Grupa Media Informacyjne zaprasza do wspólnego budowania nowej jakości    
Nowe Media - Modern News Life    
                                                   
                                                   
   
  TV Radio Foto Time News Maps Sport Moto Econ Tech Kult Home Fash VIP Infor Uroda Hobby Inne Akad Ogło Pobie Rozry Aukc Kata  
     
  Clean jPlayer skin: Example
 
 
     
img1
GMI
Nowe Media

More
img2
BMW DEALER
Kraków ul. Basztowa 17

More
img3
MERCEDES
Wybierz profesjonalne rozwiązania stworzone przez grupę Mercedes

More
img4
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
img2
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
 
         
         
  GRUPA MEDIA INFORMACYJNE - NURKOWANIE
   
COUNTRY:
         
 
 
   
Nurkowanie magazyn
   
Home news
   
Podstawowe inf.
   
Nurkowanie na świecie
Kdeks nurka
Planowanie podróży
Szkolenia nurkowe
Fotografia podwodna
Organizacje nurkowe
Fauna i flora
Zdrowie
   
Morze Karaibskie
   
Florida Keys
Little Bahama Bank
Wyspy Turks i Caicos
Isla de la Juventud
Kajmany
Cozumel i Jukatan
Belize
Grenada i "Bianca C"
   
Ocean Atlatycki
   
Scapa Flov
Porthkerris i Manacles
Lundy
Wyspy Skelling
Outer Banks
Fernando de Noronha
Gansbaai
   
Morze Śródźemne
   
Wyspy Medas
Sardynia
Ustica
Zenobia
   
Morze Czerwone
   
Thistlegorm
Brothers
Dahab
Zatoka Akaba
Sha'ab Rumi
   
Ocean Indyjski
   
Aliwal Shoal
Sodwana
W. Inhaca i Bazaruto
Jezioro Malawi
Park Morski Watamu
Wielki Komor
W. Mauritius i Rodrigues
Aldabra i Amiranty
At. Lhaviyani i Felidhoo
Wyspy Similan
Komodo
Bali
Ningaloo Reef
W. Neptuny i Dangerous Reef
   
Ocean Spokojny
   
Catalina
Morze Korteza
Cocos i Malpelo
Wyspy Galapagos
Rangiroa
Bora Bora
Atol Bikini
Laguna Chuuk
Wyspy Yap
Archipelag Palau
Rafy Tubataha
Sipadan
Cieśnina Lembah
East. Fields i Kimbe Bay
Wyspy Gizo i Uepi
SS "Presidrnt Coolidge"
Archipelag Fidżi"
Wielka Rafa Koralowa
Morze Koralowe
"Yongala"
Wyspy Poor Knights"
Lermontow
   
Słowniczek
   
Skala beauforta
   
Vademecum
   
Multimedia
   
Inne
   
Ogłoszenia
   
Promowane
   
   
 
   
   
Kontakt
   

Adam Nawara - Napisz do Nas: Grupa Media Informacyjne

   
   
   
   
   
   
   
   
   
   

 

 

 

 
Nurkowanie z Grupa Media Informacyjne
     

Nurkowanie z Grupa Media Informacyjne to zestawienie najciekawszych informacji dla amatorów, profesjonalistów i pasjonatów świata podwodnego i związanego z nim nurkowania. Znajdziemy tutaj podstawowe informacje o nurkowaniu, informacje teleadresowe, o organizacjach nurkowych, najciekawszych miejscach nurkowych wraz z opisem tych miejsc. Opis obejmuje również bazę logistyczną i usługową funkcjonującą w otoczeniu opisywanych nurkowisk. Jest to oczywiście informacja poglądowa, jednak stworzona przy współudziale pasjonatów nurkowania, wielu specjalistów. Mamy nadzieję, że osoby odwiedzające Nasz portal docenią wykonaną przez Nas pracę i wspólnie z Nami będą współtworzyć ten portal i tym samym przyczyniać się do propagowania tej pięknej pasji.

 
 
  Strona producenta :
www.ppp.com
     
Dokonując zakupu, dokonujesz właściwego wyboru
Grupa Media Informacyjne - Sklep GMI
 
 
 
 
Nasi partnerzy  
   
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
     
 
 
 

PRZEWODNIK NURKOWY- AUSTRALIA

Najmniejszy kontynent świata zajęty jest w całości przez Australię i jest to jedyne państwo, które zajmuje cały kontynent. Australia, a konkretnie Związek Australijski, zajmuje obszar kontynentu, wyspę Tasmanię oraz małe wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym. Tym samym zajmuje szóste miejsce w świecie, jeśli chodzi o wielkość. Państwo-kontynent to niezwykłe miejsce, pełne kolorów i życia, gdzie tradycja aborygeńska miesza się z życiem współczesnym, gdzie są piękne pustkowia i malownicza roślinność, gdzie zarówno na lądzie, jak i pod wodą znajdziemy widoki zapadające w pamięć. Te skrajności to także sąsiedztwo dzikiej przyrody i szklanych drapaczy chmur.

Nurkowanie: potrzebne dokumenty i inne formalności. Na statkach, z których zamierzamy nurkować lub w ośrodkach nurkowych należy podpisać waiver, tj. oświadczenia o przyjęciu na siebie odpowiedzialności za nurkowanie oraz oświadczenie dot. stanu zdrowia.

Miejsca do nurkowania

Wielka Rafa Koralowa, inaczej Wielka Rafa Barierowa. Zapiera dech w piersiach nawet z Księżyca, ponieważ jest na tyle rozległa, że nawet z takiej odległości jest widoczna i robi wrażenie. Ten swoisty ekosystem, ciągnący się na przestrzeni 260 kilometrów to największe na świecie siedlisko koralowców, ryb oraz innych gatunków roślin i zwierząt, które nie mogą żyć poza Rafą. Ta największa rafa koralowa na świecie została w 1981 roku wpisana na listę dziedzictwa UNESCO a od wielu lat jest wymarzonym miejscem dla tysięcy nurków z całego świata. Od 1975 roku teren został objęty przez rząd Australii ochroną Parku Morskiego. Żyje tam około 1500 gatunków ryb, 5 tyś. odmian mięczaków, 10 tyś. gąbek oraz 400 rodzajów koralowców.

Tasmania. Myli się ten, kto myśli, że Tasmania to jedynie opowiadania o diable tasmańskim. Warte uwagi jest podwodne królestwo wokół wyspy. Nurkując tu można podziwiać specyficzny las stworzony przez kilkumetrowe wodorosty. To oznaka, że woda jest bogata w substancje odżywcze, dobrze doświetlona, czysta i chłodna. Poza tymi ogromnymi wodorostami żyje tu sporo endemicznych gatunków ryb i mięczaków, a wyjątkowym zjawiskiem są koniki morskie. Znajdziemy tu piękne kolorowe ryby, malownicze koralowce, ale także podmorskie paskudy, jak wargacze czy barrakudy. O las wodorostów dbają żyjące tu morskie wydry, zjadając jeżowce, które szkodzą tym roślinom. Życie w wodorostowym lesie ułożone jest warstwami, np. niżej żyją meduzy, wyżej ślimaki, mątwy i ryby, a na samym dole znajdziemy kraby królewskie.

Rafa Ningaloo. Ma 260 km długości i znajduje się na zachodnim wybrzeżu Australii. Jest to jedyna rafa barierowa znajdująca się tak blisko lądu, miejscami to odległość jedynie 100 metrów. Od marca do czerwaca jest to teren łowny rekinków wielorybich, ale także jednym z przystanków w migracji mant, diugoni i delfinów oraz wielorybów humbaków. Nieopodal rafy, na plaży rozmnażają się żółwie caretta. Rafa Ninaloo została zgłoszona do listy dziedzictwa UNESCO, dlatego też zaprzestano budowy hotelu i ośrodka wypoczynkowego w tej okolicy bojąc się zniszczenia lęgowiska unikalnych żółwi oraz całej rafy.

Ważne miejsca nurkowe na Wielkiej Rafie Koralowej i Morzu Koralowym.

Wyspy Whitsundays- położony w samym środku Wielkiej Rafy archipelag złożony z 74 wysp. Nazywane są „rajem na ziemi”, bo znajdujące się tu białe plaże i tropikalna roślinność takie właśnie sprawiają wrażenie. Wyspy uwielbiane są przez nurków, bo panują tu świetne warunki dla tego sportu. Z wysp wypływają także statki na safari nurkowe, podczas których jest szansa obejrzenia zagrożonych wyginięciem krów morskich. Na wyspach można także nurkować nocą.

Ribbon Reefs. To rafa rozciągająca się wzdłuż wschodniego wybrzeża Australii, dość blisko lądu. To powoduje dużą degradację formacji, ponieważ im bliżej cywilizacji, tym większa emisja tlenku węgla. Pomału następuje spadek zasolenia i stopniowe obumieranie rafy. Temu zjawisku sprzyja także bardzo intensywna turystyka w tym rejonie. Nurkowanie tutaj to obserwacja rafy, ale także jej stopniowego obumierania.

Code Hole. W tym miejscu podziwia się niesamowite formacje skał podwodnych, ziemniaczane żarłacze, kolonie twardych korali. Ciekawostką są grańce, które nurkowie mogą karmić otrzymaną wcześniej mieszanką ziemniaków i innych warzyw.

Snake Pit - Ribbon Reefs. Tu płynie się, aby zobaczyć zielone żółwie, rekiny rafowe, a przede wszystkim węże morskie.

Fairy Grotto – Morze Koralowe. Niezwykłe miejsce, pełne formacji korali, ale także malowniczych jaskiń i wgłębień, gdzie żyją różne gatunki podmorskich mieszkańców.

Osprey Reef- główne atrakcje to nurkowanie wśród rekinów oraz podziwianie wraku SS Yongala. Ale Osprey Reef to także ławice pięknych ryb i formacje koralowców. Nurkowanie podzielone jest na dwie części, a w drugiej można podziwiać karmienie rekinów. Nurkowie dopływają do skalnego tworu, podobnego do amfiteatru, zajmują miejsca, a w środek skał wrzucane są łby tuńczyków, którą rekiny praktycznie rozszarpują.

Acropolis - Ribbon Reefs- Miejsce znajduję się na 30 miejscu listy najlepszych miejsce nurkowych na Ziemi, czyli Planet’s Best Dives. Akropolis to niesamowite formacje twardych korali, wzgórz staghorn i korali stołowych. Tam też znajdziemy Nemo, czyli pojedyncze sztuki błazenków i inne małe, barwne rybki.

Admiralty Anchor - Morze Koralowe. Feria kolorów, jakie przybierają tutaj koralowce. Czarne drzewa, żółte i różowe miękkie korale, czerwone gorgone, a pomiędzy tymi cudami pływają błękitne trewale, tuńczyki i barrakudy.

North Horn - Morze Koralowe- możliwość sfotografowania stad szarych i białopłetwych rekinów rafowych.

False Entrance - Morze Koralowe. Świetne miejsce, żeby zrobić zdjęcia trewalom i barrakudom na tle kolorowych formacji korali.

Lizard Island- popularne miejsce na nocne safari nurkowe, skąd przywozi się niezapomniane wrażenia i rewelacyjne zdjęcia.

Lighthouse Bommie - Ribbon Reefs- atrakcja to żółwie zielone oraz ogromne ławice lucjanów, które mienią się jasnożółtą i niebieską barwą.

Pixie Reef- na odkrycie czekają ogrody koralowe Pixie i Vertical, a do tego jest to miejsce, gdzie spotkać można rzadkie gatunki ryb.

Steve’s Bommie- najpopularniejsze miejsce na Wielkiej Rafie Koralowej. Na zdjęciach będziemy mieć wiszące w prądzie ławice trwali, barrakud i makreli, pod nimi patrole rekinie, a to wszystko w otoczeniu korali.

PRZELOTY I POBYT - AUSTRALIA

Baza noclegowa. Australia to rzecz jasna kraj o bogatej infrastrukturze, także tej turystycznej. Mamy więc do dyspozycji zarówno hotele na różnych poziomach, jak i kampingi, hostele i kwatery w pensjonatach. Możemy więc spać na biwaku pod gwiazdami, w namiocie na pustkowiu czy plaży, albo komfortowo w pięciogwiazdkowym komfortowym hotelu, to wszystko kwestia możliwości finansowych. Ciekawostką jest to, że należy porównać ceny hoteli i hosteli, ponieważ te drugie potrafią osiągać ceny podobne do stosowanych w hotelach dobrej klasy.

Dojazd i transport na miejscu. Dla turystów z Polski to jeden z najdroższych kierunków podróży. Do Australii musimy się dostać drogą powietrzną, a przy tym nie ma bezpośrednich lotów z naszego kraju, najbliższe wyloty są z Berlina i Londynu. Kiedy już znajdziemy się na miejscu, mamy do wyboru kilka wariantów. To dobrze rozwinięty kraj, więc mamy do dyspozycji wszystkie komunikacyjne zdobycze świata. Można poruszać się autobusami, busami czy wypożyczonymi samochodami. Jednakże w przypadku większych odległości sugeruje się przelot samolotem, bowiem kolej jest ty powolna a koszt biletu kolejowego przewyższa cenę biletu lotniczego. Na długich dystansach samolot wygrywa także z samochodem, bo jazda po bezdrożach przez wiele dni to ryzyko awarii, rozładowania telefonu, braku paliwa czy jedzenia. Warto pamiętać, że panuje tu ruch lewostronny.

ATRAKCJE TURYSTYCZNE - AUSTRALIA

Atrakcje turystyczne

Ayers Rock /Uluru. Miejsce magiczne i wyjątkowe, cel większość turystów. W centrum terenu zwanego Red Center Outback, stoi święta skała Aborygenów, Uluru, inaczej Ayers Rock. Skała o specyficznym płaskim kształcie, utworzona z czerwonego piaskowca zmienia kolory zależnie od kąta padania słońca. To swoisty spektakl bez użycia techniki, a skała bywa czerwona, różowa, pomarańczowa lub zwyczajnie szara.

Melbourne. Miasto, założone w 1835 roku, wyliczane jest wiele razy jako jedno z lepszych miejsce do życia na świecie. W dawnej stolicy Australii, pomimo jest stosunkowo niedługiej historii można obejrzeć najstarszą stację kolejową w kraju, najstarszy czynny pawilon wystawowy w Ogrodach Carlton oraz największe muzeum na tej półkuli, Muzeum Melbourne.

Park Kakadu. To po porostu park narodowy, ale całkiem niezwykły, dlatego też znalazł się na liście dziedzictwa UNESCO. Na terenie parku można podziwiać słynne wodospady Twin Falls, podpatrywać krokodyle i wiele innych gatunków zwierząt w naturalnym środowisku, pospacerować po lasach deszczowych.

Półwysep Jork. Odkrył go w 1770 roku James Cook, stąd nazwa. Miejsce przyciąga zwolenników podziwiania naturalnej, egzotycznej przyrody, a także kajakarzy górskich i lotniarzy. Pierwsi podziwiają tropikalne rośliny i zwierzęta, które można u nas oglądać jedynie w zoo. Zwolennicy sportów ekstremalnych korzystają rwących górskich rzek i wzniesień Gór Czarnych.

Red Centre – centrum outbacku. Teren, który nie jest łatwy do pieszych wędrówek, ale przyciąga wycieczki, bo w jego środku stoi święta skała Uluru. Niesamowity widok zapewniają także pojedyncze skałki, bezkresne pustkowie i czerwona ziemia.
Sydney. To obowiązkowy punkt w programie wycieczki. Nie ma tu  światowej sławy zabytków, ale samo w sobie Sydney jest imponujące. To jedno z największych miast na świecie. Ważne punkty do obejrzenia to Opera House, most Sydney Harbour i Targona Zoo.

Tasmania. Jest częścią składową Związku Australijskiego, odkryta w 1642 r. Warto obejrzeć ruiny więzienia Port Arthur oraz osobliwe drzewa trawiaste. Ponadto to jedyne miejsce na Ziemi, gdzie można obserwować naturalną dziką przyrodę klimatu umiarkowanego.
Queensland. Stan w Australii, gdzie znajduje się parę ciekawych miejsc. Rezerwat Lasów Deszczowych, Wielka Wyspa Piaszczysta, a wreszcie Wielka Rafa Koralowa, która jest widoczna nawet z kosmosu. Raj dla zwolenników pięknej przyrody, leżenia na plaży, pływania w krystalicznie czystej wodzie, nurkowania i żeglowania.

Trasa Great Ocean Road. Droga przyciąga motocyklistów, surferów i zwolenników pięknych widoków. Trasa jest widokowa, a przemierzając ją można podziwiać zabytkowe porty, parki, wieloryby oraz słynne Skały Dwunastu Apostołów.

Wyspa Kangura. Pod względem wielkości to trzecia australijska wyspa. W całości pokryta jest buszem, a na jej terenie znajduje się bodajże najpiękniejszy z parków australijskich- Flinders Chale Nationale Park. Tam czekają na turystów Groty Kelliego Hilla a także Zatoka Fok i Zadziwiające Skały.

Jaskinie Jenolan. To najstarsze otwarte jaskinie na świecie, których powstanie datuje się na 340 milionów lat temu. Krasowe jaskinie o pięknej rzeźbie i kolorach stanowią największą atrakcję Australii, tym bardziej, że większość z nich jest dostępna i ładnie oświetlona.

BAZY / CENNIK - AUSTRALIA

Bazy nurkowe

Cairns. Stąd wypłyniemy na safari nurkowe. Rejsy odbywają się na różnych trasach i mogą mieć różną długość. 4-dniowe to możliwość nurkowania na Ribbon Reef i Code Hole. Dłuższe, pięcio i siedmio dniowe to już wyprawa na Morze Koralowe i na Osprey Reef. Nie zapomniano o turystach, którzy chcą podziwiać rafy jedynie z użyciem maski i fajki i dla nich są rejsy jednodniowe na najbliższe odcinki rafy. Do Cairns przybywają tłumy chętnych, więc aby znaleźć wolne miejsce na statku, trzeba odpowiednio wcześnie je rezerwować, najlepiej na kilka dni wcześniej. Bazy nurkowe w Cairns: Mike Ball Dive Expedition, Tusa Dive, New Horizon Sail and Dive Adventures.

Gold Coast. To popularna imprezownia i nurkownia, a tym samym ulubiona miejscówka Australijczyków. Są tu spore tłumy więc i o miejsce na statku płynącym na safari nurkowe nie jest łatwo. Znana centrum nurkowe to Devocan Div.
Bundaberg. Znajdują się tu kolonie rzadkich żółwi oraz baza nurkowa Bundaberg Aqua Scuba.
Sunshine Coast. Warto tu zajrzeć, bo zaplecze nurkowe jest na wysokim poziomie, a tłumy mniejsze niż w Gold Coast.
Inne bazy nurkowe to Sunreef Scuba Diving Services w Mooloolaba, Wolf Rock Dive w Rainbow Beach, Fish Rock Dive Center w South West Rocks.

HOTELE AUSTRALIA - CAIRNS I OKIOLICA

W okolicy znajduje się wiele godnych polecenia obiektów oferujących zakwaterowanie.

INNE INFORMACJE - AUSTRALIA

Klimat

Ląd Australii podzielony jest pomiędzy trzy klimaty: podrównikowy(Półwysep Jork i okolice, zwrotnikowy (większość lądu), podzwrotnikowy(tereny południowe lądu oraz Tasmania). Na klimat wpływ ma niewielki obszar kontynentu, odizolowanie od innych lądów a tym samym zbiorniki wodne z każdej strony. Położenie Australii determinuje pory roku, które są odwrotne to tych znanych nam z półkuli północnej. Natomiast jednolite wybrzeże w całym obwodzie lądu powoduje słabe wnikanie bryzy oceanicznej w ląd, a tym samym niespotykanie suchy klimat na lądzie. Temperatury tutaj występują w zakresie 10-33 stopni, przy czym najwyższe mają miejsce od listopada do lutego, czyli wtedy, kiedy u nas jest kompletna zima.

Wizy. Dla nas, jako mieszkańców Europy, wyprawa do Australii to konieczność posiadania wizy. Jeśli planujemy pobyt krótszy niż 3 miesiące, to wiza jest wydawana nieodpłatnie i obecnie można ja otrzymać poprzez portal internetowy eVisa. Wiza ta uprawnia także do wjazdu na australijską Wyspę Bożego Narodzenia oraz Cocos Keeling. Konieczny jest także ważny paszport.

Przepisy celne. Można wwieźć i wywieźć nieograniczoną ilość gotówki, ale powyżej 10 tyś. AUD konieczne jest zgłoszenie tego faktu celnikom. Ponadto zakazane jest wwożenie żywności, skór, roślin, zwierząt, a narkotyki i obrót nimi grożą dożywociem.

Waluta. W Australii obowiązuje dolar australijski, a bankomat znajdziemy na każdym rogu miasta lub miasteczka. Z płaceniem kartami bywa różnie, niektóre tam nie działają, więc przed wyjazdem należy zasięgnąć informacji w swoim banku.

Czas. Różnica czasowa między Polska a Australią jest odrobinę skomplikowana, bo zależy od pory roku. Kiedy my przestawiamy zegarki na czas letni, Australijczycy przesuwają go także, ale do przodu. Efekt jest taki, że w Australii jest zawsze później, bo przestawiamy zegarki w tym samym czasie, ale w innych kierunkach. Niemniej kraj jest podzielony na trzy strefy czasowe, więc zależnie od miejsca docelowego należy dodać od 7 do 10 godzin.

Prąd. Podobnie jak w naszym kraju, 230 V, ale gniazdka są inne, więc należy się zaopatrzyć w odpowiednie przejściówki.
Zwyczaje. Newralgiczna data Australijczycy tym kraju to 26 stycznia. Oficjalnie to Dzień Australii, wraz z hucznymi obchodami, uroczystym wciąganiem flag, imprezami kulturalnymi i sportowymi oraz doniosłym charakterem. Ale dla Aborygenów to Dziń Żałoby, jako rocznica najazdu białej ludności na ich ojczyznę i zniszczenie ich rdzennej kultury. Poza tym mieszkańcy Australii lubią obchodzić hucznie różne święta, przywiązują dużą wagę do etykiety zachowań społecznych, są mili, dbają o ogólne bezpieczeństwo i wyjątkowo skrupulatnie podchodzą do ekologii.

Opieka medyczna. Warto przed wyjazdem wykupić osobną polisę ubezpieczeniową, a już w samej Australii opieka medyczna jest dostępna i na wysokim poziomie. Wizyta lekarska to koszt około 60 AUD.

GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA

 
 
   
 
3          
  Nurkowanie

Nurkowanie z Grupa Media Informacyjne to zestawienie najciekawszych informacji dla amatorów, profesjonalistów i pasjonatów świata podwodnego i związanego z nim nurkowania. Znajdziemy tutaj podstawowe informacje o nurkowaniu, informacje teleadresowe, o organizacjach nurkowych, najciekawszych miejscach nurkowych wraz z opisem tych miejsc.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
2          
  Nurkowanie

Nurkowanie z Grupa Media Informacyjne to zestawienie najciekawszych informacji dla amatorów, profesjonalistów i pasjonatów świata podwodnego i związanego z nim nurkowania. Znajdziemy tutaj podstawowe informacje o nurkowaniu, informacje teleadresowe, o organizacjach nurkowych, najciekawszych miejscach nurkowych wraz z opisem tych miejsc.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
1          
  Nurkowanie

Nurkowanie z Grupa Media Informacyjne to zestawienie najciekawszych informacji dla amatorów, profesjonalistów i pasjonatów świata podwodnego i związanego z nim nurkowania. Znajdziemy tutaj podstawowe informacje o nurkowaniu, informacje teleadresowe, o organizacjach nurkowych, najciekawszych miejscach nurkowych wraz z opisem tych miejsc.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
 
 
FACEBOOK YOUTUBE TWITTER GOOGLE + DRUKUJ  
 
       
       
 
 
Oferty promowane              
 
   
 
                   
         
 

Najlepsza rozrywka z TV Media Informacyjne

           
Filmy różne   Filmy reklamowe   Filmy informacyjne   Filmy sportowe   Filmy przyrodnicze
       
                 
Filmy muzyczne   Filmy dla dzieci   Filmy kulturalne   Filmy motoryzacyjne   Filmy edukacyjne
       
             
© 2010 Adam Nawara 2017            
   
 
   
   
   
     
    Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu Copyright: Grupa Media Informacyjne 2010-2017 Wszystkie prawa zastrzeżone.