki, a także ryby krokodyle.
Ras Umm Sid
Raz Umm Sid, to przylądek, na którym znajduje się latarnia morska, jak również włoska restauracja El-Fanar. Najłatwiej dostać się do nurkowiska we wschodniej części przylądka, nie tylko z łodzi, ale również z metalowej drabinki prowadzonej wprost do Morza Czerwonego. Wybierając drugą opcję, warto pamiętać o tym, by był wysoki przypływ, tak by nurkowie mogli przepływnąć nad rozległą rafą. Nurkowanie rozpoczyna się od zejścia na 25m. Spotkać można tu nie tylko przepiękne gorgonie, ale także koralowce. Przylądek Ras Umm Sid jest też siedliskiem ryb rafowych (skrzydlic), ryb papuzich, a także ryb plegicznych (barakud, tuńczyków i karanksów). Miejsce świetnie nadaje się nie tylko do nurkowania nocnego, ale także nurkowania dryftowego i snorkelingu.
Temple
Pomiędzy Ras Umm Sid a Ras Katy znajduje się Świątynia, czyli Temple. Z racji pięknej flory i fauny, a przy tym brajku silnych prądów, zatoka świenie nadaje się do nurkowania nocnego, czy snorkelingu nawet dla początkujących nurków. Spotkać można tu zarówno twarde, jak i miękkie korale, ryby papuzie, skrzydlice, pokolce, a także chetoniki i rogatnice. Oglądając te ostatnie, warto pamiętać, by nie podpływać do nich zbyt blisko w okresie godów, gdyż mogą nas zaatakować. Jeśli decydujemy się na nurkowanie nocne, niezbędnym będzie kompas, który pomoże trafić do łodzi.
Paradise
Bogate w duże połacie miękkich korali (m.in korali stołowych), a także bogactwo rafy koralowej, miejsce to nadaje się doskonale do fotografii podwodnej nawet dla początkujących nurków. Nurkowisko pełne jest gorgonii, ryb papuzich, płaszczek, napoleonów, a także chetoników . Miejsce świetnie nadaje się nie tylko do nurkowania dryftowego, ale również snorkelingu i nurkowania nocnego.
Wraki warte uwagi
Wrak Thistlegorm
Uznawany za jeden z najciekawszych wraków świata, Thistlegorm był brytyjskim okrętem SS, zbomabardowanym w 1941 roku przez wojska niemieckie. Odkryty w 1951 roku przez Jacquesa Cousteau. Do wraku można dostać się jedynie łodziami wyruszającymi z Sharm el Sheikh.
Wrak Dunraven
Znajdujący się na 30 metrach głębokości Dunraven umiejscowiony jest do góry dnem. Wrak ma 80 m długości i 10 m szerokości, jego rufa zaś leży na głębokości 29 m. Kadłub w całości pokryty jest koralowcami. Frachowiec był angielskim statkiem importującym przyprawy. Zatonął w roku 1876 roku po rozbiciu się o rafę koralową. Podobnie, jak w przypadku wraku Thistlegorm, nurkowanie w jego obrębie zarezerowane jest jedynie dla doświadczonych nurków. Wrak jest siedliskiem ślimaków nagoskrzelnych, plataksów, moren.
PRZELOTY I POBYT - EGIPT - SHARM EL SHEIKH
Baza noclegowa
Główna baza noclegowa kurortu znajduje się w Naama Bay, czyli centralnej części wybrzeża. Szacuje się, że na turystów czeka blisko 500 ośrodków wypoczynkowych różnej klasy.
Dojazd i transport
W odległości około 20 km od centrum znajduje się port lotniczy Sharm el Sheikh. W chwili obecnej, dzięki Islamic Development Bank (IDB), lotnisko będzie znacznie rozbudowane. Regularne loty do Sharm el Sheikh wprowadziła znana już polskim turystom linia lotnicza Egypt-Air. Po wybrzeżu można natomiast poruszać się busami hotelowymi, bądź biało-niebieskimi autobusami miejskimi i taksówkami.
ATRAKCJE TURYSTYCZNE - EGIPT - SHARM EL SHEIKH
Sharm el Sheikh, w tłumaczeniu „Zatoka Szejka”, po raz pierwszy pojawiła się na mapie morskiej w roku 1762. Zlokalizowana na dawnym szlaku handlowym, którym przewożono jedwab i przyprawy z Indii, w czasach starożytnych słynęła z handlu miedzią i turkusem. W czasach współczesnych znana jako jedno z atrakcyjniejszych kurortów świata ze względu na wielowiekową spuściznę, przepiękne zabytki, a także oryginalną, jedyną w swoim rodzaju faunę i florę.
Wysunięte na południe Półwyspu Synajskiego wybrzeże biegnące na długości około 40 kilometrów wzdłuż brzegu Morza Czerwonego, podzielone jest na trzy dzielnice. Pierwszą z nich stanowią znajdujące się w południowej części Old Market i Hadabaw. W centrum miasta znajduje się Naama Bay stanowiące prawdziwe serce wybrzeża. To tutaj znajdują się ekskluzywne hotele, legendarna restauracja Hard Rock Cafe, a także filia dyskoteki La Pacha (najsłynniejszej dyskoteki Ibizy). Stosunkowo najnowszą częścią Sharm El Shaikh jest Nabq położony na północ od lotniska.
Dzięki swojemu położeniu Sharm El Shaikh jest wspaniałym miejscem do aktywnego wypoczynku, tym bardziej, że flora Morza Czerwonego, pełna blisko 250 raf koralowych i blisko 1000 wyjątkowych gatunków ryb sprzyja nie tylko nurkowaniu, ale również wycieczkom łodzią z przezroczystym dnem. Zapaleni amatorzy sportów wodnych mogą również skorzystać z lotów paralotnią, popływać na desce lub z delfinami.
Poza półwyspem Synaj, będącym miejscem szczególnym dla wszystkich chrześcijan, wartym uwagi jest również Klasztor Św. Katarzyny, w którym znajduje się Gorejący Krzew i Studnia Mojżesza, a także bardzo cenne zbiory ikonograficzne z VI- X wieku. Na uwagę zasługuje także Ras Muhammad, czyli jedyny w Egipcie Park Narodowy obejmujący zarówno pustynię, jak również rafy koralowe. Na granicy wybrzeża znajduje się z kolei, utworzony w 1992 roku, rezerwat Nabq rozciągający się na długości blisko 47 km, w którym podziwiać można nie tylko rafę koralową Al-Dżarkana, ale także namorzyny.
Z racji swojego położenia wybrzeże stanowi doskonałą bazę wypadową na wycieczki. Po dodatkowej opłacie można zatem odwiedzić położoną na wschód od wybrzeża wyspę Tiran, a także Kolorowy Kanion, Sarabit al-Chadim, Hammam Faraun, a także Blue Hole. Organizatorzy zapewniają również wycieczki do położonych nieco dalej Jerozolimy, Kairu, Petry, Luksoru czy Hurghady.
BAZY / CENNIK - EGIPT - SHARM EL SHEIKH
Bazy nurkowe
Sharm el Sheikh przez niektórych uznawana jest za miejscowość oferującą najpiękniejsze i najcenniejsze wrażenia nurkowe. W tym miejscu znaleźć można ogromną ilość centrów i baz nurkowych oferujących usługi zarówno dla profesjonalistów, jak i początkujących nurków.
Wśród polskich baz nurkowych funkcjonujących w Sharm el Sheikh warto wyróżnić bazę Nautica zlokalizowaną w hotelu Sun Set w dzielnicy Hadaba oraz Diving Pro przy największym resorcie w Sharm – Dominie Coral Bay.
Najbardziej popularne bazy o charakterze miedzynarodowym to Emperor Divers położona przy Rosetta Hotel w Naama Bay, Sinai College, Sinai Divers przy Naama Bay czy jeden z najbardziej cenionych na świecie centrów nurkowych Camel Dive Club przy Naama Bay.
Wszystkie oferują zarówno szkolenia dla początkujących nurków, jak i tych bardziej zaawansowanych pragnących doskonalić swoje umiejętności. W ramach swojej działalności organizują nurkowania z łodzi oraz safarii nurkowe. Dodatkowo wypożyczają sprzęt.
HOTELE W SHARM EL SHEIKH W EGIPCIE
W okolicy znajduje się wiele godnych polecenia obiektów oferujących zakwaterowanie.
INNE INFORMACJE - EGIPT - SHARM EL SHEIKH
Klimat
Położenie kurortu między wybrzeżem Morza Czerwonego a górami Synaj sprawia, że sezon letni trwa tu od kwietnia do października, a temperatura powietrza sięga wówczas od 30 do 45°C. W okresie zimowym waha się zaś w granicach od 15°C do 30°C. Temperatura wody na wybrzeżu waha się z kolei od 20°C ( w okresie zimowym) do 28°C (w okresie letnim). Na wybrzeżu znajdują się liczne źródła wody siarkowej.
Wizy
W przypadku podróży do Sharm el Sheikh każdy turysta winien posiadać ważny przynajmniej na najbliższe sześć miesięcy paszport, jak również darmową wizę „Sinai Only” obowiązującą na terenie Półwyspu Synaj. Wiza wydawana jest na okres 15 dni przy odprawie paszportowej. Umożliwia skorzystanie z wycieczek do miejscowości położonych na półwyspie Synaj. W przypadku wycieczek poza półwyspem konieczną będzie płatna wiza wydawana na okres 30 dni. Koszt wizy - 25 USD. Co ważne, jadąc na wczasy z dzieckiem, należy pamiętać o ważnym paszporcie dziecka.
Przepisy celne
W ciągu dwóch dni od przylotu istnieje możliwość dokonania zakupów w sklepach wolnocłowych po okazaniu paszportu. Zgodnie z przepisami do Egiptu można przywieźć 10 tys. dolarów amerykańskich, a w bagażu: 200 szt. papierosów, 25 cygar, a także 2 l alkoholu. Wwożenie narkotyków na teren Egiptu grozi karą śmierci.
Waluta
W Egipcie obowiązuje waluta egipska - funt egipski (EGP) i piastry (nasz grosze), ale można także płacić dolarami amerykańskimi i euro. W mieście znajdują się liczne bankomaty.
Czas
Obowiązuje czas UTC + 2.
Prąd
W gniazdkach, podobnych do polskich, prowadzony jest prąd 220V.
Opieka medyczna
Podobnie, jak w przypadku wyprawy do jakiegokolwiek kraju, warto wykupić polisę ubezpieczeniową. Do dyspozycji turystów udostępnione są liczne prywatne kliniki, jak również dwa szpitale. Większy, Sharm International Hospital, a także South Sinai Hospital znajdujący się na Hadabie.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |