Grupa Media Informacyjne zaprasza do wspólnego budowania nowej jakości    
Nowe Media - Modern News Life    
                                                   
                                                   
   
  TV Radio Foto Time News Maps Sport Moto Econ Tech Kult Home Fash VIP Infor Uroda Hobby Inne Akad Ogło Pobie Rozry Aukc Kata  
     
  Clean jPlayer skin: Example
 
 
     
img1
GMI
Nowe Media

More
img2
BMW DEALER
Kraków ul. Basztowa 17

More
img3
MERCEDES
Wybierz profesjonalne rozwiązania stworzone przez grupę Mercedes

More
img4
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
img2
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
 
         
         
  GRUPA MEDIA INFORMACYJNE - NURKOWANIE
   
COUNTRY:
         
 
 
   
Nurkowanie magazyn
   
Home news
   
Podstawowe inf.
   
Nurkowanie na świecie
Kdeks nurka
Planowanie podróży
Szkolenia nurkowe
Fotografia podwodna
Organizacje nurkowe
Fauna i flora
Zdrowie
   
Morze Karaibskie
   
Florida Keys
Little Bahama Bank
Wyspy Turks i Caicos
Isla de la Juventud
Kajmany
Cozumel i Jukatan
Belize
Grenada i "Bianca C"
   
Ocean Atlatycki
   
Scapa Flov
Porthkerris i Manacles
Lundy
Wyspy Skelling
Outer Banks
Fernando de Noronha
Gansbaai
   
Morze Śródźemne
   
Wyspy Medas
Sardynia
Ustica
Zenobia
   
Morze Czerwone
   
Thistlegorm
Brothers
Dahab
Zatoka Akaba
Sha'ab Rumi
   
Ocean Indyjski
   
Aliwal Shoal
Sodwana
W. Inhaca i Bazaruto
Jezioro Malawi
Park Morski Watamu
Wielki Komor
W. Mauritius i Rodrigues
Aldabra i Amiranty
At. Lhaviyani i Felidhoo
Wyspy Similan
Komodo
Bali
Ningaloo Reef
W. Neptuny i Dangerous Reef
   
Ocean Spokojny
   
Catalina
Morze Korteza
Cocos i Malpelo
Wyspy Galapagos
Rangiroa
Bora Bora
Atol Bikini
Laguna Chuuk
Wyspy Yap
Archipelag Palau
Rafy Tubataha
Sipadan
Cieśnina Lembah
East. Fields i Kimbe Bay
Wyspy Gizo i Uepi
SS "Presidrnt Coolidge"
Archipelag Fidżi"
Wielka Rafa Koralowa
Morze Koralowe
"Yongala"
Wyspy Poor Knights"
Lermontow
   
Słowniczek
   
Skala beauforta
   
Vademecum
   
Multimedia
   
Inne
   
Ogłoszenia
   
Promowane
   
   
 
   
   
Kontakt
   

Adam Nawara - Napisz do Nas: Grupa Media Informacyjne

   
   
   
   
   
   
   
   
   
   

 

 

 

 
Nurkowanie z Grupa Media Informacyjne
     

Nurkowanie z Grupa Media Informacyjne to zestawienie najciekawszych informacji dla amatorów, profesjonalistów i pasjonatów świata podwodnego i związanego z nim nurkowania. Znajdziemy tutaj podstawowe informacje o nurkowaniu, informacje teleadresowe, o organizacjach nurkowych, najciekawszych miejscach nurkowych wraz z opisem tych miejsc. Opis obejmuje również bazę logistyczną i usługową funkcjonującą w otoczeniu opisywanych nurkowisk. Jest to oczywiście informacja poglądowa, jednak stworzona przy współudziale pasjonatów nurkowania, wielu specjalistów. Mamy nadzieję, że osoby odwiedzające Nasz portal docenią wykonaną przez Nas pracę i wspólnie z Nami będą współtworzyć ten portal i tym samym przyczyniać się do propagowania tej pięknej pasji.

 
 
  Strona producenta :
www.ppp.com
     
Dokonując zakupu, dokonujesz właściwego wyboru
Grupa Media Informacyjne - Sklep GMI
 
 
 
 
Nasi partnerzy  
   
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
     
 
 
 

PRZEWODNIK NURKOWY- EGIPT - HAMATA

PRZEWODNIK NURKOWY - EGIPT - HAMATA

Egipt to kraj położony w północno – zachodniej części kontynentu afrykańskiego. W skład jego wchodzi także zachodnioazjatycki półwysep Synaj. Graniczy z Libią (zachód), Sudanem (południe) oraz Izraelem i Strefą Gazy (północny wschód). Posiada dostęp do Morza Śródziemnego oraz Czarnego. W przeważającej większości (94%) to państwo pustynne.

Hamata to słynna miejscowość wypoczynkowa położona w południowo-wschodniej części kraju, nad Morzem Czerwonym.
Hamata – nurkowanie

Tutejsze rafy zaliczane są do najpiękniejszych na świecie. Dla miłośników nurkowania to prawdziwa gratka, wielka przygoda i wspaniałe wspomnienia z podróży.

rafa Abu Galawa Kebir.

Bezapelacyjnie jej największą atrakcją jest wrak ogromnego jachtu żaglowego, który zatonął w tych wodach jeszcze w latach osiemdziesiątych. Wrak leży na głębokości około 18 metrów, jest przykładem niezwykle wprost zróżnicowanego życia podwodnych stworzeń.

Sha'ab Claudia

Rafa charakteryzująca się fantastyczną formą. Spotkamy tam ogromną ilość przeróżnych tuneli, podwodnych jaskiń i zagłębień. Mamy wielką szansę zobaczyć barakudy, napoleony, rogatnice olbrzymie czy ryby kozie.

Abu Galawa Soraya

Rafa znajdująca się na głębokości 17 metrów. Tam podziwiać możemy zatopiony wrak. Mowa o chińskim holowniku Tienstin, który zatonął w roku 1943. Na pokładzie zamieszkuje ławica antiasów oraz galssfishy. Obrośnięty jest zarówno twardymi, jak i miękkimi koralami. Zdjęcia z nurkowania tam będą z pewnością cudowną pamiątką.

Nurkując, prócz wspaniałych raf koralowych i zapierających dech w piersiach wielokolorowych, pełnych różnorodności morskich żyjątek, spotkać też można urocze delfiny. Oglądać można też ślimaki, koniki morskie, żółwie, a nawet rekiny. Hamata to dla nurków stosunkowo dość nowa lokalizacja, dlatego też możemy podziwiać to, czego inni jeszcze nie widzieli.

Hamata to miejsce z dostępem do ogromnej ilości miejsc do nurkowania. Mamy zatem pewność, że przywieziemy stamtąd piękne emocje, zdjęcia i mnóstwo pozytywnej energii.

PRZELOTY I POBYT - EGIPT - HAMATA

Przelot

Przeloty do Egiptu organizuje wiele linii lotniczych. Regularne połączenia posiadają między innymi LOT, KLM, Lufthansa, Aeroflot czy Swiss Airlines. Można zdecydować się na przelot do Hurgady ( położonej nieco ponad 400 km od Hamaty). Wówczas czeka nas obowiązkowa przesiadka w Amsterdamie, Paryżu, Rzymie lub Frankfurcie nad Menem. Takie połączenie gwarantuje LOT.

Warto pomyśleć o locie czarterowym. Jest tańszy od regularnego. W ten sposób dostaniemy się z Warszawy, Katowic czy Gdańska do wspomnianej już Hurgady. Możemy jednak uniknąć późniejszej dłuższej podróży lądowej i wybrać od razu międzynarodowe lotnisko w Marsa Alam

(oddalone od Hamaty o ok. 100km). Tanie połączenie czarterowe z Egiptem to koszt około 1200 zł. Warto na bieżąco przeglądać oferty lotów, gdyż zdarzają się ciekawe promocje.

Transport

Po Egipcie najrozsądniej i najtaniej wydaje się podróżować autobusem, taksówką lub wynajętym samochodem. Gdy czeka nas dłuższa trasa, mamy do wyboru pociąg, dalekobieżny autobus lub samolot.

Sieć autobusowych połączeń jest bardzo gęsta, na rynku funkcjonuje wiele film przewozowych.

Często zdarza się, iż autobusy zamiast z dworca (co w Polsce jest normą), wyruszają spod siedziby
swojej firmy. Dobrze jest kupić bilet z wyprzedzeniem. Przewozy, zwłaszcza te o niższym standardzie, są naprawdę tanie. Ponad 200 km przejechać możemy w przeliczeniu już za nieco ponad 10 zł.

Kiedy natomiast zdecydujemy się na przejazd taksówką, warto wcześniej ustalić cenę z prowadzącym pojazd, nie polegać na wskazaniach taksometru.

Hamata – noclegi

Gdy udamy się do Hamaty, czekają na nas różne rodzaje miejsc noclegowych, także w okolicach tej miejscowości,  między innymi hotele Lahami Bay czy The Berenice Tclub Resort. Na turystów czekają także bungalowy Zabargad.  Wybrać możemy także Gorgonia Beach Resort czy Shams Alam Beach Resort.

ATRAKCJE TURYSTYCZNE - EGIPT - HAMATA

Zabytki

Egipt to nie tylko Kair i piramidy. Ciekawe zabytki znajdziemy także choćby w Marsa Alam ( a stamtąd do miejscowości Hamata już całkiem niedaleko). Na uwagę zasługuje tam z pewnością wspaniała wioska beduinów, wcześniej zafundować sobie można moto safari lub przejażdżkę na wielbłądzie.

Bardzo nietypowa  i warta zwiedzenia budowla to też meczet Marsa Alam.

Warta odwiedzenia jest także Wysoka Tama na Nilu w Asuanie.

W pobliżu Asuanu warto obejrzeć także kamieniołom czerwonego granitu z fragmentami rzeźb oraz nieukończonym obeliskiem.
Koniecznie trzeba też udać się do imponującej Świątyni Abu Simbel, wzniesionej w czasie panowania Ramzesa II.  Warto zwiedzić także dwie Wyspy: Elefantynę z nubijskimi wioskami oraz Wyspę Kitchenera będącą w całości ogrodem botanicznym.

Kite Village

Hamata to raj dla nurkujących, ale nie tylko dla nich. To także fantastyczna propozycja dla amatorów kitesurfingu.  Niezapomniane wrażenia zagwarantuje baza KiteVillage, umieszczona przy wjeździe do miejscowości. Mamy tam ogromnych rozmiarów lagunę, woda jest jednocześnie płytka i ciepła. To znakomite miejsce zarówno dla początkujących, jak i nieco bardziej zaawansowanych fanów tego sportu.

Ciekawostki

Egipt to nie tyko zwiedzanie, nurkowanie czy wypoczynek na plaży. Nie wszyscy wiedzą o tym, że
jest tam coraz więcej pól golfowych.

Jednym z symboli Egiptu jest fajka wodna (sisza), podczas jej palenia wydobywa się dym zapachowy.
Kraj zasłynął z wydobywania turkusu (niebiesko-zielonego kamienia). Złoża zostały wyczerpane pod koniec okresu ramzesowego.

BAZY / CENNIK - EGIPT - HAMATA

Bazy nurkowe

Hamata to raj dla nurków – stosunkowo dziewicza okolica sprawia, że nurkowanie w tutejszych wodach można porównywać do tego realizowanego na safari nurkowym. W tej okolicy funkcjonuje kilka baz nurkowych oferujących zarówno szkolenia, jak i wyprawy o różnym stopniu trudności prowadzone przez doświadczonych przewodników. W Hamacie można skorzystać z usług oferowanych przez polskie i międzynarodowe baz nurkowe. Należą do nich: Adventurer Polskie Centrum Nurkowe, Orca Dive Club – Wadi Lahmy czy Emperor Divers Hamata.

Warto jeszcze przed podróżą zastanowić się, z oferty której z baz nurkowych skorzystamy:

Orca Dive Club

Baza owa dysponuje dwiema łodziami nurkowymi, prowadzi wypożyczalnię sprzętu ( w tym kompletami dla dzieci). Sprzęt nurkowy jest regularnie serwisowany, a łodzie wyposażone we wszystkie wymagane systemy bezpieczeństwa. Baza czynna jest przez cały tydzień w godzinach 8.00-18.00. W jej zasięgu znajduje się duża ilość  miejsc  nurkowych, wymienić warto choćby House Reef, przytaczana już Abu Galawa Kebir (gdzie spotkać można rekiny rafowe), Sha'ab Hamam, Sha'ab Said.

Na uwagę zasługuje też Habili B czy Sha'ab Bohar Soraya,gdzie zachwyci nas bogactwo widoków. Sha'ab Malahi natomiast to miejsce, gdzie podziwiać będziemy labirynt utworzony z rafy koralowej. Stanowi część kompleksu Rury Shoal. Gdy wybierzemy Sha'ab Sataya natomiast, będziemy mieć wielką szansę na spotkanie delfinów.

Warte polecenia miejsca do nurkowania do także Marsa Sataya, Sha'ab Maksur czy Gotha Abu Diab, gdzie czekają nas niesamowite emocje i spotkania z podwodnym światem.

Ecolodge Wadi Lahami Dive Center

Tutaj sprzęt możemy w całości wypożyczyć na miejscu (należy jednak poinformować o tym wcześniej, by organizatorzy mogli wszystko skompletować, dobrać odpowiednie płetwy czy pianki). Maksymalna dozwolona głębokość nurkowania to 40 metrów. Rano z przewodnikiem odbywają się dwa nurkowania, jest także możliwość obserwowania nocnego życia pod wodą w nocy. Nurkuje się tu na ścianach raf Fury Shoals, Shaab Mansour czy Abu Galawa. Organizatorzy w tej bazie podkreślają, iż trzeba mieć własne latarki. To nie jest propozycja dla początkujących, wymaga się bowiem minimum 30 nurkowań w logbooku.

Emperor Divers  Hamata

To Aza, która w swej ofercie ma nurkowania zarówno z łodzi, jak i pontonu oraz na house reef. Organizatorzy zabierają turystów na rafy Shaab Sataya, Shaab Maksur, Abu Galawa Soraya. Baza położona jest na plaży przy ośrodku Zabargar Berenice Resort. Dla osób zamieszkujących inne hotele organizuje się transfery. Bliskość plaży pozwala na zabrania z sobą także osób towarzyszących, które nie nurkują – te także nie będą się nudzić. Rafa przybrzeżna otwarta jest od 8.00 do 17.45. 2 razy dziennie organizowane są nurkowania z przewodnikiem, dla doświadczonych, samodzielnych nurków są nielimitowane.

HOTELE W HAMACIE W EGIPCIE

W okolicy znajduje się wiele godnych polecenia obiektów oferujących zakwaterowanie

INNE INFORMACJE - EGIPT - HAMATA

Klimat

Egipt położony jest w strefie klimatu zwrotnikowego suchego, w południowej części przechodzi w skrajnie suchy z wysokimi dobowymi amplitudami temperatur.

Tereny Egiptu charakteryzują się bardzo małą roczną suma opadów – na południu to tylko kilka milimetrów na 2-3 lata.
Ludność

Muzułmanie stanowią w Egipcie około 90% populacji. Reszta to głównie chrześcijanie – Koptowie (charakteryzuje ich krzyż wytatuowany zwykle na ręce). Plemiona Berberów zamieszkują Pustynię Zachodnią, w dolinie Nilu pojawiają się nieliczne osady negroidalnej ludności.

Rozmieszczenie ludności jest niezwykle nierównomierne. Co prawda Dolina Nilu oraz Delta Nilu to obszary należące do najgęściej na świecie zaludnionych, jednak przeważająca część kraju, ze względu na trudne do życia warunki pustynne, jest praktycznie bezludna.

Wiza

Od 1.05.2014r. cena wizy do Egiptu wynosi 25 USD (jednokrotna) a 35 USD za wizę wielokrotną. Turystyczną wizę wydaje się na 30 dni. Trzeba pamiętać, że aby ją otrzymać, musimy mieć paszport ważny minimum 6 miesięcy od daty wjazdu do kraju.

Ceny

Obowiązująca waluta to funt egipski (1 LE, 1 EGP). Dolary jednak są w powszechnym obiegu, dlatego warto zabrać je z sobą i ewentualnie, gdy zajdzie taka potrzeba, wymieniać na lokalną walutę. W miejscowościach turystycznych istnieje też możliwość płacenia w euro czy funtach brytyjskich, ale wówczas musimy mieć się na baczności – sprzedawcy bowiem przy wydawaniu reszty często stosują własny kurs wymiany walut.

W Egipcie tradycyjnie trzeba się targować.

1 PLN to ok. 1,98 LE

Kuchnia

Gdy jesteśmy w Egipcie, grzechem byłoby nie spróbować lokalnych przysmaków.  Kuchnia stanowi połączenie tradycji państw śródziemnomorskich oraz krajów Bliskiego Wschodu. Potrawy to głównie różne rodzaje mięs z warzywami, niezwykle aromatyczne i bogato przyprawione. Zioła często używane to m.in. mięta i pietruszka. Z upodobaniem używa się tutaj bobu oraz fasoli. Większości potraw towarzyszy dodatek w postaci chleba (aysz), który przypomina nieco znany nam podpłomyk. Takie pieczywo wypełnia się wspomnianymi już dodatkami mięsnymi, fasolą i warzywami oraz pastą sezamową (tahina). Egipcjanie uwielbiają także zupy, zarówno mięsne (lahma), jak i rybne (samak), nie zapominając także o warzywnych (chudar). Przysmak Egiptu stanowi też mięso gołębia (hamam).

Muzyka

Egipska muzyka jest bardzo rytmiczna, a jednocześnie nastrojowa. Śpiewa się, podobnie jak pod każdą szerokością geograficzną, o tęsknocie, miłości, a także religii. Bardzo często w utworach pojawia się słowo habibi (kochanie). Mieszkańcy Egiptu uwielbiają taniec i śpiew, słucha się lokalnych wykonawców, jak choćby Mohamed Hamaki, Tamer Hosny czy Amr Diab

GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA

 
 
   
 
3          
  Nurkowanie

Nurkowanie z Grupa Media Informacyjne to zestawienie najciekawszych informacji dla amatorów, profesjonalistów i pasjonatów świata podwodnego i związanego z nim nurkowania. Znajdziemy tutaj podstawowe informacje o nurkowaniu, informacje teleadresowe, o organizacjach nurkowych, najciekawszych miejscach nurkowych wraz z opisem tych miejsc.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
2          
  Nurkowanie

Nurkowanie z Grupa Media Informacyjne to zestawienie najciekawszych informacji dla amatorów, profesjonalistów i pasjonatów świata podwodnego i związanego z nim nurkowania. Znajdziemy tutaj podstawowe informacje o nurkowaniu, informacje teleadresowe, o organizacjach nurkowych, najciekawszych miejscach nurkowych wraz z opisem tych miejsc.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
1          
  Nurkowanie

Nurkowanie z Grupa Media Informacyjne to zestawienie najciekawszych informacji dla amatorów, profesjonalistów i pasjonatów świata podwodnego i związanego z nim nurkowania. Znajdziemy tutaj podstawowe informacje o nurkowaniu, informacje teleadresowe, o organizacjach nurkowych, najciekawszych miejscach nurkowych wraz z opisem tych miejsc.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
 
 
FACEBOOK YOUTUBE TWITTER GOOGLE + DRUKUJ  
 
       
       
 
 
Oferty promowane              
 
   
 
                   
         
 

Najlepsza rozrywka z TV Media Informacyjne

           
Filmy różne   Filmy reklamowe   Filmy informacyjne   Filmy sportowe   Filmy przyrodnicze
       
                 
Filmy muzyczne   Filmy dla dzieci   Filmy kulturalne   Filmy motoryzacyjne   Filmy edukacyjne
       
             
© 2010 Adam Nawara 2017            
   
 
   
   
   
     
    Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu Copyright: Grupa Media Informacyjne 2010-2017 Wszystkie prawa zastrzeżone.