Grupa Media Informacyjne zaprasza do wspólnego budowania nowej jakości    
Nowe Media - Modern News Life    
                                                   
                                                   
   
  TV Radio Foto Time News Maps Sport Moto Econ Tech Kult Home Fash VIP Infor Uroda Hobby Inne Akad Ogło Pobie Rozry Aukc Kata  
     
  Clean jPlayer skin: Example
 
 
     
img1
GMI
Nowe Media

More
img2
BMW DEALER
Kraków ul. Basztowa 17

More
img3
MERCEDES
Wybierz profesjonalne rozwiązania stworzone przez grupę Mercedes

More
img4
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
img2
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
 
         
         
  GRUPA MEDIA INFORMACYJNE - NURKOWANIE
   
COUNTRY:
         
 
 
   
Nurkowanie magazyn
   
Home news
   
Podstawowe inf.
   
Nurkowanie na świecie
Kdeks nurka
Planowanie podróży
Szkolenia nurkowe
Fotografia podwodna
Organizacje nurkowe
Fauna i flora
Zdrowie
   
Morze Karaibskie
   
Florida Keys
Little Bahama Bank
Wyspy Turks i Caicos
Isla de la Juventud
Kajmany
Cozumel i Jukatan
Belize
Grenada i "Bianca C"
   
Ocean Atlatycki
   
Scapa Flov
Porthkerris i Manacles
Lundy
Wyspy Skelling
Outer Banks
Fernando de Noronha
Gansbaai
   
Morze Śródźemne
   
Wyspy Medas
Sardynia
Ustica
Zenobia
   
Morze Czerwone
   
Thistlegorm
Brothers
Dahab
Zatoka Akaba
Sha'ab Rumi
   
Ocean Indyjski
   
Aliwal Shoal
Sodwana
W. Inhaca i Bazaruto
Jezioro Malawi
Park Morski Watamu
Wielki Komor
W. Mauritius i Rodrigues
Aldabra i Amiranty
At. Lhaviyani i Felidhoo
Wyspy Similan
Komodo
Bali
Ningaloo Reef
W. Neptuny i Dangerous Reef
   
Ocean Spokojny
   
Catalina
Morze Korteza
Cocos i Malpelo
Wyspy Galapagos
Rangiroa
Bora Bora
Atol Bikini
Laguna Chuuk
Wyspy Yap
Archipelag Palau
Rafy Tubataha
Sipadan
Cieśnina Lembah
East. Fields i Kimbe Bay
Wyspy Gizo i Uepi
SS "Presidrnt Coolidge"
Archipelag Fidżi"
Wielka Rafa Koralowa
Morze Koralowe
"Yongala"
Wyspy Poor Knights"
Lermontow
   
Słowniczek
   
Skala beauforta
   
Vademecum
   
Multimedia
   
Inne
   
Ogłoszenia
   
Promowane
   
   
 
   
   
Kontakt
   

Adam Nawara - Napisz do Nas: Grupa Media Informacyjne

   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
 
Nurkowanie z Grupa Media Informacyjne
     

Nurkowanie z Grupa Media Informacyjne to zestawienie najciekawszych informacji dla amatorów, profesjonalistów i pasjonatów świata podwodnego i związanego z nim nurkowania. Znajdziemy tutaj podstawowe informacje o nurkowaniu, informacje teleadresowe, o organizacjach nurkowych, najciekawszych miejscach nurkowych wraz z opisem tych miejsc. Opis obejmuje również bazę logistyczną i usługową funkcjonującą w otoczeniu opisywanych nurkowisk. Jest to oczywiście informacja poglądowa, jednak stworzona przy współudziale pasjonatów nurkowania, wielu specjalistów. Mamy nadzieję, że osoby odwiedzające Nasz portal docenią wykonaną przez Nas pracę i wspólnie z Nami będą współtworzyć ten portal i tym samym przyczyniać się do propagowania tej pięknej pasji.

 
 
  Strona producenta :
www.ppp.com
     
Dokonując zakupu, dokonujesz właściwego wyboru
Grupa Media Informacyjne - Sklep GMI
 
 
 
 
 Nasi partnerzy  
   
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
     
 
 
 

 Dlaczego nurkowanie jest fascynujące

Na ilu kontynentach byśmy nie postawili stopy, ilu byśmy nie odwiedzili państw, to wciąż ponad 70% powierzchni Ziemi pozostanie niemal nietknięte. Więc postanówmy zajrzeć tam, gdzie większość jednak nie zagląda, zejść pod wodę i zapoznać się z morskim światem, który do tej pory był dla nas olbrzymią zagadką. 

Otwarcie się na eksploracje większej części świata

Czasami aż trudno uwierzyć, że ląd pokrywa jedynie niespełna 30% Ziemi. Fantastycznych miejsc, kultur i historii jest do poznania tyle, że tylko nielicznym udaje się z satysfakcją podsumowywać swój podróżniczy dorobek. Ludzie ciekawi, a zakładam, że tacy przede wszystkim podróżują, nieustannie kreują nowe plany, biorą na celownik nieodwiedzone jeszcze kraje i krainy, oddają się przygotowywaniu projektów. Podejrzewam, że nawet tych, którzy odwiedzili wszystkie państwa świata wciąż gdzieś ciągnie. Jak zwiększy się obszar, który możemy poznawać i eksplorować gdy dołączymy do lądu przestrzeń oceanów i mórz? Kolosalnie. Nie wszystkie ich rejony są dla ludzi dostępne, a już na pewno nie dla nurków,  mimo wszystko, ucząc się poruszania pod wodą, otwieramy nie furtkę, ale potężne wrota podwodnej rzeczywistości, której niepoznana wcześniej wielowymiarowość wprawia w osłupienie. Nurkując zaglądamy światu pod pierzynę. A tam potrafią się dziać rzeczy niebywałe. 

Redefinicja zmysłów

Oglądanie podwodnego świata odbywa się na zupełnie innych warunkach niż te, które znamy z powierzchni. Obycie się z głębią to spore wyzwanie empiryczne. Przede wszystkim wzrok. Obiekty pod wodą wydają się o 33% większe i 25% bliższe niż na powietrzu. Maski, ze względu na łamiące się światło, działają jak szkła powiększające. Podwodny świat prezentuje się więc nadzwyczajnie okazale i, mimo że wiemy o zniekształceniach rozmiarów, paradoksalnie musimy przyjąć je za rzeczywiste. Nie jesteśmy bowiem w stanie oglądać tego, co pod wodą „gołymi oczami”.

Słuch. Pod wodą dźwięki rozchodzą się z 4-krotnie większą prędkością niż w powietrzu. Oznacza to, że nurkując nie jesteśmy w stanie określić skąd dochodzi dźwięk. Czy jest to pierwsze czy dwusetne zejście pod wodę efekt zawsze będzie ten sam. Ludzki organizm nie jest przystosowany do lokalizowania źródła dźwięku rozchodzącego się w wodzie, która jest 800 razy bardziej gęsta niż powietrze. Dzwoni, ale nie wiadomo, w którym kościele.

Zapachy. Brak. Nozdrza nie mają znaczenia. Służyć mogą jedynie do przypadkowego wciągnięcia nimi wody.

Natomiast bardzo ważny jest pod wodą zmysł orientacji. Nurkując dużo łatwiej zgubić się niż chodząc bez mapy po uliczkach feskiej medyny. Wydaje się to zaskakujące bo przecież tempo pływania pod wodą jest powolne. Określanie swojego położenia nie powinno być więc kłopotliwe. W praktyce wygląda to nieco inaczej. Bardzo łatwo jest zgubić punkt odniesienia, których wcale nie ma zbyt wiele. Może to być jakiś charakterystyczny element ściany, kawałek rafy, kępa roślin, część wraku. Szczególnie gdy nurkuje się w miejscach głębokich, w których nie widać dna i tego dna osiągnąć nie można. Bardzo mylne i zgubne w skutkach potrafi okazać się nieostrożne fascynowanie się otoczeniem. Ciężko nie rozglądać się na lewo i prawo, kiedy wszystko jest nowe – każdy gatunek ryby, czy wodorostu widzi się pierwszy raz w życiu. By dosłownie i w przenośni „nie odpłynąć” trzeba być skoncentrowanym. Prądu, który niesie nurka, prawie nie czuć i zapominając o tym można się niespodziewanie znaleźć w zupełnie nieoczekiwanym miejscu, z którego obranie właściwej drogi powrotnej będzie karkołomne. Woda to inny wymiar. Uczenie się go to przygoda sama w sobie.

Kolory

Jeżeli ktoś miał styczność z nurkowaniem za pośrednictwem telewizyjnych programów dokumentalnych albo internetowych video relacji z pewnością kojarzy kolorowy świat raf koralowych. Feerię barw i bogaty bukiet wszelkich odcieni, w które ubrana jest podwodna fauna i flora. Ta różnorodność to jeden z głównych aspektów przyciągających ludzi na wakacyjne nurkowanie wśród egipskich raf. I faktycznie, jeżeli zanurzamy się lekko pod taflę wody, z rurką i maską, zobaczymy unikalny przesyt kolorów. Ta koronna zaleta nurkowania zanika jednak wraz z głębokością. Ledwie 6 metrów pod wodą ludzkie oko nie wychwyci już koloru czerwonego. Na głębokości 20 metrów pomarańcz zamienia się w brąz. Na 50 metrach nie zobaczymy żółtego. Woda absorbuje kolory. Im głębiej schodzimy w dół tym bardziej wszystko staje się jednolite. Powiedziałbym, że jest to raczej wada niż zaleta, gdyby nie to, że fizykę możemy w tym przypadku nieco oszukać. Wystarczy najzwyklejsza latarka. Wiązka białego światła z latarki przywraca kolory na dowolnej głębokości. Może więc dojść do fantastycznej sytuacji, w której wszystko dookoła jest już bure, szare a gdy nagle odpalamy latarkę otoczenie ożyje, jak za dotknięciem magicznej różdżki. Zaczynie się mienić oryginalnymi kolorami. Co lepsze, uruchamiając latarkę pod wodą nie wiemy jakie kolory „uzyskamy” nakierowując ją na wybraną roślinę czy rybę. Chcecie wejść w skórę czarodzieja? Nurkujcie.

Fauna i flora

Przyglądanie się zwierzętom i roślinom traktuję jako integralny element podróżowania. Jest to szczególnie ciekawe przy okazji wyjazdów do innych stref klimatycznych, przebywania na innych szerokościach geograficznych. Pod wodą niezwykłe zwierzęta spotykamy na każdym kroku. Jest ich nie tylko więcej, ale są również dużo łatwiej dostępne. Człowiek ubrany w kamizelkę oraz płetwy nie budzi w nich poczucia zagrożenia i nie uruchamia mechanizmu ucieczki. Pływanie z ławicami, czy zbliżanie się do podwodnych żyjątek na bardzo bliską odległość, w wielu przypadkach nie wymaga żadnych szczególnych podchodów. Robi się to naturalnie. Podwodne ekosystemy są też niesamowicie złożone. Nawet najprymitywniejsze gatunki potrafią być ciekawe i przyciągające uwagę. Na zdjęciu poniżej przedstawiciel jednego z gatunków wieloszczetów, których opisano dotychczas ok. 10 000 a szacuje się, że w przyrodzie występuje ich ok. 100 000. Są wśród nich zarówno gatunki drapieżne, jak i roślinożerne. Ten z obrazka to akurat wieloszczet wędrujący, którego zdecydowanie lepiej nie dotykać!

Bardzo łatwo popaść w skrajną fascynację podwodnym światem. Nam przytrafiło się to bardzo szybko. Na powierzchni dżdżownice nie robią większego wrażenia, ale pierścienice pod wodą? Jakbyśmy przerabiali podręcznik do biologii od nowa. Pamiętajmy, że to właśnie w wodzie powstało życie i w jej toni znajdziemy pierwotne wersje organizmów, które później rozwinęły się na lądzie. Wycieczka miliony lat wstecz już od kilkunastu metrów w głąb morskiej toni. 

Ludzie

Nie znamy środowiska nurkowego, ale z pewnością ma znaczenie na kogo się trafi na początku. Jeśli na dobrych umiejących dzielić się wiedzą i doświadczeniem to szybko pierwsze kroki w nurkowaniu przerodzi się  w wspaniałą pasję.

3D

Pozycja, w której znajduje się nurek, pozwala poruszać się swobodnie w trzech wymiarach. Kolejna bardzo istotna zmiana perspektywy. Lewo, prawo, do przodu i do tyłu, ale także w górę i w dół. Jakby lot tylko, że jego kierunek zależy od nas. Posiadając podstawowe umiejętności pływackie, nurkowanie można wykorzystać jako plac zabaw i delikatnie utrzeć nosa grawitacji. Poruszanie się w wodzie to przyjemność, która na dodatek nie wymaga prawie żadnego wysiłku fizycznego. Ciężar traci na znaczeniu, mobilność, owszem, również – nie jesteśmy tak sprawni i szybcy jak na powierzchni, ale nurkowanie to dyscyplina dla obserwatorów więc nie ma potrzeby nigdzie się spieszyć. 

Pływa się głową

Sprawność fizyczna liczy się w nurkowaniu, ale nie tak bardzo jak spokój i opanowanie. Pływa się głową i nurkowanie doskonale ćwiczy te umiejętności. To one są podstawą przeżycia i radzenia sobie pod wodą. Przebywanie na większych głębokościach bezlitośnie testuje człowieka. Brak rozsądnego myślenia, planowania, zachowania zimnej krwi w stresującej sytuacji może być fatalne w skutkach. Podoba mi się, że nurkowanie jest próbą dla samoświadomości, samowystarczalności i rozwija osobowość w tych kierunkach. Będąc pod wodą trzeba mieć nieustannie wszystko pod kontrolą, analizować sytuacje. Umiejętności te na pewno przekładają się też na opanowanie w wielu sytuacjach życia codziennego. Zakładam nawet, że ze zwielokrotnioną siłą.

©® GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA

 
 
3          
  Nurkowanie

Nurkowanie z Grupa Media Informacyjne to zestawienie najciekawszych informacji dla amatorów, profesjonalistów i pasjonatów świata podwodnego i związanego z nim nurkowania. Znajdziemy tutaj podstawowe informacje o nurkowaniu, informacje teleadresowe, o organizacjach nurkowych, najciekawszych miejscach nurkowych wraz z opisem tych miejsc.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
2          
  Nurkowanie

Nurkowanie z Grupa Media Informacyjne to zestawienie najciekawszych informacji dla amatorów, profesjonalistów i pasjonatów świata podwodnego i związanego z nim nurkowania. Znajdziemy tutaj podstawowe informacje o nurkowaniu, informacje teleadresowe, o organizacjach nurkowych, najciekawszych miejscach nurkowych wraz z opisem tych miejsc.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
1          
  Nurkowanie

Nurkowanie z Grupa Media Informacyjne to zestawienie najciekawszych informacji dla amatorów, profesjonalistów i pasjonatów świata podwodnego i związanego z nim nurkowania. Znajdziemy tutaj podstawowe informacje o nurkowaniu, informacje teleadresowe, o organizacjach nurkowych, najciekawszych miejscach nurkowych wraz z opisem tych miejsc.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
 
 
FACEBOOK YOUTUBE TWITTER GOOGLE + DRUKUJ  
 
       
       
 
 
 Oferty promowane              
 
   
 
                   
         
 

Najlepsza rozrywka z TV Media Informacyjne

           
Filmy różne   Filmy reklamowe   Filmy informacyjne   Filmy sportowe   Filmy przyrodnicze
       
                 
Filmy muzyczne   Filmy dla dzieci   Filmy kulturalne   Filmy motoryzacyjne   Filmy edukacyjne
       
             
©® 2010 Adam Nawara 2010            
   
 
   
   
   
     
    Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu Copyright: Grupa Media Informacyjne 2010-2012 Wszystkie prawa zastrzeżone.