Ocean Atlantycki
Ocean Atlantycki kryje wiele tajemnic. Naukowcy badają je od wieków, ale nadal nie znają odpowiedzi na wiele pytań.
Czy Atlantyda istnieje? Dlaczego statki i samoloty znikają w rejonie Wysp Bermudów? Te pytania są cały czas aktualne.
Tutaj znajdziesz najbardziej interesujące ciekawostki Oceanu Atlantyckiego.
Atlantyk jest zbiornikiem słonowodnym, jego średnie zasolenie wynosi 35 %. Jest to drugi co do wielkości ocean po Pacyfiku i przechodzi przez wszystkie strefy klimatyczne.
Historia
Skąd pochodzi współczesna nazwa?
Wieki temu Ocean Atlantycki nie miał jednolitej nazwy, był nazywany Oceanem Zachodnim, Morzem Cieni, Morzem za kolumnami Herkulesa. Współczesna nazwa została nadana przez niemieckiego kartografa Waldseemüllera na cześć Atlasa z mitologii greckiej, który podtrzymywał niebo.
Pierwszym znanym nawigatorem, który przekroczył ocean Atlantycki był Krzysztof Kolumb. Od tego czasu Atlantyk jest uważany za granicę, pomiędzy nowym i starym światem. Wielu podróżników podążało za Kolumbem poszukując i odkrywając nowe lądy. Dość szybko powstała komunikacja między kontynentami.
Samolotowe loty transatlantyckie są dziś codziennością, ale możemy sobie wyobrazić jak musieli być odważni piloci, którzy pierwsi odważył się przelecieć przez Ocean Atlantycki. Bohaterami tymi byli John Alcock i Arthur Brown, którzy w 1919 roku przelecieli Atlantyk z Nowej Funlandii do Clifden 3168 kilometrów długości. Otrzymali oni za to tytuły szlacheckie i Ordery Imperium Brytyjskiego.
Atlantyda (Atlantis) - fikcja czy rzeczywistość?
Istnieje wiele teorii na temat starożytnej cywilizacji, która zgodnie z legendą znajdował się na terytorium Atlantyku. Atlantyda zatopione miasto jest inspiracją wielu poszukiwaczy i podróżników do poszukiwania zaginionej cywilizacji.
Trójkąt Bermudzki
Jedna z tajemnic oceanu Atlantyckiego znajduje się w Trójkącie Bermudzkim w tak zwanym "Morzu Złego", gdzie statki i samoloty znikają bez śladu. Ludzie szukają odpowiedzi aby to wyjaśnić. Niektórzy wierzą w kosmitów i porwania statków, niektórzy wierzą w naturalne czynniki katastrof. W każdym razie to prawda, że w tym regionie nawigacja jest bardzo trudna a burze i cyklony jeszcze bardziej to utrudniają.
W północnej części Oceanu Atlantyckiego znajduje się gigantyczna wyspa - Grenlandia. Jest to największa wyspa na świecie.
Najdalej położona Wyspa na Atlantyku - Bouvet znajduje się w 1600 km od Przylądka Dobrej Nadziei.
Morze bez linii brzegowej
W Oceanie Atlantyckim jest bardzo nietypowe morze - Sargasso. To jedyne morze, które nie ma wybrzeża i jest ograniczone przez prądy morskie: Gulf Stream, North Atlantic, Kanaryjski i prądy Północnoatlantyckie Równikowe. W tej stosunkowo nieruchomej wodzie istnieją doskonałe warunki do rozwoju glonów, w wyniku czego całe morze jest pokryte glonami Sargassum.
Great Blue Hole
Inną ciekawostką na Oceanie Atlantyckim jest Great Blue Hole u wybrzeży Belize. Jest to duży okrągły otwór w morzu o głębokości 120 metrów. Nazwę Blue Hole zawdzięcza ze względu na ostrą granicę między ciemnymi i jasnymi kolorami wody. Powstał on prawdopodobnie w epoce lodowcowej, gdy poziom morza był 100-120 metrów niższy.
Słynny francuski nurek Jacques Cousteau ogłosił Great Blue Hole jednym z dziesięciu najlepszych miejsc do nurkowania na świecie. Ale nurkowanie w tym miejscu może być niebezpieczne. Czasami podczas przypływów, powstają wiry i ssania w dół, wciągające wszystko co unosi się na powierzchni. Podczas odpływu fontanny wody wybuchają od wewnątrz. Ale mimo niebezpieczeństwa i peryferyjnego położenia (96 km od miasta Belize) nurkowie zbadali to miejsce i teraz Great Blue Hole jest popularnym miejscem do nurkowania.
Prąd Zatokowy
Na pewno Gulf Stream jest powszechnie znany w Europie, określa on klimat wszystkich krajach europejskich położonych nad oceanem. Gulf Stream daje ciepło i łagodny klimat na całym wybrzeżu. Jest nawet nazywany największym "system ogrzewania" w świecie.
©® GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |