Nurkowanie na Kajmanach
Kajmany tworzą 3 wyspy leżące na Morzu Karaibskim w Ameryce Środkowej – Wielki Kajman, Mały Kajman i Kajman Brac. Stanowią one terytoria zależne Wielkiej Brytanii. Głównym miastem jest George Town, w którym żyje połowa populacji tego rejonu. Językiem urzędowym jest angielski.
Kajmany zaliczają się do jednego z najpopularniejszych miejsc do nurkowania i żeglarstwa na świecie. Zawdzięczają to bogatej florze i faunie.
Turystyka to główne źródło utrzymania mieszkańców wysp. Oprócz licznych miejsc nurkowych możemy podziwiać tu także przyrodę lądową oraz zwiedzać różne atrakcje turystyczne oraz zabytki. W stolicy warto zobaczyć Delfinarium, Ogród Botaniczny oraz Farmę Żółwi zamieszkałą przez 16 tysięcy osobników. Do ulubionych miejsc wczasowiczów zalicza się także plaża – Seven Mile Beach – z białym piaskiem i lazurową wodą oraz Ogród Botaniczny Królowej Elżbiety.
Nurkowanie
Pierwsza baza nurkowa powstała na Kajmanach w 1957 roku i od tego czasu szybko odkryto naturalne skarby tego regionu. Obecnie na wyspach działa ok. 40 baz nurkowych proponujących podwodą przygodę mniej lub bardziej doświadczonym nurkom.
Okolica nie posiada rozwiniętego przemysłu ani dopływów rzek, dlatego też widoczność po wodą jest doskonała, a flora i fauna, nieatakowana zanieczyszczeniami, miała okazję rozwinąć się w pełnej krasie.
Temperatura wody w ciągu roku nie zmienia się wiele i waha między 26°C a 29°C. Prądy występują rzadko i są słabe, co ułatwi eksplorację raf także początkującym. Miejsca do nurkowania oznaczone są bojami, przy których można zaholować łódź (zazwyczaj jedną na raz).
Ze względu na ochronę środowiska naturalnego nurkowanie jest możliwe bez rękawic. Z portów na wyspach odpływa wiele statków, zapewniających rejsy po okolicy. Można z nich nurkować w chwilach postoju na wodzie.
Nurkowanie przy Małym Kajmanie
Bloody Bay Wall to park narodowy z pionowymi ścianami korali, schodzącymi nawet do kilkuset metrów w głąb wody. Występują tu gąbki, z dominującym kolorem żółtym i fioletowe gorgonie. Z fauny spotkamy tutaj zielone żółwie, ryby papuzie, rogatnice, pokolce i krewetki, a także niezliczoną ilość mniejszych rybek, przepływających ławicami obok nas.
W okolicy nurkowie odwiedzają najczęściej Grundy’s Wall, Lea Lookout (gdzie możemy nurkować wzdłuż ściany), Randy’s Gazebo i Jackson’s Wall.
Mały Kajman znany jest także z oryginalnych korytarzy i kominów, w których można przepływać. Widoczność pod wodą sięga 30m, dlatego mamy możliwość podziwiania podwodnej „panoramy”, a zdjęcia z pewnością wyjdą udane.
Oro Verde i Soto Trader zainteresują szczególnie osoby zafascynowane wrakami. Oro Verde spoczywa na białym piasku przy zachodniej ścianie wyspy od 1980 roku. Ma długość prawie 60 m. Miejsce nadaje się dla początkujących nurków. Soto Trader zatopiony został w 1975 i ma ponad 30m długości. Wraki opływają ryby m.in. Yellowtails , Bermuda Chubs oraz Horse-eye Jacks.
Jackson’s Bay jest mniej popularny niż Bloody Bay Wall jednak nie mniej urokliwy. Także tu występują szczeliny i korytarze z bujną morską przyrodą. Rafę opływają płyteczniki, flądry pawie i jawfish z żółtymi główkami.
Windsock Reef to płytka rafa, blisko brzegu wyspy. Chowają się w niej mniejsze rybki. Możemy tu także zauważyć armatę, prawdopodobnie z czasów grasowania piratów po morzach.
Nurkowanie przy Wielkim Kajmanie
Big Tunnels, jak nazwa może podpowiadać jest to obszar niezwykłych wypiętrzeń skalnych. Zamieszkują ją langusty z długimi na ponad 1 metr czułkami.
Tarpon Alley to miejsce występowania tarponów, które ukrywają się w szczelinach skalnych i koralowcach, oraz barakud. Sfotografujemy tu również koralowe słupy, przypominające nieco kształtem kaktusy. Głębokość sięga 15 m.
Bonnies Arch spotkamy mureny, a mając szczęście – szarego rekina rafowego. Podwodne safari w okolicy Wielkiego Kajmanu to zajęcie na wiele dni, jeśli zobaczyć chcemy większość podwodnego świata.
Babylon oferuje zejście wzdłuż północnej ściany Wielkiego Kajmanu. Możemy tu podziwiać czarny koral, wielkie, fioletowe wachlarze gorgoni oraz gąbki. Naszą uwagę przykują barakudy, ryby papuzie, orlenie cętkowane i zielone żółwie. W okolicy pojawia się też czasem rekin młot.
Ghoust Mountain umiejscowiony jest tuż za północną stroną wyspy. Można tutaj zejść na 30m w głąb morskiej toni i do woli fotografować gąbki o czerwonych, palczastych kształtach, korale o różnych barwach zamieszkane przez Coral Shrimp z długimi wąsami.
Stingray City to miejsce które pozwoli na dodatkową interaktywność z okoliczną fauną – możemy nie tylko podziwiać i fotografować, ale także pobawić się z 2 metrowymi ogończami, które oswoiły się z turystami do tego stopnia, że oczekują od swoich „gości” smakołyków. Mają też zwyczaj przytulać się do ludzi. Okolica jest miejscami bardzo płytka – możemy w niej stać. Maksymalna głębokość sięga zaś ponad 3 metry. Zanurzając się pod powierzchnię zobaczymy kolorowe rafy, mieniące gąbki oraz licznych przedstawicieli rybich mieszkańców Wielkiego Kajmanu.
Syrenka jest pierwszym zatopionym posągiem artystycznego projektu, zatwierdzonego przez rząd Kajman. W ślad za nią mają zostać zanurzone w wodzie łuki, rzeźby i budowle, mające uatrakcyjnić podwodny park. Efekt jest na pewno godny zobaczenia jeśli znajdziemy się w tej okolicy.
Kittiwake to jedna z najnowszych atrakcji Wielkiego Kajmanu. Wrak statku, spoczął na dnie w 2011 roku. Szybko zamieszkały go jeżowce, obrosły tęczowe gąbki (niezwykle rzadkie w morskich toniach), spotkamy tu też squirrelfish oraz ogromne i łagodne Goliaty, ryby rosnące nawet do 2,5 m długości.
Nurkowanie Łodziami głębokomorskimi PC-1203 i PC-1205 przy Wielkim Kajmanie to propozycja dla tych, którzy wolą podziwiać skarby Morza Karaibskiego zza szyby. Opcja ta pozwoli także poznać podwodny świat młodszym uczestnikom wycieczki.
Nurkowanie przy Kajman Brac
Wrak Tibbetts to idealne miejsce dla pasjonatów nurkowania przy wrakach. Tibbetts to rosyjska łódź, która osiadła na dnie w 1996 roku. Ma ok. 100 m długości i od czasu zatonięcia miała okazję zostać domem dla ponad 100 gatunków morskich organizmów, w tym jewfish o szarym ubarwieniu oraz zielonych muren. Kawałek dalej dotrzeć możemy do innego wraku – Kissimee – odwróconego do góry dnem, zatopionego w 1982 roku. Wokół niego roztaczają się formacje rafowe.
Radar Reef znajduje się na północ od Kajman Brac. Jest to siedziba szczególnie skorupiaków; krabów, homarów i krewetek rafowych. Możemy tu zobaczyć dryfujące pod wodą meduzy – widok piękny choć niebezpieczny, uważać więc należy na ich czułki. Szczególnie atrakcyjne do sfotografowania są morskie ślimaki (Flamingo Tongue) uczepione morskich wachlarzy.
Cemetery Reef obfituje w twarde i miękkie korale. Na głębokości ok. 2 m zaczyna się drop off, początek właściwej podwodnej trasy. Głębinę porastają korale podobne do mózgu (Brain Corals) oraz gąbki ukształtowane w koszyki w barwach fioletu i różu. Z większych gatunków do mieszkańców tej okolicy zaliczają się płaszczki i rekiny.
Bert Brothers Boulders to jedno z najpiękniejszych miejsc przy Kajman Barc. Na głębokości 12 m piętrzą się góry z korali twardych i miękkich. Występują tu też kolorowe gąbki, a w okolicy natkniemy się na zielone mureny. Miejsce to mieści się na północnej stronie wyspy.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |